Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ?

  • Билјана Ванковска (Левица)

    Гласови: 81 28,6%
  • Максим Димитриевски (ЗНАМ)

    Гласови: 18 6,4%
  • Стевчо Јакимовски (ГРОМ)

    Гласови: 14 4,9%
  • Вело Марковски (независен кандидат)

    Гласови: 8 2,8%
  • Бујар Османи (ДУИ)

    Гласови: 3 1,1%
  • Стево Пендаровски (СДСМ)

    Гласови: 9 3,2%
  • Гордана Силјановска - Давкова (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 63 22,3%
  • Арбен Таравари (АА, поддржан од ЕСП)

    Гласови: 3 1,1%
  • неодлучен, зависи од нивните предизборни кампањи

    Гласови: 26 9,2%
  • нема да гласам / ќе го направам ливчето неважечко

    Гласови: 40 14,1%
  • Мерсиха Смаиловиќ (Бошњачки Демократски Сојуз)

    Гласови: 4 1,4%
  • Томе Николоски (независен кандидат)

    Гласови: 0 0,0%
  • Господин Поповски (независен кандидат)

    Гласови: 10 3,5%
  • Ѓорѓи Манасков (независен кандидат)

    Гласови: 2 0,7%
  • Зорица Цветковска (Десна)

    Гласови: 2 0,7%

  • Вкупно гласачи
    283
  • Гласањето е завршено на .
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
Не верувам дека тебе некој на форумов те има тагирано како вмроец, @jamajka има точна проценка напраено.
Прашај ги @Beric Dondarrion и @teneke нив ги памтам пошто се попознати членови, другите сум ги испозаборавил кои се не беа.
Или срчни ми ги опозициските постови у локални темата првите две страни, ковид темата....
Ама ајде, битно ми е за мене дека сум у право кога едните те ставаат у еден табор, другите у друг. Значи дека ги гаѓаш кај што треба :)
Албанскава опозиција има чист пенал во четврток, голот е празен и шутираат од 1 метар. Навистина не им ја разбирам таа мордорска логика да не се гласа да падне владата зошто Апасиев исто се потпишал. Како инаку очекува генијалецот да ги бутка ДУИ и СДС со 59 пратеници? Или продаваат магла намерно и на крај ќе гласаат да падне владата или се најголеми идиоти што живееле во државава. Алооо дебили имате шанса што се добива еднаш во деценија да ги испратиш ДУИ засекогаш во опозиција, доаѓа голема криза која е перфектна за нивно уништување. Олабавете со орлите и Илирида и уклучете мозоците за промена.
Беса во опозициските партии ги рачунаш ?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.189
Поени од реакции
19.267
Не е работата што Апасиев се потпишал, тоа им е изговор, нивните газди од меѓународнава така им имаат наредено.
Јасно али изговорот им е моронски. Кажи преминувам во ДУИ и готово. Од друга страна не очекувам просечниот шпон да го има читано Макијавели така да може навистина е деген.

Беса во опозициските партии ги рачунаш ?
Да. После нивнава екскурзија верувам дека ДУИ ќе ги прегази без разлика дали ќе останат во влада или не.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
Јасно али изговорот им е моронски. Кажи преминувам во ДУИ и готово. Од друга страна не очекувам просечниот шпон да го има читано Макијавели така да може навистина е деген.



Да. После нивнава екскурзија верувам дека ДУИ ќе ги прегази без разлика дали ќе останат во влада или не.
Лол, не сум знаел дека можеш да бидеш опозиција дури учествуваш во влада.
Најубавиот сон на Апасиев :D значи може да им позавиди на бесата...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Малку ретро - да се потсетиме.
Изгледа Македонците се најголеми креатори на етнички поделби од оваа перспектива , т.е. авто етничко чистење.
Прегледај го приврзокот 312724
Прегледај го приврзокот 312725Прегледај го приврзокот 312726
Ама затоа пред ова границите на општините беа толку праведни што исус се превртел каде и да е кога ги промениле.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.524
Поени од реакции
26.013
Прашај ги @Beric Dondarrion и @teneke нив ги памтам пошто се попознати членови, другите сум ги испозаборавил кои се не беа.
Или срчни ми ги опозициските постови у локални темата првите две страни, ковид темата....
Ама ајде, битно ми е за мене дека сум у право кога едните те ставаат у еден табор, другите у друг. Значи дека ги гаѓаш кај што треба :)
Ај прибери се, пак ќе заплачеш. И башка пази што збориш ако не излгасаат недоверба после кај ќе коленичиш?
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Го изиграа изгледа Даскалот. Гомното муртинско ко и секогаш се знаеше дека лаже и дека не планира оставка да дава, сега кога нема да имаат 61 пратеник во четврток тоа ќе го сметаат дека ЗЗ има сеуште доверба и тоа ќе биде изговорот. Овој милум не си оди од власт, треба уште да не дозакопа па ќе фати патот.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Ако пратеничката на ДПМНЕ стварно е во изолација единствен начин да гласа во четврток е да дојде со скафандер во Собрание. Прашањето е дали Апасиев веднаш ќе ја тужи за биотероризам како што се закануваше на други пратеници или ќе си молчи како попче овој пат пошто е за сопствен интерес?
Очигледно гласање со скафандер е веќе етаблирано во серномакедонското собрание. Оти да биде покус.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.960
Site albanski partii se isti kurac drugo pakovanje koga se raboti za golemoalbanski shovinizam. Dali bile Dui, Besa, Sela ili tamu bilo koj isto vi se fakja. Toa ti e kako da pravis razlika pomegju prostitutkite kaj parkot i tie kaj tunelot i da velis tie kaj tunelot se pomalce prostitutki.
Ete i toa vi go objasniv.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.189
Поени од реакции
19.267
Лол, не сум знаел дека можеш да бидеш опозиција дури учествуваш во влада.
Најубавиот сон на Апасиев :D значи може да им позавиди на бесата...
Семантика. Беса го направи изборот, нема враќање назад.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Очигледно гласање со скафандер е веќе етаблирано во серномакедонското собрание. Оти да биде покус.
Saka da kaze deka tie sto togas podnesuvaa krivicni prijavi za toa glasanje, sega taka ke glasaat

Sent from my SM-A217F using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.914
Прашај ги @Beric Dondarrion и @teneke нив ги памтам пошто се попознати членови, другите сум ги испозаборавил кои се не беа.
Или срчни ми ги опозициските постови у локални темата првите две страни, ковид темата....
Ама ајде, битно ми е за мене дека сум у право кога едните те ставаат у еден табор, другите у друг. Значи дека ги гаѓаш кај што треба :)


Беса во опозициските партии ги рачунаш ?
Абе оти се докажуваш ? :)

Иначе да, порано те мислев за вмро-овец и не се заебавам.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
Абе оти се докажуваш ? :)

Иначе да, порано те мислев за вмро-овец и не се заебавам.
Па не ни имам намера да се докажувам.
Ама маваат ниско, шарени бла бла, ја коа ги хејтав шарените тие кај тато и мама се криеја, сеа оп се појавија со мрсни амбиции.
Убаво си пиша тој Јамајка, гнасен народ се у пм.
Сакаш да пишеш нешто независно и одма од нигде се убацува некој "абе сеа кај ќе бегате шарени ". Полека малце бе куриња :D
Ама ајде некај ги забавни ми се, водат битка со ветерниците :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom