Левица - Политичка партија

Дали ќе гласате за Левица на Парламентарните избори?

  • Да

  • Ќе гласам за мафијашката коалиција СДССМ-ДПМНЕ

  • Не

  • Ќе гласам за друга "ТРЕТА ОПЦИЈА" партија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Како прво, комуњариве не образложуваат зошто Апасиев од левичар сега станува десничар или фашист (не дај Боже!). Како друго, односот на левицата и комунизмот кон нацијата не е дијаметрална како што со обвинувањата сакаат да покажат. Нејсе, не треба да очекуваме од партиски ботови да знаат што е фашизам за да го препознаат.
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
124
Поени од реакции
173
Генерално повекето млади гласаа за Левица и им овозможија да влезат во парламент. Се надевам дека нема да ги разочараат и ке си тераат до крај со нивниот став и идеал... Во претстојниот период ке ги чека многу борба со лешинари кој би утепале само да си го спасат белиот извор на капитал. Од друга страна ке треба многу да се потрудат да ги убедат и постарите генерации дека тие се вистинската и единствена опција за нив. Верувам дека со ваква амбиција Левица може да предизвика промени на ова наше некротизирано општество и не направи горди на сите што останавме во државичкава...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.159
Генерално повекето млади гласаа за Левица и им овозможија да влезат во парламент. Се надевам дека нема да ги разочараат и ке си тераат до крај со нивниот став и идеал... Во претстојниот период ке ги чека многу борба со лешинари кој би утепале само да си го спасат белиот извор на капитал. Од друга страна ке треба многу да се потрудат да ги убедат и постарите генерации дека тие се вистинската и единствена опција за нив. Верувам дека со ваква амбиција Левица може да предизвика промени на ова наше некротизирано општество и не направи горди на сите што останавме во државичкава...
Не ни помислував дека баш младите толку ќе го подржат Апасиев, гледам пола клас од средно и основно го следат Апасиев, лајкнуваат статуси. Дава искра надеж кај младината, се надевам дека нема да ја разочара.

Ако нешто не врати нас младите пред телевизорите тогаш ова е тој човек.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2014
Мислења
3.577
Поени од реакции
5.480
Што ми е гајле што се дешавало во Левица претходно и што мислел Бранимир и Савески за Апасиев,нивна работа си е тоа,нит сум член на Левица нит ќе бранам некој.
Муабетов е како за еден пост скокнаа сите партиски војници од владејачката партија и сите "независни" аналитичари и прелесно се расфрлаат со поимот фашизам и фашисти. Ако некој глеа црно бело на работиве тоа си ти,ти кажале од партија дека овој е фашист ради обичен пост на фб и само тоа го верглаш.Ете одговори ми на прашањето во претходниот пост,пошто ти не си глеал црно бело на работиве.

Еве и тебе пробуваме неколку страни со примери да ти отвориме очи за фашистички,канибалистички,хомофобични изјави,па и директни закани од собрание од страна на функционери од твојата партија али за тоа немаш коментар,исто како и сите овие квазиексперти на твитер и фб што се кренаа периодов,ради тоа што Левица земала два пратеника.
Bash taka, Apasiev ne mu e ni prv ni posleden status vo takov stil, ali od koga zede 2 pratenici i soznanieto deka ke gi remetit vo gzeto od parlament gi bolit komunjarive, pa i dpne-ovcive, pa ajde preku nivnite kurton meidumi ke se obidat da mu go padnat rejtingot, ali sepak mislam deka ko bumerang ke mu se vrati.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
1595113984695.png

Уште еден пример, минатите избори АА имаше 35,000гласови(3 пратеника), на овие избори имаат 80,000(12 пратеника).
Доста големи шанси се Левица на следни избори да има 80,000+ гласови со 10+пратеника.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Сметам дека е тотално погрешен пристапот - ако не сте со нас, ондак сте дпмне - сдс оската на злото.
Јас лично немам ништо против јавното омаловажување, лустрација за секој еден партиски бот, напротив, се залагам за тоа. Но, има доста луѓе кои што просто не се идентификуваат со целиот тој левичарски концепт и тоа е целосно океј. На некој му е сосема доволно сдс и дпмне да заминат во историјата, и ако Левица со Апасиев или било кој друг има барем минимални изгледи тоа да го направи, тогаш ја има поддршката. Не треба да се заборави дека едно 60% од народот се неопределени, во апатија. Не е целта овие луѓе да се преобратат во левичари и обожавачи на ликот и делото на Апасиев, едноставно треба да се придобијат како гласачи, инструмент кој што ќе го скрши тркалото дпмне-сдс. Задачата на Левица е да ја стекне нивната доверба, да даде до знаење дека промени се можни. Ним им требаат гласачи, не идеолози, левичари. Такви поделби во моментов се целосно контрапродуктивни.
Мислам дека Апасиев е свесен за ова, прашање е колку се свесни тие околу него.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Кога се ствараше државава се поделија луѓето на комуњари(тие за Тито, кои се бирократијата...лешинарите) и оние кои беа за независна Македонија, претежно средна класа на луѓе кои од тој момент 91 до 98 станаа сиромаштијата после изборниот фалсификат 94 највеќе....кога снемаа луѓето и леб за јадење.
Таа поделба уште постои, и ги направи уствари овие две партии живи. Додека постои во умот на луѓето ова ќе постојат и овие две партии. Секој друг обид за нешто ново е тешка работа......бара идеологија, која кај Левица е крајно дискутабилна и многу напор, залагање и финансирање треба....иначе милион е смешна работа, како некојрепер.
Јас би пробал да го ширам членството со членски книшки, преку младите најдобро. Би отворил штабови и јавно би повикал на масовно зачленување...на гласачкото тело им треба идентификација со нешто. После тие истите да ги врбуваат по дома, пријатели.
Оваа програма мора да доживее филтрирање да се среди малку....тоа револуциите се одамна умрени :)
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.159
Кога се ствараше државава се поделија луѓето на комуњари(тие за Тито, кои се бирократијата...лешинарите) и оние кои беа за независна Македонија, претежно средна класа на луѓе кои од тој момент 91 до 98 станаа сиромаштијата после изборниот фалсификат 94 највеќе....кога снемаа луѓето и леб за јадење.
Таа поделба уште постои, и ги направи уствари овие две партии живи. Додека постои во умот на луѓето ова ќе постојат и овие две партии. Секој друг обид за нешто ново е тешка работа......бара идеологија, која кај Левица е крајно дискутабилна и многу напор, залагање и финансирање треба....иначе милион е смешна работа, како некојрепер.
Јас би пробал да го ширам членството со членски книшки, преку младите најдобро. Би отворил штабови и јавно би повикал на масовно зачленување...на гласачкото тело им треба идентификација со нешто. После тие истите да ги врбуваат по дома, пријатели.
Оваа програма мора да доживее филтрирање да се среди малку....тоа револуциите се одамна умрени :)
Со самото тоа ако го почнат, ги губат овие гласачи уште од старт. Овие кои гласаа сега не ги интересира вработување и партија туку препознаа промена од двете сивила. На Левица не и треба ништо сега освен да останат опозиција, на следните избори добиваат 15 до 20 пратеника, на народот му стана јасно веќе дека таквите традиционални поделби кои ги спомна ти се само фарса, после овие избори ако јас на 20 години сфатив дека ова е една партија ама во буквална смисла на зборот, една партија со две имиња, тогаш срамота е е повозрасните и поискусните кои имаат најдобри намери за оваа држава да не го гледаат тоа. Затоа и се овие напади на Апасиев, свесни се дека ако остане на своето и не се промени, во иднина ќе им преставува најголема опасност.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Со самото тоа ако го почнат, ги губат овие гласачи уште од старт. Овие кои гласаа сега не ги интересира вработување и партија туку препознаа промена од двете сивила. На Левица не и треба ништо сега освен да останат опозиција, на следните избори добиваат 15 до 20 пратеника, на народот му стана јасно веќе дека таквите традиционални поделби кои ги спомна ти се само фарса, после овие избори ако јас на 20 години сфатив дека ова е една партија ама во буквална смисла на зборот, една партија со две имиња, тогаш срамота е е повозрасните и поискусните кои имаат најдобри намери за оваа држава да не го гледаат тоа. Затоа и се овие напади на Апсиев, свесни се дека ако остане на своето и не се промени, во иднина ќе им преставува најголема опасност.
Ако му даде некој бланко чек ќе го потпише на 10 милиони и ќе се посере од среќа....исто би направил буквално секој човек. Толку вреди целата таа идеологија верувај ми. Иначе партија без членство е смешка....нема да може кадар да најде. Знаеш ли само колку комисии постојат еве да речеме ВМРО пошто знам до детали како функционира?
И тоа у секоја општина посебно....тоа се се луѓе кои се сметаат за експерти од одредени области, и не се туку така ставени у случај некој да проба да го исмејава ова. Програма требаше да направи налупа 20 точки, пола од нив циркузи живи. Знаеш ли да се напишат тие два триста страни која работа треба?
 
Член од
21 март 2014
Мислења
509
Поени од реакции
366
Еве и јас сум еден од младите што гласал за Левица, всушност гласот е повеќе глас за Апасиев, отколку за Левица, досега политички е коректен и на место(и целата партија општо), но вистинското загрижувачко прашање е дали ќе успее да стане изведувач во краток рок од 4-6 години? Ние може да се радуваме парламент дрн мрн 5,10,15,20, но јасно е ова скалирање ќе бидат потребни декади(а ако е ваква ситуацијата сите ќе се иселиме), што според мене повлекува ако сака брз успех да треба да изнуди реформи во „двете“ владејачки македонски партии кои според мене се едно исто(измеќари/изведувачи на Embassy) или да влезе во коалиција што може да значи губење на поддршката, мојот глас во вториов случај сигурно го губи за понатаму, или ќе изнуди некоја комбинација на двете односно да го доведе курсорот на „македонските“ партии кај Македонците нели во смисла да се реанимира населението(право и правда) па да има клима за коалиција.

Критично според мене е што не постои коалиција во која Левица ќе ги испорачува своите идеологии како што сега е поставена ситуацијата. Во албанскиот блок нема вистински партии(се се бизниси/експанзионисти), ВМРО/СДСМ можат да коалицираат со Левица во услови каде што Левица повеќе би била опозиција наместо влада и тука застануваме, всушност сега ќе биде вистинскиот нивен тест на зрелост но и на водење на политика.

Она што го очекувам како одлука моментално од нив е да остане парламентарна опозиција, да се земе делот од „колачот“ и да се отвараат штабови, да се пропагира политиката, посебно да се активира партијата со соодветна реторика кај албанското население/ИЕ 6 и пратениците да се борат на секоја седница, Апасиев многу добро знае дека симпатијата кај неопределените гласачи може да се добие само со дела и факти-дебата.

Заклучно околу политиката мислам дека идеологијата се базира на национал-комунизам, во смисла просто кажано ние сме македонска нација, сите сме Македонци, но ако ти победиш на конкурс, ако сакаш биди и мигрант, што е сосема добро поставена политика и може да создаде развојна клима во Македонија.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
Како прво, комуњариве не образложуваат зошто Апасиев од левичар сега станува десничар или фашист (не дај Боже!). Како друго, односот на левицата и комунизмот кон нацијата не е дијаметрална како што со обвинувањата сакаат да покажат. Нејсе, не треба да очекуваме од партиски ботови да знаат што е фашизам за да го препознаат.
По прирачникот на Сорос, или си за нив или си фашист.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Ако му даде некој бланко чек ќе го потпише на 10 милиони и ќе се посере од среќа....исто би направил буквално секој човек. Толку вреди целата таа идеологија верувај ми. Иначе партија без членство е смешка....нема да може кадар да најде. Знаеш ли само колку комисии постојат еве да речеме ВМРО пошто знам до детали како функционира?
И тоа у секоја општина посебно....тоа се се луѓе кои се сметаат за експерти од одредени области, и не се туку така ставени у случај некој да проба да го исмејава ова. Програма требаше да направи налупа 20 точки, пола од нив циркузи живи. Знаеш ли да се напишат тие два триста страни која работа треба?
Вмро и експерти, кратка тажна приказна.
Автоматски споено мислење:

Ќе пробаа и со хомофоб, само малку тешко проаѓа


IMG_20200719_034003_367.JPG

Зошто ги потценуваш?
 
Последно уредено:

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.914
Ne, so desna raka nauchiv da pishuvam.
I ja so desna pisuvam, ama na sabajle koga ke go vidam, od levo mi otpozdravuva :D
Автоматски споено мислење:

Може некој да објасни каква е процедурата горе-доле со вакви работи и каква би била веројатно завршницата од сето ова? Право/закон не е моја тема.
Nisto nema da se desi, ne pisuva nikakvi iminja u statusot so toa ne aludira konkretno na nikogo (na nekoj politicar) pametno momce e apasiev.. baska prvin treba ojo da se obrati do FB za verodostojnost na fb profilot i na kogo mu pripagja, poso apasiev moze da rece ne e moj toj profil.. taka d amora naredba do fb preku min za pravda da bara domeinot na kogo pripagja.. procedura e, baska trenutno iako e podnesena krivicna prijava, predmetot ne se vodi vo KO (krivicno oddelenie) bidejki nema konkretni dokazi tuku se vodi vo RO (razno odd.) so toa sto ke go zatvorat predmetot so rezolucija, a ako najdat dokazi ke go presaltaat od RO vo KO i togas ke pustat obvinenie.. momentalno ne e povikan kako osomnicen tuku u pokanata mu e posisano - pokana za dobivanje informacii od gragjanin, odnosno da dade pojasnuvanje za nastanot (statusot) ..
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Ако му даде некој бланко чек ќе го потпише на 10 милиони и ќе се посере од среќа....исто би направил буквално секој човек. Толку вреди целата таа идеологија верувај ми. Иначе партија без членство е смешка....нема да може кадар да најде. Знаеш ли само колку комисии постојат еве да речеме ВМРО пошто знам до детали како функционира?
И тоа у секоја општина посебно....тоа се се луѓе кои се сметаат за експерти од одредени области, и не се туку така ставени у случај некој да проба да го исмејава ова. Програма требаше да направи налупа 20 точки, пола од нив циркузи живи. Знаеш ли да се напишат тие два триста страни која работа треба?
Znaeme, ne e tajna kako funkcioniraat dosega site partii. Zatoa tolku prostaci i dzabolebari povlekoa so niv, luge bez nikakov kapacitet za svesno rasuduvanje, koi glasaat oti mozebi ke gi vrabotat da prodolzat so svoeto dzabolebarenje u kancelarija, ama pa barem nema da bide bezpari.
Zatoa ropaci kako Krsto Mukov od VMRO si zemaa chekche i potpisaa promena na ime. Nemoj da mislis oti u VMRO taka pravat deka sekade taka pravat.
Mozes da gi namalis verojatnostite u tvojata partija da se pojavat takvi, ako zabranis i sturo i sakato da moze da ti stane clen.
Ocigledno VMRO izgubi, zatoa sho nitu imaat programa, nitu pokazaa nekakvi stavovi osven Zaev e losh, nitu se zalagaa za nesto kako imeto, dogovorot so bugarija i slicno.
Reformirajte se, primete kritika.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Сметам дека е тотално погрешен пристапот - ако не сте со нас, ондак сте дпмне - сдс оската на злото.
Јас лично немам ништо против јавното омаловажување, лустрација за секој еден партиски бот, напротив, се залагам за тоа. Но, има доста луѓе кои што просто не се идентификуваат со целиот тој левичарски концепт и тоа е целосно океј. На некој му е сосема доволно сдс и дпмне да заминат во историјата, и ако Левица со Апасиев или било кој друг има барем минимални изгледи тоа да го направи, тогаш ја има поддршката. Не треба да се заборави дека едно 60% од народот се неопределени, во апатија. Не е целта овие луѓе да се преобратат во левичари и обожавачи на ликот и делото на Апасиев, едноставно треба да се придобијат како гласачи, инструмент кој што ќе го скрши тркалото дпмне-сдс. Задачата на Левица е да ја стекне нивната доверба, да даде до знаење дека промени се можни. Ним им требаат гласачи, не идеолози, левичари. Такви поделби во моментов се целосно контрапродуктивни.
Мислам дека Апасиев е свесен за ова, прашање е колку се свесни тие околу него.
Аве јас сум од тие шо не ги поднесувам антифа на пример.Не ме радува програмата на левица за надворешната политика.Ама мислам дека левица е свежиот ветар шо требаше да задува за да се разбие Мурто-Курто пактот шо владее 30 години.Затоа левица е вистинскиот избор,да ги раздрма малку да им ги помати сметките.А најмногу ме радува шо конечно некој им ја разби убеденоста на двете партии дека се незаменливи.Се надевам само дека овие двајца од левица ќе бидат гласноговорници на обичниот граганин и работник.Не треба да заборават дека работниците од приватниот сектор воопшто не излегоа на избори.Ако сакаат нешто да постигнат ќе треба да се залгаат за поголеми права и плати на работникот.Само така на наредните избори ќе добијат многу повеќе гласови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom