Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 мај 2020
Мислења
77
Поени од реакции
147
За отворен простор како Г , дневна + кујна околу 32 м2, со релативна добра изолација, што модел препорачувате? Имам изолација со 8 цм стиропор, пластична боја, дрвени прозорци словенски со добар дихтунг, и алуминиумски ролетни, куќа е, на втори спрат, првиот спрат се грее, има и трет спрат кој што не е се грее. Странично, од север, се граничи со друга соба, која што се грее само ноќе, а од јужна страна му е балконот (сонцето го фаќа предпладне)..

Е сега, ова ми е само прво решение, оти во иднина планирам и другите две соби да ги покријам со инвертери..евентуално, уште од сега ...на пример во дневна и спална да ставам два инвертери, и со отворени врати да го покријат и детската соба...дали може едно Грее Г-G-tech од 30.000 мкд во дневна, па некое поевтино во спална, (Fairy 26000 ili Lomo)...или првин да ставам Даикин од 5.5 кв (некој рече во предходните страници дека за 58.000 мкд може да се купи од Сити мал, ili Toshiba Mirai 16 , 45,000 mkd), па да почекам догодина и за друго во спална...или ако имате некој друг предлог, би ви бил благодарен...
Јас планирав да ги ставам во делот со црвено климите, оти тој дел ми е целосно ѕид...
Во првиот спрат имам едно Грее Фаири 5.5кв (50.000 мкд кошташе пред две години и иста цена уште држи ???)), во иста консталација за дневна соба, и многу брзо ја грее просторијата, ама многу некако ми е бучен кога работи во макс брзина, и некако не се координира со реалната температура на собата...знае да се исклучува и да не работи, иако температурата е поладна од тоа што стои во самиот уред) Прегледај го приврзокот 256219
Мое мислење е да отидеш варијанта со Мираи 16 во дневна и со Мираи 10 во спална. Мираи 10 има Suzumi компресор, а Миараи 16 има надворешна Seiya така да тоа ти е како да зимаш Facelift модел автомобил со надградени и подобрени карактеристики. Компресорската технологија кај Тошиба ти е веќе докажана и не ти е мачка во вреќа, плус со сузуми компресорот кој е веќе многу докажан по својата тивка и ефикасна работа ќе имаш полн погодок за спалмните соби.
 

toiise

Паско Кузман
Член од
17 декември 2007
Мислења
661
Поени од реакции
93
Дечки, дајте предлог за клима инвертер, за дневна соба од 40 квадрати во куќа со слаба изолација. Ми треба за ладење и грееење во меѓу период.
 

toiise

Паско Кузман
Член од
17 декември 2007
Мислења
661
Поени од реакции
93
До 45000 денари
 
Член од
8 мај 2020
Мислења
77
Поени од реакции
147
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Мираи 10 има Suzumi компресор, а Миараи 16 има надворешна Seiya така да тоа ти е како да зимаш Facelift модел автомобил
Турли Тава се вика ова :)
A ти кутрата мора да објаснуваш...иди налакирај тоа ноктите не е ова за тебе :)
Сузуми компресор прво непостои
Но постои Еуровент за Seiya....
Seiya10 so cena od 36.990...dava 2.12kw maximalno....ili na -7 toa se 7000btu...15m2
Seiya13 so cena od 38.990...dava 2.48kw maximalno....ili na -7 toa se 8500btu....18m2
I uste pisuva Toshiba Cariiier Evropa....kade e Japan tuka ?

SEiya snagata.jpg

Baravte Eurovent neli....e sea nek ti objasni Lithium Baterijata zasto vasite se 50% poskapi koga Lomoto LC 23k a vasite skoro duplo poskapi, a za isti COP na -7 Lomoto dava poveke i od Seya ne pa od Mirai
LOMO.jpg
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Турли Тава се вика ова :)
A ти кутрата мора да објаснуваш...иди налакирај тоа ноктите не е ова за тебе :)
Сузуми компресор прво непостои
Но постои Еуровент за Seiya....
Seiya10 so cena od 36.990...dava 2.12kw maximalno....ili na -7 toa se 7000btu...15m2
Seiya13 so cena od 38.990...dava 2.48kw maximalno....ili na -7 toa se 8500btu....18m2

Прегледај го приврзокот 256331
Kakva "Japanka", katastrofa.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
1592858197877.png
Razlikata vo Cenata ja gledas li ?
Pomal kapacitet sekogas dava povisik COP....na -10 ubavo se gleda deka Lomoto dava za nijansa pojse 100W za 0.05 pomal COP
Tundrata e bez Wifi koe treba da se doplati
ZAtoa od denes Lomo Lc e 23.990, a Tundrata so WiFi bi kostala sigurno okollu 28k, pa ti kupi si Tundra :tapp: :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom