Месечината, дали навистина слетавме?

Дали слетавме на месечината?

  • Да

    Гласови: 220 51,0%
  • Не

    Гласови: 211 49,0%

  • Вкупно гласачи
    431

Crni Bombarder

Shipwrecked
Член од
4 февруари 2008
Мислења
152
Поени од реакции
6
Samo edna rabota kje napravi da poveruvam deka sletale.Ako povtorno NASA napravi proekt da se sleta na mesecinata.Zemete vo predvid deka vo toj period USA barala janosta da se svrti kon niv.Cold War remember?
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Ќе верувам дека слетале на месечината кога:
1.ќе видам дека некој Русин стапнува на месечината.
2.ќе видам директен пренос на НБЦ како некој Русин или Американец стапнува на месечината.
3.ќе видам некоја градба изградена на Месечината(во 40 г. од првиот човек на Месечината" уште не им текнало да направат).
 
Член од
29 јули 2008
Мислења
262
Поени од реакции
34
bas sega ja gledav najnovata epizoda od myth busters i me ubedi 60% deka sme sletale na mesecinata :pos2: a sepak ostanuvaat nekoi 40% vo mene somnez vi preporacuvam da ja gledate:tv:
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Mythbusters уствари покажаа како може да се лажира слетувањето на Месечината.:toe:
 

NafuraN

Infinity is my Limit!!!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
286
Поени од реакции
24
Samo edna rabota kje napravi da poveruvam deka sletale.Ako povtorno NASA napravi proekt da se sleta na mesecinata.Zemete vo predvid deka vo toj period USA barala janosta da se svrti kon niv.Cold War remember?
Уште од 2003/4 е закажана мисија за слетување на месечината, која би требало да се изведе во 2018 год. Епа не знам јас сега што му е толку сложено , што дури дотогаш ја одлагаат целата работа, кога досега се бидени неколку пати.
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Денеска имаше многу интересен прилог во Утрински во врска со слетувањето на месечината.Во текстот вели дека на -150 степени немало никакви шанси да се снима со камера на Месечината и воопшто немале технологија НАСА да извршат таква мисија но морале да направат некој филм за да ги победат Советите.Инаку филмот изгледа го режирал Стенли Кјубрик кој во тоа време го снимал Одисеја вo Вселената.
Целиот текст- http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=179BC25443182342914E5AB3D5749CF2
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
ОК! Ајде уште еднаш за сите скептици. Одговори на прашањата кој што си ги поставувате, на следниов линк:
http://www.mmilan.com/covek-na-mesecu-istina-ili-zavera/

П.С. Колку е трагична состојбата со нашево новинарство. Ако на новинариве од утрински не им било нешто јасно можеле да прашаат некој професор од ПМФ. Имаме ли ние сериозни весници или се се сведува на жолт печат?:kesa:
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Вечерва имаше француски документарец на МТВ и во него зборуваа поранешни агенти на КГб кои велат дека филмот за слетување на месечината бил толку аматерски направен што и 10 годишно дете ке разберело дека е монтажа.Како прво за во тоа време немало камери кои ке ги издржат темп. разлики од 300 степени целзиусови. Потоа ја направиле и најголемата грешка со знамето кое се вее.Истотака се забележуваат и многу рефлектори и треба човек стварно да биде глуп за да верува дека имало слетување на месечината.Едноставно во тој момент Никсон морал да направи нешто за да покаже дека САД е подобра од СССР.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Вечерва имаше француски документарец на МТВ и во него зборуваа поранешни агенти на КГб кои велат дека филмот за слетување на месечината бил толку аматерски направен што и 10 годишно дете ке разберело дека е монтажа.Како прво за во тоа време немало камери кои ке ги издржат темп. разлики од 300 степени целзиусови. Потоа ја направиле и најголемата грешка со знамето кое се вее.Истотака се забележуваат и многу рефлектори и треба човек стварно да биде глуп за да верува дека имало слетување на месечината.Едноставно во тој момент Никсон морал да направи нешто за да покаже дека САД е подобра од СССР.
Значи на крај краева и покажал дека се подобри... и во снимање.
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
ОК! Ајде уште еднаш за сите скептици. Одговори на прашањата кој што си ги поставувате, на следниов линк:
http://www.mmilan.com/covek-na-mesecu-istina-ili-zavera/

П.С. Колку е трагична состојбата со нашево новинарство. Ако на новинариве од утрински не им било нешто јасно можеле да прашаат некој професор од ПМФ. Имаме ли ние сериозни весници или се се сведува на жолт печат?:kesa:
Искрено многу аматерска страна со малце факти
Еве една , во која се опфатени сите можни аргументи(во секој поглед на зборот).
http://www.ufos-aliens.co.uk/cosmicapollo.html
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Вечерва имаше француски документарец на МТВ и во него зборуваа поранешни агенти на КГб кои велат дека филмот за слетување на месечината бил толку аматерски направен што и 10 годишно дете ке разберело дека е монтажа.Како прво за во тоа време немало камери кои ке ги издржат темп. разлики од 300 степени целзиусови. Потоа ја направиле и најголемата грешка со знамето кое се вее.Истотака се забележуваат и многу рефлектори и треба човек стварно да биде глуп за да верува дека имало слетување на месечината.Едноставно во тој момент Никсон морал да направи нешто за да покаже дека САД е подобра од СССР.
Вечерва сте гледале приказна за мали деца.....

.....кгб знаеле дека е наместено .....и ќутеле...ајде бе, не ме радуј....уште тогаш се предал СССР....нека не дупат французите со вакви работи.....
...уствари денешниве помлади генерации и појма си немаат што значеше ладната војна....
....да беше тоа вистина русите ќе ги растртеа американците....

....а што мислите ..дека ако стварно е режиран филмот, дека такви пропусти ќе им се случеле, аматер во холивуд такви наивни пропусти нема да си дозволи а не камоли најголемите амерички известувачки организации.....каде секоја работа се проверува од илјада луѓе по илјада пати.....

...и најчудното во целава оваа работа е што ова и многу други слични „мистерии’’ на релација САД - СССР излегуваат подоста години по крајот на блоковската поделба на светот. Уствари и само ова е мистерија....на кого му се потребни и зошто овие работи сега.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Искрено многу аматерска страна со малце факти
Еве една , во која се опфатени сите можни аргументи(во секој поглед на зборот).
http://www.ufos-aliens.co.uk/cosmicapollo.html
Одговорени се прашањата кој што ги поставуваат скептиците. Прочитај малку од биографијата на авторот и ќе видиш дали е сериозен.
http://www.mmilan.com/about-me-cv/

Што се однесува до сериозноста на страната што ти ми ја презентира. (Вонземјани, НЛО, Паранормални појави)
http://www.ufos-aliens.co.uk/ - Welcome to 'Cosmic Conspiracies' - Europe's Biggest and most popular UFO/Paranormal Website!

Но секој според сопствените афинитети. Прашањето дали се спуштиле во академските кругови воопшто не се ни поставува.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.650
Поени од реакции
29.164
Не ви требаат многу докази за да кажете дека било лага
Само погледнете го видеото.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Едноставно во тој момент Никсон морал да направи нешто за да покаже дека САД е подобра од СССР.
Мала поправка.

Целата работа за слетување на Месечината ја заеба John F. Kennedy, со легендарната изјава "We choose to go to the Moon in this decade and do the other things, not because they are easy, but because they are hard."

Со оваа изјава и на таа иста прес-конференција Кенеди најави слетување на Месечината до крајот на декадата (изјавата е во 1961, една од првите по доаѓањето на претседателската функција). Иако го скинаа во 1963 во ноември, ветувањето мораше да се одржи. Има бројни наоди кои покажуваат дека немало слетување во 1969 во јули, како што се мисли. Од знамето кое се вее, мулти-сенки, па до напредна технологија за тоа време која би била потребна за да се изврши слетувањето и полетувањето на Месечината. Само за споредба, со денешната напредна технологија Кинезите не се ни блиску до постигнување на услови за безбедно праќање на човечки екипаж таму.

Дали Американците слетаа на Месечината? Можеби, не можам да тврдам со сигурност ни да ни не.
Дали Американците слетаа на Месечината во 1969 година? Категорично не.

One small lie for man - one giant farce for mankind.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom