Најекономично греење и ладење

Член од
29 август 2019
Мислења
1.209
Поени од реакции
2.909
Ti si epten izguben so matematika, kako izvadi 40% poskap, koga e 70% poskap....koga lazes lazi so usul.... hahahaha
Добро бе.... не плачи... ете го изменив :)
На руски заслушав 40% ама не сум сватил точно фразата...
Кинезот бил 40% поефтин од Јапонецот... може така?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.479
Поени од реакции
2.770
Добро бе.... не плачи... ете го изменив :)
На руски заслушав 40% ама не сум сватил точно фразата...
Кинезот бил 40% поефтин од Јапонецот... може така?
Ne e taka, japanka e poskapa za 70%
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.209
Поени од реакции
2.909
Ne e taka, japanka e poskapa za 70%
А ако ти дадат 40% попуст на Јапонецот.... исто пари ќе бидат?
Е сеа што никој не дава толкав попуст на квалитетни производи тоа е друга работа ;)
Автоматски споено мислење:

Heh , moj Zlate kad bi se to tako računalo kako ti računaš onda bi ti izračun bio ispravan , ali ne računa se to tako..

Koliki su toplotni gubici oba prostora , kolika je sobna u oba prostora , kako rade uredjaji u oba prostora , da li su iznad , sa strane prostora grijani ili negrijani , kolika je masa oba prostora , koji su koeficijenti akumulacije topline , jel znaš da od različitosti tog koeficijenta toplotno operečenje može biti do X puta veće pri identičnoj izolaciji ili bez nje..

Zlate treba tu hrpa podataka koje moraš da izračunaš prije nego pristupiš mjerenju i tabelama.... Zato je izmišljen Pdh i energetska klasa pa da se uklapaš..
Абе ти што сакаш наведувај дека треба да се земе во предвид.... јас на моја кожа си ја увидов разликата меѓу двата уреда...
Тоа што пишат производителите знаеме дека не е секогаш за верување.... особено не кај одредени брендови кои не признаваат Еуровент сертификација!

Како што и самиот ти заклучи... Мицуто трошела како енергетска класа D (океј разбирливо ради старата дограма и поголемиот неизолиран простор).... ама не ми е јасно зошто Хансолот трошел дури и повеќе од неа како што може да се види на графиконот кој го споделив погоре а истиот се користеше за греење многу помал и подобро задихтуван простор.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.209
Поени од реакции
2.909
Еве го пак Русинот од есеноска што замени една од двете Toshiba Daiseikai со Cooper&Hunter ICY-III aka Gree Amber
Овој пат со споредба меѓу нив.

 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.479
Поени од реакции
2.770
А ако ти дадат 40% попуст на Јапонецот.... исто пари ќе бидат?
Е сеа што никој не дава толкав попуст на квалитетни производи тоа е друга работа ;)
Автоматски споено мислење:



Абе ти што сакаш наведувај дека треба да се земе во предвид.... јас на моја кожа си ја увидов разликата меѓу двата уреда...
Тоа што пишат производителите знаеме дека не е секогаш за верување.... особено не кај одредени брендови кои не признаваат Еуровент сертификација!

Како што и самиот ти заклучи... Мицуто трошела како енергетска класа D (океј разбирливо ради старата дограма и поголемиот неизолиран простор).... ама не ми е јасно зошто Хансолот трошел дури и повеќе од неа како што може да се види на графиконот кој го споделив погоре а истиот се користеше за греење многу помал и подобро задихтуван простор.
So Hasolo salce i kapce neodi, mislam deka na 25C ja drzis?
Автоматски споено мислење:

Еве го пак Русинот од есеноска што замени една од двете Toshiba Daiseikai со Cooper&Hunter ICY-III aka Gree Amber
Овој пат со споредба меѓу нив.

Ne e ova Gree Amber Nordic
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.479
Поени од реакции
2.770
Шо праиме со Пулариве кои се на секоја страна рекламирани со 23кг?
Дали ова значи дека он офф се подобри и џабе рекламите?
A be naucete se da ne LAZETE i MANIPULIRATE.
Ne e 23kg, poteska e od teshiba i od mitsu entry modeli....
 

blejdsk

Collective Consciousness
Член од
22 септември 2009
Мислења
43
Поени од реакции
69
Да прашам од поискусниве @kodus или било кој кој знае , веќе поставив во градба инсталација со бакарни цевки како за 5.5 ка клима ,,, 12 мм и 6мм или 9 е незнам потенката, прашањето е дали може да се стави 3.5 ка што бара потенка цевка и дали би било проблем тоа ?

Благодарам на одговор
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.479
Поени од реакции
2.770
Да прашам од поискусниве @kodus или било кој кој знае , веќе поставив во градба инсталација со бакарни цевки како за 5.5 ка клима ,,, 12 мм и 6мм или 9 е незнам потенката, прашањето е дали може да се стави 3.5 ка што бара потенка цевка и дали би било проблем тоа ?

Благодарам на одговор
Nema problem nikakov, dobro e sto e pogolema cevka, da e obratno togas e problem.
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Тоа што пишат производителите знаеме дека не е секогаш за верување
Kako misliš nije za vjerovati ? Ne možeš ubaciti uredjaj u prostor s gubicima 2-3x većim od soecifikacije i onda pričati nije im za vjerovati..
не ми е јасно зошто Хансолот трошел дури и повеќе од неа
Već sam ti dao odgovor... Bez ovih podataka tvoja mjerenja su dječija posla..


Koliki su toplotni gubici oba prostora , kolika je sobna u oba prostora , kako rade uredjaji u oba prostora , da li su iznad , sa strane prostora grijani ili negrijani , kolika je masa oba prostora , koji su koeficijenti akumulacije topline , jel znaš da od različitosti tog koeficijenta toplotno operečenje može biti do X puta veće pri identičnoj izolaciji ili bez nje..
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.209
Поени од реакции
2.909
Kako misliš nije za vjerovati ?
Така фино-љепо!
Еве искрено, пред скоро 3 години јас и брат ми така наивни и неискусни... според комшиски муабети и убедувања си купивме по една Грее клима.... јас зедов Хансол, а тој ја зеде поскапата Амбер.

Ај @Alen123 жити бога објасни ми која од двете клими е појака на греење во зимо?
Според декларираното од производителот се разбира... да не се лажеме со мерења и дечја посла!
Еве да ти олеснам уште тогаш сум споделил Product Fiche од двата модела.... тоа што сум го добил со климите.... нема лага превара.
Ама молим те објасни и зошто едната е појака од другата... да ми биди појасно.... оти збунет бев тогаш и уште еве години поминаа и пак не ми е јасно.


Već sam ti dao odgovor... Bez ovih podataka tvoja mjerenja su dječija posla..
Чии мерења се дечија посла?!!?!?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.479
Поени од реакции
2.770
Така фино-љепо!
Еве искрено, пред скоро 3 години јас и брат ми така наивни и неискусни... според комшиски муабети и убедувања си купивме по една Грее клима.... јас зедов Хансол, а тој ја зеде поскапата Амбер.

Ај @Alen123 жити бога објасни ми која од двете клими е појака на греење во зимо?
Според декларираното од производителот се разбира... да не се лажеме со мерења и дечја посла!
Еве да ти олеснам уште тогаш сум споделил Product Fiche од двата модела.... тоа што сум го добил со климите.... нема лага превара.
Ама молим те објасни и зошто едната е појака од другата... да ми биди појасно.... оти збунет бев тогаш и уште еве години поминаа и пак не ми е јасно.





Чии мерења се дечија посла?!!?!?
Strelec veke ti odgivori na prasanjeto, zatoa ne prasuvaj po 100 pati.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Koliki su toplotni gubici oba prostora , kolika je sobna u oba prostora , kako rade uredjaji u oba prostora , da li su iznad , sa strane prostora grijani ili negrijani , kolika je masa oba prostora , koji su koeficijenti akumulacije topline , jel znaš da od različitosti tog koeficijenta toplotno operečenje može biti do X puta veće pri identičnoj izolaciji ili bez nje..
Точно така. Затоа јас имав и детална пресметка на топлотни загуби. Имам поназад пишувано за Кнауф Терм и за пресметките кои ги правев.

На крајот за да бидат комплетно сигурен во просторот кој требаше да се грее со Хансолот, на крајот поставив и панел од 2,5KW кој за 1 час ја крена температурата на од бараните 23 степени над 26-27 степени, при надворешна температура од +2-+3 степени. Во исто време Хансолот се мачеше за температура од 23 степени со потрошувачка од 1,3KW. Значи COP помал и од 2.

Ама ајде сега си ново ботче, треба да глумиш дека ништо не знаеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom