Архитектура - Он лајн!

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Де бре ниту еден нема што работи.Не реков гратис ќе си платам колку треба,или пак да ме упатите некаде???
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Во ходник имам ламинат ако може да се каже, ама е од плута, потесен е и залепен е со лепак, ама не ми се допаѓа бојата и сакам да ја сменам. Дали да го извадам тој или врз него да го ставам новиот поширок и потенок за да не дојде повисоко и стариот да служи како еден вид изолација?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Во ходник имам ламинат ако може да се каже, ама е од плута, потесен е и залепен е со лепак, ама не ми се допаѓа бојата и сакам да ја сменам. Дали да го извадам тој или врз него да го ставам новиот поширок и потенок за да не дојде повисоко и стариот да служи како еден вид изолација?
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.535
Поени од реакции
5.767
Decki, nekoj dobar program za dekoriranje po doma ? Amaterski. Sakam potkrovjeto so sprat da go sredvam, pa pred da kontaktiram arhitekt, sakam da vidam shto sakam od nego.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Некој искуство со ваква боја за фасада? Дали е покривна, отпорна на атмосферски влијанија и дали отпосле секоја нечистотија може да се чисти и со вода?

Ќе се нанесува врз надворешни ѕидови кои се со малтер.

1564489592-jub-mark-pro-fasadna-boja-15l.jpg
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Ме интересира дали некој лепел стиродур на бетон/под пред местење ламинат.
Имам бетонирано, влечено со мастар преку профили, но не е идеално, а нема простор за кошулица.
Со онаа самонивелирачка маса не ми се ризикува, скапо е.
Сакам да го израмнам подот со стиродур 2см, и после филц/ламинат, во 2 соби, ходник и салон.
Имам слушнато од луѓе само наредиле стиродур без лепење и наместиле ламинат.
Од страв да не мрда/пропаѓа негде каде се составени ламинатите, би го залепил стиродурот за да биде цврста подлога што не мрда.
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.724
Поени од реакции
1.996
Ме интересира дали некој лепел стиродур на бетон/под пред местење ламинат.
Имам бетонирано, влечено со мастар преку профили, но не е идеално, а нема простор за кошулица.
Со онаа самонивелирачка маса не ми се ризикува, скапо е.
Сакам да го израмнам подот со стиродур 2см, и после филц/ламинат, во 2 соби, ходник и салон.
Имам слушнато од луѓе само наредиле стиродур без лепење и наместиле ламинат.
Од страв да не мрда/пропаѓа негде каде се составени ламинатите, би го залепил стиродурот за да биде цврста подлога што не мрда.
Јас имам ставено стиродур 2 јка во спална под ламинатот и тоа без лепак, само го наредив укрстен... Еве веќе 4 години сум немал никаков проблем од типот на пропаѓање, мрдање и слично...
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
НЕкој да прави дворни решенија да ме контактира ПП.
Појди во Грен Планет, после ЗОО ако одиш по Илинденска од кај парк, од десна страна. Мене они ми помогнаа најмногу.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Знае ли некој каде можам да најдам од овие дрвениве летви, даски што ли се, не знам. Има ли некој име посебно за овие?
Било кој тишлер може да ти ги направи, а да се набават готови не знам.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
640
Поени од реакции
1.741
Знае ли некој каде можам да најдам од овие дрвениве летви, даски што ли се, не знам. Има ли некој име посебно за овие?
Било кој тишлер може да ти ги направи, а да се набават готови не знам.
Не мора да значи дека се само од дрво. Последно време ова се користи, изгледа како дрво, а не е дрво... алуминиум, метал е! (сега сликнато од кај комшијата)

IMG_20211019_141122.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom