Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    686
Член од
6 февруари 2022
Мислења
902
Поени од реакции
3.555
Секоја чест, има и у САД по некој со отворен ум за ситуацијата у светов и теророт кој се обидуваат да го наметнат одредени структури.
Ова е нешто што секој треба да го погледне, посебно тие кои со години не веруваа у теории на заговор и носеа розеви наочари преку кои ги гледаа "западните вредности" филувани со Холивуд, музичката сцена, модни трендови и уште еден тон на стереотипи кои врска немаат со реалноста.
Има во УСА многу Путинисти, а има и многу што размислуваат со своја глава, погледни ги коментарите на американците за хистеричните објави на Ben Shapiro за пример околу ситуацијава во Украина.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.765
Поени од реакции
9.937
Тоа малку не ми е јасно, во контекст на настаниве неделава:
Саудијска има право да го напаѓа Јемен, САД има право да ја напаѓа Сомалија и никој у свет, никакви, макар и најмали санкции за тоа не им воведува, али Русија ако ја нападне Украина, е тогаш до нуклеарна војна ќе идеме.

Никој не може да каже што е разликата.
Сомалија и Јемен се пустини вукојебини во пм, Украина е парче земја на сред цивилизација, помеѓу најголемата нуклеарна сила и најголемиот воен пакт (Русија и Нато). Конфликтов во Украина има потенцијал за ескалација невиден од Куба наваму. Прилично едноставно да се сфати е ова, освен ако Трендо и дружина намерно не се прават на Тошо.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.682
За сите важи. И Master и Visa им ги мавнаа клоците.

Немаш сервис што по нормален пат можеш да платиш-примаш средства таму


Sent from my iPhone using Tapatalk
друже од 230+ уникатни банки во Русија 7 се исклучени од SWIFT
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.571
Поени од реакции
13.920
Тројца без двајца на протестот во Скопје, ни либтардите не излегле за поддршка.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Ти благодарам што секое мое мислење будно го следиш, или ме цитираш, или реагираш. Ако си ми фан, ако сакаш да ти ставам автограм, ела ќе ти го ставам.

1. Само не надополни, ќе ти дадеме 15 милијарди и ефтин гас, ама газот ќе си го дадиш под кирија, ќе бидеш безгласна буква, а вие ќе имате право да крените два прсти ако само сакате да прашате нешто, а тоа што ви треба го знаеме ние, не треба да ни го кажувате.

2. Кина нема да си дозволи да зависи од некој. Ако зависи Кина од Русија за гас, на Кина му одговара слаба Русија.

3. Баш дека им е битен бизнисот. Не дека и Западот нема ќар од Кина, ама 70% од извозот на Кина му е баш во Западните земји, така да бизнис бифор плежа...

4.Западот никогаш нема да и воведи санкции на Кина. Кинезите се прагматични, знаат да преговараат и да се договорат, и сите да бидат среќни и задоволни.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.702
Поени од реакции
11.959
Сомалија и Јемен се пустини вукојебини во пм, Украина е парче земја на сред цивилизација, помеѓу најголемата нуклеарна сила и најголемиот воен пакт (Русија и Нато). Конфликтов во Украина има потенцијал за ескалација невиден од Куба наваму. Прилично едноставно да се сфати е ова, освен ако Трендо и дружина намерно не се прават на Тошо.
Човечки суштества се човечки суштества, без разлика на бојата на нивната кожа, без разлика каде живеат и без разлика какво земјиште населуваат.

Сирија, Јемен и Сомалија имаат милениуми побогата историја во споредба со цивилизираните европејци, само треба на некого да му текне да поднаучи нешто за тоа, а не да ги жали само тие кои не живеат во пустински земји.

Всушност токму факторот пустинска земја го поставува прашањето:

Што бараат цивилизираните демократско-слободарски режими во такви места, ако таму се само пустински вукојебини, а не парчиња земја на сред цивилизација ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.410
Поени од реакции
81.747
Сомалија и Јемен се пустини вукојебини во пм, Украина е парче земја на сред цивилизација, помеѓу најголемата нуклеарна сила и најголемиот воен пакт (Русија и Нато). Конфликтов во Украина има потенцијал за ескалација невиден од Куба наваму. Прилично едноставно да се сфати е ова, освен ако Трендо и дружина намерно не се прават на Тошо.
хах, не ми објаснувај тоа
знам кај се сите

Јас прашувам легално, која е разликата.


Ти мислиш дека во меѓународното право има клаузула која вика - ако е у сред Европа тогаш не може да се напаѓа, а ако е у пустиња е ок да нападнеш?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.571
Поени од реакции
23.120
Za kakva pomos od Kina konkretno mislis?
Za strategija, unesteni vozila itn, itn nemozam da zboruvam posto mozeme samo da pretpostavuvame zosto e toa taka. Taktika, greska, nekompetentnost, prioriteti, teren.
Vprocem ako gledame taka na rabotite somalijcite im srusija dva helikopteri na SAD i im otepaja neznam tamu kolku specijalci i toa so bezvezno oruzje. Ima tuka mnogu ako.
Dali Rusija ima moznost i sposobnost da ja sprovedese istata taktika kako SAD vrz Ukraina. Vozdusni napadi duri pretaat. Mozese i mozi. Dominacija vrz vozduh imaat uste od prviot den, bombi si velam imaat. Ne mora moderni, naveduvani( mada i najobicna bomba, onaa od II svetska vojna mnogu lesno se modificira vo naveduvana), tuku ratni rezervi. Taman ke odmaleja i gradovite ke im gi napraveja taman za kompiri sadenje. Ocigledno ne im bese toa niti celta, ni namerata. Sega zasega barem.
Svetot e vekje unipolaren, ne ke bidi posle ova. Ova sega e za dali ke ostani unipolaren ili ke se prefrlime na povekje polaren.
valjda za kikiriki... negledam nesto drugo da im treba za sega.

za mesec dva mozebi i ke treba nesto...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Тројца без двајца на протестот во Скопје, ни либтардите не излегле за поддршка.
Ти името ни го сменаа, 200 души на протест имаше, а на фб, тука најпатриоти се сите, за Украина сакаш да излезат? Дај не заебавај...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.212
Поени од реакции
21.949
valjda za kikiriki... negledam nesto drugo da im treba za sega.

za mesec dva mozebi i ke treba nesto...
Stvarno neznam na sto mislese konkretno. Ne pratev bas no Kina kolku sto znam ne vovede sankcii kon Rusija, nikakvi. A Kina e miljarda narod, ako ne i povekje. Ako mislese na voena pomos, sto bi bilo toa.
Nema veze, ete ke procita ke kazi.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.384
Поени од реакции
21.920
Ај тоа Русија ќе ја освој Украина воено горе долу сме согласни за тоа. Каков е планот на Русија за поствоената фаза?
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Ќе се регистрираат како ние што се регистриравме и работевме пред околу 7-8 години. Седи малце смири страсти, бетар сме ние санкционирани него ли русите сега... Сте го научиле Payoneer и сега сте главни фаци, а уште акаунтите не ви се активирани посерковци.
Посерко, внимавај како се однесуваш смрдло еден.
Прво payoneer го дадов како пример, второ тоа дека ќе се регистрираш на БИЛО КОЈ СЕРВИС со погрешна адреса и држава може да го сонувате и ти и тој погоре што дал пример дека ќе отвориш акаунт во друга држава со фалш докс..


И земи разликувај што е верификација, што е блок, ебате бот еден


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.410
Поени од реакции
81.747
Ај тоа Русија ќе ја освој Украина воено горе долу сме согласни за тоа. Каков е планот на Русија за поствоената фаза?
Кој е ендгејмот и како ги замишља односите после?

Добро прашање, но јас мислам дека нов свет со нови односи претпочитаат они после.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom