Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
Не лажи како циган, дај ми еден цитат каде што ги негирам последиците од гладта во Советскиот Сојуз 1933? Тоа што го негирам јас е вашата лажна пропагандна дека бил планиран етнички геноцид врз украинскиот народ.

Ајде ова ќе го постирам али потанатаму не планирам да ти одговарам. Мислам "ги штитат, ги почитуваат и они за тоа им враќаат" каква патетика боже мој.
Па нормално нема да одговараш мрсул еден ретардиран. Јас немам напишано дека бил планиран тој геноцид, туку дека ЛАЖЕШ и причината зашто се случила. И Берикот ти го потврди истото, ама тоа е комуњарската матрица, ради неа милијарди страдале и за жал пак ќе страдаат, зашто има ретардирани ко тебе и тие што се согласуваат со твоите лажења. Добрите намери, поради кои дошло до милиони жртви е одличен пример дека патот до пеколот е поплочен со добри намери. :kuracc:

Мислам "ги штитат, ги почитуваат и они за тоа им враќаат" каква патетика боже мој.
Стварно која патетика.... Спореди го стандардот на обичен Енглез и на Русин. Енглезите на пуст остров, каде што врне 300 дена во годината, а Русите на територија полна со сите возможни ресурси. Англиските олигарси, заедно со Кралицата имаат трилиони, ама и на народот му овозможиле да живее пристојно, додека во Русија само олигарсите ги цицаат приходите од ресурсите, а народ кој го онади, нека гние. Види ги Канада, Австралија кои се под директна контрола на Кралицата, а види ги Руските сателити па пишувај бајки, бранете го Сталин, после офкајте по сите теми колку тешко се живеело.
Уште па не планирал да одговара, а со ништо не демантира, Сус бе ќерата :tapp:.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.330
Поени од реакции
21.794
Американските информации се 5000-6000 загинати и 15000-18000 ранети руски војници. Вкупната руска војска е 190 000, што би значело 10% загуба.

Ако е ова вистина, Путин ќе мора да спрема уште војска.
Ne bi bilo cudno so ogled sto se nekade na sredina od brojkite koi gi objavuvaat Ukraincite (mn. ivoski) i Rusite (niski).
Автоматски споено мислење:

А на Украинска страна колку има? Или немаат они жртви?
Ne e toa nekoja uteha, najverovatno imaat povekje zrtvi, posebno civili. Zalosno tolku bez veza pocinati na dvete strani.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.489
Поени од реакции
22.929
Ne bi bilo cudno so ogled sto se nekade na sredina od brojkite koi gi objavuvaat Ukraincite (mn. ivoski) i Rusite (niski).
Автоматски споено мислење:


Ne e toa nekoja uteha, najverovatno imaat povekje zrtvi, posebno civili. Zalosno tolku bez veza pocinati na dvete strani.
bas tipicno americki... prosek lol

sto vikaat svabite, nivnite sluzbi?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.330
Поени од реакции
21.794
bas tipicno americki... prosek lol

sto vikaat svabite, nivnite sluzbi?
Ne prosek tuku site ni e jasno deka Ruskite brojki se preniski i Ukrainskite previsoki. Ne znam sto ti e smesno. Germanskite sluzbi nemaat informacii najverovatno. Inace ja ne se raduvam na zrtvite, zalosno e.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.489
Поени од реакции
22.929
Ne prosek tuku site ni e jasno deka Ruskite brojki se preniski i Ukrainskite previsoki. Ne znam sto ti e smesno. Germanskite sluzbi nemaat informacii najverovatno. Inace ja ne se raduvam na zrtvite, zalosno e.

smesno mi e kako site lagano si vadat cifri od naftelin.... 5000 zrtivi ti se najmalku 1000 vozila. jas ne veruvam ni 200 deka im spickale ama ajde...

zatoa i te prasav me interesira sto vikaat germancite ili francuzite angosaksonite, ukraincite i rusite ne mi se za veruvanje. Jas ne veruvam deka imaat poveke od 2000 zrtvi ova bazirano na aljesera i kina sto imaat izjaveno denovive.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.330
Поени од реакции
21.794
smesno mi e kako site lagano si vadat cifri od naftelin.... 5000 zrtivi ti se najmalku 1000 vozila. jas ne veruvam ni 200 deka im spickale ama ajde...

zatoa i te prasav me interesira sto vikaat germancite ili francuzite angosaksonite, ukraincite i rusite ne mi se za veruvanje. Jas ne veruvam deka imaat poveke od 2000 zrtvi ova bazirano na aljesera i kina sto imaat izjaveno denovive.
Vo Avstralija sto vikaat? Ja ne bi veruval mnogu vo Aljazera ili Kina iskreno. Tocnata brojka nikogas nema da se doznae ama ima soliden broj zrtvi na dvete strani.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.436
Поени од реакции
4.935
Тој Русинот многу добро ја потценил склоноста на западното општество кон корупција. Чим можеше Албанската Нарко Мафија со мито да покрене цел еден воен комплекс на најмоќната алианса да бомбардира суверена земја бескрупулозно... Ова е мачји кашаљ, ако ова не поминало, кознае што све не поминало.
Автоматски споено мислење:


Не е потресена жена, интелегентен човек е... Ова го прави намерно премижувајќи ги фактите. Дали тоа го прави за пари или за омраза незнам. Ама дефинитивно на крајот нема разлика. Подржувач на нацистите е и самиот нацист.
Автоматски споено мислење:

@puno, @Dardan-ia

Ајде едно наградно прашање за Албанците што ја следат темава темава:

При една хипотетична ситуација (која не ја посакувам, пошто пред се ќе има последици и за Македонија), ако Русија реши да го реши Косовското прашање во корист на Србија и прати војска на Косово. Дали САД:

а) Ќе прати војска да го заштити територијалниот интегритет на Косово.

б) Ќе праќа оружје и ќе силно ќе го подржува Косово до последниот Албанец.

хинт, погледнете ги постовите на северџаните и борците за соживот до фотеља на темава ...
Ќе платиме со парите од Албанската Мафија и ќе ја уништиме Русија, само тоа е лекот. :pos:
Него до кај си со документите? Мултиполарен свет се брани во Украина, додатно имаш шанса да и се одмаздиш на западот за бескрупулозното бомбардирање над суверена, праведна и чиста ко солза света Србија.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.379
Поени од реакции
36.311
Vo Avstralija sto vikaat? Ja ne bi veruval mnogu vo Aljazera ili Kina iskreno. Tocnata brojka nikogas nema da se doznae ama ima soliden broj zrtvi na dvete strani.
Точна е информацијата дека германските производители на автомобили го прекинуваат производството?
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Ne e toa nekoja uteha, najverovatno imaat povekje zrtvi, posebno civili. Zalosno tolku bez veza pocinati na dvete strani.
Нормално дека е жалосно, ама барем нека известуваат коректно. Освен тоа што западот се подебава со Украина, освен тоа што ги оставија на цедило, освен тоа што го носат Зеленски жеден преку вода, и му обеќаваат брда и долини, налик на тоа што му го правеа на Изетбегович кога Србите го срамнија Сарајево. Нека имаат малку доблест да кажат какви се штети трпи Украина, а не да спинуваат со тоа колку Руски војници погинале. Жално е тоа што западот известува во Северно-Корејски стил, а истовремено се исмејават со нивната пропаганда. Хипокрити.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.330
Поени од реакции
21.794
Точна е информацијата дека германските производители на автомобили го прекинуваат производството?
Ne su cital. Mislis vo Germanija? I onaka imaat delumno problemi poradi nemanje cipovi ama toa e so meseci ne e od sega.
Автоматски споено мислење:

Нормално дека е жалосно, ама барем нека известуваат коректно. Освен тоа што западот се подебава со Украина, освен тоа што ги оставија на цедило, освен тоа што го носат Зеленски жеден преку вода, и му обеќаваат брда и долини, налик на тоа што му го правеа на Изетбегович кога Србите го срамнија Сарајево. Нека имаат малку доблест да кажат какви се штети трпи Украина, а не да спинуваат со тоа колку Руски војници погинале. Жално е тоа што западот известува во Северно-Корејски стил, а истовремено се исмејават со нивната пропаганда. Хипокрити.
Vikas zapad komunicira severnokorejski? Mozebi si propustila noviot ruski zakon za "fejk njus" kade sto spomnuvanje vojna moze da znaci 15 godini zatvor. Zrtvite se samo del od komunikacijata i da, vazna e brojkata vo vojna. I vazno e samite Rusi da vidat kolku nivni sonarodnici se zrtvuvani vo ovaa avantura.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Ќе го убијат овој кај и да е ... Туку испаѓа дека во најмала рака, Руската интервенција во Украина е пооправдана од онаа на САД во Ирак.
Никој не смее да го убие Такер, инаку со мене ќе има работа. :boksix: Јас сум негов редовен гледач. Ништо не може да ме изнасмее така како некој негов rant кон Камала Харис. Такер е закон, колку и да си брка своја агенда, а си брка и своја и туѓа, еден е од ретките што има храброст да каже за многу работи кои се гнили во американското општество. Посебно задоволство е кога ќе ги фати во лага со турнати гаќи како во овој случај.

Од друга страна, тоа е она што се нарекува јавност, и што недостига во Русија на пример. Нека излезе со нешто вакво во Русија, не му гине порција полониум. Колку и да мислиш дека не е голема работа, во основа е огромно нешто.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.379
Поени од реакции
36.311
Ne su cital. Mislis vo Germanija? I onaka imaat delumno problemi poradi nemanje cipovi ama toa e so meseci ne e od sega.
Автоматски споено мислење:
Така го разбрав, дека и голем удар било тоа што многу полу-производи добивале од фабриките во Украина.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.489
Поени од реакции
22.929
Vo Avstralija sto vikaat? Ja ne bi veruval mnogu vo Aljazera ili Kina iskreno. Tocnata brojka nikogas nema da se doznae ama ima soliden broj zrtvi na dvete strani.
AUS - UK - USA - NZ - CAN ti e sve isti kurac...

Aljezera i Kina sekako gledaat seir, bi trebalo da se najrealni zaedno so indijcite.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Vikas zapad komunicira severnokorejski? Mozebi si propustila noviot ruski zakon za "fejk njus" kade sto spomnuvanje vojna moze da znaci 15 godini zatvor. Zrtvite se samo del od komunikacijata i da, vazna e brojkata vo vojna. I vazno e samite Rusi da vidat kolku nivni sonarodnici se zrtvuvani vo ovaa avantura.
Јас се огласив за западот. Нема збор за тоа дека Путин е диктатор и автократ, а Русија тоталитарна држава. Ама што има ти да банираш Руски медиуми, па и канали на Јутјуб. Нели западот промовира демократија и отворено општество. Еве јас гледав видеа на Јутјуб од канали на СНН и ББС, кога отворив Русија24, им го банирале каналот? Зошто? Зошто западот не дозволува да се види што има да каже и другата страна?

Не ми кажувај ти сега како Путин наредил да се забранат западни медиуми, кажи ми зошто западот го прави истото? За тоа дека Путин е диктатор, а Русија недемократска држава, сите знаеме, ништо ново.

А за тоа Севернокорејски, па имаше едно видео од светското пред 12 години, Северна Кореја-Бразил, меч кој го доби Бразил со 2-1, каде наводно во Северна Кореја двата гола на Бразил биле избришани од снимката што била емитувана, и им било кажувано дека го победиле Бразил 1-0. Ова што на СНН и ББС константно се повторува колку Руси погинале, а се ќути за Украинската страна, страшно ме потсеќа на случкава со утакмицава.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.330
Поени од реакции
21.794
Така го разбрав, дека и голем удар било тоа што многу полу-производи добивале од фабриките во Украина.
Delumno sigurno samo ne sum siguren kolku golema e brojkata. Mozebi poedinecni modeli imaat problem ama ne deka voopsto ne se proizveduva. Ima i drugi snabduvaci. Pogolem problem se cenite za energija momentalno ama i podolg problem nedostig na cipovi. Pobaruvackata e mnogu golema za kola cekas do godina momentalno. Ako nema rabota, rabotnicite odat na skrateno rabotno vreme i drzavata plakja golem del od platite. Avtomobilskata industrija mi izgleda momentalno kako dosta stabilna iskreno.
Автоматски споено мислење:

AUS - UK - USA - NZ - CAN ti e sve isti kurac...

Aljezera i Kina sekako gledaat seir, bi trebalo da se najrealni zaedno so indijcite.
Kano, pred 3-4 dena na vestite vo Kina posle 50 minuti kazaa deka imalo nesto vo Ukraina a pokazaa snimki bez voeni dejstva. Sega mozebi malce smenija ama ne znam kako ocekuvas bas vo Kina da pokazat realni brojki. A drugo e koj ima realni brojki? Sve se procenki, nikoj ne gi broel. Se somnevam deka Aljazera ili nekoj indiski medium e tolku dobro informirano.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom