Ѓоковиќ против Австралија

Статус
Затворена за нови мислења.

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.477
Поени од реакции
22.085
Овие ликови како тебе ми се најсмешни, на темите за македонија е најголем македонец името не го дава, тупи за тоа како треба да се понашаме овде, при што дискутабилно е дали некогаш стапнал во македонија, а сега е најголем австралијанец кој не сака гомнари да му се шетаат по улица иако ладно го затвораат на три месеци не се буни и прашува имали још… да не употребам по тежок збор но овие ликови ви најмала рака ми се јадни.
Ama so kazanoto ti se primer deka ne razbiras deka na nekomu moze da mu e vazno sto se desava vo Makedonija (posto e Makedonec) i sto se desava vo mestoto kade sto zivee, deka ne saka basibozuk tuka. Offtopic e ama ne si razbral nesto.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.325
Поени од реакции
11.164
Ова се претвори во борба меѓу антиваксери вс проваксери
Иначе треба да радува што некаде барем важат исто законите за сите а сите овие што викаат дека се работело за тенисер бр 1 у свет и неможел да се рамња со некој што го поминал пола живот у детска се оние човечиња што се понизни пред директорите и имотните богати им лижат гз за да извлечат некој динар и мислат дека нивниот живот мн повеќе вреди од сопствениот зашто имаат пари


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.134
Поени од реакции
8.208
Не, затоа што е тоталитарна држава, ве држат врзани како кучиња, таква стана под Морисон. Нема врска со наука, туку со политика. И полошо ви е него затворениците, они имаат и саат време шетња плус слободен викенд на секои пар месеци. Вие дома! :coffee:
Сега имаат избори у април и ако им тепа пак овој што ги заклучил морисонов, знаеш дека банана држава се.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.977
Поени од реакции
10.658
Најинтересно е што судијата потврдил дека Џокович не добил исти законски третман како што му следувал, односно му биле ускратени неговите права.

The Judge said Djokovic could have had more time to make a submission about why his visa should not be withdrawn if authorities had stuck to the original time.
"We all play by the same rules," Judge Kelly said. "Stated in other terms: those rules were not observed."
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Ama so kazanoto ti se primer deka ne razbiras deka na nekomu moze da mu e vazno sto se desava vo Makedonija (posto e Makedonec) i sto se desava vo mestoto kade sto zivee, deka ne saka basibozuk tuka. Offtopic e ama ne si razbral nesto.
не може некој од австралија да ми објаснув како да живеам овде, за кгоо да гласам, дали да излеазм на референдум или не и шта веќ, нека дојде нека живее тука нека работи па тогаш нека објаснува дали името ке го менуваме или нема да го менуваме.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.477
Поени од реакции
22.085
Најинтересно е што судијата потврдил дека Џокович не добил исти законски третман како што му следувал, односно му биле ускратени неговите права.

The Judge said Djokovic could have had more time to make a submission about why his visa should not be withdrawn if authorities had stuck to the original time.
"We all play by the same rules," Judge Kelly said. "Stated in other terms: those rules were not observed."
Toa moze da bide i dobar argument da gi vratat. Presudata sega e poradi skrateno vreme za nosenje odluka. E sega ako za site vazi pravilo vlez samo vakciniran togas su praime?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.058
Поени од реакции
24.051
Овие ликови како тебе ми се најсмешни, на темите за македонија е најголем македонец името не го дава, тупи за тоа како треба да се понашаме овде, при што дискутабилно е дали некогаш стапнал во македонија, а сега е најголем австралијанец кој не сака гомнари да му се шетаат по улица иако ладно го затвораат на три месеци не се буни и прашува имали још… да не употребам по тежок збор но овие ликови ви најмала рака ми се јадни.
ti ko srbenda u mk treba da sfatis deka jas prvo si ja sakam maticnata drzava u moj slucaj makedonija. ko vtoro si ja pocituvam drzavata u koja ziveam, seedno dali aus ili nekoja druga koga sum tamu. treto gomnari sto zagrozuvaat zivoti na deca ne zasluzuvaat vlez nikade. jas nemam problem so drugi srbendi ili balkanci vo aus ama so ovoj posle ova imam. jas do pred toj moment bev za novak da igra i da osvoi... seuste sum da igra pa i neka osvoi, najdobar e i zasluzuva bar od sportska gledna tocka ali definitivno nema da navivam za nego nikogas poveke (ok osven ako igra protiv nekoj sipak ili grk)...

jas sfakam deka ti gi mesas loncinjata ko i mnogu drugi cokalii na forumot pa ne ti e bitno dali e gjokovic ili gjokovski ama mene gjokovic i federer ili nadal mi e isti kurac...
Автоматски споено мислење:

не може некој од австралија да ми објаснув како да живеам овде, за кгоо да гласам, дали да излеазм на референдум или не и шта веќ, нека дојде нека живее тука нека работи па тогаш нека објаснува дали името ке го менуваме или нема да го менуваме.
ti menuvaj si go tvoeto ime koga i kako sakas. makedonija e na site MAKEDONCI.

za glasanje isto, glasaj za kogo sakas ali mozam da komentiram ko sto i ti sega komentiras za slucka u aus. jas tebe ne ti branam da komentiras, slobodno plukaj ili rakopleskaj na odlukite na sudot i politicarite kako ti dusa saka.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.706
Поени од реакции
36.673
Ако стварно го уапсиле или имаат намера да го уапсат, сите тенисери треба да се повлечат од АО. Срамота ќе биде да се игра на таков турнир под вакви услови.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.058
Поени од реакции
24.051
Не, затоа што е тоталитарна држава, ве држат врзани како кучиња, таква стана под Морисон. Нема врска со наука, туку со политика. И полошо ви е него затворениците, они имаат и саат време шетња плус слободен викенд на секои пар месеци. Вие дома! :coffee:
a tebe informaciite od lice mesto ti si? posto jas sum tamu i znam deka ne e taka.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
ti ko srbenda u mk treba da sfatis deka jas prvo si ja sakam maticnata drzava u moj slucaj makedonija. ko vtoro si ja pocituvam drzavata u koja ziveam, seedno dali aus ili nekoja druga koga sum tamu. treto gomnari sto zagrozuvaat zivoti na deca ne zasluzuvaat vlez nikade. jas nemam problem so drugi srbendi ili balkanci vo aus ama so ovoj posle ova imam. jas do pred toj moment bev za novak da igra i da osvoi... seuste sum da igra pa i neka osvoi, najdobar e i zasluzuva bar od sportska gledna tocka ali definitivno nema da navivam za nego nikogas poveke (ok osven ako igra protiv nekoj sipak ili grk)...

jas sfakam deka ti gi mesas loncinjata ko i mnogu drugi cokalii na forumot pa ne ti e bitno dali e gjokovic ili gjokovski ama mene gjokovic i federer ili nadal mi e isti kurac...
Автоматски споено мислење:



ti menuvaj si go tvoeto ime koga i kako sakas. makedonija e na site MAKEDONCI.

za glasanje isto, glasaj za kogo sakas ali mozam da komentiram ko sto i ti sega komentiras za slucka u aus. jas tebe ne ti branam da komentiras, slobodno plukaj ili rakopleskaj na odlukite na sudot i politicarite kako ti dusa saka.
важи другар, да коментираш колку сакаш можеш ама не гледам зошто би ти имал право на глас во дијаспора за тоа јас како да живеам... просто ко пасуљ
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.013
важи другар, да коментираш колку сакаш можеш ама не гледам зошто би ти имал право на глас во дијаспора за тоа јас како да живеам... просто ко пасуљ
Никој не гледа зошто ти би имал било какви права во Македонија кога мислиш дека македонците се измислена нација а Македонија е српска земја, па пак те толерираат. Просто ко грав.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.058
Поени од реакции
24.051
важи другар, да коментираш колку сакаш можеш ама не гледам зошто би ти имал право на глас во дијаспора за тоа јас како да живеам... просто ко пасуљ
nie nikogas ne baravme pravo na glas na lokalni izbori. baravme na parlamentarni i toa bez politicki partii od mkd. baravme za da imame podobra konekcija so mkd pred se i normalno da ne dojde do promena na ime i slicni gluposti.

na kraj dojde do promena na imeto, do minsterstvo za dijaspora so sipak u nego i 10 pati pogolem budzet od toa sto bese predhodno so 100tici vraboteni itn...

da ne ja sereme temata, ako sakas u pvt slobodno pisi ke se razbereme.
Автоматски споено мислење:

Ако стварно го уапсиле или имаат намера да го уапсат, сите тенисери треба да се повлечат од АО. Срамота ќе биде да се игра на таков турнир под вакви услови.
najjako ke bide ako ostane i utre u paket so nadal gi uapsat :pos:
 
Член од
12 септември 2016
Мислења
102
Поени од реакции
489
Македонија све ти е опростено, овие поголема банана држава и од нас испаднаа..Не сум некој симпатизер на Новак, на моменти има доста антипатични ставови, на све тоа луда фамилија, ама ова испадна борба против антиваксери а не против самата корона..Лично сум вакциниран, немам време да се замарам со вакцини, ама од таа гледна точка, иако добро се справуваат со короната, тие бараат ситница само да докажат муда и да докажат како се број 1 и да го шутнат него,бидејки тој е единствен од сите што коментира јавно против вакцини...1 година беа затворени ко робови, никој не смееше да влезе ни да излезе...Се сложувам дека правилата се тие, и мора секој да ги почитува, без разлика кој си, ама прашањето е дали тие правила се без кршење на човекови права...Е сега, да не се вртеше све околу парите, сите тенисери да си одат дома и тоа е тоа...Вакциниран сум, па моментално си седам дома со корона, што ме интересира дали тие околу мене се вакцинирани или не, баравте вакцини, се боцнавне, и заврши короната? Омикрон, фикрон, па еве пола држава е позитивна...3та доза бустер, 4та, 7 дози ехеее, уста ве ебам и вас и љиљаците...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom