Левица - Политичка партија

Дали ќе гласате за Левица на Парламентарните избори?

  • Да

  • Ќе гласам за мафијашката коалиција СДССМ-ДПМНЕ

  • Не

  • Ќе гласам за друга "ТРЕТА ОПЦИЈА" партија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
21 мај 2008
Мислења
9.676
Поени од реакции
10.397
Не беше поента да ја уништат, него кренаа некој број на приврзаници и сакаа предизборно да коалицираат со есдеес. Апасиев јавно упте во 2016та збореше дека ако има моќ би забранил предизборна коалиција, да нема коалиција можеме и коалиција обнова со по 200 партии што би им донело 5-6-7-8 мандати по просек на избори.

Затоа настанаа првите фрки, па имаше криење печати од партија, зимање документи и давање исписница, бркање членство итн итн. Во глобала беа избркани сите кои влечеа за коалицирање и припивање со есдеес.

Да напоменам дека не сум член на Левица ама ги гласав тогаш и повеќе се интересирав за нив и од таму ги знам работиве.
Треба да се напомене дека раздорот во Левица кулминираше кога Апасиев и неговите следачи беа за поддршка на Силјановска како претседателски кандидат, за разлика од Савески и некои други ликови. Тогаш се деси зимањето клучеви, како и печатот на партијата со кој се потпишаа исписници за повеќе членови на Левица. Судот за тоа кажа дека наводно се' било океј.
 

Peja989

Супер модератор
Член од
22 јули 2010
Мислења
31.552
Поени од реакции
78.999
Треба да се напомене дека раздорот во Левица кулминираше кога Апасиев и неговите следачи беа за поддршка на Силјановска како претседателски кандидат, за разлика од Савески и некои други ликови. Тогаш се деси зимањето клучеви, како и печатот на партијата со кој се потпишаа исписници за повеќе членови на Левица. Судот за тоа кажа дека наводно се' било океј.
Тоа беше кулминирање ама тоа е отприлика 2 години по ова што јас го кажав ако ми е добра меморијата.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
9.676
Поени од реакции
10.397
Тоа беше кулминирање ама тоа е отприлика 2 години по ова што јас го кажав ако ми е добра меморијата.
Најточно не се сеќавам што беше причата во 2016та, ама имаше нешто ти тоа што го спомна.

Како и да е, јас очекував Левица да имаат 15-20 илјади гласови, ме изненади до некаде бројката од 37 илјади. Но, доколку играат паметно и продолжат со сличен маркетинг како до сега, очекувам и бројка над 50 илјади гласови на следни парламентарни избори и бар 6-7 пратеници (под претпоставка дека изборниот модел и бројот на изборни единици нема да се промени).
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.067
Поени од реакции
1.326
Бране... :icon_lol: Големиот левичар кој наместо да застапува левичарски политики кога беше во министерство, тој му се потчини на Тевдо и на СДС. Со кое лице јадат слатки мајко мила?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
1.705
Поени од реакции
2.579
Најточно не се сеќавам што беше причата во 2016та, ама имаше нешто ти тоа што го спомна.

Како и да е, јас очекував Левица да имаат 15-20 илјади гласови, ме изненади до некаде бројката од 37 илјади. Но, доколку играат паметно и продолжат со сличен маркетинг како до сега, очекувам и бројка над 50 илјади гласови на следни парламентарни избори и бар 6-7 пратеници (под претпоставка дека изборниот модел и бројот на изборни единици нема да се промени).
Ако не влезе во некои игри на коалицирање, со вака сакат Мицко и рекламава што му ја удираат комуњарчињата, не 50 к 100к гласа ќе ќари. Ќе им се отргнат на дпне многу луѓе накај него!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.684
Поени од реакции
9.534
Во овие три дена 30 луѓе ми се исповедоа дека згрешиле што не гласале за Левица. Ваљда не очекуваа дека ќе бидат парламентарна партија.
Кога примаш на исповед, и јас не гласав за левица...


... ај да не серам веќе, ќе ме личнувате :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
13.406
Поени од реакции
20.915
Во овие три дена 30 луѓе ми се исповедоа дека згрешиле што не гласале за Левица. Ваљда не очекуваа дека ќе бидат парламентарна партија.
Секој што гласал пак за ВМРО и СДС е деген. Но влева надеж што се каат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.684
Поени од реакции
9.534
Па тоа и мене ми беше чудно. ДИК, МВР, Тајм.мк хакнати, а цела политичка (и до-вчера-владина/инфраструктурна) гарнитура се запалија за кратко, неконтекстуално, непрецизирано фејсбук статусче. Сајбер тероризам ставија у споредна вредност и опасност споредено со новопечен пратеник за у собрание шо рекол вчера на фејсбук. Има да повраќаат од нервоза внатре у собрание што ремет ќе ги прави, ако ова е нормалната реакција за статусче.Нема да се сместат во коалиција. Со албанските партии не се мирисаат, рекоа самите никогаш СДСМ, а ВМРО треба да проголта премногу ултиматуми и услови од нив за 2 пратеника плус да има, и Левица се ова добро го знае. Затоа одма рекоа дека ќе дејствуваат како опозиција, не дел од некаква влада.

Каква реторика ќе користи, тоа си е негов избор за артилерија. Се дур се држи до програмата за која се гласани, супер, ќе покажат некаква разлика од другите. Ако не, овој хајп што го стекнаа само ќе им падне во вода. Останува да видиме. Некои од вас прерано ги отпишуваат за многу глупи причини. Уште со нога не стапнати у парламент. Полека малку. Има време пред нас.Леле чоек, не можеше извор да најдеш од позадоена веб страна со ЕУ кеш и сорос фондови. Ај нејсе, земав да читам ... Долг текст, и срочен на начин како да читаш транскрипт на некој драматичен документарец за некаква си трагедија. Значи скоро да можеш да чуеш тивка виолинска мелодија како свири у дует со блага клавијатура дур читаш какви се гревој праел овој Димче. Па он е ... guess what, буквално Хитлер бре! Замисли го мојот шок. Не си ја скратија приликата да го наречат и шовинист. Ќе пробаа и со хомофоб, само малку тешко проаѓа тоа пошто јас, ти, текстописецов, цитираните, мајка ти, мајка ми, и Станко, знаат и чуле во повеќе наврати како Димче заговара ЛГБТ права, зошто и како фалат овде, и зошто треба да бидат донесени, комплет со контекст за Уставот и граѓански права, и тако даље. Некои од нас го знаат и лично, и можат да потврдат дека не е само реторика (иако приватно не е толкав борец за тој аспект социјална правда како што може се изедначува пред камера, ама е присутно).

Делот со парите беше трагикомедија. Морав да препрочитам неколку пати да се осигурам дека не звучи така како што авторот на текстов неумешно доловил да звучи без да скрати делови од цитатите. Basically, they're mad THEY didn't get the money. Али пошто таборот на Димче ги собрал, сега он е олицетворение на злото. Funny how that works. Страницава пошто изиграва некој бастион на либерал-демократија, не можела до сега да подели некое евро од дебелиот колач што го добиваат секој месец од надворешнине финансиери? Ама чекај, за Димче е муабетот. Добро, се враќаме на Димче. Лути му се шо не коалицирал со СДС. Што ја трансформирал партијата (неговиот дел од неа поточно) кога увиделе дека моделот им е нефункционален и дека им се смее грото искусно политичко лоби. What a fucking crime. И застанување на одредени црвени линии по стратешки и национален интерес прашањa се одеднаш наци потези. Mkay.

Објавено кога? 11 Јули 2020.

Гледам започнато беше приказчево 2016та. Некој пушка на глава им држел до сега да се изјаснат за работите опишани во текстот? Димче че ги стрелал и нив? Да не хибернирале до 2020? Или чуја избори и фама околу тоа дека Левица ќе се бори за пратенички места и 4-5 дена пред самите избори ОП! Read-all-about-it-expose на Димче, лидер на Левица.

------------------------------------------------
Океј, во ред се критики. и Димче може сменил нарав и навистина е диктаторски настроен. Ама кога ќе видам кој се е цитиран таму, каде учествувале, што правеле, кои им се ставовите, и за што го товарат и како ги спинуваат некои негови потези, некако не ме мава некоја енергија на солидарност и емпатија. Повеќе ми личи на нарачан карактер-асасинејшн хит-пис а не тонирана критичка рубрика која има цел да престави "друга перспектива".Го цитираш ова видео?


Ако Левица заради ставовите и позициите е екстремна десница, тогаш што е ВМРО? Бидејќи тие рекоа нивните позиции се преекстремни споредено со нивните. Да не стана ДПМНЕ левичарска партија? :ROFLMAO:

Екстремен национализам... Нити нешто повеќе опишаа што тоа опфаќа во текстон горе, нити овде во видеото. Кажано е како аргумент, и претпоставуваат дека ти треба да знаеш на кои поедини работи се мисли, веројатно со кристална топка.

Кој е типов? Аааа Бранко - еден од основачите, сега бивши член. Present-day владин измеќар boi. Right. И на него ко на другиве сега му заврши хибернациската сезона? 18ти Јули. Прашувам, пошто вика не му било прв пат, ама нити тие загрижените, нити Власта овие 3 години не направила нешто претходно, се дур Димче не стана официјално пратеник with +1. Треба сериозно муабетиве да ги занимаваме?Бране многу рано му текна да не предупредува, и да оформи грижа на совест. Секоја му чест. Како е фотељата? Да не има вградена клима под гз?
Ти ми гледаш како упатен, па да те прашам... Зошто има две крајни левици со дијаметрално спротивставени страни и кого следат... Пошто гледам термини попут соросоиди и сл. А Сорос е прокламиран левичар... Претпоставувам Левицава на Апасиев треба да реакционерна на лажната левица ... Или во линија со ставовите на Жижек...
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
1.705
Поени од реакции
2.579
Кога примаш на исповед, и јас не гласав за левица...


... ај да не серам веќе, ќе ме личнувате :)
Седи си тука чедо божје, кај ќе одиш? Не е ова територија за линчување ;)
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
21.022
Поени од реакции
54.976
Уште зборат платениве куртони за фашистот Апасиев од Левица? :jajce: Кое дно, истите тие што зборат за фашистот Апасиев, ќутеа кога се менуваше името на државата, и се бришеа делови на АСНОМ од Уставот на РМ. Ќ У Т Е А и го одобруваа тој чин, се смешкаа, тераа шеги...сега кубат коси за пази молим те, статус што го пишал Апасиев на фб... а нивниот пастир пред говорница на митинг кажуваше дека ќе јаде живи луѓе.

Најди им НЗС... всушност џабе мачење, парите и чорбичките од 50 денари им го испиле умот.

П.С. Цацко и Миле опипаа ново дно откако влегоа во партиските води.
 
На врв Bottom