Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.475
Поени од реакции
3.209
Србите и они За :LOL: :LOL:
Кога ќе прочита некој неинформиран/неупатен на прва делува како целиот народ да е заа...а некој што е во чекор со времето од гомната од информации кои ни се пласираат би го имал следново мислење-Сигурно се работи за некое партиско корумпирано гомно ставено на таа позиција кое би продало и родена мајка за пари и позиција(и го боли qr за Србија) или приватен фамилијарен бизнис кои работат као дипломати а кои се пола роднини по бабина линија(кои исто така ги боли qr за Србија)...
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.395
Поени од реакции
21.952
a mislis deka ke prestane da mu treba nafta ili gas na svetot?

bez nafta i gas kako mislis da funkcionira biznisot vo taa germanija? ke zaposlat ukrainci da vrtat turbinite racno za da proizvedat struja?
Ќе треба ама не Руска. Јаглен и нафта годинава комплет без руски. Гас ќе потрае малце иако засега зависноста е малце намалена место 55% сега 40% е руски гас.
 
Член од
3 јули 2016
Мислења
192
Поени од реакции
596
Германците месец дена се мачат да најдат алтернативен увоз на зејтин во државата, полиците се празни. Со среќа замена на гасот кој ја движи економијата.
Mozham da potvrdam deka nema zejtin nekolku nedeli vekje. Jas ne kupuvam soncogledovo maslo ama znam familija Od Egipet shto samo takvo konzumiraat i gi svrtija site marketi i nema.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.395
Поени од реакции
21.952
Германците месец дена се мачат да најдат алтернативен увоз на зејтин во државата, полиците се празни. Со среќа замена на гасот кој ја движи економијата.
Епа секој мисли мора залихи дома да чува. Масло има треба само да знаеш каде. Иначе малсото колку што знам не е руско.
 
W

wicked_1

Гостин
Тука и нашите куртони русофили веќе се фалеа дека русите носеле од овие точка мисилите и лом ќе ги праеле, сеа не биле русите. :pos:

Русите немаат Точка-У. Украинците имаат и досега безброј пати ја употребија. Сликите се од вежбите со Белорусија пред почетокот на мировната операција. Белоруско оружје не е влезено во Украина, и за тоа има безброј изјави од самиот запад.

Пак ќе кажам, тоа што стаиле напис "за децата" им ја посрало скроз мештаљката.

Ама западните консументи на пропаганда ќе си ја лапнат и оваа мештаљка ко циган мрсул, исто ко Буча.
Оти се мачите не ми е јасно, кажи само дека азовци биле тие што чекале автобус и готово.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.490
Поени од реакции
12.298
Тука и нашите куртони русофили веќе се фалеа дека русите носеле од овие точка мисилите и лом ќе ги праеле, сеа не биле русите. :pos:


Оти се мачите не ми е јасно, кажи само дека азовци биле тие што чекале автобус и готово.
Абе срамота е да лажеш :kuracc:
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.536
Поени од реакции
3.649
Русите немаат Точка-У. Украинците имаат и досега безброј пати ја употребија. Сликите се од вежбите со Белорусија пред почетокот на мировната операција. Белоруско оружје не е влезено во Украина, и за тоа има безброј изјави од самиот запад.
Имат они... имат.... сами се фалеа. И не - не е белоруско..
Сега кога видеа колко са убили не знаат што да избришат..
Т.jpg


т1.jpg
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.606
Поени од реакции
23.203
Ќе треба ама не Руска. Јаглен и нафта годинава комплет без руски. Гас ќе потрае малце иако засега зависноста е малце намалена место 55% сега 40% е руски гас.
jas vi pozeluvam sreka... jaka drava ste ke se sredite za 2-3 sigurno do togas ke mrzneete malku ili ke preplakate.

ruski gas i nafta ne vi ginat, sekako ke gi kupuvate samo kako kineski ili americki... ke si plakate povise, toa vi e sudbinata koga nekete da prezemete sve u svoj race.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.768
Поени од реакции
9.888
a mislis deka ke prestane da mu treba nafta ili gas na svetot?

bez nafta i gas kako mislis da funkcionira biznisot vo taa germanija? ke zaposlat ukrainci da vrtat turbinite racno za da proizvedat struja?
Не.Користа е обострана.Нити може Германија без нафта,нити Русија без евра.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.345
Поени од реакции
18.225
teneke si ima naftovod do vladivostok i nakhodka na dalecniot istok. polnenje na brodovi za kina ide od tamu.
Абе не оди сета нафта од едно место. Немаат уште инфраструктура за така.

Инфраструктурата беше насочена за редовен транспорт на нафта во помали бродови за Хамбург.

Сега сето тоа треба да се пренасочи.

А посебен муабет се Кинезите :D

Досега се што прават е симболично т.е. само тапшање по рамо е ова за Русија.

Еве следно што треба да се случи е на Русија очајно и треба замена за сервисирање на мобилната и интернет инфраструктура. Западниве компании се откажуваат.

ZTE и Huawei можат да ги заменат, ајде да видиме што ќе се случи :)

Знаеш што му се случи на ZTE кога испорача опрема за Иран.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.606
Поени од реакции
23.203
Не.Користа е обострана.Нити може Германија без нафта,нити Русија без евра.
ne. rusija moze bez evra. i onaka se pod sankcii i nemozat da gi koristat. na rusija i trebaat juani, rupii, jenovi... na evropa ke i trebaat i rublji i nafta i gas...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.768
Поени од реакции
9.888
Германците месец дена се мачат да најдат алтернативен увоз на зејтин во државата, полиците се празни. Со среќа замена на гасот кој ја движи економијата.
И Украина е еден од најголемите производители на сончоглед,не само Русија.Исто и пченица.
А кој ќе изгуби повеќе ќе видиме.Русија сигурно губи.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Што ќе тргуваат со Казахстан,жити се?Вуна? А со Таџикистан? Бидете посериозни не сте деца.
Ti si detule be citro, glaata ti e puna so vuna, sto ke trguvaat so Kazakstan, energensi bre coece, sigurno ne krastajci ili morkoj ili lizavcinja !
P.S. Kazakstan e isto taka ogromna drzava, bogata so mnogu resursi i ima 20 milioni ziteli, a celiot toj centralno-aziski region kombiniran zaedno ima okolu 50-60 miliona ziteli !
 
Последно уредено:

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.395
Поени од реакции
21.952
Колку попуст дава Русија на Кина?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom