ВЕСТЕРН - Kajgana Showdown #02

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.630
Поени од реакции
33.184
Никој не ми предложи ништо како тема за вториот Showdown, па цела вечер барав по нет што да биде следно. Сто пати ги свртев Showdown-ите на LB, и бев решен да лупнам било што од таму, дур не ми текна да видам дали во јули или деновиве има некој интернационален смешен празник што ќе ми даде идеја за следната тема. И испадна дека баш денеска, 25 јули бил национален ден на каубоите во САД. :pos: Затоа, втората тема ќе биде мојот најмалку омилен жанр на филмови:

ВЕСТЕРН

1627243977218.png



Правилата се истите:
-еднаш неделно, на неколку недели или еднаш месечно (немам одлучено уште, чекам предлози) ќе поставиме тема зададена од мене (секако, предлози во inbox ќе бидат добредојдени), во нова тема во подфорумов;
-секој член на Кајгана форумот може да постира наслов/и на минимум 1, а максимум 10 филма кои смета дека се најдобри, а одговараат на зададената тема;
-доколку некој пише наслов кој и вие сакате да го пишете, пишете го пак - колку повеќе пати е спомнат филмот тука, толку се поголеми шансите да се најде на финалната листа;
-по истекот на времето за предлози, јас ќе ги соберам сите ваши листи и ќе направам една, конечна листа која ќе биде објавена и во почетното мислење на темата, и во крајното, и дополнително, ќе биде направена и листа на Letterboxd за поголема прегледност;
-целта е да направиме листи на филмови на одредени теми, жанрови, со одредени актери, режисери или било какви други нешта кои ги поврзуваат, за кога некој ќе побара некаков предлог, да може лесно да најде;
-бројот на филмови кои ќе се најдат на крајната листа зависи само од вас: првично замислив да бидат исто како на LB - 20, но ако има голем интерес и многу спомнати наслови, може и да го зголемиме бројот;
-истото е и со правилата - од почеток сите спомнати 10 филма во секоја од вашите листи ќе бидат еднакви (еден mention = еден бод). Доколку на крај повеќе филмови имаат ист број бодови, во листата ќе влезат оние кои имаат повисока оценка на Letterboxd (зашто нели ова е инспирирано од таму). Понатаму, можеби ќе треба да го модифицираме процесот и да ги бодуваме филмовите, но се надевам дека нема да има потреба за тоа, зашто така ќе има ем повеќе работа за мене, ем ќе биде се покомплицирано.
Или пократко:

Одберете минимум 1, а максимум 10 вестерн филма, кои според вас се најдобри во жанрот и запишете ги насловите во коментар подолу, еден под друг.

Ако некој пред вас го пишал филмот кој и вие го сакате, напишете го пак, така има поголеми шанси да се најде на крајната листа.

Дозволени се филмови од од било која држава, сеедно е дали се играни, документарни, анимирани, кратки... Се е дозволено додека е на тема ВЕСТЕРН!
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.179
The Good, The Bad and The Ugly (1966)
Once Upon a Time in The West (1968)
Unforgiven (1992)
For a Few Dollars More (1965)
A Fistful of Dollars (1964)
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969)
High Noon (1952)
The Searchers (1956)
The Magnificent Seven (1960)
The Man Who Shot Liberty Valance (1962)
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
Dark Valley од поновите тхе бест
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.864
Поени од реакции
54.400
Once Upon a Time in the West (1968)
The Good The Bad The Ugly (1966) - цела трилогија Долари.
Unforgiven (1992)
Hateful 8 (2015)
Django Unchained (2012)
True Grit (2010)
Ballad of Buster Scruggs (2018)
High Noon (1952)
3:10 to Yuma (2007)
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969)

No Country for Old Men влага у оваа категорија?
Ок Злате не се труди да го минираш филмов. :D
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
The Magnificent Seven
The Mask of Zorro
Once Upon a Time in The West
The Hateful Eight
Django Unchained
Rango
Shanghai Noon
The Good, the Bad and the Ugly
Dust
A Fistful of Dollars

Автоматски споено мислење:

No Country for Old Men влага у оваа категорија?
На Википедија е нео-вестерн:
No Country for Old Men is a 2007 American neo-Western crime thriller film
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Django (1966)
....
што ви е, каков Unchained, опрајте се!
Океј, фала шо ми кажа дека имало и некој од праисторијата за да не дојде до забуни.
@Zlatikevichius, ја не прецизирав но сигурно не мислев на овој туку на Тарантиновиот.
Не знам како работиш, дали уште сега ги зимаш филмовите, но еве, да ти кажам.
Ќе го сменам и горе.
 
Член од
21 декември 2018
Мислења
169
Поени од реакции
75
da otvoris tema predlozi za komedija pozdrav
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom