Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.399
Поени од реакции
7.334
Пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ од Гевгелија, според наши информации, е во изолација од петокот, кога беше и постигнат договорот меѓу опозициските партии и Беса за, како што беше првично објавено, ново собраниско мнозинство, а на работ на неопходниот минимум од 61 глас.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.768
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
@пунтер , @jamajka ke pravime da bidi pointeresno, ke vadime prljav ves na sareni kurtoni tuka ili se jas ke treba da pravam, vie ke prostuvate i ke mizite na edno oko koga ke probuvaat da se amnestiraat od glupostite sto gi napravija prethodno. Samo da ve potsetam kolku vregjanje jadovte bas od niv koga probavme da im ukazeme deka gresat. So kakvi ne pogrdni zborovi ve narekuvaa vo ovie izminati godini za sega da pominat bez remet vo najmala raka.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Сега Управен суд одлучи дека нема да има прегласување во Желино. Кој циркус од ,,институции".
Фали уште копитото Заев да каже пу пу не важи останувам Премиер и Беса да се врати во коалиција, па таман ќе се врати све како пред изборите.
Би рекол тешко народот, но после 30 години барем треба да се биде свесен дека овие кои си играат миженка се лика и прилика на просечното Македонче и Албанче во државава. Очај.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
@пунтер , @jamajka ke pravime da bidi pointeresno, ke vadime prljav ves na sareni kurtoni tuka ili se jas ke treba da pravam, vie ke prostuvate i ke mizite na edno oko koga ke probuvaat da se amnestiraat od glupostite sto gi napravija prethodno. Samo da ve potsetam kolku vregjanje jadovte bas od niv koga probavme da im ukazeme deka gresat. So kakvi ne pogrdni zborovi ve narekuvaa vo ovie izminati godini za sega da pominat bez remet vo najmala raka.
Владе и јас не сум останал покус во вреѓање. Знаеш колку серт можам да сум. Кога знаат и признаваат дека згрешиле, мислам дека треба да се остави. Републиката нема да ја вратиме борејќи се со оние кои биле изиграни, туку со оние кои ги излажале. Вака само непотребни поделби се раздлабочуваат.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Каков мајмун може да испадне Мицковски во четврток, нема да се опорави од тоа. А и албанските партии ќе си пукаат во меѓуножје ако не изгласаат недоверба.

14F37B62-9DC6-41D3-A3A9-EBFB0D8EC7B9.jpeg
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Владе и јас не сум останал покус во вреѓање. Знаеш колку серт можам да сум. Кога знаат и признаваат дека згрешиле, мислам дека треба да се остави. Републиката нема да ја вратиме борејќи се со оние кои биле изиграни, туку со оние кои ги излажале. Вака само непотребни поделби се раздлабочуваат.
Nikoj nema priznato deka zgresil, sve samo najdobri nameri imale :sneaky:.
Vprocem kako sakas, jas ne planiram da im progledam niz prsti za edno izvini. Koj gi eba, cim mozele da glasat, dovolno pametni bile.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Ако пратеничката на ДПМНЕ стварно е во изолација единствен начин да гласа во четврток е да дојде со скафандер во Собрание. Прашањето е дали Апасиев веднаш ќе ја тужи за биотероризам како што се закануваше на други пратеници или ќе си молчи како попче овој пат пошто е за сопствен интерес?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Ако пратеничката на ДПМНЕ стварно е во изолација единствен начин да гласа во четврток е да дојде со скафандер во Собрание. Прашањето е дали Апасиев веднаш ќе ја тужи за биотероризам како што се закануваше на други пратеници или ќе си молчи како попче овој пат пошто е за сопствен интерес?
Prasanjeto e ostavkata do kaj e?
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.665
Поени од реакции
7.576
Каков мајмун може да испадне Мицковски во четврток, нема да се опорави од тоа. А и албанските партии ќе си пукаат во меѓуножје ако не изгласаат недоверба.

Прегледај го приврзокот 312707
Искрено Мицковски овдека нема нешто многу што да направи, иако очекувам дека неуспех ќе го чини позиција. Срамот овдека ќе падне главно на Алтернатива и зависно од тоа дали ќе си додржат на зборот Беса. Алтернатива се најголемите дебили зошто они први почнаа да го поткопуваат целиот процес, а имаат најмалку со што да се силат. Не само тоа туку изгледаат и како кловнови "Никој не ми кажа" а партискиот претседател му седи на маса.

А ДПНЕ ако не почнат со напуштање на парламент и блокирање на сите закони веднаш после четврток ( ако е неуспешно отповикувањето), не само што ќе продолжат со краварење туку и ќе почне да се забрзува процесот. На следни парламентарни може да стигнат и под 250 000 гласови а сите заедно може и ново дно да пробиеме и да има под 800 000 излезност. Од што ќе ќари само ДУИ со нивните 105 000 фиксни гласови. Ако стигнат до 20 пратеника тоа е тоа, чао пријатно. Ако се обединат со СДС комплетно и со 350-400 000 гласови освојат 61 пратеник, кажете му здраво на премиерот Артан Груби.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.618
Поени од реакции
18.089
Ако пратеничката на ДПМНЕ стварно е во изолација единствен начин да гласа во четврток е да дојде со скафандер во Собрание. Прашањето е дали Апасиев веднаш ќе ја тужи за биотероризам како што се закануваше на други пратеници или ќе си молчи како попче овој пат пошто е за сопствен интерес?
Постои силна корелација помеѓу поддржувачи на Барселона и поддржувачи на СДС. Има нешто гнило у таа филозофија, константно плачење кога не сум ја прв и кривење на другите дека се фашисти кога им оди добро.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Искрено Мицковски овдека нема нешто многу што да направи, иако очекувам дека неуспех ќе го чини позиција. Срамот овдека ќе падне главно на Алтернатива и зависно од тоа дали ќе си додржат на зборот Беса. Алтернатива се најголемите дебили зошто они први почнаа да го поткопуваат целиот процес, а имаат најмалку со што да се силат. Не само тоа туку изгледаат и како кловнови "Никој не ми кажа" а партискиот претседател му седи на маса.

А ДПНЕ ако не почнат со напуштање на парламент и блокирање на сите закони веднаш после четврток ( ако е неуспешно отповикувањето), не само што ќе продолжат со краварење туку и ќе почне да се забрзува процесот. На следни парламентарни може да стигнат и под 250 000 гласови а сите заедно може и ново дно да пробиеме и да има под 800 000 излезност. Од што ќе ќари само ДУИ со нивните 105 000 фиксни гласови. Ако стигнат до 20 пратеника тоа е тоа, чао пријатно. Ако се обединат со СДС комплетно и со 350-400 000 гласови освојат 61 пратеник, кажете му здраво на премиерот Артан Груби.
Ако одиме по шаховска линија, овие опинциве (со исклучок на Таравари) се аматери а Ахмети е велемајстор. Сега го начекаа со откриена кралица која може да му ја лапнат и после имаат отворен простор од четири-пет потези (читај месеци) до шах мат.

Ако се усерат во четврток, на наредни избори Ахмети ќе ја пензионира Алтернатива, ќе го пензионира Села, ќе ја кастрираат Беса и едино Таравари ќе остане да собира остатоци од купот распаднат отпад.
 

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
293
Поени од реакции
415
Сега после кометарот на Апасиев во кој им држи предавање на алијанса алтернатива и беса што треба да прават сигурен сум дека ке го послушаат и ке изгласаат недоверба на влада.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.665
Поени од реакции
7.576
Ако одиме по шаховска линија, овие опинциве (со исклучок на Таравари) се аматери а Ахмети е велемајстор. Сега го начекаа со откриена кралица која може да му ја лапнат и после имаат отворен простор од четири-пет потези (читај месеци) до шах мат.

Ако се усерат во четврток, на наредни избори Ахмети ќе ја пензионира Алтернатива, ќе го пензионира Села, ќе ја кастрираат Беса и едино Таравари ќе остане да собира остатоци од купот распаднат отпад.
Они се сите аматери во старт зошто дозволуваат 20 години да играат според правила и ограничувања одредени од Али Ахмети. Ахмети вика дека единствената платформа смее да биде "Кој е нај-УЧК од сите" и овие аметериве од Тачи, Села па и Гаши и Касами му играат според правилата и пробуваат да се докажат дека се по-УЧК од бивши команданти од УЧК. Идиоти. Единствено Касами проба едно време да игра на муслиманската карта, мислам дека овој и јавно го опомена и овој се повлече. Еве сега во Тетово никој не се осмели да спомне дека 14 луѓе им изгореа живи. Значи буквално си влегуваат во ринг идат во ќоше и пробуваат да го победат Ахмети без да излезат од ќошот.

Има неколку комбинации како може да изиграат во четврток, али очекувам дека целта на Ахмети е сега да ја замени Беса(3) со Алтернатива(4) и со тоа да си го зголемат мнозинството на 63 пратеника. На Беса ќе и ги сопрат сите пари од централна власт за Тетово а они воопшто не ни собираат даноци и до следни локални на Беса репутацијата во Тетово ќе и потоне и ќе пропаднат како партија. Максимумот ќе им биде како тој на ДПА, еден пратеник во шестка.

Алијанса најверојатно ќе биде тотално деморализирана. И по на Села интервјуто едно се гледа дека разбрал со кој тргнал империја да руши и дека овие од Алтернатива се кретени.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom