Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.504
Поени од реакции
3.607
Sugar war in Russia
Липецки фронт

Белгородски фронт
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
766
Поени од реакции
303
Кажи колку е рубљлата, едно време беше доста активно известуваше на таа тема.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
Толку од ефективноста на санкциите на Западот. Не го велам тоа јас туку дечково доле.



Инаку цената на челик достигна нов врв во Европа.


Германија склучи договор за ЛНГ со ОАЕ но го немам прочитано договорот.
Баш ова е тоа што го зборевме претходно, Русија бензинска, ваква таква, она извезува нешто што е потребно на цела планета и речиси е невозможно да биде заменето од друго место,
а што увезува, нешто што може да се произведе било каде во светот, значи не дискутирам за квалитетот, важно е дека на долг рок е победник во оваа војна.

Тоа што Европа ќе се откачила од зависноста и со тоа Русија ќе пропаднала пак е прикаски за мали деца, значи ако не продава на Европа ќе продава на други места само што цените ќе бидат поголеми поради транспортни трошоци.

Мораме да напоменеме дека голем дел од светот сврти грб на САД, дури и јас не очекував за некој, ама штом тоа се случи ќе има менување на страните и од други вазалски држави.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.195
Поени од реакции
81.291
Примитивно?
Сурови факти. Дугин е интелектуален џин за интелектуалните кепеци што го коментираат.



Гледај ги само повеќето како „размислуваат“... Стрипот ги опишува совршено, сите факти велат „САД и западот практично ја предизвикаа војната во Украина“ ама испраните мозоци ги програмирале „Русија лоша“ и нема простор ни за разсмилување со своја глава, ни за согледување на фактите. Тоа што ќе им кажат на меинстрим медиуми тоа е реалноста и вистината.
Сте заебале сите вие кои мислите дека Дугин ја има објективната песрспектива. Наивно.
Дугин ја има руската империјалистичка перспектива.

Јас ја спорам валидноста на западната перспектива, во однос на онаа на Дугин. Не ја валидизирам неговата перспектива.
Автоматски споено мислење:

На мене не ми требаат никакви истражувања,хапло групи и останати научни алатки за да проценам со голо око кој народ/нација му е најблизок на македонскиот а тоа е српскиот и тука немам никаква дилема...
На македонскиот далеку поблизок му е бугарскиот, независно од мојата, твојата или било чија желба и лична перспектива.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
111
Поени од реакции
313
Интересно како= овие трансџендерри лџбт фрикови секогаш се прават како објективни а секогаш се против Русија и мразат се словенско и сите словенски вредности хммм

Ех што сакам да почне Путин да слага надоле па да се исцртаат новиве граници исток-запад таму негде над Словенија тука една завеса бам па кој сака слободно ќе го депортираме таму нека си уживаат во педерлукот и „западните вредности“ во западот. Гледам овие мекиве и муслиманиве најмнпогу им гори од ескалација на ситуацијава
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.195
Поени од реакции
81.291
Ме боли курот трансџендерите што викаат. Нивното мнение е релевантно, околу Украина, колку и мнението на навивачите на Ренџерс*.
Русија реши да жртвува животи во замена за геостратешки добивки, исто како САД што прави цело време. Не гледам како тоа е оправдано.
* - ја сум навивач на Ренџерс
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.094
Поени од реакции
4.283
Сте заебале сите вие кои мислите дека Дугин ја има објективната песрспектива. Наивно.
Дугин ја има руската империјалистичка перспектива.

Јас ја спорам валидноста на западната перспектива, во однос на онаа на Дугин. Не ја валидизирам неговата перспектива.
Автоматски споено мислење:


На македонскиот далеку поблизок му е бугарскиот, независно од мојата, твојата или било чија желба и лична перспектива.
Како би излгедала објективната перспектива, кога сам Дугин „влече„ кон рускиот историски царизам?...

Што значи дека Дугин и тоа како е субјективен.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.195
Поени од реакции
81.291
Како би излгедала објективната перспектива, кога сам Дугин „влече„ кон рускиот историски царизам?...

Што значи дека Дугин и тоа како е субјективен.
Субјективен е, секако.
Ние треба да се запрашаме дали сакаме да бидеме на страна на објективноста или на руска страна.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.094
Поени од реакции
4.283
Интересно како= овие трансџендерри лџбт фрикови секогаш се прават како објективни а секогаш се против Русија и мразат се словенско и сите словенски вредности хммм

Ех што сакам да почне Путин да слага надоле па да се исцртаат новиве граници исток-запад таму негде над Словенија тука една завеса бам па кој сака слободно ќе го депортираме таму нека си уживаат во педерлукот и „западните вредности“ во западот. Гледам овие мекиве и муслиманиве најмнпогу им гори од ескалација на ситуацијава
Исцртување на нови гранци сигурно ќе има, во спротивно, праќањето на руската армија во Украина и сите загуби кои Русите ќе ги претрпат до крајот од агресијава, „само„ за да да биде Украина денацифицирана и и воено уништена а руската армија туку-така вратена дома, стануваат бесмислица.

Веќе постојат нагаѓања за тоа кои се наредните држави кои ќе се “денацифицираат„ од страна на РФ, но ќе видиме што ќе биде.

Новинарски кажано, „...Ништо нема да биде исто како што било...„.
Автоматски споено мислење:

Субјективен е, секако.
Ние треба да се запрашаме дали сакаме да бидеме на страна на објективноста или на руска страна.
Пошто „нас„ (т.е. „мене„) никој не ме прашува, мое е (само приватно) да одредам на чија страна ќе се приклонам, што не значи дека мојата одлука ќе биде и туѓа и/или и колективна, со оглед на тоа што „република нашата земја„ е насилно втурната во ОТАН и мора да следи што ќе и‘ се нареди, а не кон што би се приклонил Македонецот или поглемиот дел од македонскиот народ.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Ај без драми кога со Кина се во конфликт а Кина не купува јаглен мислам беше. Треба да се поддржи власта а не само профитот да се гледа.
jas zboram od ruska gledna tocka. za niv ova e super mesto aus aluminium ke kupuvaat kineski. edina pricina zosto kupuvaa aus aluminium e deka aus aluminata bese akcioner vo ruskata kompanija. sega em poeftin em od poblisku ke kupuvaat em za yuan.

aus nema nekoja znacajna trgovija so rusija, ova e poveke za naslovi i podrska, no big deal mada nas poveke ke ne kosta nego rusite a kina e povtorno najveke vo kjar.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.319
Поени од реакции
5.433
Толку од ефективноста на санкциите на Западот. Не го велам тоа јас туку дечково доле.
Милиони германци аплицирале за азил во Русија, во Сибир никнува новиот Дубаи, даночни олеснувања, евтино гориво, евтин челик, плати повисоки од остатокот на Русија, минимална 150 евра месечно, а не како во остатокот на Русија 110 евра.
Ајфон во Русија се продава за 2400 долари, се купува со само 20 месечни плати.
Заради брзиот развој на Русија моментално има нови цени и тоа за 50-300% поскапи на: компјутери, телевизори, шпорети, фрижидери, климатизери, авто делови, медицинска опрема, лекарства, овошје, зеленчук...

Путин се пофалил со овој успех, покачен стандард.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.685
Поени од реакции
11.916
Субјективен е, секако.
Ние треба да се запрашаме дали сакаме да бидеме на страна на објективноста или на руска страна.
Ние веќе си ја одбравме страната на блес(к)авоста, нема враќање назад со приказни од типот "нема правда = нема мир", следува само понатамошно тонење во блес(к)авата бездна.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.348
Поени од реакции
31.232
Сте заебале сите вие кои мислите дека Дугин ја има објективната песрспектива. Наивно.
Дугин ја има руската империјалистичка перспектива.

Јас ја спорам валидноста на западната перспектива, во однос на онаа на Дугин. Не ја валидизирам неговата перспектива.
Јас зборував дека човекот е интелегентен и едуциран.
Tи зборуваш за некоја замислена неутрална објективна гледна точка. Таква не постои. Валидизацијата е неважна.

Овде само разговараме општо, што се случува и евентуално што е подобро за нас, за светот, и за човештвото. Според мене, т.н. руски „империјализам“ во смисла споредба со западниот - не постои. Русија ниту во догледно време не е спремна за улога на светска империја. Но спремна е за бранење на своите интереси од Пакс Американа, и тоа причината заради која моите симпатии се на нивна страна... Главната причина, има и други.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom