MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Дали и кај вас на Еуроспорт 1 нема графика на епг пиши само нема информации?
Да сигурно ќе го средат. Кај мене имам од првите стари ресивери и уште кога ги ставија на тој што е главниот прв ми е Eurosport на англиско аудио коментатор а на вториов на српско аудио коментатор. Зошто така поима немам.
 
Член од
27 октомври 2020
Мислења
108
Поени од реакции
101
Да сигурно ќе го средат. Кај мене имам од првите стари ресивери и уште кога ги ставија на тој што е главниот прв ми е Eurosport на англиско аудио коментатор а на вториов на српско аудио коментатор. Зошто така поима немам.
На тој што имаш српско аудио, во Мени-Нагодување во Аудио јазик ќе избереш Default да ти биде македонски јазик.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
На тој што имаш српско аудио, во Мени-Нагодување во Аудио јазик ќе избереш Default да ти биде македонски јазик.
Мислиш на тој што ми е англиско во подесување Default да наместам македонско аудио да биде. Знам за ова, арно ме потсети при рестартирање на ресиверот се променило најверојатно.

Добро со менувањево на SD во HD e што кога ќе се подеси во нагодување 1080i некој канали нема да бидат Pillarbox или поточно стеснета слика со црни од страните затоа што се прилагодени на 16:9 HD дигитален формат. Најчесто тоа сум го приметувал на македонските SD канали и поради тоа сум морал да местам размер на екранот да биде развлечен.
 
Последно уредено:

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Еуроспорт каналите ги скинаа од 1080i. Доста ви беше, гледавте финале, од сега во 720p ќе гледате :mad::drk:
 
Член од
9 октомври 2013
Мислења
115
Поени од реакции
248
Zdravo me interesira dokolku stavam magenta 1 na dva tv, pokraj ednokratniot priklucok za vtoriot tv od 1000 den, dali ke treba da se povrze so ruterot i vtoriot tv ili dovolno ke bide samo resiverot bidejki ruterot ke bide na prizemje a vtoriot tv mi e na vtor kat
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.536
Поени од реакции
695
Zdravo me interesira dokolku stavam magenta 1 na dva tv, pokraj ednokratniot priklucok za vtoriot tv od 1000 den, dali ke treba da se povrze so ruterot i vtoriot tv ili dovolno ke bide samo resiverot bidejki ruterot ke bide na prizemje a vtoriot tv mi e na vtor kat
Мора да биде поврзан ресиверот со рутерот и тоа со кабел
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.765
Zdravo me interesira dokolku stavam magenta 1 na dva tv, pokraj ednokratniot priklucok za vtoriot tv od 1000 den, dali ke treba da se povrze so ruterot i vtoriot tv ili dovolno ke bide samo resiverot bidejki ruterot ke bide na prizemje a vtoriot tv mi e na vtor kat
Јас пуштив Лан кабел до рутерот....од горниот кат па на таван, од таму покрај зидот со голема бургија извушив кај комодата одма кај Тв-то
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Еуроспорт каналите ги скинаа од 1080i. Доста ви беше, гледавте финале, од сега во 720p ќе гледате :mad::drk:
Јас како некој кој не се разбира да прашам како приметувате разлика дека е сменето од 1080i во 720p?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Јас како некој кој не се разбира да прашам како приметувате разлика дека е сменето од 1080i во 720p?
И јас не ја гледам разликата, но приметувам по брзината на интернетот, веројатно има некој начин каде може да се провери.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
И јас не ја гледам разликата, но приметувам по брзината на интернетот, веројатно има некој начин каде може да се провери.
Знам во Нагодувања има да се видат информации за системот ама не гледам таму дека има да се прочитаат информации за квалитетот на секој канал поединечно.

Стварно не знам како некаде може тоа да се провери.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Јас како некој кој не се разбира да прашам како приметувате разлика дека е сменето од 1080i во 720p?
На 50' телевизор многу лесно се приметува. Башка секогаш кога ќе пуштам 2 1080i HD канали да гледам/снимам (МРТ HD + Сител HD да речеме во моментов, дур сеуште се таа резолуција) 3-ет HD канал не ми дава да гледам/снимам (Канал 5 HD кој сеуште е во 1080i да го земеме за тест). Е Канал 5 HD не ми дава да гледам а Еуроспорт HD ми дава да гледам дур еве да речеме МРТ HD и Сител HD се пуштени да се снимаат.

Иако како што реков воочлива е разликата на голем екран плус уште ако е и 4К истиот, од тука ми се потврдува дека ги префрлија како 720p канали со проток на претходно СД каналите (или за многу малку зголемен но пак и тој е мал за 720). Така да Телеком повеќе нема да нуди канали во Full HD резолуција (сега што ќе направат со националниве ќе е клучно и тоа го чекам).

Инаку не, на уредот нема показател за каналите поединечно.
Автоматски споено мислење:

И јас не ја гледам разликата, но приметувам по брзината на интернетот, веројатно има некој начин каде може да се провери.
И да, АДСЛ корисниците може да го видат по брзината на интернетот бидејќи секако кај нив влече од вкупната брзина. Според коментаров можам да заклучам дека си АДСЛ/ВДСЛ корисник. Еве многу ме интересира, доколку можеш тестирај ги случаевиве колкава ти е брзината при:
1. Исклучени сите телевизиски услуги (сите рисивери и снимања пази да не имаш во моментот) види колку ти е брзина.
2. Пуштен Eurposport HD или Nat Geo HD или BBC Earth HD па сподели колку ти е брзина.
3. Пуштен МРТ 1 HD или Сител HD или Телма HD...
4. Пуштен МРТ 1 SD или Сител SD или Телма SD...
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
На 50' телевизор многу лесно се приметува. Башка секогаш кога ќе пуштам 2 1080i HD канали да гледам/снимам (МРТ HD + Сител HD да речеме во моментов, дур сеуште се таа резолуција) 3-ет HD канал не ми дава да гледам/снимам (Канал 5 HD кој сеуште е во 1080i да го земеме за тест). Е Канал 5 HD не ми дава да гледам а Еуроспорт HD ми дава да гледам дур еве да речеме МРТ HD и Сител HD се пуштени да се снимаат.

Иако како што реков воочлива е разликата на голем екран плус уште ако е и 4К истиот, од тука ми се потврдува дека ги префрлија како 720p канали со проток на претходно СД каналите (или за многу малку зголемен но пак и тој е мал за 720). Така да Телеком повеќе нема да нуди канали во Full HD резолуција (сега што ќе направат со националниве ќе е клучно и тоа го чекам).

Инаку не, на уредот нема показател за каналите поединечно.
Автоматски споено мислење:


И да, АДСЛ корисниците може да го видат по брзината на интернетот бидејќи секако кај нив влече од вкупната брзина. Според коментаров можам да заклучам дека си АДСЛ/ВДСЛ корисник. Еве многу ме интересира, доколку можеш тестирај ги случаевиве колкава ти е брзината при:
1. Исклучени сите телевизиски услуги (сите рисивери и снимања пази да не имаш во моментот) види колку ти е брзина.
2. Пуштен Eurposport HD или Nat Geo HD или BBC Earth HD па сподели колку ти е брзина.
3. Пуштен МРТ 1 HD или Сител HD или Телма HD...
4. Пуштен МРТ 1 SD или Сител SD или Телма SD...
Веќе го правев ова, имав постирано некоја страна наназад, со старите ХД канали како МРТ, сител ХД се осеќа намалување на бандвитот поголемо. Јас тестирам така да со компјутер врзан на лан симнувам некој фајл (не торент туку јас користам драјвери од Нвидија), и во таск менаџер гледам како се движи линијата. Сега не можам да правам ново мерење, но сеуште ако важат старите брзини, би рекол дека новите 720 канали ќе влечат 5 мегабити, односно 2 ресивери 10мегабити. Е сега сеуште не им е апдејтиран софтверот и не ми дава 2 ХД канали истовремено, пробав да снимам еден квиз на Сител ХД и да гледам ракомет финале на МРТ 1 и не може.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Веќе го правев ова, имав постирано некоја страна наназад, со старите ХД канали како МРТ, сител ХД се осеќа намалување на бандвитот поголемо. Јас тестирам така да со компјутер врзан на лан симнувам некој фајл (не торент туку јас користам драјвери од Нвидија), и во таск менаџер гледам како се движи линијата. Сега не можам да правам ново мерење, но сеуште ако важат старите брзини, би рекол дека новите 720 канали ќе влечат 5 мегабити, односно 2 ресивери 10мегабити. Е сега сеуште не им е апдејтиран софтверот и не ми дава 2 ХД канали истовремено, пробав да снимам еден квиз на Сител ХД и да гледам ракомет финале на МРТ 1 и не може.
Епа тоа е тоа. АДСЛ корисници радувајте се, колку толку добивте нешто од ова. :)

А за оптик корисниците само ќе кажам само изгубија, ако ви е битно квалитетот на ТВ сликата а не понудата на канали само А1 кои се небо земја во однос на квалитетот на сликата. И така до сега Full HD каналите на А1 одеа со 2-3 пати повисок битрејт него на Телеком а не па ова. :facepalm:

Како и да е, со ова се покажа само дека воопшто не планираат во ништо радикално и позначајно да инвестираат во поглед на телевизиските услуги па и во премин од АДСЛ/ВДСЛ кон оптика таму каде што нема, бидејќи со ова во телевизиските услуги пак инвестиција имаат тотална 0 со години во поглед на квалитетот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom