Premier League - Season 2019/2020

Кој ќе биде шампион 2019/2020 во ЕПЛ?


  • Вкупно гласачи
    280
Статус
Затворена за нови мислења.

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.494
Поени од реакции
16.145
Друже, Де Геа сезонава дава бодови шаком и капом.



Не излезе, Де Геа ја собра. Што си гледал ти? :D
Де Геа како го потпиша новиот договор лани има бол во пределот на препоните да брани. :D
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Па која ситуација мислиш дека ја земаат за нулта? Нормално кога е додадена топката!
Не е тоа проблем, такво е правилото. Проблем е што нема маргини, да се дозволи еден луфт од незнам колку сантиметри , да речеме обем на топка или слично, во кој не би се рачунал офсајд!
И после тие маргини, пак ќе биде офсајд за 1мм во некоја ситуација.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.397
Поени од реакции
5.868
И што е заклучокот од сево ова?
Дека ВАР моментално во Англија не функционира и тоа е тоа.И дека најсилната лига во светот ги има едни од најлошите судии во светот....
А во која лига има добри судии и нема проблеми со ВАР? Проблемот е не е само ФА или Уефа него и Фифа, тоа што немаат профи судии него само парт тајмери е необјасниво на овие суми кои се вртат во фудбал денес и платите на играчите. Не смее онакви престарени или дебели парт-тајмери да присмрдат до терен а не да судат, секоја утамкмица ми е страв некој од нив да не се шлогира на терен. Како што може НБА да има профи судии може и во фудбалот, зошто нема е прашање...
 
Последно уредено:

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.188
Поени од реакции
14.466
Ужасно ме нервираат ваквите офсајди.
Пред некое коло на Рашфорд исто му поништија гол за ваков милиметарски офсајд.
Исто у сеќавање ми е останат оној на Шефилд против Тотенхем, страшно глуп милиметарски офсајд на 40 метри од гол.

А реални да бидеме ова не влијае на играта и дали бил 2мм понапред или поназад со копачката пак ќе беше гол, и ова, и тоа на Рашфорд и тоа на Шефилд.
Мора да смислат да го решат ова некако, ептен ги убиваат напаѓачите вака.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Бреј 3мм во офсајд бил Ају....

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
355
Поени од реакции
279
Па која ситуација мислиш дека ја земаат за нулта? Нормално кога е додадена топката!
Не е тоа проблем, такво е правилото. Проблем е што нема маргини, да се дозволи еден луфт од незнам колку сантиметри , да речеме обем на топка или слично, во кој не би се рачунал офсајд!
Мабетот ми беше на снимкава што ја дадоа на ТВ стопираа на моментот каде бил 2мм во офсајд а во кадар не се гледа Заха и моментот на додавање на топката што става веднаш сомнеж на ситацијата башка што пред првиот гол имаше ситација за пенал која не беше свирена или во најмал случај разгледувана на ВАР.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.154
Поени од реакции
16.695
Ужасно ме нервираат ваквите офсајди.
Пред некое коло на Рашфорд исто му поништија гол за ваков милиметарски офсајд.
Исто у сеќавање ми е останат оној на Шефилд против Тотенхем, страшно глуп милиметарски офсајд на 40 метри од гол.

А реални да бидеме ова не влијае на играта и дали бил 2мм понапред или поназад со копачката пак ќе беше гол, и ова, и тоа на Рашфорд и тоа на Шефилд.
Мора да смислат да го решат ова некако, ептен ги убиваат напаѓачите вака.
По твое како би постапиле, офсајд е офсајд макар и пола милиметар бил.
Иритира ама тоа е
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Мабетот ми беше на снимкава што ја дадоа на ТВ стопираа на моментот каде бил 2мм во офсајд а во кадар не се гледа Заха и моментот на додавање на топката што става веднаш сомнеж на ситацијата башка што пред првиот гол имаше ситација за пенал која не беше свирена или во најмал случај разгледувана на ВАР.
Да де, судиите го фаворизираат Јунајтед. Намерно не го покажаа моментот на додавањето за да скријат дека не беше офсајд. И чист пенал беше над Заха. Да имаше вакво судење Арсенал шампион ќе беше. Неправди, тоа ти е. :toe:
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
По твое како би постапиле, офсајд е офсајд макар и пола милиметар бил.
Иритира ама тоа е
Најлогично е барем 1 стапало да биде дозволено...
Исто и пасивниот офсајд треба да го намалат... Многу глупо правило ми е тоа..
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.681
Најлогично е барем 1 стапало да биде дозволено...
Исто и пасивниот офсајд треба да го намалат... Многу глупо правило ми е тоа..
Најлогично е тоа што го предложи Венгер. Да се смени правилото и да биде обратно. Да го фаворизира напаѓачот. Ако бар со еден дел од телото се во линија, не е офсајд.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Најлогично е тоа што го предложи Венгер. Да се смени правилото и да биде обратно. Да го фаворизира напаѓачот. Ако бар со еден дел од телото се во линија, не е офсајд.
Тоа не е фер. Тогаш брзите напаѓачи ќе имаат огромна предност. По фер е на пример 10-20 сантима да не се рачуна у случај раката, стапалото, страничен дел од тело му се во офсајд и слично. Не можеш ти да очекуваш Халфот да се трка со Крилото. Така само ќе се сменат оштетените страни... Едно е еден дел да ти штрчи а друго е само ногата или раката да му биде у линија...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.681
Тоа не е фер. Тогаш брзите напаѓачи ќе имаат огромна предност. По фер е на пример 10-20 сантима да не се рачуна у случај раката, стапалото, страничен дел од тело му се во офсајд и слично. Не можеш ти да очекуваш Халфот да се трка со Крилото. Така само ќе се сменат оштетените страни... Едно е еден дел да ти штрчи а друго е само ногата или раката да му биде у линија...
Зошто е нефер? Нефер би било да не важи истото правило и за двете екипи. По истава логика за спори и брзи, фудбалот моментално не е фер за инвалиди, не може да играат исто како Меси.

И сегашново правило е совршено фер. Ама играта губи на атрактивност. Така да, повеќе голови, поголема атрактивност.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Зошто е нефер? Нефер би било да не важи истото правило и за двете екипи. По истава логика за спори и брзи, фудбалот моментално не е фер за инвалиди, не може да играат исто како Меси.

И сегашново правило е совршено фер. Ама играта губи на атрактивност. Така да, повеќе голови, поголема атрактивност.
Те молам објасни ми како Мегваер би го стигнал/покрил Стерлинг? Ако на стерлинг само дланката му е во линија? Нај фер е ако поголемиот дел од телото му е во линија - не е офсајд. Малце само да се прогледува ако рака, рамо, нога и слично му е во офсајд. Вака ти како што викаш не е фер за одбрамбените играчи. Подобро ова правило да си остане недопрено и да има помалце голови него да гледаат само еден дел од телото да биде во линија...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom