Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    686

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.988
Поени од реакции
35.978
Daj pusti nekoja mapa
Еве ти во живо:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.571
Поени од реакции
23.120
Ако Русија објави дека не може више да тера со рубљата и дека се префрлува на крипто валута тогаш тоа е тоа-агендата на Шваб продолжува а ја немам намера да бидам "намагарчен" што би рекле србите...до тогаш ќе има некоја матна поддршка од мене пошто не ми е чиста сликата,премногу филтери гледам...
п.с.Ако грешам спремен сум за покајание и извинение...:coffee:

zosto da ne moze? aj idi smeni rublji nekade po "noviot" kurs
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.458
Поени од реакции
36.400
Нема видеа од Бајрактарите веќе три дена. Изгледа ги нашле русиве или кога го гаѓаа Киев им го уништија командниот центар.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.571
Поени од реакции
23.120
Нема видеа од Бајрактарите веќе три дена. Изгледа ги нашле русиве или кога го гаѓаа Киев им го уништија командниот центар.
neznam sto ocekuvase? so dronovi moze dur asalno pvo ne se postavi potoa se prilicno lesna meta.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.670
Да да Пјотр од Нижни Новгород ќе се снајде у отварање e citizenship у Естонија ерго сметка у странска банка. Исто ко украинските цивили што ќе гаѓаат мети у движење од згради. Само продужете со басниве.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.571
Поени од реакции
23.120
Да да Пјотр од Нижни Новгород ќе се снајде у отварање e citizenship у Естонија ерго сметка у странска банка. Исто ко украинските цивили што ќе гаѓаат мети у движење од згради. Само продужете со басниве.
pa ako e freelencer i zarabotuva online togas bez problem ke se snajde... ako nemoze da se snajde neka gasi kompjuter i neka kopa...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
Да да Пјотр од Нижни Новгород ќе се снајде у отварање e citizenship у Естонија ерго сметка у странска банка. Исто ко украинските цивили што ќе гаѓаат мети у движење од згради. Само продужете со басниве.
Тој што му треба и што работи за странство, ќе се снајде... Ако не е снаодлив и паметен, нема да работи за странство во прва рака.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
еве едно кратко видео, адаптација од Оливер Стон со наслов “УКраина во оган'
Ukraine on Fire
Секоја чест, има и у САД по некој со отворен ум за ситуацијата у светов и теророт кој се обидуваат да го наметнат одредени структури.
Ова е нешто што секој треба да го погледне, посебно тие кои со години не веруваа у теории на заговор и носеа розеви наочари преку кои ги гледаа "западните вредности" филувани со Холивуд, музичката сцена, модни трендови и уште еден тон на стереотипи кои врска немаат со реалноста.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Лека полека и западна.
Тоа е само зо овие кои шират пропаганда дека штом го ослободи Киев, Путин ќе рече еве ви го останатото.
Овде видео за калибрирање на аеродормот во близина на Виница, во коментари се говори биле 7 калибрирања.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.005
Поени од реакции
17.844
Rusija ako tuka potfrli tolku ke bidi od nea kako svetska sila, toa na site im e jasno, posebno na Rusite. Posle toa ke se svedi na krava molznica bez nikakvo vlijanie vo svetot, duri i prasanje ke bidi dali i regionalno bi imala nekakvo vlijanie. Edinstveno nesto sto bi sprecilo bukvalna okupacija ke bidi samo nuklearniot arsenal sto go ima .
No ajde malce da se pozanimavame so geopolitika, a ne na ova da gledame regionalno ili lokalno kako sto povekjeto tuka pravat.
Ne sum nekoj strateg, no nekoi raboti epten pagjaat vo oci. Momentalno SAD e glavna na planetata i tuka zbor nema, taa koli besi. Edinstveno nesto sto mozi da go narusi toj status, posebno od pette postojani clenki so pravo na veto vo OON se Rusija i Kina. Ostanatite dve bukvalno se ponasaat kako nivni marioneti, Velika Britanija posebno. Francija kolku ja tantelat vidovme sega skoro so prodazbata na podmornici ili sto i da bese. Bilo kako bilo cel zapad ne smee ni da prkni, kako recat SAD, taka.
Da se vratime na Kina i Rusija. Ako Rusija padne, Kina znae deka taa e sledna za otstrel. Od ovoj agol jas bi gledal na rabotite i ponatamosen razvoj na nastanite. I pak ke napomenam, svetot e mnogu poinakvo mesto za ziveenje od pred 30 godini. Ne e isto sega kako vo 1990, koga se raspagjase istocniot blok i osven razvieniot zapad, se drugo bese mizerija.
Toa e tocno, i ja mislam deka Kina im e edinstvena nadez za Rusive. Megjutoa ne dobivaat ni 1 posto pomos od niv, vo sporedba so Ukraina i zapadnjacite.

Mene ova mi deluva na tezok krah i epilogot so go opisa ti. Denes pak videa od unisteni koloni od po 30tina vozila. Za zal vlegoa all in na pogresna bitka.
I mene ne mi se svigja unipolarniot svet so kje sledi, ama toa e situacijata.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Тој воз замина за Украина. Да беа паметни и да прогласеа воена неутралност, ќе може да си играат избори колку што сакаат и да си бираат водство по желба.
Воена неутралност, ама ќе имате власт која е миленик на Москва. Каква е таа неутралност? Фарба преку очи.
Чекај малку, твојата перцепција ти вели дека Русија губи а западот добива, за ваква интерпретација потребно е да имаш и некаква аргументација.
На пример на фронтот губи Русија на економско поле исто, зависна е од ресурси итн итн, но ништо од ова се нема случено, напротив во западните кругови се повеќе се забележува хистерија, а пропагандата ја засили до тој степен што на обичните луѓе им го спржи мозокот па веќе не можат да согледат што е во нивна полза а што не е.
Пред малку читам изјава на рускиот амбасадор во Србија, за Србија цената на гасот се замрзнува на 300 а на останатите 2300 (евра или долари сеедно, газдата е ист) по 1000м3, дали тебе од оваа изјава ти се чини дека западот добива а Русија губи? Пред некој месец Кина го откупи сето жито од Русија, велат нема веќе да јадат ориз ами пченица знаеш ли какви последици оваа ќе има за земјите кои купуваат пченица на пазарот?

Не ни барав да ги обвинуваш или да ги фалиш туку да видам аргумент зошто мислиш дека Русија губи, па можеби е прифатлив и издржан па и јас ќе го сменам мислењето. Инаку видовме како западнта империја се однесуваше во последните децении кога немаше кој да и се спротивстави, денес веќе не е така, затоа и намерно пред година ... ги отворив темите за Кина и Иран како геостратешки предизвици, ама тоа е друга тема. Сакав да речам каубоиве и нивните вазали ги видовме и заклучокот е сакам-е промени, нов свет со нови играчи и нови правила.
Сите губат, а најмногу губи Русија. Сега да не се прајме на три и пол, ама ако адут во ракавот на Русите му е само гасот, тогаш можам комотно да ти кажам дека водат однапред изгубена војна со Западот. Кина годишно троши гас колку Белгија, така да дека големата Кина ќе и помогне толку на Русија немојте да си прајте илузии, Кина и одговара Русија да е што е можно повеќе зависна од неа, а јака Русија неможи да биди зависна од Кина. Кина игра топло ладно со Западот, но Западот ако и фрли коска на Кина, верувај многу брзо ќе се сменат работите и тоа сите овие бачељупците ќе доживеат шок крешендо, нешто што не очекуваат. Да очекуваш дека Кина ќе му сврти грб на Западот, каде што и е 70% извозот, и тоа, поради трета земја, мора да си луд. Факт.

Пред некој ден на една од Америчкиве ТВа гледав имаше еден генерал во пензија, и тој изјави дека ништо чудно да има таен договор меѓу УСА и Кина за Тајван, но дека се чека правилниот тајминг. Тоа е само видување, што не значи дека е вистинито, но би било интересно да се види која е цената со која Кина се има капарено со Западот за отстапувањето на Тајван. Генералот рече дека на тоа место, УСА ги има Јапан и Јужна Кореја, така да загубата на Тајван нема да биде некој голем одгриз за западот, но да добијат и неутрална Кина, западот е во плус.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.584
Поени од реакции
40.592
Миг 31 со R-33 ракети, малце да се замислат дали да влезат и да прават no-fly zone.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom