Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Пријателе јас не сум дете постар може и од тебе да сум и пак спин до кога ке правите спинови и јас да не седам со капут на 28 степени Срамота вие немате никакви човечки доблести вие сте срам за форумов и безобразно дрски без никакво човечко достоинство
Citaj sto pisuvam, posle komentiraj.
Sreka sto malce te iskaraa pa pocna da pisuvas kako treba, delumno.
Ajde ubava vecer i ubavi sonista so Gree.
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
24/7 tie najdobra najekonomicna opcija denski 23/4 na vecer 20/21° ,100pati podobro otkolku daja isklucis vo 00h,i daja vklucis sabajle vo 07h koga ke izladi sobata...a vaka od 20° na 23° mn.brzo ke postigne i ke si modulira najnisko sto moze...
Благодарам за одговорот. А што со тоа што ќе грее 7 часа навечер? Тогаш за 7 часа нема да потроши повеќе струја, отколку наутро кога ќе ја вклучам и ќе работи 15 минути за да ја постигне температурата?
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Vo Kina ima 2 vodecki brenda, Gree & Midea. Se ostanato e detska igracka.
Gree & Midea se vodecki od pricina sto imaat sopstveno proizvidstvo na kompresori i ostanati komponenti.
Факт! Во Кина тие се гиганти и произведуваат,останатите користат туги компресори.Ако не е така дополнете дали Haer и Hisense произведуваат,Aux Vox...Во Јапонија се други играчи.
Така е инаку во стан и нема потреба толку од изолација се грее од 3страни замисли да имаш три страни на ѕидови со 24 степени загреани ѕидови плус неколку спрата над тебе зошто 80%од топлината се губи од плафонот (кровот)а не од ѕидовите дури и во куќа има голема разлика помеѓу приземје и спрат и дали се грее горниот спрат или не.
Тоа можеби во новите зградетини каде што има од 8 до 10 стана на спрат во десеткатница. Тука појдовна Т е 18 степени и има огромни топлински бенефит.Има такви и постара градба ама сепак се поголеми згради со повеке станови на спрат и каде има внатрешни ѕидови ама имаат ЦГ со ниски сметки па клима не им треба.
Има и згради од 58ма со по два стана на спрат со надворешни ѕидови на запад и север а одозгора заедничка тераса со бетонски плочки,во кои инсталација за топловодно од подд излегува на 15цм колку да се приклучи на парно.
Има и куки правени со Yutong блокови кои што имаат добра изолација и добро затоплуваат со клима.
Кај мој другар кука лепенка од една страна а од надворешна страна скалилата затворени и успешно грее со котел комплет два спрата,бања. Така да не може да се генерализира во врска со просторот што се грее,секој стан кука е приказна за себе и си бара соодветно димензионирана клима.
Автоматски споено мислење:

Инаку сеа кога е влажно и ладно климата прави постојано дефрости и тоа на секој час по еден (отприлика) па затоа во вакви услови греењето со клима е катастрофа а комфорот никаков
Така е,ја шибаш на 30 степени не штедиш па пун себе па било вака-така,ама кога паднаа Т околу 0 комфорот не чини,стан му било мајката. Стави ја на 40 па Дф ке го прави цел саат а ке ти грее само 5 минути.
Симни ја како и сите останати на 24 пример па види што ке се случи,можеби ке се помести Дф на три саати па ке размислуваш и за помала клима за припомош.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Факт! Во Кина тие се гиганти и произведуваат,останатите користат туги компресори.Ако не е така дополнете дали Haer и Hisense произведуваат,Aux Vox...Во Јапонија се други играчи.

Тоа можеби во новите зградетини каде што има од 8 до 10 стана на спрат во десеткатница. Тука појдовна Т е 18 степени и има огромни топлински бенефит.Има такви и постара градба ама сепак се поголеми згради со повеке станови на спрат и каде има внатрешни ѕидови ама имаат ЦГ со ниски сметки па клима не им треба.
Има и згради од 58ма со по два стана на спрат со надворешни ѕидови на запад и север а одозгора заедничка тераса со бетонски плочки,во кои инсталација за топловодно од подд излегува на 15цм колку да се приклучи на парно.
Има и куки правени со Yutong блокови кои што имаат добра изолација и добро затоплуваат со клима.
Кај мој другар кука лепенка од една страна а од надворешна страна скалилата затворени и успешно грее со котел комплет два спрата,бања. Така да не може да се генерализира во врска со просторот што се грее,секој стан кука е приказна за себе и си бара соодветно димензионирана клима.

Така е,ја шибаш на 30 степени не штедиш па пун себе па било вака-така,ама кога паднаа Т околу 0 комфорот не чини,стан му било мајката. Стави ја на 40 па Дф ке го прави цел саат а ке ти грее само 5 минути.
Симни ја како и сите останати на 24 пример па види што ке се случи,можеби ке се помести Дф на три саати па ке размислуваш и за помала клима за припомош.
Haier i Hisense nemaat sopstveno proizvodstvo na kompresori.
Aux isto taka. Vox e OEM
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Да затоа што грее прави компресори копот на најдобриот модел U Сrown e 3.7 а кај Тошиба кои прават кебапи и користат туѓи компресори Копот 5.33 скоро за 80%помала потрошувачка на е.енергија а за скоро иста цена и затоа Тошиба има 5год гаранција а Грее Една година а другото е осигурување
Тоа со гаранцијата (осигурувањето) од 10 години кај Грее моделите ќе јави малку покасно.... онаму после 5тата ко ќе почнат дефектите....
Уште сега немаат резервни делови за постари модели (пример за Хансолот) не па понатака...
Здрави живи само.... ќе видиме какви искуства ќе преовладуваат, позитивни или негативни....

Toj Zlatko so salce si sedi doma, ama sega nedelava i kaput ke si oblece.
Doma na 21C, plus na turbo fan, moze da zamislam kolku mu e prijatno.
Ич да не замислуваш еве ќе ти прикажам со 1 час видео од некни во саботата и детална ексел табела да не се мачиш ти да пресметуваш (мислам слободно пресметај си за секој случај ако не веруваш) ама можеш и само да кликниш и се увериш во бројките на видеото дека нема кај мене лага превара....

Снимано цел час! На 9ти јануари попладнето во 18ч, со надворешна температура нешто испод 4С и 95-100% влажност пошто врнеше цел ден а и во моментот на снимање.
Во дневниот простор од 29м2 (без спалната што дополнително ја греам само навечер со вклучен турбо фан) поставена на 23С и 3ка вентилатор.



Еве и ексел табела со калкулации за секои 30 секунди од ова видео.




Крајни средни вредности произлезени од 125те калкулации во ексел табелата
Потрошувачка: 0.33 kW/h
Предадена топлина: 1.70 kW/h
COP: 5.11

А да, и графикончиња убави се генерирале во ексел, еве ги и нив:

 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Тоа со гаранцијата (осигурувањето) од 10 години кај Грее моделите ќе јави малку покасно.... онаму после 5тата ко ќе почнат дефектите....
Уште сега немаат резервни делови за постари модели (пример за Хансолот) не па понатака...
Здрави живи само.... ќе видиме какви искуства ќе преовладуваат, позитивни или негативни....


Ич да не замислуваш еве ќе ти прикажам со 1 час видео од некни во саботата и детална ексел табела да не се мачиш ти да пресметуваш (мислам слободно пресметај си за секој случај ако не веруваш) ама можеш и само да кликниш и се увериш во бројките на видеото дека нема кај мене лага превара....

Снимано цел час! На 9ти јануари попладнето во 18ч, со надворешна температура нешто испод 4С и 95-100% влажност пошто врнеше цел ден а и во моментот на снимање.
Во дневниот простор од 29м2 (без спалната што дополнително ја греам само навечер со вклучен турбо фан) поставена на 23С и 3ка вентилатор.



Еве и ексел табела со калкулации за секои 30 секунди од ова видео.




Крајни средни вредности произлезени од 125те калкулации во ексел табелата
Потрошувачка: 0.33 kW/h
Предадена топлина: 1.70 kW/h
COP: 5.11

А да, и графикончиња убави се генерирале во ексел, еве ги и нив:

Дали имаш ваква опција и за Хансолот? Баш би сакал да видам како ќе се споредат во ЦОП? И би било добро и за другиот Хансол да може да се направи вакво мерење.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Благодарам за одговорот. А што со тоа што ќе грее 7 часа навечер? Тогаш за 7 часа нема да потроши повеќе струја, отколку наутро кога ќе ја вклучам и ќе работи 15 минути за да ја постигне температурата?
Еве кај мене е баш овој случај, по исплатливо е кога ја исклучувам навечер него ли цело време да работи. Имам добра изолација и наутро кога се будам температурата не паѓа под 20 степени. Греам на 24-25 степени во текот на денот околу 16-17 часа. Но и да работи цела вечер нема да потроши којзнае колку 3-4 кв повеќе, што е околу 20-30 денари бидејќи работи на ефтина тарифа. Едноставно кога легнувам ја гасам, отварам прозори да изладам зошто не ми е пријатно да спијам на топло.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Izgleda bajagi ne si procital ili taka te lazat.
Vo Kina ima 2 vodecki brenda, Gree & Midea. Se ostanato e detska igracka.
Gree & Midea se vodecki od pricina sto imaat sopstveno proizvidstvo na kompresori i ostanati komponenti.
Zatoa, procitaj prvo, educiraj se, pa posle kazuvaj.
Vtoro, ako dvata gore spomnati brenda odlucat da prodavaat samo pod nivni brend, mnogu... ama MNOGU OEM brendovi ke zgasnat.
Mislam deka vo najskoro vreme toa i ke se sluci.
Автоматски споено мислење:


Za da se grees ekonomicno.. ekoloski, na bilo koj izvor na toplina, prvobtreba da imas izoliran objekt.
Tuka se pravi muabet za objekti koi uste malce mozes da gi nareces garazi... t.e. totalno neizolirani objekti za 21 Vek.
Zatoa prvo, izolirajte si gi objektite kade sto ziveete, pa posle mislete za izvir na greenje.
Автоматски споено мислење:


A tvoite, namerni privokacii so nekoi specifikacii koi ne se odnesuvaat ma Gree ne pominuvaat.
Kako i sekade, nemozes da bides broj 1 ako nemas zadovolni potrosuvaci t.e. korisnici, kolku i toa da ti paga tesko.
Gree ne e broj 1 zatoa sto na kajgana nekoj kazal nesto, broj 1 e zatoa sto ima zadovolni korisnici... Zapomni go toa.
Kako toa br.1. taka ti kazaa da vikas vo storot i sega znaci e br.1. od kaj toa deka i vo kina e br.1 ili i za toa taka ti kazaa da vikas, ili deka si stavil na bilbord nr.1 i sega nr.1 e. Odi kasni nesto od ruskata dodeka ima pa tresi zeleni. Toa br.1 veke nema.vo kapitalizam, moze da si br.1 vo laga i prevara ama nikako vo tehnologija. Na ovaa konkurencija vo svetot ne mozes da bides br.1 mozes samo da bides megu podobrite, a vie ni od daleku ne ste vo taa grupa, zatoa toa.br.1 cuvaj si go za vo storot.koga sitkas i lazes.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Kako toa br.1. taka ti kazaa da vikas vo storot i sega znaci e br.1. od kaj toa deka i vo kina e br.1 ili i za toa taka ti kazaa da vikas, ili deka si stavil na bilbord nr.1 i sega nr.1 e. Odi kasni nesto od ruskata dodeka ima pa tresi zeleni. Toa br.1 veke nema.vo kapitalizam, moze da si br.1 vo laga i prevara ama nikako vo tehnologija. Na ovaa konkurencija vo svetot ne mozes da bides br.1 mozes samo da bides megu podobrite, a vie ni od daleku ne ste vo taa grupa, zatoa toa.br.1 cuvaj si go za vo storot.koga sitkas i lazes.
Hahahaha
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Благодарам за одговорот. А што со тоа што ќе грее 7 часа навечер? Тогаш за 7 часа нема да потроши повеќе струја, отколку наутро кога ќе ја вклучам и ќе работи 15 минути за да ја постигне температурата?
Druze ti pisav kako e naj ekonomicno....a ti kako sakas..inaku posle 7h za 15min,ne.moze da zatopli ti mozes da si mislis deka ke zatopli.....ama..realnosta e druga...(stavin watmetar i merac za temperatura pa ke vidis)
So isklucena klima nojke od 7h.koga keja pustis sabajle ke raboti na pogolema potrosuvacka Wataza itoa ke raboti baagi povejke vreme...
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
241
Поени од реакции
131
Факт! Во Кина тие се гиганти и произведуваат,останатите користат туги компресори.Ако не е така дополнете дали Haer и Hisense произведуваат,Aux Vox...Во Јапонија се други играчи.
Hisense koristat hitachi kompresori
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Благодарам за одговорот. А што со тоа што ќе грее 7 часа навечер? Тогаш за 7 часа нема да потроши повеќе струја, отколку наутро кога ќе ја вклучам и ќе работи 15 минути за да ја постигне температурата?
Површно гледано ќе заштеди ако преку ноќ е изгасена.
Наутро можеби за 15 минути ќе ја постигне зададената температура, ама тоа е само привидно. Воздухот е загреан, ама за да ги загрее ѕидовите ќе потроши многу време и енергија. Тоа што заштедила преку ноќ (ефтина тарифа) ќе го потроши наутро (скапа тарифа). На крај сметката ќе излезе повисока.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
4 јануари 2009
Мислења
91
Поени од реакции
5
Барав и не најдов тема па затоа пишам тука... Ме интересира дали некој може да сподели инфо, колку кошта одприлика монтажа на парно греенје комплет од а до ш за во куќа од 180м2. Ако некој скоро си пружал вакво задоволство и ако сака да сподели инфо
 

Kajgana Shop

На врв Bottom