Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.958
Ne ni mislev na nego. Na ovie drugite mislev.
Zamisli, ili ne mora da zamisluvas, slobodno proveri i ke vidis deka povekjeto sega sto slavat samo pred nekoja godina Zmija1 i uste dva trojca uzaleni tuka gi dozivuvaa kako svoi istomislenici, im se voodusevuvaja na komentarite, gi poddrzuvaja, gi lajkovaja, citiraja itn itn, za sega da duvaat i begaat od niv kako leprozni da se.
Sta reci, koju poruku poslati rabotata.
Автоматски споено мислење:


Tie od Pustec pred nekoja godina bea najgolemo zlo sto mozese da postoi spored nasite napredni, prosvetleni, prosetani i banjati gragjani, togasni sareni kurtoni a sega blagonadezni levicari. Toa se istite onie koi sega svrsuvaat vo gakji od radost deka padnala vladata, toa se istite onie koi im preci segasnoto ime na republikata, toa se istite onie koi ke go zauzdaat albanskiot blok i toa se istite tie koi gordo se slikaa gusnati so siptаrite ramo do ramo za vreme na kurtonijadata i ni objasnuvaa kako tie ete naprednale evolutivno za razlika od nas nebanjatite.
I istite tie sega se drznuvaat da mi se pravat pametni ili neznam sto. Kurtoni predavnicki, isto gomno se kako i komunjarcinata na koi sega im se smeat.
Да не се разбереме погрешно, не оправдувам гласање од Пустец, ама уште помалку сметам дека секој што живее тука треба да има право на глас.
Албанците од друга страна се канцер на оваа држава, има дел исклучоци и таму (генерално тие што живееле со векови тука), ама мнозинството се племе кое никогаш нема да се оправи.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Владе мораме некогаш да погледаме преку нешто. Човечки е да се згреши. Ако видиш тука, станува збор за многу млади луѓе. На многу од нив тоа им беше прв контакт со политиката, не ни имале појма претходно што се работеше и како се работеше. Јас сум со став дека не треба да се откажуваме од никого, поготово од оние кои се свесни дека згрешиле. Многу од тие деца кои тогаш згрешија, јавно повеќе пати кажале дека згрешиле. И тоа не пред 2 недели кога се знаеше дека ќе падне СДСМ, туку пред 2 години.
More koj gi eba, ti prostuvaj ako sakas. Jas nemam takva namera. Cekam samo nekoj da mi se namesti pa da go razbucam :sneaky:.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Да не се разбереме погрешно, не оправдувам гласање од Пустец, ама уште помалку сметам дека секој што живее тука треба да има право на глас.
Албанците од друга страна се канцер на оваа држава, има дел исклучоци и таму (генерално тие што живееле со векови тука), ама мнозинството се племе кое никогаш нема да се оправи.
Ti si znaes, posebno okolu toa koj e kancerot na ovaa republika.
Автоматски споено мислење:

Абе арно, здраво е некој да ги подсети на грешките :)
Greska e da pominis na pesacki a da ne se svrtis levo desno. Ete toa e greska.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.278
Поени од реакции
792
...и денес вакви како тебе не заслужуваат да има никаква држава, толку неписмен немам сретнато, се надевам дека си трол и провоцираш, Вера Ацева се борела на свое тло за Македонија, а ова дотичната што не сакам ни име да и спомнам на местото кај нејзин коментар, цела нејзина средина и околина пишува Шкуп Илирида и тоа не исто, а може си и ти албанче па затоа, со телото во Македонија, а со срце во Илирида,
Ако било потребно ќе се бори и за Голема Македонија ,или кој и дае ,друго ми е поентата ,кај дел од македонската популациа има албанофобија ,исто о кај албанската македофобија ,два народа една држава , и во последното интервју Љубиша Георгиевски вика дека не ги мрази албанците и дека македонците и албанците не се познаваат доволно . итн причината која се побуниле и во србија косово била што биле дискриминирани неинтегрирарни во опшеството дали поради марганилизација јазична бариера и тако даље,еве ви ги сега интегрирани културни во власта. исто и талибанците во Кабул . ќе се интегрират
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Јас незнам како можете да вршите некаква комуникација со ова неартикулисано гомно. Овој е штета воздухот Македонски што го троши.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Mene iskreno Mafo1 mi fali. Ubo coece bese, komunjarce od familija so se veli.
Bas me interesira dali i nego ke go ismejuvaat i zaebavaat deka padna vladata, posebno zatoa sto do pred nekoe vreme ednoto bea.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.744
Поени од реакции
2.668
Јас незнам како можете да вршите некаква комуникација со ова неартикулисано гомно. Овој е штета воздухот Македонски што го троши.
Сигурно е албанец.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Дечко етноцид имате спроведено на населението во западна Македонија, комшии и пријатели кои ви подадоа рака а вие за возврат им ги запаливте и подоцна земавте домовите. Ми збориш за земјиште а пола град го поседува Пуцко Петрол / СМС компани / ЗСФ компани и остала буранија учкари.

Или што би рекол тука еден почитуван член :
A narodov nas ne mozese li da procita shto narod se albancite i sto imaat praveno debarsko, kicevsko, azotsko od 19 vek pa sho im podadoa raka?
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Во самото име на движењата го користат истиот збор Ослободување
Ослободителна
Народна Армија
(Ushtria Çlirimtare e Kombëtare) UCK
НОБ Народно Ослободителна Борба
Внатрешна македонска револуционерна организација (ВМРО) Слобода или Смрт
Ко ќе прочитам ваков пост сваќам колку клети и бедни сонародници имам.Абе зарем вреди тоа твое работно место на државни јасли за вакви глупости да пишиш?Дај скри се не се бламирај аман.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.703
Тие што решиле да се напишат како албанци, само за да се вработат, не ги рачунам за нормални луѓе. Тие се скалило подолу од вас самите. За таквите, лудница е културна установа во најмала рака.

Туку земај тоа чергичето, клањај 5 пати на ден и моли го твојот Алах за се што ви е дадено како на слепци, да ви потрае, затоа што еден ден, ќе ви излезе низ нос, порано или подоцна. Еден ден мора да дојде сметката за наплата. Ништо не трае вечно.
На кого да и се заблагодарам, ова искрено прашање ми е, на Шкодране, на вас или на Алах?
 
  • Хаха
Reactions: A__

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
Сигурно немаш ама се понашаш ко да имаш 13 години, ептен батхрт типац си бил.

И да, обратно е, незнам како не успеа да сфатиш дека *вечита опозиција ми е мантрата, не вечита власт.
Кога ме тагираа како што пишав задњиве години ко вмроец, колку што знам Сдсм беа на власт... ама ете реков не дочитуваш, ти играат емоциите, не се издржува изглеа.
Не верувам дека тебе некој на форумов те има тагирано како вмроец, @jamajka има точна проценка напраено.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.666
Поени од реакции
7.578
A narodov nas ne mozese li da procita shto narod se albancite i sto imaat praveno debarsko, kicevsko, azotsko od 19 vek pa sho im podadoa raka?
Не би рекол дека одмa после војната нашите биле нешто многу толерантни посебно во СР Македонија, ниту пак дека имале нешто заборавено. Напротив кај нас може да се каже дека ситуацијата горе доле била најдобро контролирана посебно во споредба со Србите на Косово.

Е тоа што во подоцнежните периоди некој повисоки државни инстанци заради лични амбиции решавале да примаат стотици илјади племенски избеглици од Албанија кои Енвер Хоџа ги избркал баш дека се такви како што ги гледате. И што одредени републики ( Словенија ), подоцна решиле да го проблематизираат прашањето за да ја дестабилизираат државата тоа се други проблеми.

После осамостојувањето целата ситуација ескалира во ова што го имаме денес. Али да напоменам 90% од проблемите што ги имаме денеска се заради таа Косоварска племенска банда која на времето ја имал избркано Енвер Хоџа. Значи тоа се луѓе кои последните 500 години живеат исклучиво од криминал, грабежи и убивање. Како паразити се кои бараат носител.
 
Последно уредено:

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
На кого да и се заблагодарам, ова искрено прашање ми е, на Шкодране, на вас или на Алах?
На македонските политичари евнуси.

Во спротивно, место Шкорди сега да си ја лади во бордот на директори на Телеком и да се расфрла со закани, сега ќе копаше компири во Боговиње.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.278
Поени од реакции
792
Ко ќе прочитам ваков пост сваќам колку клети и бедни сонародници имам.Абе зарем вреди тоа твое работно место на државни јасли за вакви глупости да пишиш?Дај скри се не се бламирај аман.
Реалноста и Вистината не е убава тоа е ,Не би се впуштал у дискусии кој е писмен кој не проклет или јадан, Во суштина повеќето се лажни патриоти и на батерии а и да се вистинки ќе треба да му плаќате пензиа кога ќе ве ослободат и да му градите споменици.
https://youtu.be/UZOGucxzCQU?t=630 Еве и Љубиша вика дека е масовна халуцинациа слободата и борбата е пауза меѓу две ропства
 

Kajgana Shop

На врв Bottom