Најекономично греење (затоплување)

Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Штета е што се оди кон поевтини решенија, бидејќи се намалува трајноста наспроти перформансите. Овој Панасоник има полжавест компресор, гледам и дека озбилни Т.П. имаат од тој тип.
Меѓутоа за поздравување е што се појавија упола поевтини модели од јапонските марки. Тоа се сега веќе признатите Хајсенс, Гри, Мидеа, Хајер .. Допринесуваат многу наши сограѓани да можат да ги затоплуваат своите домови без употреба на фосилни горива. Колкава благодет е за постарите, на кои многу тешко им паѓа обезбедување на истите. Ова посебно ме радува.
Полемиката па и расправијата кој е поарен, донекаде треба да постои, поради вистината, ама ги буни идните корисници.
Кога некој не може да издвои повеќе од 35 000 ден, не треба да се кажува дека тие уреди не чинат. Треба реално да им се објасни што да очекуваат. А пред се корисничката подршка ќе биде таа што ќе им помогне. Кај нас таа многу е слаба......
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
На греење најниско што имам забележано периодов е ~90w, исто кога условите се идеални за ниска модулација на мод греење.
Еве ти едно кратко видевце од пред некој ден за на греење, ќе снимам деновиве и подолго ко че ја зачекам да работи на минимумот од 90сетина вати.
Ветив подолго видевце со ниска модулација при греење па еве од вчера, ja зачекав после пладне да спушти на најниско некои 90-сетина вати и така тераше саатипол некаде....

Еве и 24часовен график од потрошната измерена на Broadlink SP3S мерачот.
Денес го извадов ова па потрошувачката за периодот од видеото со ниска модулација погоре е при крајот затоа што видеото е од вчера.

Еве го и само тој дел, саатипол некаде тераше со толку ниска модулација.
C42267-EB-7998-4-C93-BA5-D-BEDD7-FD582-DC.png
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.835
Поени од реакции
7.585
Ветив подолго видевце со ниска модулација при греење па еве од вчера, ja зачекав после пладне да спушти на најниско некои 90-сетина вати и така тераше саатипол некаде....

Еве и 24часовен график од потрошната измерена на Broadlink SP3S мерачот.
Денес го извадов ова па потрошувачката за периодот од видеото со ниска модулација погоре е при крајот затоа што видеото е од вчера.

Еве го и само тој дел, саатипол некаде тераше со толку ниска модулација.
Прегледај го приврзокот 272308
Го чекам да дојде стрелчо и да каже како ова видео е снимено во лето на надворешна од 32 и како климата е пуштена на ладење наместо на греење, па да го извреѓа целиот труд и време потрошено малку од малку да видеме добра работа на клима.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Ветив подолго видевце со ниска модулација при греење па еве од вчера, ja зачекав после пладне да спушти на најниско некои 90-сетина вати и така тераше саатипол некаде....

Еве и 24часовен график од потрошната измерена на Broadlink SP3S мерачот.
Денес го извадов ова па потрошувачката за периодот од видеото со ниска модулација погоре е при крајот затоа што видеото е од вчера.

Еве го и само тој дел, саатипол некаде тераше со толку ниска модулација.
Прегледај го приврзокот 272308

Несомнено овој модел е во самиот врв на високата средна класа. Ме интересира дали знаеш колку вати трошат моторите на перките на Н.Е. и В.Е., во најмала брзина, и колку вати троши компресорот кога работи во најниска фрекфенција. Дали моторите на турбина- перка се АЦ или ДЦ тип на електромотор. Или како рекламите викаат 3Д инвертер, така некако нели.
Фала
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Несомнено овој модел е во самиот врв на високата средна класа. Ме интересира дали знаеш колку вати трошат моторите на перките на Н.Е. и В.Е., во најмала брзина, и колку вати троши компресорот кога работи во најниска фрекфенција. Дали моторите на турбина- перка се АЦ или ДЦ тип на електромотор. Или како рекламите викаат 3Д инвертер, така некако нели.
Фала
Такви информации не верувам никаде да има објавено ....
Според ова расклопување што можев да видам мислам дека моторите и двата се DC
Надворешниот - Mitsubishi Electric RC0J50-RB - на него пишит 50w
Внатрешниот - Mitsubishi Electric RC0J30-ME - на него пишит 30w

Летоска на ФАН мод со Quiet мод на издув само внатрешата ја имав забележано работеше со 8w
По мое и двата можат да работат со 1/4 од она, па би трошеле двата заедно околу 20w плус компресорот некои 30w за да се образложат моите видевца од летоска кај што модулира ниско дури со 50w.

За компресорот уште во Август им пишав на контакт маил од SiamCompressors за информација колку троши кога работи на најниска фреквенција, ама само вратија со прашање зошто прашувам јас....
Може треба да ги пингнам пак....
SiamCompressor-mail.png
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
tzlatko


" Baš me interesira da proveriš kako sedviži potrošuvačkata so menuvanje brzini nagore i nadole. "


Еве колку промени од 4-та во 1-ва брзина.

Од 805вати во 4-та на 880вати во 1-ва
Тоа и одговара на тоа што го пишуваш.
Арно ама, ако не го намалам во 1-2-ра брзина, ќе работи пали-гаси, нема да дува постојано со отприлика 260-290 вати за да ја одржува температурата.
Кај Панасоников внатрешната турбина најмалку троши 17 вати, а заедно со надворешната перка 75 вати. Значи при греење најмалку околу 200 вати може компресорот да троши.

Јас пак би се допрел до темата - зошто не модулираат ниско некој кинески модели, кога тоа им пишува во фабричката спецификација. Се' со цел да се открие дали можат нивните корисници поисправно да ја наместат внатрешната во работењето.

Еве и кај мене Панасоникот пишува дека " може " со 115 вати најниско да грее. А јас никако не можам тоа да го постигнам




Цитат
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Ветив подолго видевце со ниска модулација при греење па еве од вчера, ja зачекав после пладне да спушти на најниско некои 90-сетина вати и така тераше саатипол некаде....

Еве и 24часовен график од потрошната измерена на Broadlink SP3S мерачот.
Денес го извадов ова па потрошувачката за периодот од видеото со ниска модулација погоре е при крајот затоа што видеото е од вчера.

Еве го и само тој дел, саатипол некаде тераше со толку ниска модулација.
Прегледај го приврзокот 272308

ova ti e na ladenje drugar letno vreme si snimal a ne na greenje
Ajde objasni go desniot merac na temperatuka sto pokacuva toj bidejki go imam istiot a i ovde na videoto se cita AUT 32 stepena i gornoto pisuva IN vnatresna od 21 stepen pa moze da modulira na aldenje koga si e stavil vo soba 2X2 stavi e vo 5x5 metri pa togas stavaj viidea , no temperaturata kako sto kazuvas zimno vreme a nadvor 32 stepena cudna rabota e toa decko, kako da si igras majtap so site ovde a sto ti e celta demek tvojata klima mitsubusi od poskapite raboti so 90 w epa da ti kazam mojava trosi 1000 w i sum prezadovolen od potrosuvackata. ama gream 80 kvadrata.
objasni e temperaturata ako sakas nadvoresna vnatresna .
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
ova ti e na ladenje drugar letno vreme si snimal a ne na greenje
Ajde objasni go desniot merac na temperatuka sto pokacuva toj bidejki go imam istiot a i ovde na videoto se cita AUT 32 stepena i gornoto pisuva IN vnatresna od 21 stepen pa moze da modulira na aldenje koga si e stavil vo soba 2X2 stavi e vo 5x5 metri pa togas stavaj viidea , no temperaturata kako sto kazuvas zimno vreme a nadvor 32 stepena cudna rabota e toa decko, kako da si igras majtap so site ovde a sto ti e celta demek tvojata klima mitsubusi od poskapite raboti so 90 w epa da ti kazam mojava trosi 1000 w i sum prezadovolen od potrosuvackata. ama gream 80 kvadrata.
objasni e temperaturata ako sakas nadvoresna vnatresna .
Ziv go fati :vozbud:
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Го чекам да дојде стрелчо и да каже како ова видео е снимено во лето на надворешна од 32 и како климата е пуштена на ладење наместо на греење, па да го извреѓа целиот труд и време потрошено малку од малку да видеме добра работа на клима.
Аее го преварија :)

objasni e temperaturata ako sakas nadvoresna vnatresna .
@Androit друже тебе нема шо да ти е објасни очигледно е дека се ти е јасно ко солза.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
ova ti e na ladenje drugar letno vreme si snimal a ne na greenje
Ajde objasni go desniot merac na temperatuka sto pokacuva toj bidejki go imam istiot a i ovde na videoto se cita AUT 32 stepena i gornoto pisuva IN vnatresna od 21 stepen pa moze da modulira na aldenje koga si e stavil vo soba 2X2 stavi e vo 5x5 metri pa togas stavaj viidea , no temperaturata kako sto kazuvas zimno vreme a nadvor 32 stepena cudna rabota e toa decko, kako da si igras majtap so site ovde a sto ti e celta demek tvojata klima mitsubusi od poskapite raboti so 90 w epa da ti kazam mojava trosi 1000 w i sum prezadovolen od potrosuvackata. ama gream 80 kvadrata.
objasni e temperaturata ako sakas nadvoresna vnatresna .
Аее го преварија :)


@Androit друже тебе нема шо да ти е објасни очигледно е дека се ти е јасно ко солза.

manipulatorce si golemo ti be bil
si dal 80 bona za soba aj malku pogolema mos da e 2x3 i sega si se falis deka letno vreme ti modulira so 90w
ama ne objasni sto kazuva desniot merac na temperatura
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
manipulatorce si golemo ti be bil
si dal 80 bona za soba aj malku pogolema mos da e 2x3 i sega si se falis deka letno vreme ti modulira so 90w
ama ne objasni sto kazuva desniot merac na temperatura
А зошто е толку важна големината на собата?Мислам пoбитна е потребата од топлина да собата одржува 21.4ц.Може соба 2х2 без изолација да има потреба од 2kw.топлина а соба 5х5 многу добро изолирана да и е потребно пола киловат топлина да одржува 21.4ц.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Клима купена за грење се докажува на -7 или пониски температури, поготово па ако е купена за цена > од 60к сватете го тоа, џаба манипулирате со модулации на +32Ц
Затоа Амбер Нордик има 2330 прегледи а манипулантиве што мерат греење на +32 имаат едвај 50 прегледи
Амбер Нордик со 7kw на -7 е врв клима за цената

За споредба модулација што кај Митсубиши треба да се плати 100к што на +15 трошела 180w...со 5800 прегледи видеово за клима од 35к ви ја руши и цената и модулацијата со исто 175w мерено на +5 надворешна.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
@Androit ако евентуално си збунет (евентуално) отвори го пак видевцето се потрудив таму убаво да објаснам. Ако не капираш енглески користи гугл транслате.
Ветив подолго видевце со ниска модулација при греење па еве од вчера, ja зачекав после пладне да спушти на најниско некои 90-сетина вати и така тераше саатипол некаде....

Аее го преварија :)
Може јалнаш да сум, може да го немаат преварено.... може и @Androit му е алтер его тука на форумов како што му е @GT1 :)

@Strelec само на -7 се грееш со Амберот? Дека ја криеш инаку, ни мерачиња ни видевца овај период те нема, се тоа од -7 го верглаш?
Автоматски споено мислење:

За споредба модулација што кај Митсубиши треба да се плати 100к што на +15 трошела 180w...со 5800 прегледи видеово за клима од 35к ви ја руши и цената и модулацијата со исто 175w мерено на +5 надворешна.
https://youtu.be/zWnAU23-Qs8
Хаха цела минута и триесет секунди бреј.... вака со текст го пишам подолго да изгледа :P
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Самсунг клима 3.5 знам дека не е инвертер,можда on off појма немам,колку би чинело да се префрли од еден на друг крај на приземна куќа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom