Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    678
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Прашањето е каде прво ќе има немаштија.
Русите и европјаните различно го дефинираат поимот немаштија. За еден евројанин од средна класа е незамисливо домот да не му биде затоплен на пример. Реков јас еднаш, во играта chicken секогаш прв попушта оној кој има повеќе да изгуби.
Автоматски споено мислење:

Кај нас веќе има. А ние сме западот...
А кога било имаштија овде? Јас откако знам за себе, а тоа е веќе подолго време, секогаш е некаква криза, и секогаш е врзување крај со крај.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.327
А кога било имаштија овде? Јас откако знам за себе, а тоа е веќе подолго време, секогаш е некаква криза, и секогаш е врзување крај со крај.
Епа исто и во Русија горе доле...
Јас да сум на местото на Путин би го исекол гасот одма или би лупнал воен режим и воени цени и сите договори по автоматизам би ги ревидирал. Уствари би ги прогласил за неважечки имајќи ја во предвид воената подршка на земја која војува против Русија.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Поимањето немаштија зависи од навиките. Ние мислиме дека Москва и биши Ленинград се некоја сибирска вукојебина каде што луѓето живеат у мизерија и спремни се на све. Не е баш така. Редици се изредија пред западниве фирми кога слушнаа дека ќе ги затвараат. Не се тие во урбаните средини хард кор руси ко у америчкине филмови што ги даваат. Пред некој ден читам 3.600 PWC вработени остануваат на улица, тоа се 3.600 фамилии. Сите big 4 компании одат, а нивните вработени и не се баш научени на камења и сталинградска битка. Да, ЕУ се распрдени и во комфорт зона, али не дека па секој еден русин е спремен да јаде камења, поготово не откако колку толку се отвори Русија последните 20 години во бизнис сегментот.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.139
Поени од реакции
5.892
Кај нас имаше редици за поевтин бензин, во Русија има редици за сендвич од Мекдоналдс... :toe:

 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.753
Поени од реакции
8.291
Не верувам во ова, затоа што е тоа огромна територија која де факто треба да ја држиш под окупација. Тоа е непродуктивно и многу скапо. За вакво нешто треба да ја исчистиш Украина од Украинците, и да населиш Руси таму, што нема да се случи.
Ќе видиме еве кој е во право со време. Али првин областите јас кои ги набројав сите имаат берем по 25% Руско население етничко ( а процентот на Русофили е секако поголем) додека некој како Одеса, Донбас и Харкив процентот е повеќе накај 40-50%. Тие региони ќе ги интегрираат многу лесно, е сега тоа што биле запоставени 30 години и ќе треба еден тон пари да се фрлат на изградба на инфраструктура е сосема друг проблем. Али тие региони се секако главните индустриски и земјоделски региони во Украина. Ако има некој профитабилен дел од Украина тоа е тоа.

Остатокот од Украина посебно западниот ќе видиме колку ќе се бунтува, али пак со тоа што на целата оваа пропаганда не можат воопшто да се мобилизираат после 2 недели војна, не покажува дека има некоја многу голема борбеност во нив, а прашање е и од тие борбените колку ќе останат живи а колкав дел ќе пребегаат во Полска. А како што пишав пак и во западниот дел ги имаат Унгарците, Словаците и Рутенијците кои се русофили.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Епа исто и во Русија горе доле...
Јас да сум на местото на Путин би го исекол гасот одма или би лупнал воен режим и воени цени и сите договори по автоматизам би ги ревидирал. Уствари би ги прогласил за неважечки имајќи ја во предвид воената подршка на земја која војува против Русија.
Мислам дека им дозволува да се соземат од шокот и да ја согледаат новата реалност, го враќам филмот кога им велеше дека за Европа е побитно заедништво со Русија отколку САД - европска безбедност наместо НАТО. Играта ја игра на многу нивоа, доколку го секне гасот сега малку би било и емотивна реакција. Мислам дека не се откажува од Евро - Азија. Дали ќе истрае ќе видиме.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.454
Поени од реакции
5.956
Сликите на уништените Руски авиони и тенкови, како нацистичка пропаганда, секако дека највеќе му штетат на Украинскиот народ. Им се дава лажна надеж дека ќе ја победат оваа војна од една страна, а од друга страна прави револт и поголема решеност на другата страна...

Заедно со Зеленски, западот и апологетите на нацистите, ќе ја имаат оваа безумна подршка на Украинците во патот кон провалијата.
Грефче бе.......ова се случува кога некој лик нема простор во животот да изрази емоции кон реално чоечко битие кое ќе му возврати, нема место за една здрава динамика во меѓучовечки и меѓуполови односи, па емоциите е принуден да ги арчи на апстрактни ситуации како далечниот ентитет мајчица Русија, некој да чита отстрана ќе си рече дека лебот од уста му го земал некој.
Вреѓа, провоцира, клевети, лаже суши не од омраза кон соговорникот туку од потребата да се доживее сам себеси како припадник на силите на доброто кое нели вечно војува против злото. Луѓето најчесто сакаат да се доживуваат себеси како добри, како позитивци.
И сега на некаков форум имаме butthurt ситуација каде снимка од соборен Сухој Су-34 предизвикува гнев, новата чудесија на супериорните руски конструктори бидува соборен од Стингер ко глинен голуб.
И нормално, пошто човек сака да се доживува како добар, мора да има непријатели кои се зли, нема такви = нема проблем ќе си измисли, нацисти, фашисти, шарени, оранж, виножито, масони, ламинати, содомити....само што емоцијата кон апстракција не може никогаш да биде обострана, нема да дојде Лавров и да му каже браос како ја цениш нашата кауза туку ќе остане на форум, пред кооперација, на сеоска слава, на именден.......и се повеќе и повеќе гнев.
Ееееј возрасен човек во години да измислува, лаже, клевети побарај му доказ бега ко....нешто :)

Но сликите ја доловуваат реалноста на војната, особено завојувачката војна, ќе има многу лешеви на млади јадници од 18-22 години кои ќе бидат во први редови како топовско месо.

 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.753
Поени од реакции
8.291
А што ако западот исто се заинати и реши да не ги тргне санкциите додека Русија комплетно не се повлече од Украина? Пошто дури и Русија целосно да ја завземе Украина и да инсталира нивен претседател, западот нема да го признае и било каков мировен договор ќе биде неважечки, па санкциите би останале.
Тогаш ќе се иде до крај и ќе биде војната до кој не пукне комплетно прв. А и секако ќе се прошири по целиот свет зошто и двете страни ќе се борат да придобијат што повеќе партнери и контрола врз што повеќе ресурси и пазари за да бидат горе доле само-одржливи.

Е сега прашање е и кој има колкави нерви и какви му се калкулациите за исплатливост и ризик на истото.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.714
Поени од реакции
8.736
Грефче бе.......ова се случува кога некој лик нема простор во животот да изрази емоции кон реално чоечко битие кое ќе му возврати, нема место за една здрава динамика во меѓучовечки и меѓуполови односи, па емоциите е принуден да ги арчи на апстрактни ситуации како далечниот ентитет мајчица Русија, некој да чита отстрана ќе си рече дека лебот од уста му го земал некој.
Вреѓа, провоцира, клевети, лаже суши не од омраза кон соговорникот туку од потребата да се доживее сам себеси како припадник на силите на доброто кое нели вечно војува против злото. Луѓето најчесто сакаат да се доживуваат себеси како добри, како позитивци.
И сега на некаков форум имаме butthurt ситуација каде снимка од соборен Сухој Су-34 предизвикува гнев, новата чудесија на супериорните руски конструктори бидува соборен од Стингер ко глинен голуб.
И нормално, пошто човек сака да се доживува како добар, мора да има непријатели кои се зли, нема такви = нема проблем ќе си измисли, нацисти, фашисти, шарени, оранж, виножито, масони, ламинати, содомити....само што емоцијата кон апстракција не може никогаш да биде обострана, нема да дојде Лавров и да му каже браос како ја цениш нашата кауза туку ќе остане на форум, пред кооперација, на сеоска слава, на именден.......и се повеќе и повеќе гнев.
Ееееј возрасен човек во години да измислува, лаже, клевети побарај му доказ бега ко....нешто :)

Но сликите ја доловуваат реалноста на војната, особено завојувачката војна, ќе има многу лешеви на млади јадници од 18-22 години кои ќе бидат во први редови како топовско месо.

Како потресена жена на 60 год да читам, што го гледа светот црно бело. Такви лидери како тебе и Горачов не дај боже некоја држава да има, ќе се усерете некој со камења да земе да ве мава.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.454
Поени од реакции
5.956
Како потресена жена на 60 год да читам, што го гледа светот црно бело. Такви лидери како тебе и Горачов не дај боже некоја држава да има, ќе се усерете некој со камења да земе да ве мава.
А гласови слушаш во главата? :unsure:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.327
И со Русите е исто, никој не ги сака. Веројатно најлошата работа на светот е Русин со многу пари. Имам пријател кој живее Швајцарија, во мало место во кантонот Тичино. Еднаш ми кажа дека се доселил таму некој многу богат Русин. Имало некоја улица која била само за пешаци, Русинот прашувал кого треба да го потплати за да може со колата да поминува таму.
Тој Русинот многу добро ја потценил склоноста на западното општество кон корупција. Чим можеше Албанската Нарко Мафија со мито да покрене цел еден воен комплекс на најмоќната алианса да бомбардира суверена земја бескрупулозно... Ова е мачји кашаљ, ако ова не поминало, кознае што све не поминало.
Автоматски споено мислење:

Како потресена жена на 60 год да читам, што го гледа светот црно бело. Такви лидери како тебе и Горачов не дај боже некоја држава да има, ќе се усерете некој со камења да земе да ве мава.
Не е потресена жена, интелегентен човек е... Ова го прави намерно премижувајќи ги фактите. Дали тоа го прави за пари или за омраза незнам. Ама дефинитивно на крајот нема разлика. Подржувач на нацистите е и самиот нацист.
Автоматски споено мислење:

@puno, @Dardan-ia

Ајде едно наградно прашање за Албанците што ја следат темава темава:

При една хипотетична ситуација (која не ја посакувам, пошто пред се ќе има последици и за Македонија), ако Русија реши да го реши Косовското прашање во корист на Србија и прати војска на Косово. Дали САД:

а) Ќе прати војска да го заштити територијалниот интегритет на Косово.

б) Ќе праќа оружје и ќе силно ќе го подржува Косово до последниот Албанец.

хинт, погледнете ги постовите на северџаните и борците за соживот до фотеља на темава ...
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.327
Грефче бе.......ова се случува кога некој лик нема простор во животот да изрази емоции кон реално чоечко битие кое ќе му возврати, нема место за една здрава динамика во меѓучовечки и меѓуполови односи, па емоциите е принуден да ги арчи на апстрактни ситуации како далечниот ентитет мајчица Русија, некој да чита отстрана ќе си рече дека лебот од уста му го земал некој.
Вреѓа, провоцира, клевети, лаже суши не од омраза кон соговорникот туку од потребата да се доживее сам себеси како припадник на силите на доброто кое нели вечно војува против злото. Луѓето најчесто сакаат да се доживуваат себеси како добри, како позитивци.
И сега на некаков форум имаме butthurt ситуација каде снимка од соборен Сухој Су-34 предизвикува гнев, новата чудесија на супериорните руски конструктори бидува соборен од Стингер ко глинен голуб.
И нормално, пошто човек сака да се доживува како добар, мора да има непријатели кои се зли, нема такви = нема проблем ќе си измисли, нацисти, фашисти, шарени, оранж, виножито, масони, ламинати, содомити....само што емоцијата кон апстракција не може никогаш да биде обострана, нема да дојде Лавров и да му каже браос како ја цениш нашата кауза туку ќе остане на форум, пред кооперација, на сеоска слава, на именден.......и се повеќе и повеќе гнев.
Ееееј возрасен човек во години да измислува, лаже, клевети побарај му доказ бега ко....нешто :)

Но сликите ја доловуваат реалноста на војната, особено завојувачката војна, ќе има многу лешеви на млади јадници од 18-22 години кои ќе бидат во први редови како топовско месо.

Не измислувам јас непријатели кои се зли, не сум јас прорусин кој пропагира тука Руска доминација во светот. Тие што ме знаат, знаат дека мојот живот, мојот бизнис и мојата иднина се врзани со САД. Ниту пак пропагирам да дојде Русија и да ја окупира Македонија. Така да мојата прозападна ориентација е тука без преседан. Не сум те таргетирал тебе да бидеш злиот, јас за тебе сум имал една сосема погрешна претстава. Секогаш си се претставувал како скромен, болен (неможам иам добиено тип на човек), а ти уствари си бил препреден агитпроп воден од омразата.

Ни ти не си грефче. Ти, или за омраза или за мочани пари, браниш режим кој подржува и инклудува самопрокламирани нацисти (значи не наречени, туку они така си се нарекуваат). И релативизираш и замижуваш на убивства и злостор врз 14000 невини луѓе од страна на сопствената влада, само затоа дека се Руси ...

А како ти ја познавам кампањата? Ти ја познавам дека јас такви куртони како тебе вработувам за „unbias“ Маркетинг мислења и спинови. Но за разлика од тебе јас се борам со конкуренцијата за дел во пазарот, а ти тоа го правиш вложувајќи човечки животи и општествени несреќи.

Вистинските грефчиња се оние кои потпаѓаат на тие ваши подли пропаганди и спинови. И ти реков, без разлика дали ти тоа го правиш за пари или чисто за омраза кон Русите, ти со тоа заштитуваш нацисти и како таков се повеќе луѓе те гледаат и ќе те гледаат. Не сум ти јас крив за тоа, јас само го кажувам тоа што го гледам.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom