Најекономично греење и ладење

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Дали може со зборови да ми опишеш со што таа скапа клима ги оправдува парите што си ги дал за неа.Па можеби и јас ќе
најдам некаква утеха.Си дал многу пари а не си ја тестирал да видиш по што се разликува климата од поевтините
клими.Задоволен си од климата или од просторот каде си ја поставил климата.Со фан два или три јас може да ја користам
на плус 10-15ц.А каде е во муабетов економичноста на климата дали е климата економична и ги заслужува трите плуса кои
ги има.На - 4 потрошувачка 1650в. и слаби 43ц.на издув со 720м3 проток на воздух.Мислам многу слабо е тоа.
На далјинското не покажува грешки исто како што нема да покаже автомобилот ако е крив банташот или е откачено цревото
од турбото.Непријатниот звук што доаѓа од кај вентилаторот на климата кај мене се слуша и на помалите брзини дали не е
добро балансирана или е нешто друго во прашање не знам.Сум ја пробал и само со вентилатор пак истиот звук го дава.Зошто си поставил насока на дување на најшироко дали и ти имаш проблем со звукот што доаѓа од кај вентилаторот па на тој начин го пригушуваш. Ај ако имаш време направи еден тест на макс.какви резултати ќе даде твојата клима да знам дали е цел модел таков или само мојава така се погодила.

Не е поставена во ќош има воздух колку сака ќе ставам слика покасно

На видеото се гледа како е наместена внатрешната
Dali nadvoresnata ti javuva nekoj zvuk vibracii i slicno?
Toj zvuk moze da se prenesuva i vnatre.
Kaj mene na LG to na stiropor bese stavena na fasada i javuvaa vibracii ( tresese vnatresnata) na vnatresnata i zuenje i slicno
Posle ja premontirav i se resi.
Ako vibrira nador i vnatre se prenesuva.
So site klimi staveni na novite fasadi so stiropor se javuvaat nekoi vibracii.
Kaj sto mi se staveni tamu bez izolacija spijat klimite.
 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
35
Поени од реакции
45
Dali nadvoresnata ti javuva nekoj zvuk vibracii i slicno?
Toj zvuk moze da se prenesuva i vnatre.
Kaj mene na LG to na stiropor bese stavena na fasada i javuvaa vibracii ( tresese vnatresnata) na vnatresnata i zuenje i slicno
Posle ja premontirav i se resi.
Ako vibrira nador i vnatre se prenesuva.
So site klimi staveni na novite fasadi so stiropor se javuvaat nekoi vibracii.
Kaj sto mi se staveni tamu bez izolacija spijat klimite.
Кога ќе ја ставам само на вентилатор внатрешната надворешната не прави вибрации
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
71
Поени од реакции
55
Дали може со зборови да ми опишеш со што таа скапа клима ги оправдува парите што си ги дал за неа.Па можеби и јас ќе
најдам некаква утеха.Си дал многу пари а не си ја тестирал да видиш по што се разликува климата од поевтините
клими.Задоволен си од климата или од просторот каде си ја поставил климата.Со фан два или три јас може да ја користам
на плус 10-15ц.А каде е во муабетов економичноста на климата дали е климата економична и ги заслужува трите плуса кои
ги има.На - 4 потрошувачка 1650в. и слаби 43ц.на издув со 720м3 проток на воздух.Мислам многу слабо е тоа.
На далјинското не покажува грешки исто како што нема да покаже автомобилот ако е крив банташот или е откачено цревото
од турбото.Непријатниот звук што доаѓа од кај вентилаторот на климата кај мене се слуша и на помалите брзини дали не е
добро балансирана или е нешто друго во прашање не знам.Сум ја пробал и само со вентилатор пак истиот звук го дава.Зошто си поставил насока на дување на најшироко дали и ти имаш проблем со звукот што доаѓа од кај вентилаторот па на тој начин го пригушуваш. Ај ако имаш време направи еден тест на макс.какви резултати ќе даде твојата клима да знам дали е цел модел таков или само мојава така се погодила.

Не е поставена во ќош има воздух колку сака ќе ставам слика покасно

На видеото се гледа како е наместена внатрешната
Кога ќе ја ставам само на вентилатор внатрешната надворешната не прави вибрации
Daise citam sto pisuvas i izgleda kako da sme kupile Refurbished a ne novi inverteri (i toa vo klasa premium) a za odnos od zastapnik i da ne se komentira
 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
35
Поени од реакции
45
Daise citam sto pisuvas i izgleda kako da sme kupile Refurbished a ne novi inverteri (i toa vo klasa premium) a za odnos od zastapnik i da ne se komentira
Тешко на тие кои си имаат работа со енергија a можеби и си ги знаат производите дека не им чинат па затоа многу не се замараат
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.198
(Daikin ftxf50a) Cel den na 25 i vtora brzina na fan i si ja oddrzuva taa T vo 45~50 m2 dnevna so kujna vo forma na L izolirana kukja so 14 kwh potrosuvacka za 24 h
Po se izgleda pra potrosuvackava sto ja prilozi,imas sovrsena izolacija.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.904
Поени од реакции
8.006
Тешко на тие кои си имаат работа со енергија a можеби и си ги знаат производите дека не им чинат па затоа многу не се замараат
Друже, неисправен уред имаш, дали фали фреон или било што не може овде на форумот да гатаме.
Не смее тие матични лекари телефонски да изигруваат и доколку нема на далечинско проблем да тврдат дека се е во ред.
Земи викни сервис, можеш и да му се заканиш дека ќе ги пријавиш во инспекција ама мора да дојдат и да проверат.
Уред од 20000 денари со 1800W потрошувачка ќе извади повеќе од 50 степени издув.
 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
35
Поени од реакции
45
Друже, неисправен уред имаш, дали фали фреон или било што не може овде на форумот да гатаме.
Не смее тие матични лекари телефонски да изигруваат и доколку нема на далечинско проблем да тврдат дека се е во ред.
Земи викни сервис, можеш и да му се заканиш дека ќе ги пријавиш во инспекција ама мора да дојдат и да проверат.
Уред од 20000 денари со 1800W потрошувачка ќе извади повеќе од 50 степени издув.
Е да си ми жив и здрав баш и ја така мисла а со даисеикаиво од тошиба не само што не ќе можа парите да ги вратам туку
и плус во була ќе влезам зошто е понеекономична и од тие најевтините а од енергија може ќе дојдат во лето
кога климава повеќе ќе грее.енергија веќе одалеку и без да видат констатираа дека климава е добра така да и да дојдат ќе се држат до веќе констатираното.Со 1650 потрошувачка 43 на издув било добар резултат клима од 76000д.
А непријатниот звук од вентилаторот бил од телефонот или од ѕидот
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.198
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.198
filipinec na brzaka go spodeliv utrovo ne mozese da se postirat sliki,inace pocetna tem vo prostor bese 20 posto navecer ja namaluvam,utrovo klimata podesena na 27 i max fan.
Soliden rezultat
Ti imase 16 ili 13 DAISEKAI ?
Автоматски споено мислење:

Јас да сакав амбер амбер ќе купев ама јас сакав скапа јапонска врвна клима и да бидам раат со греењето ама за жал не испадна така
Даисеикаито го платив 76500д,плус монтажа 80 и кусур илјади сега од енергија да ми понудат 70000 и да си ја земат веднаш би прифатил
А ако инсистираат можеби ќе спуштам уште некоја пара само да не ја гледам.А каде е срамот што го кркам бидејќи се валев дека сум купил
чудо од клима
Nedostatokot na freon ke go prepoznaes pri defrost.
Dali si zaprimetil koga ke pravi de frost ,pobeluvanjeto na nadvoresnata edinica ne e izednaceno,odnosno ima nekakvo sarenilo po horizontala.Del e pobelena a del ne e.Ako ne e celosno pbelena ,a ima sarenilo togas sigurno fali freon.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Тешко на тие кои си имаат работа со енергија a можеби и си ги знаат производите дека не им чинат па затоа многу не се замараат
А јас мислев дека само овие од Gree се такви... Значи сите биле исти :гомце: :гомце:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom