MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
12 ноември 2021
Мислења
120
Поени од реакции
23
Neka si zemat iptv listi tie so sakaat hd kanali, si gi ima i sport klub i arena i eurosport i si uzivas a ovoa telekom a1 ti e cisti gluposti samo so mozes da vrakjas prethodna sodzrina e prednost
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.230
Поени од реакции
5.461
Neka si zemat iptv listi tie so sakaat hd kanali, si gi ima i sport klub i arena i eurosport i si uzivas a ovoa telekom a1 ti e cisti gluposti samo so mozes da vrakjas prethodna sodzrina e prednost
Телеком и А1 каскаат и тоа споро. Посебно овој вториов, додека беше blizoo се држеше некако, со преминување во вип и а1 не се мрднати со прст.
Инаку иптв листите може да се враќаат назад, услов е да имаат епг. Овие наши таканаречени оператори можат вода да носат. Само ние сме криви, се додека има овци нека стрижат.
500.png
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.660
Поени од реакции
1.543
Аман веќе ми скурчи од тие дополнителни пакети, каде се видело Анимал Планет да не е дел од основната понуда, секаде во свет е така, не е тоа некој премиум канал па да се претплатиш на Л. Е на ова поле се многу подобри А1 и само заради ова ќе ги откачам. Кај А1 е убаво решено, имаш можност да бираш два дополнителни пакети или 3 зависи од пакетот и секој може да си бира што сака.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.488
Поени од реакции
5.509
Епа тоа е тоа. АДСЛ корисници радувајте се, колку толку добивте нешто од ова. :)

А за оптик корисниците само ќе кажам само изгубија, ако ви е битно квалитетот на ТВ сликата а не понудата на канали само А1 кои се небо земја во однос на квалитетот на сликата. И така до сега Full HD каналите на А1 одеа со 2-3 пати повисок битрејт него на Телеком а не па ова. :facepalm:

Како и да е, со ова се покажа само дека воопшто не планираат во ништо радикално и позначајно да инвестираат во поглед на телевизиските услуги па и во премин од АДСЛ/ВДСЛ кон оптика таму каде што нема, бидејќи со ова во телевизиските услуги пак инвестиција имаат тотална 0 со години во поглед на квалитетот.
За жал ништо веќе не се вложува во Бакар технологија.
Расеана е оптичката покриеност, делче по делче пуштаат мрежа ама многу споро, бакарот како е поставен така си стои. Светот иде напред, лупаат се "Ха Де" канали а над 50% од корисниците не можат да гледаат ХД канали во исто време на два уреди.

Мислам дека ова со ХД каналите не им беше баш испланирано.
Со ваква мрежна покриеност мора да има опција Се и ХД.
Ништо не ми вредат нови канали и се да е во ХД резолуција ако ми остане оваа линија и едвај можам да гледам на 2 ресивери.

Се надевам дека имаат било каков план за решавање на проблемов.




П.с.
Безжичниот нет на Телеком како е?
Со 4џи рутер само во струја.
Исто ме интересира, може преку него да се гледа ИПТВ и дали ќе ги имам истите канали?
Поточно дали ќе се заебам ако им барам со безжичен рутер?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.967
Поени од реакции
7.613
За жал ништо веќе не се вложува во Бакар технологија.
Расеана е оптичката покриеност, делче по делче пуштаат мрежа ама многу споро, бакарот како е поставен така си стои. Светот иде напред, лупаат се "Ха Де" канали а над 50% од корисниците не можат да гледаат ХД канали во исто време на два уреди.

Мислам дека ова со ХД каналите не им беше баш испланирано.
Со ваква мрежна покриеност мора да има опција Се и ХД.
Ништо не ми вредат нови канали и се да е во ХД резолуција ако ми остане оваа линија и едвај можам да гледам на 2 ресивери.

Се надевам дека имаат било каков план за решавање на проблемов.
Мое мислење е дека пролет и лето мора да бараат решение за убрзување да се пушта секаде оптика и да почнат сите што се на бакар да не префрлаат на оптика.

Бакарот "да си иде на заслужена пензија" народски кажано.

Овака како што сега прават не е некое големо решение и баш добра опција.
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
703
Поени од реакции
157
Мое мислење е дека пролет и лето мора да бараат решение за убрзување да се пушта секаде оптика и да почнат сите што се на бакар да не префрлаат на оптика.

Бакарот "да си иде на заслужена пензија" народски кажано.

Овака како што сега прават не е некое големо решение и баш добра опција.
Jas sum na VDSL super e nema nikakvi problemi dva HD kanali a internetot e limitiran na 20 mb
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.660
Поени од реакции
1.543
Може да оди бакарот и до 300/100 брзини, ако се ажурираат уредите со Magenta Speedport 4 верзијата преку т.н супервекторинг.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.967
Поени од реакции
7.613
Некој македонски канали гледам ги префрлија во HD и сега МРТ 1 откако го сменија на логото воопшто нема HD (на број 700 мислам но не сум сигурен си имаше ознака на логото HD) Сител имa ознака HD и другите тв канали не ги проверував.
Автоматски споено мислење:

Може да оди бакарот и до 300/100 брзини, ако се ажурираат уредите со Magenta Speedport 4 верзијата преку т.н супервекторинг.
Епа нека го напраат тоа што е можно поскоро нека не играат играчки.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2021
Мислења
719
Поени од реакции
745
Мое мислење е дека пролет и лето мора да бараат решение за убрзување да се пушта секаде оптика и да почнат сите што се на бакар да не префрлаат на оптика.

Бакарот "да си иде на заслужена пензија" народски кажано.

Овака како што сега прават не е некое големо решение и баш добра опција.
40% изнесува сегашната покриеност како што изјавија од телеком мк. 30% беше пред 4 години, значи споро иде покривањето со оптика, ради огромните инвестациски суми кои треба операторот да ги обезбеди, да подаде во општина документи дека ќе става оптичка мрежа и после да почни да поставува како што планира.
Оптиката по природа ви е симетричен интернет (Д/У)со огромен пренос на податоци и не му влијаат никакви надворешни фактори како што му влијаат на бакарот и при големи врнежи, оптичкиот интернет нема ништо да падни, додека кај бакар се чуствува тоа има варијации на брзината. Операторот за да ја проширува својата оптичка мрежа, плаќа приватни фирми за да му ја шират мрежата и да ја одржуваат и за ова си има своја математика и бизнис.
ВДСЛ -от оди преку бакарните парици и во базната станица е донесена опрема за да тера поголеми брзини, нема операторот да ви дава никаква поголема брзина од 60.10, па затоа каде што има ВДСЛ му нудат агентите на луѓето неограничен интернет М со 30/5, за да не се преоптерети бакарот и за после да нема плачки.
АДСЛ - овде немате чаре , освен да барате да ви стават оптика, да побарате повеќе луѓе до телеком да ви пушти оптика или евентуално да подадете барање за ВДСЛ.
ВДСЛ - решение на подолг период кај населените места каде што се повеќе луѓе се иселуваат, дали 20% население од сегашново ќе остане по селава.
Кој има проблеми со бакарот и други од неговата населба и околу, побарајте со потписи до телеком да ви постават мрежа, 50 души најмалку за да немате проблем.
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
120
Поени од реакции
23
Телеком и А1 каскаат и тоа споро. Посебно овој вториов, додека беше blizoo се држеше некако, со преминување во вип и а1 не се мрднати со прст.
Инаку иптв листите може да се враќаат назад, услов е да имаат епг. Овие наши таканаречени оператори можат вода да носат. Само ние сме криви, се додека има овци нека стрижат.
Прегледај го приврзокот 320829
Fala za informacijata bas ke probam da vratam, mislam deka bese loso so vip gi kupi blizu i one
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.660
Поени од реакции
1.543
Овозможено е истовремено користење на два ХД канали, пробав да снимам МРТ1 и да гледам Сител/Канал 5 и можеше, пред тоа не можеше така. Е сега не знам како ќе функционира снимањето кога има два вклучени ресивера. И не паѓа многу брзината еве едно мерење од телефонот преку еден ѕид од рутерот оддалеченост, значи брзина од 23Мб/с.
Screenshot_2022-01-31-14-56-53-795_org.zwanoo.android.speedtest.jpg
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.547
Поени од реакции
703
Овозможено е истовремено користење на два ХД канали, пробав да снимам МРТ1 и да гледам Сител/Канал 5 и можеше, пред тоа не можеше така. Е сега не знам како ќе функционира снимањето кога има два вклучени ресивера. И не паѓа многу брзината еве едно мерење од телефонот преку еден ѕид од рутерот оддалеченост, значи брзина од 23Мб/с.
Прегледај го приврзокот 320864
И јас го имав проблемот кога бев на оптика неможев да гледам два ХД канали или да снимам се јавив на 122 и тоа ми го овозможија ,сега сум преселен во друга населба каде нема оптика има само бакар и сум на ВДСЛ брзината се движеше некаде 30/5 со вклучен еден ресивер гледав ХД канали и се беше во ред, деновиве со отпочнување на миграцијата на одредени канали од СД во ХД не можев на двата ресивери да следам програма мораше само на еден се јавив на 122 ја „отворија„ портата за следење на вториот ресивер во ХД брзината сега ми е намалена на 20/5 доколку двата ресивери се во ХД но нема доволна брзина за да биде вклучено снимање на одреден канал .Техничарот од Телеком ми кажа дека деновиве работеле на корекција на системот со ажурирање на софтверот на ресиверите и ке бидат овозможени сите функции исто така ми кажа дека одредени канали ќе влечат повеќе интернет така да брзината ќе биде приближно до 20/5
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.967
Поени од реакции
7.613
Пишете вие што сте на L ако ги стават другиве канали од Discovery.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.660
Поени од реакции
1.543
На бакар овозможено 4 максимум ХД стрима оддеднаш односно 1 стрим за гледање и 3 за снимање (кај два ресивери секој може да снима по еден стрим и да гледа еден канал истовремено). Еве ја брзината с сите 4 максимум стрима искористено, значи иста брзина како порано со еден ХД и еден СД стрим. Големо подобрување, е сега ако не не излажа членот што пиша дека ќе се покачи брзината на 40/20, ова значи дека после покачувањето секое домаќинство ќе има реални 30 Мб/с искористиви. IMG_20220131_162928.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom