Најекономично греење и ладење

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.478
Поени од реакции
2.767
Ти реплицирав затоа што тврдиш дека така пишува само на klimi.mk.
Инаку ако знаев да пребарувам официјални сајтови не ќе се залепев за срање клима.
Sranje za sranje.
Na takov tvoj komentar samo vakov odgovor mozes da razberes.
 
Последно уредено:
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.140
Има некој искуство со камин на дрва или пелети со котел за парно греење и инсталација на парно греење во куќа.
И дали има некоја фирма во Скопје што го работи тоа?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Двајцата бан од тема недела дена.
Следен пат кога ќе дискутирајте, држете некое ниво на култура и без навреди затоа што следната санкција ќе биде подрастична.

Sranje za sranje.
Na takov tvoj komentar samo vakov odgovor mozes da razberes.
Од педер друг одговор и не очекувам.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Има некој искуство со камин на дрва или пелети со котел за парно греење и инсталација на парно греење во куќа.
И дали има некоја фирма во Скопје што го работи тоа?
Види си мултисплит, кога веќе си во тема за економично греење. Допрва ако ставаш парно, некако нема логика.
 
A

Ali Pasha

Гостин
GREE FAIRY LCLH GWH18A, na 20 степени поставена, не дува, како да е постигато поставената температура, а доста поладно е во просторијата. Капачето седи отворено, не знам дали сензорите се проблем , или нешто друго?
 
Последно уредено од модератор:
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Добра ви вечер.
Жалам за двајцата, белки после ќе бидат поконструктивни.
Во врска со работењето- модулирање на климата.
Кај мене Панасоникот 12-ка, од 2004-та наместен во простор од 35м2 , два и пол надворешни ѕидови, балкон, 9 м2 прозори, Север .... модулира вака :
Ако ја ставам на 3/5 брзина и погоре, работи пали- гаси. Иде до750-950вати
Ако ја ставам на 1-ва дури и на 19 степени работи постојано со 280 вати. без да се гаси.
На Аутофан почнува како на 3-та па намалува на 1-2-ра. Ама пак пали- гаси. Тоа во овие денови, зборувам за после 20 часот.
Значи кај него малата брзина овозможува ниска модулација.
Второ што би прашал или констатирал.
Ако во техничката документација е наведено дека во режим ма греење моделот има модулација од пр. 250 - 1600 вати, нели треба да очекуваме и да работи во таа модулација.
Е сега, кај би бил проблемот
1- несоодветно димензиониран модел према просторот
2- несоодветно одбрано место за монтирање на внатрешната
3- несоодветна одбрана брзина на дување на внатрешната
4- или несоодветни фабрички податоци во техничката документација.
За мене е најбитно да ја одржува потребната температура со варијации од +- 0,5 степени, без голем шум на внатрешната.
Се' друго е +- конформ
Ама сепак, не разбирам каде се греши, зошто моделот не работи према објавените спецификации.
Не мислам за кај мене.
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2019
Мислења
377
Поени од реакции
529
GREE FAIRY LCLH GWH18A, na 20 степени поставена, не дува, како да е постигато поставената температура, а доста поладно е во просторијата. Капачето седи отворено, не знам дали сензорите се проблем , или нешто друго?
Epa nema da duva ko vnatre e e postignala temperatura i se e isklucila a i na ova toplo vreme bes greenje vnatre e 20-21 stepen.
Zemi pokaci temperatura stavi na 22 na 23 pa ke vides deka ke se vkluce i ke vides kako ke funkcionira klimava. Kaj mene e stavena na 24 i i vo ovoj period raboti kako on off bidejki imam jaka 7kw klima i ispod 1000w ne spusta.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
GREE FAIRY LCLH GWH18A, na 20 степени поставена, не дува, како да е постигато поставената температура, а доста поладно е во просторијата. Капачето седи отворено, не знам дали сензорите се проблем , или нешто друго?
Na tavanot ti e nad 20 kade e najtoplo i kade e sondata-termometarot sto ja koristi klimata. Toa mozes da go proveris so Temp kopceto (kukjicka so termometar vnatre koga ke dojde pogledni na vnatresnata koja Temp ke ja pokaze ...ke bide 20 ili pogolema zatoa i nevklucuva, ke ukluci na 19).
Ili vlkuci IFeel (senzor vo dalecinskoto)
 
Последно уредено:
A

Ali Pasha

Гостин
Na tavanot ti e nad 20 kade e najtoplo i kade e sondata-termometarot sto ja koristi klimata. Toa mozes da go proveris so Temp kopceto (kukjicka so termometar vnatre koga ke dojde pogledni na vnatresnata koja Temp ke ja pokaze ...ke bide 20 ili pogolema zatoa i nevklucuva, ke ukluci na 19).
Ili vlkuci IFeel (senzor vo dalecinskoto)
Пробав, ама можеби не работи соодветно. Зголемив на 30 степени, па пробав пак внатрешната температура, ама ми покажува истото...ги извадив батериите, да се рестартира далинското, ама безуспешно... или треба на друг начин, можеби
П.с Не сум направил сервис две години, сам што сум ги чистил филтрите, колку што сум знаел
20201029_230510.jpg
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Пробав, ама можеби не работи соодветно. Зголемив на 30 степени, па пробав пак внатрешната температура, ама ми покажува истото...ги извадив батериите, да се рестартира далинското, ама безуспешно... или треба на друг начин, можеби
П.с Не сум направил сервис две години, сам што сум ги чистил филтрите, колку што сум знаел
Прегледај го приврзокот 272234
Gledaj na displejot od klimata-panelot- vnatresnata edinica koga ke bide vaka ko na daljinskoto kukjicka so termometar vnatre ...primer ko sega sto ti e zadadeno na daljinskoto 30 i na vnatresnata na displejot pisuva isto 30. Pritisjaj go Temp kopceto dur nesvrti krug i dojde vo istava polozba termometar bo kukjickata....i pogledni na vnatresnata vo toj moment ke ispise 20 ili 21 ili 22 i ti 3sekundi samo i posle 3te sekundi pak ke ispise 30(zadadena).
Nemora da stoi celo vreme na kukjickata..tuku povremeno koga ke e ugasena so Temp kopceto ke ti pokaze kolku e za sondata Temperatura a ne vo sobata kaj sto ti meris. Informacija e toa Temp kopceto, ne e seting pa stalno da ti pokazuva kaj klimata kolku e temp.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
Во врска со работењето- модулирање на климата.
Кај мене Панасоникот 12-ка, од 2004-та наместен во простор од 35м2 , два и пол надворешни ѕидови, балкон, 9 м2 прозори, Север .... модулира вака :
Ако ја ставам на 3/5 брзина и погоре, работи пали- гаси. Иде до750-950вати
Ако ја ставам на 1-ва дури и на 19 степени работи постојано со 280 вати. без да се гаси
Ova se kosi so osnovnite principi na rabota na klimite i zakonite na termodinamikata na gasovite....
kaj sekoja klima pogolem protok na vozduh niz izmanuvačot predizvikuva i pomala potrošuvačka na energija, može lesno da se proveri so watmetarot što go imaš.
So pogolemiot protok vozduhot na izlezot e so poniska T, odi podaleku od klimata, pa taa zema svež vozduh od najodalečenite delovi od sobata i dobivame pouednačena T vo celiot prostor.
Maliot protok predizvikuva proizvodstvo na vrel vozduh koj se vrti na metar-dva od klimata i go buni senzorot.
Kaj tebe verojatno softverot e taka podesen ako se biraat malite brzini da se uspori kompresorot za da padne potrošuvačkata..... Izgleda lesno da se napravi no iako izgleda kako paradoks vaka trpi kompresorot, pa za ovaa gimnastika treba mnogu kvalitetni kompresori.
Baš me interesira da proveriš kako sedviži potrošuvačkata so menuvanje brzini nagore i nadole.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Ova se kosi so osnovnite principi na rabota na klimite i zakonite na termodinamikata na gasovite....
kaj sekoja klima pogolem protok na vozduh niz izmanuvačot predizvikuva i pomala potrošuvačka na energija, može lesno da se proveri so watmetarot što go imaš.
So pogolemiot protok vozduhot na izlezot e so poniska T, odi podaleku od klimata, pa taa zema svež vozduh od najodalečenite delovi od sobata i dobivame pouednačena T vo celiot prostor.
Maliot protok predizvikuva proizvodstvo na vrel vozduh koj se vrti na metar-dva od klimata i go buni senzorot.
Kaj tebe verojatno softverot e taka podesen ako se biraat malite brzini da se uspori kompresorot za da padne potrošuvačkata..... Izgleda lesno da se napravi no iako izgleda kako paradoks vaka trpi kompresorot, pa za ovaa gimnastika treba mnogu kvalitetni kompresori.
Baš me interesira da proveriš kako sedviži potrošuvačkata so menuvanje brzini nagore i nadole.

Дали вака да направам ако добро те разбрав.
Кога е најладно , обично после полноќ, јас би ја чувал на 20 наместена.
Кога одржува во најмала брзина троши 270-320 вати.
Да ја пуштам на 4-5 и ќе видам колку троши. До сега, кога достигнува температура после првичните 1900 вати кои траат 2-3 мин, прекинува неколку мин и продолжува со 850- 950 вати. Првите 30 - 45мин, работи пали- гаси. Само после неколку саата, кога ќе се потсмири воздухот во собата , на одржување работи под 300.
Предходната ноќ, пробав на 4- та брзина од 5, наместена на 21 степен, само што ќе се активираше компресорот и дувањето , гаснеше за помалку од 15 секунди. В.Е. е поставена во средина на ѕид од 8,5 метри, на 220 цм од под. Значи од плафон кој е висок 260 има 30 цм.

Инаку , мислам дека инвертор климите навистина треба да можат да работат на одржување на температурата на собата, со постојано дување, со јачина која е потребна за надополнување на топлинската загуба на просторот. Да ја одржува посакуваната температура, со варијација на 0,5 степени. Нели затоа се ИНВЕРТЕР. Зошто , кога не е под 5 целзиуса или под 0-та не се во можност ( не сите ) тоа е чудно, најблаго кажано ..........
Меѓутоа, апсолутно е прифатливо, за многу корисници, климата да им ја затопли просторијата на посакуваната температура, да ја одржува и на -10 степени, без разлика дали ќе се гаси повремено.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
Дали вака да направам ако добро те разбрав.
Кога е најладно , обично после полноќ, јас би ја чувал на 20 наместена.
Кога одржува во најмала брзина троши 270-320 вати.
Да ја пуштам на 4-5 и ќе видам колку троши. До сега, кога достигнува температура после првичните 1900 вати кои траат 2-3 мин, прекинува неколку мин и продолжува со 850- 950 вати. Првите 30 - 45мин, работи пали- гаси. Само после неколку саата, кога ќе се потсмири воздухот во собата , на одржување работи под 300.
Предходната ноќ, пробав на 4- та брзина од 5, наместена на 21 степен, само што ќе се активираше компресорот и дувањето , гаснеше за помалку од 15 секунди. В.Е. е поставена во средина на ѕид од 8,5 метри, на 220 цм од под. Значи од плафон кој е висок 260 има 30 цм.

Инаку , мислам дека инвертор климите навистина треба да можат да работат на одржување на температурата на собата, со постојано дување, со јачина која е потребна за надополнување на топлинската загуба на просторот. Да ја одржува посакуваната температура, со варијација на 0,5 степени. Нели затоа се ИНВЕРТЕР. Зошто , кога не е под 5 целзиуса или под 0-та не се во можност ( не сите ) тоа е чудно, најблаго кажано ..........
Меѓутоа, апсолутно е прифатливо, за многу корисници, климата да им ја затопли просторијата на посакуваната температура, да ја одржува и на -10 степени, без разлика дали ќе се гаси повремено.
Osnoven preduslov za da raboti na održuvanje t.e. najblisku do min. modulacija za do go opravda statusot inverter ,mora T vo prostorijata da bide ista ili ne pomala od 1C so zadadenata na dalečinskoto. Vo slučaj na što pogolema razlika, inverterot samiot se trudi (taka e softverski podesen) što pobrzo da go zagree prostorot i kako što se približuva kon celnata T taka modulira nadolu do svojata najniska potrošuvačka vo zavisnost od T nadv/vnatre i vlažnosta na vozduhot nadv/vnatre. Zatoa i ne sekogaš gi dostiga deklariranite min/max vrednosti na proizvoditelot.
Kaj on/off klimite mnogu ubavo se gleda promena na potrošuvačkata vo zavisnost od izbranata brzina na izduv, bidejći tamu kompresorot vrti sekogaš so ista brzina, a ima promena na potrošuvačkata so zgolemuvanje/namaluvanje na izduvot.
Inače za kompresorot kaj inverterite najdobro e da raboti vo nekoj nominalen režim od 60Hz ili 3600 vr/min so nekoja sredna negova snaga, za 3.5Kw toa e 700-800W.
Za da raboti na min da rečeme na 150W i so najmal izduv treba klimata da ima prvo dobro kontroliran invertorski nadvorešen ventilator, koj treba edvaj da se vrti bidejći ako nema dovolno odzemanje na toplina od vnatrešniot izmenuvač, a nadvoreršniot nosi golema količina na svež vozduh, vednaš doađa do pregrevanje na kompresorot. Ne sekoj kompresor može ova da go izdrži, pa zatoa klimi što moduliraat nisko mora da imaat poskapi kompresori vo sebe.
Po mene zatoa e dobar nekoj kompromis od ne mnogu niska modulacija da rečeme od 300w, e sosema dovolna da se ovcite na broj i volkot sit.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom