Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    710
M

Mario Gómez

Гостин
Коj суверенитет да брани?
Украjна нема суверенитет.
Ne samo Ukraina, najgolem del od evropa nema. Clenuvanje vo razlicni organizacii, posebno voeni go odzema suverenitetot na edna drzava, a za banani drzavi kako Ukraina da ne zborime. Shteta on shto ne go sfakja terminot.

Koga na vlast doagja marionetka koja ne go zema predvid mislenjeto na mnozinstvoto Ukrainci okolu clenstvo vo NATO, i koja dozvoluva stranci da bidat ministri, a posebno dozvoluva USA da gi demokratizira, drzava koja e poznata po "uspeshnata demokratizacija" na nekolku drzavi vo poslednive dve decenii, toa samoto govori za kolku e legitimna vlasta i kolku se brani suverenitetot.

Toa e vistinata, nekoj ovde sho se obiduva da protne nekoi nevistini, se lazhe deka ke ne ubedi vo neshto.

Clenuvanje vo NATO znaci zrtvuvanje na svoite interesi i potrebi za cicko Sem da si postavi bazi nasekade vo svetot. A clenuvanje vo EU znaci zadolzuvanje kaj Germancite, eftina rabotna sila za nivni kompanii, i kupuvanje na se oni shto ke proizvedat.
 
Последно уредено од модератор:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.667
Поени од реакции
12.624
Киев денеска.

Им снемало од колачињата од Нуланд. Поради тоа се бунтуваат.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.202
http://www.themoscowtimes.com/news/article/poll-only-3-of-russians-think-west-is-meddling-in-ukraine/515245.html
Само 3 проценти од русите мислат дека западот е инволвиран во украинскиот конфликт.

Во меѓувреме, мнозинството на темава се апсолутно сигурни во западната вмешаност во конфликтот.

Исто така, само 3 проценти мислат дека фашизам е вмешан, додека на темава сеуште се тропаат глупости од типот на ‘наци хунта‘.
А западот си ја признава вмешаноста. Навистина е чудно како само 3 проценти од русите разбрале.
Обама призна: Бевме на Мајдан, и учествувавме во менувањето на власта во Киев!
http://tocka.com.mk/1/149631/obama-prizna-bevme-na-majdan-i-ucestvuvavme-vo-menuvanjeto-na-vlasta-vo-kiev
 
?

..........

Гостин
Само 3 проценти од русите мислат дека западот е инволвиран во украинскиот конфликт.
.
download.png
Каков е следниот бисер што ќе го прочитаме? па сигурно повеке од 3% граѓаните на Вашингтон сметат дека западот е инволвиран, русите 3% :facepalm:
 
M

Mario Gómez

Гостин
http://www.themoscowtimes.com/news/article/poll-only-3-of-russians-think-west-is-meddling-in-ukraine/515245.html
Само 3 проценти од русите мислат дека западот е инволвиран во украинскиот конфликт.

Во меѓувреме, мнозинството на темава се апсолутно сигурни во западната вмешаност во конфликтот.

Исто така, само 3 проценти мислат дека фашизам е вмешан, додека на темава сеуште се тропаат глупости од типот на ‘наци хунта‘.
Колку е само не точна анкетава, ама it was on the internet so it's true. Можам да се кладам на се што имам дека 80% од Русите мислат дека западот е вмешан во ова, па и ајде не е вмешан. :icon_lol: Во Македонија таа бројка е сигурно и поголема. Ама ете да речеме има некоја " реална анкета" и ќе рече 60% од Македонците мислат дека западот не е вмешан во кризата во Украина. Под 60% се подразбира ти, спероу и рѓосаното тенеќе згора на 25% рамковни што држат американски знамиња на тераси и пред слаткарници. :LOL:
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
844
Поени од реакции
214
...Украина е држава со сите нишани ... ама е суверена и независна, сакал ти или неќел.
Независна држава во коjа премиерот се назначава од Викториjа Нjуланд?!? (Fuck the EU!!!)
Суверенитет, при кој САД са "посредници во сделката по преминаване на власта" (колку красиво наименование за државен удар).
Независност, при коjа еврокомисари и министри на други земjи се мешат грубо во внатрешните работи и учестват во демонстрации против владата на таа "држава со сите нишани" (само замисли Македониjа да посака одново да е со Србиjа и на центарот на Скопиje да протестират министрите на надворешните работи на Бугариjа, Германиjа, Италиjа и Грциjа)
Суверенитет при коj IMF веке ке одлучава колку да са платите и пенсиите, колку да се плака за струjа и здравство.
Се гледа коj e газдата на "незалежната" (независната):
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Колку е само не точна анкетава, ама it was on the internet so it's true. Можам да се кладам на се што имам дека 80% од Русите мислат дека западот е вмешан во ова, па и ајде не е вмешан. :icon_lol: Во Македонија таа бројка е сигурно и поголема. Ама ете да речеме има некоја " реална анкета" и ќе рече 60% од Македонците мислат дека западот не е вмешан во кризата во Украина. Под 60% се подразбира ти, спероу и рѓосаното тенеќе згора на 25% рамковни што држат американски знамиња на тераси и пред слаткарници. :LOL:
Полека малце пред да се кладиш на се што имаш.
http://wciom.ru/index.php?id=459&uid=115134
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.924
Поени од реакции
33.004
Прегледај го приврзокот 113386
Каков е следниот бисер што ќе го прочитаме? па сигурно повеке од 3% граѓаните на Вашингтон сметат дека западот е инволвиран, русите 3% :facepalm:
Хаха, што не знам што други очекуваш... освен активна соработка меѓу членовите од невладните организации. Макар биле од различни држави, на крајот од иста цицка цицаат.

Патем навистина, а што очекуваш од оваков медиум:



П.С. Врвна иронија, Obummer не бил доволно „цврст„ требало повеќе да распали... ;)
 
M

Mario Gómez

Гостин
Ама нели нема у Русија сајтови, весници и телевизии кои ја критикуваат сегашната власт, се е затворено и испоубиено. Факт е дека ги има неколку.

Интересна беше приказната со Левиафан, филмот доби на хајп одкога протече информација дека е против сегашната власт и оп сите се заинтересираа. Каква пропаганда се вршеше тој период, демек филмот ќе биде забранет дека ја покажува реалната секојдневна слика и разни глупости.

На крај испадна дека дел е финансиран од буџетот, т.е министерството за култура, и еве ќе испадне и на кино сега, нормално цензуриран поради тоа што има многу пцуење.

Па за тоа ќе се фатат, зошто цензурираат и кратат, па зошто ги штитат децата од западна геј пропаганда, па тигарот на Путин убил 100 овци во Кина.:misticen:
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Хаха, што не знам што други очекуваш... освен активна соработка меѓу членовите од невладните организации. Макар биле од различни држави, на крајот од иста цицка цицаат.

Патем навистина, а што очекуваш од оваков медиум:



П.С. Врвна иронија, Obummer не бил доволно „цврст„ требало повеќе да распали... ;)
Па стварно џукелана многу личи на Путин.

Ај чим веќе не ти се допаѓа тој извор, бирај кој сакаш -
http://afn.by/news/i/205729
http://www.vedomosti.ru/politics/news/38906061/predchuvstvie-vojny

Еве ти и официјално од Рускиот центар за изучување на јавното мислење, имаш детално како и со која методологија е извршено истражувањето.
http://wciom.ru/index.php?id=459&uid=115134
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.453
Поени од реакции
5.862
НАТО, какво НАТО бе, и нив за к.р не ги бива. Дигаа чалами на Србија , Ирак и сл. Со Русија е друга приказна.
На крај ќе испадне дека Украина ја порази Русија.

Оваа војна скапо ќе ја кошта Русија, веќе се осеќаат последиците, а кога ќе се потрошат залихите, тогаш ќе видиш која бедотија ќе бидат, како во 90тите.

НАТО ќе ја порази Русија без ниеден испукан куршум од нивна земја членка.

:kafence:
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Ама нели нема у Русија сајтови, весници и телевизии кои ја критикуваат сегашната власт, се е затворено и испоубиено. Факт е дека ги има неколку.

Интересна беше приказната со Левиафан, филмот доби на хајп одкога протече информација дека е против сегашната власт и оп сите се заинтересираа. Каква пропаганда се вршеше тој период, демек филмот ќе биде забранет дека ја покажува реалната секојдневна слика и разни глупости.

На крај испадна дека дел е финансиран од буџетот, т.е министерството за култура, и еве ќе испадне и на кино сега, нормално цензуриран поради тоа што има многу пцуење.

Па за тоа ќе се фатат, зошто цензурираат и кратат, па зошто ги штитат децата од западна геј пропаганда, па тигарот на Путин убил 100 овци во Кина.:misticen:
Па ги има бе неколку, ама како е тоа поврзано со муабетов?
Каква врска има истржувањево на јавното мислење со критики врз Путин?

Или се избрза да ја наречеш анкетата лажна па сега мењаваш тема?
 
M

Mario Gómez

Гостин
Па ги има бе неколку, ама како е тоа поврзано со муабетов?
Каква врска има истржувањево на јавното мислење со критики врз Путин?

Или се избрза да ја наречеш анкетата лажна па сега мењаваш тема?
Друга поента сакав да докажам, не нема да ја наречам анкетата лажна, иако малце фак лоџик ми е пошто и на запад им е јасно до кој степен се вмешани САД и ЕУ у внатрешните работи на Украина(читни коментари на гардијан), а не пак у Русија во која цел ден медиумите тоа го трубат..
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.924
Поени од реакции
33.004
Ај чим веќе не ти се допаѓа тој извор, бирај кој сакаш -
http://afn.by/news/i/205729
http://www.vedomosti.ru/politics/news/38906061/predchuvstvie-vojny
Ај бе не ме дрви Игорче, најди некој што дава пет-пари за твоиве смарања.
Што, ако истите газди го објават истово во повеќе НИВНИ новини, повеќе пати ќе биде вистина??

Дај барем провери си ги изворите на материјалите пред да ги постираш.
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Moscow_Times
Until 2005, the paper was owned by Independent Media, a Moscow-registered publishing house that also prints a Russian-language daily newspaper, Vedomosti, The St. Petersburg Times (the equivalent of The Moscow Times in Saint Petersburg) and Russian-language versions of popular glossy magazines. That year, Independent Media was acquired by the Finnish publishing group Sanoma.
Ова беше за 1.3секунди пребарување... ако се помачам малку повеќе да ги следам парите, ништо чудно да најдам дека се истите пари со кои ги (ве) плаќаат и домашниве колеги на тие од „Московските Времиња„.
Ај терај си бизнисот и не ме смарај на лична основа, освен ако немаш нешто паметно да ми кажеш (што му доаѓа никогаш).
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
На крај ќе испадне дека Украина ја порази Русија.

Оваа војна скапо ќе ја кошта Русија, веќе се осеќаат последиците, а кога ќе се потрошат залихите, тогаш ќе видиш која бедотија ќе бидат, како во 90тите.

НАТО ќе ја порази Русија без ниеден испукан куршум од нивна земја членка.

:kafence:
Не може да си подалеку од реалната состојба.
Русија е очигледен победник во конфликтов. Украина економски крвари и ќе продолжи да крвари се додека русите преку сепаратистите го одолговлекуваат конфликтов.
Санкциите не се главниот фактор за економските проблеми на Русија, далеку од тоа, санкциите летово беа прилично бескорисни и неефикасни.[DOUBLEPOST=1422911181][/DOUBLEPOST]
Ај бе не ме дрви Игорче, најди некој што дава пет-пари за твоиве смарања.
Што, ако истите газди го објават истово во повеќе НИВНИ новини, повеќе пати ќе биде вистина??

Дај барем провери си ги изворите на материјалите пред да ги постираш.
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Moscow_Times


Ова беше за 1.3секунди пребарување... ако се помачам малку повеќе да ги следам парите, ништо чудно да најдам дека се истите пари со кои ги (ве) плаќаат и домашниве колеги на тие од „Московските Времиња„.
Ај терај си бизнисот и не ме смарај на лична основа, освен ако немаш нешто паметно да ми кажеш (што му доаѓа никогаш).
Што толку се нервираш бе ванлокче? :(

Ти дадов официјално од тие што ја извршиле анкетата, ти тоа го кратиш кога ми го цитираш постот. Оти бе?
Се замараш со глупости, а одбиваш да коментираш на официјалниот извештај.

И што се повеќе напињаш со тие ‘платеници‘ и ‘соросоиди‘, се повеќе ми изгледа како ти да си платеник.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom