Кафе

Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
У задње време се пребацив стриктно на 100% арабика крупно мелена. Може и као „еспресо“ варијанта у алуминиумско, или со сосема малку додадено полномасно млеко. Еве на што налетав во последно време и ептен ми го праи меракот.
carraro-1271-2769.jpg
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
У задње време се пребацив стриктно на 100% арабика крупно мелена. Може и као „еспресо“ варијанта у алуминиумско, или со сосема малку додадено полномасно млеко. Еве на што налетав во последно време и ептен ми го праи меракот.
Прегледај го приврзокот 196863
Ај те молам ако можи да ми кажиш каде да го најдам, и дали го правиш во moca pot.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Ај те молам ако можи да ми кажиш каде да го најдам, и дали го правиш во moca pot.
У мока пот е. Ги имаш у Џамбо најпростите без гумичка од по 250 - 300 денари. Имаш полуоригинали во 7г еспресо од 850 до 1450 што по мене не се ништо полоши од оригиналите. Се` што е над 1500 е помодарство.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
што ќе кажете за меленото Старбакс кафе?
Го нема кај нас, во Софија во Старбакс го продаваат и смелено. Скапо е, но дали се исплати?
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Пред некое време добив 100 грама кафе со кардамон. Дефинитивно е нешто што мора да се проба.
Има многу интресен мирис и вкус а засладено со малку мед е супер. Не е премногу силно, а може да се додаде и малку млеко. Јас го припремам како филтер кафе. Ама може да се направи и како турско.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.105
Пред некое време добив 100 грама кафе со кардамон. Дефинитивно е нешто што мора да се проба.
Има многу интресен мирис и вкус а засладено со малку мед е супер. Не е премногу силно, а може да се додаде и малку млеко. Јас го припремам како филтер кафе. Ама може да се направи и како турско.

toa e arapsko kafe mada dosta se pie vo indonezija. tamu imaat jak blend so nivnite sumatra zrna, kardamon i sineman. kafeto se vika kopi bumbu - zacineto kafe.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Ај те молам ако можи да ми кажиш каде да го најдам, и дали го правиш во moca pot.
Во Џамбо го зедов јас, кај тави, гезвиња на тој рафт најдолу, 300 или 350 пред година и нешто, досега е ок.

Инаку мој впечаток е дека мока пот, па и кафемативе за еспресо се неекономични во искористување на кафето, ако е поситно како што пишале погоре и може да се вари како турско далеку повеќе кафиња ќе ти излезат со варење, отколку со мока пот или кафемат за еспресо.


Бтв дали сте сретнале некој Јакобс Велвет последниве денови и ако да каде? Проверив во: Веро нема, Жито нема, Китго нема....
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
Во Џамбо го зедов јас, кај тави, гезвиња на тој рафт најдолу, 300 или 350 пред година и нешто, досега е ок.

Инаку мој впечаток е дека мока пот, па и кафемативе за еспресо се неекономични во искористување на кафето, ако е поситно како што пишале погоре и може да се вари како турско далеку повеќе кафиња ќе ти излезат со варење, отколку со мока пот или кафемат за еспресо.


Бтв дали сте сретнале некој Јакобс Велвет последниве денови и ако да каде? Проверив во: Веро нема, Жито нема, Китго нема....
Во стокомак купив пред два месеци.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
У задње време се пребацив стриктно на 100% арабика крупно мелена. Може и као „еспресо“ варијанта у алуминиумско, или со сосема малку додадено полномасно млеко. Еве на што налетав во последно време и ептен ми го праи меракот.
Прегледај го приврзокот 196863
Мене ми е кисело, мада има луѓе кои ги сакаат таквите. Моментално имам едно Давидоф, не е лошо, не е толку кисело пошто сакам јако ама питко кафе. Во 7Г од оваа серија кафиња има едно топ ми е 240 е 250гр, и цената му е ОК.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
@Shawn Spencer следно седнување Фредо капучино да си нарачаш, благо ако пиеш кажи им да ти донесат шербет, не само што 10/10 ќе ти го донесат ладен, туку е и 100 пати подобар од макијатата и нескафињата што ги прават по кафичиве.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Пробајте турско со цимет, наутро го штимам вакво (кафе, цимет, врела вода, неколку капки млеко). Мене ми лежи подобро од класичното турско :)
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
784
Поени од реакции
263
Предложете ми добро кафе еспресо за во мока пот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom