Најекономично греење и ладење

Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Така фино-љепо!
Еве искрено, пред скоро 3 години јас и брат ми така наивни и неискусни... според комшиски муабети и убедувања си купивме по една Грее клима.... јас зедов Хансол, а тој ја зеде поскапата Амбер.

Ај @Alen123 жити бога објасни ми која од двете клими е појака на греење во зимо?
Според декларираното од производителот се разбира... да не се лажеме со мерења и дечја посла!
Еве да ти олеснам уште тогаш сум споделил Product Fiche од двата модела.... тоа што сум го добил со климите.... нема лага превара.
Ама молим те објасни и зошто едната е појака од другата... да ми биди појасно.... оти збунет бев тогаш и уште еве години поминаа и пак не ми е јасно.





Чии мерења се дечија посла?!!?!?
Ne kupuje se klima koja je jača već koja ti pokriva toplotne gubitke , sve razmišljaš naopako nije ni čudo što izvodiš pogrešne zaključke..
Автоматски споено мислење:

Точно така. Затоа јас имав и детална пресметка на топлотни загуби. Имам поназад пишувано за Кнауф Терм и за пресметките кои ги правев.

На крајот за да бидат комплетно сигурен во просторот кој требаше да се грее со Хансолот, на крајот поставив и панел од 2,5KW кој за 1 час ја крена температурата на од бараните 23 степени над 26-27 степени, при надворешна температура од +2-+3 степени. Во исто време Хансолот се мачеше за температура од 23 степени со потрошувачка од 1,3KW. Значи COP помал и од 2.

Ама ајде сега си ново ботче, треба да глумиш дека ништо не знаеш.
Ti si još bolji , metodom panelne grijalice računaš COP klime..Nemam riječi..
Da mozda pokušaš da patentiraš metodologiju izračuna COP-a preko panelne grijalice ?

Kad već imaš izračun toplotnih gubitaka , koliko ti je ispala godišnja potreba za energijom ?
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Ne kupuje se klima koja je jača već koja ti pokriva toplotne gubitke , sve razmišljaš naopako nije ni čudo što izvodiš pogrešne zaključke..
Абе сега не врти по тавани. Одговори му на човекот, ако знаеш......
Автоматски споено мислење:

Така фино-љепо!
Еве искрено, пред скоро 3 години јас и брат ми така наивни и неискусни... според комшиски муабети и убедувања си купивме по една Грее клима.... јас зедов Хансол, а тој ја зеде поскапата Амбер.

Ај @Alen123 жити бога објасни ми која од двете клими е појака на греење во зимо?
Според декларираното од производителот се разбира... да не се лажеме со мерења и дечја посла!
Еве да ти олеснам уште тогаш сум споделил Product Fiche од двата модела.... тоа што сум го добил со климите.... нема лага превара.
Ама молим те објасни и зошто едната е појака од другата... да ми биди појасно.... оти збунет бев тогаш и уште еве години поминаа и пак не ми е јасно.
Човече сега фрлив поглед на сликава...Па овие од Грее се за жалење....

За ладна зона и Хансолот и Амберот се со PdesignH од 5KW само кај Амберот кој е 50.000ден, back-up heater e 1,4KW а кај Хансолот од 37.000ден, само 0,4KW.
Значи дерење на суво. Ништо чудно што сите пискаат од Амберот.

Грее вистина бил број 1 за манипулирање, дерење и соголување на купувачи.

Ништо чудно што ни на финските тестови не успеваше да го испорача декларираното..
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2021
Мислења
16
Поени од реакции
5
drugarki i drugari, preporaka za 25-30m2...klima inventor stan severo zapad:( prizemje pod mene podrumi znaci gol prostor, pred se za greenje, za ladenje manjak vise site se super...PREPORAKA, budzet low 30.000 bez montaza...ja gledam midea nordic , da pvc i izolacija sredna vrednost....
Midea AG Nordic series MSAGBU-12HRFN8-QRD1GW(GA) / MOX230-12HFN8-QRD6GW KIT
plz...preporaki za druga marka iskustvo i sve ostalo....
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
drugarki i drugari, preporaka za 25-30m2...klima inventor stan severo zapad:( prizemje pod mene podrumi znaci gol prostor, pred se za greenje, za ladenje manjak vise site se super...PREPORAKA, budzet low 30.000 bez montaza...ja gledam midea nordic , da pvc i izolacija sredna vrednost....
Midea AG Nordic series MSAGBU-12HRFN8-QRD1GW(GA) / MOX230-12HFN8-QRD6GW KIT
plz...preporaki za druga marka iskustvo i sve ostalo....
Klimata koja ja kazuvas ne e Nordic, samo taka se reklamira kaj nas, od nepoznati pricini.
Vo krasa na Nordic, samo Gree Amber Nordic ili Gree Fairy Nordic.... ali cenata e mnogu nad 30'000.
 
Член од
13 јули 2021
Мислења
16
Поени од реакции
5
ok a iskustvo dli e dobra, i zasteda na elektricna energija? vaka im a a+++/a++sto znam visoki seer scop i tako dalje..
Автоматски споено мислење:

ова шифрава на мидеа како на биткоин адреса....
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.168
Поени од реакции
2.195
drugarki i drugari, preporaka za 25-30m2...klima inventor stan severo zapad:( prizemje pod mene podrumi znaci gol prostor, pred se za greenje, za ladenje manjak vise site se super...PREPORAKA, budzet low 30.000 bez montaza...ja gledam midea nordic , da pvc i izolacija sredna vrednost....
Midea AG Nordic series MSAGBU-12HRFN8-QRD1GW(GA) / MOX230-12HFN8-QRD6GW KIT
plz...preporaki za druga marka iskustvo i sve ostalo....
 
Член од
13 јули 2021
Мислења
16
Поени од реакции
5
а потрошња....и зошто баш оваа у игра е и некој Вивакс аери со цена од 28,000....
али мидеава ми изгледа како најболја...бај д веј колку кје ми троши 24/7 у најладно дек јан феб..викаат не повеќе од 2500 ден
Автоматски споено мислење:

ајде помогнете ми до сабота сакам да имам клима....
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.168
Поени од реакции
2.195
а потрошња....и зошто баш оваа у игра е и некој Вивакс аери со цена од 28,000....
али мидеава ми изгледа како најболја...бај д веј колку кје ми троши 24/7 у најладно дек јан феб..викаат не повеќе од 2500 ден
Автоматски споено мислење:

ајде помогнете ми до сабота сакам да имам клима....
Se somnevam deka kaj tebe co slab 12btu inverter ke ja zagrees prostorijata vo najladno.Prema so kaza deka si so slab so izolacija i podrum od dolu,zatoa ti preporacav 18btu.
Sem ako si od Gevgelija.Ako si od Bitola nema sansi da se zagrees ,pa pogotovo vo kuka,prema opisanovo,so 12btu do 30k.
 
Член од
13 јули 2021
Мислења
16
Поени од реакции
5
skopje, me interesira potrosuvackata...baj d vej imam elek parno koe ima greac od 6 kw, struja mi ide zimno vreme 7000den...loso proektirano mesto 3 greaci od 2w....kako i da e parnoto go isklucuvam sto e mnogu mnogu e...e sega ako mi ja preporacuvas ovaja kolku kje mi ide za struja...kolku sto razbiram treba da ja gkedam nominalnata vrednost na vlez u w?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.168
Поени од реакции
2.195
skopje, me interesira potrosuvackata...baj d vej imam elek parno koe ima greac od 6 kw, struja mi ide zimno vreme 7000den...loso proektirano mesto 3 greaci od 2w....kako i da e parnoto go isklucuvam sto e mnogu mnogu e...e sega ako mi ja preporacuvas ovaja kolku kje mi ide za struja...kolku sto razbiram treba da ja gkedam nominalnata vrednost na vlez u w?
Taa sto ti ja preporacav ke ti trosi do 200 evra grejna sezona,i e na popust za 28.000,denari od 39k,a e 18 btu.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
497
Поени од реакции
1.132
а потрошња....и зошто баш оваа у игра е и некој Вивакс аери со цена од 28,000....
али мидеава ми изгледа како најболја...бај д веј колку кје ми троши 24/7 у најладно дек јан феб..викаат не повеќе од 2500 ден
Автоматски споено мислење:

ајде помогнете ми до сабота сакам да имам клима....
Jas vo kuka soba od 30m2 prizemje ,dolu vizba , maltarija i drveni prozorci tavan izoliran severo zapad so vivax 5.5kw (midea) dnevno potrosuvacka vo ladnoto se dvizese 17-24kw na 24setirana znaci otprilika 3000den mesecno vo ladnite meseci 24/7


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2021
Мислења
16
Поени од реакции
5
ali vivaxot 5,5 ne mi e u budzet...skup e...3.8 e u budzet i e 28.000bez montaza, za drugarot sto mi pomaga pogere 200evra za najladnite meseci dek, jan feb?...znaci okolu + -70evra
Автоматски споено мислење:

+ vivaksot e zver u ladenje...
i da mi objasnite zosto 5,5 e bolje od 3,5,a 3,5 ima bolji performasi na mideata2 greaci znaci manjak frozovi...i ona 1,4 vlezna mokjnost na ladenje i greenje znaci tolku kilowati kje mi jade? ili kje se normalizira na okolu kilovat..zosto 0.4kw*24*30 i ne e malce
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.168
Поени од реакции
2.195
ali vivaxot 5,5 ne mi e u budzet...skup e...3.8 e u budzet i e 28.000bez montaza, za drugarot sto mi pomaga pogere 200evra za najladnite meseci dek, jan feb?...znaci okolu + -70evra
Abe jas ti velam deka maksimum ke potrosis 200 evra za cela grejna sezona,so TOSOT 18btu.
Ako sakas za 150 evra cela godina da se grejs ke si ja zemis ovaa,Toshiba Suzumi 18 btu. za 1000 evrejki.
Kolku pari tolku muzika. i ke bides stoplen ekonomicno.
 
Член од
13 јули 2021
Мислења
16
Поени од реакции
5
IZVINETE sto ve zamaram,a li prodavacive se samo da ti ja upikaat, od setek upikuvaat nekoj wirpul..od tehnomarket neovci pa nabile cena ko da kupues bitcoin....
Автоматски споено мислење:

druze filipinec falati za informacijata....moze uste nekoe mislenje....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom