Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
277
Поени од реакции
289
Села владее само во Дебар и Студеничани(?)
Касами во Тетово и Желино.
Гаши е со курот в рака.
Таравари владее во Гостивар и Врапчиште.

Сите се на некој начин лузери. Не е работата дека Аљи владее во 10 општини, туку дека во тие 10 правот огромна разлика.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.664
Ако одиме по шаховска линија, овие опинциве (со исклучок на Таравари) се аматери а Ахмети е велемајстор. Сега го начекаа со откриена кралица која може да му ја лапнат и после имаат отворен простор од четири-пет потези (читај месеци) до шах мат.

Ако се усерат во четврток, на наредни избори Ахмети ќе ја пензионира Алтернатива, ќе го пензионира Села, ќе ја кастрираат Беса и едино Таравари ќе остане да собира остатоци од купот распаднат отпад.
Мислам дека Таравари има обезбедено бекап турски пратеници, само во моментов ги тестира коалиционите партнери.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
@пунтер , @jamajka ke pravime da bidi pointeresno, ke vadime prljav ves na sareni kurtoni tuka ili se jas ke treba da pravam, vie ke prostuvate i ke mizite na edno oko koga ke probuvaat da se amnestiraat od glupostite sto gi napravija prethodno. Samo da ve potsetam kolku vregjanje jadovte bas od niv koga probavme da im ukazeme deka gresat. So kakvi ne pogrdni zborovi ve narekuvaa vo ovie izminati godini za sega da pominat bez remet vo najmala raka.
владе овде има куртони кој беа и останаа куртони, и за нив нема милост, меѓутоа има и други кој беа млади и глупи, самобендисани( во тие години таа особина постои кај многу лица) кој не беа зрели да проценат а и мислеа дека све знаат па совети од постари не сакаа да примат. Искрено и немале можност да ги запознат комуњарите кога биле на власт па да ги знаат што стока се, за жал навистина тие се осеќаат изиграни, нас како држава и народ прескапо не кошта нивната младост ама сега тие нека живеат со тој срам, дека учествуваа во едно големо предавсто кое им беше најавено ама тие не веруваа. Тој што е свесен сам сам ќе се јаде, не мора ние секојдневно да се замараме со тоа, тој што не е свесен со стап да го бијаш не вреди.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
владе овде има куртони кој беа и останаа куртони, и за нив нема милост, меѓутоа има и други кој беа млади и глупи, самобендисани( во тие години таа особина постои кај многу лица) кој не беа зрели да проценат а и мислеа дека све знаат па совети од постари не сакаа да примат. Искрено и немале можност да ги запознат комуњарите кога биле на власт па да ги знаат што стока се, за жал навистина тие се осеќаат изиграни, нас како држава и народ прескапо не кошта нивната младост ама сега тие нека живеат со тој срам, дека учествуваа во едно големо предавсто кое им беше најавено ама тие не веруваа. Тој што е свесен сам сам ќе се јаде, не мора ние секојдневно да се замараме со тоа, тој што не е свесен со стап да го бијаш не вредеи.
Koj toa? Mozes eden da mi posocis od tie mladite naivnite koi priznaa deka bile izigrani bez pritoa da se kurci. Eden samo.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.765
Ако се случи пуч на пучот, т.е. алтернатива премине во власт, а беса отиде во опозиција ќе летаат глави во албанскиве партии. Мислам дека таравари ќе дојде на местото на села, а во беса овој хоџа ќе го изеде помрачина. Како што некој пиша, ќе им го банкротираат тетово и на следни избори лагано ќе се вратат на бел коњ. Мицковски веројатно ќе остане на чело на вмро ама прашање на време е кога на негово место ќе дојде данела/тимчо, а ништо чудно и двајцата заедно да владеат по некој германски модел. Проблем за нив е слабеењето на конрад аденауер и прашање е колку ќе можаѕ цду да даваат поддршка после падот во германија.
При неуспешен пуч најмногу ќе профитира апасиев. Бетон му е позицијата во партијата, во вмро ќе има внатрешни превирања поради тоа што непотребно ги кренаа очекувањата до небо, а на сдс ќе им се деси дебакал со енергетската и економската криза. Дури и да добијат датум, тоа нема многу да смени со оглед на тоа што се тотално делегитимирани и стандардот на живот значајно ќе опадне. Дополнително, уште повеќе ќе им бидат субмисивни кучки на дуи кои практично им ја спасија власта.

Ако падне владата повторно Апсиев е во најголем ќар со оглед на тоа што ќе креира приказна дека со два пратеника го срушил дуи и заев.

Win-win ситуација за левица, за останатите нема право на грешен потег.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Мислам дека Таравари има обезбедено бекап турски пратеници, само во моментов ги тестира коалиционите партнери.
A betonot od Taravari kako, ke izdrzi ili slabo? Se razbiras ti od betoni, znam jas, uste na vremeto baratase mnogu so problematikata okolu betonite, cementot, granulacijata i taka.
 

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
277
Поени од реакции
289
Мислам дека Таравари има обезбедено бекап турски пратеници, само во моментов ги тестира коалиционите партнери.
ДПТМ во сите совети е со Алијанса, а тоа се претежно полошки општини.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.846
... пишман господата се откажале од поништување и повторно гласање во втората општина каде Беса доби градоначалник, така да според мене нема да има никаква промена нит Беса ќе излезе од колацијата на власта, нит ЗЗ ќе даде оставка ни морална, ни бутур (АА че да го упуца, ако ќе го направи тоа :D), така да утакмицата ќе заврши во 38 минута со измислен пенал од ЗЗ, како пиша тука некој член!
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.664
A betonot od Taravari kako, ke izdrzi ili slabo? Se razbiras ti od betoni, znam jas, uste na vremeto baratase mnogu so problematikata okolu betonite, cementot, granulacijata i taka.
Издржал или не, Таравари направи да падне Заев повеќе од сите други на таа маса заедно.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
Koj toa? Mozes eden da mi posocis od tie mladite naivnite koi priznaa deka bile izigrani bez pritoa da se kurci. Eden samo.
не знам дали некој призна, генерално зборвев, онака како ги гледам од мој агол, пак ќе речам, све до ниваната свест ако ја имаат, ако ја немаат бадијала, на некој ко лазета, пиратик, онај кочанчанецон или овој со статистиките во корона темата, нив со инка да им тураш не вреди.
 

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
277
Поени од реакции
289
Аљи се клањат секој ден Села и Гаши да бидат лидери на опозицијата. Двата одеднаш ги мава.
Со Таравари е неизвесна битката
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.379
Поени од реакции
20.004
Албанскава опозиција има чист пенал во четврток, голот е празен и шутираат од 1 метар. Навистина не им ја разбирам таа мордорска логика да не се гласа да падне владата зошто Апасиев исто се потпишал. Како инаку очекува генијалецот да ги бутка ДУИ и СДС со 59 пратеници? Или продаваат магла намерно и на крај ќе гласаат да падне владата или се најголеми идиоти што живееле во државава. Алооо дебили имате шанса што се добива еднаш во деценија да ги испратиш ДУИ засекогаш во опозиција, доаѓа голема криза која е перфектна за нивно уништување. Олабавете со орлите и Илирида и уклучете мозоците за промена.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
Албанскава опозиција има чист пенал во четврток, голот е празен и шутираат од 1 метар. Навистина не им ја разбирам таа мордорска логика да не се гласа да падне владата зошто Апасиев исто се потпишал. Како инаку очекува генијалецот да ги бутка ДУИ и СДС со 59 пратеници? Или продаваат магла намерно и на крај ќе гласаат да падне владата или се најголеми идиоти што живееле во државава. Алооо дебили имате шанса што се добива еднаш во деценија да ги испратиш ДУИ засекогаш во опозиција, доаѓа голема криза која е перфектна за нивно уништување. Олабавете со орлите и Илирида и уклучете мозоците за промена.
Не е работата што Апасиев се потпишал, тоа им е изговор, нивните газди од меѓународнава така им имаат наредено.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131

Kajgana Shop

На врв Bottom