Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Ама тупиш со тоа греачите чудо едно..

И да има шо со тоа?
Провери на Еуровент. Не е тешко
Најди сервисни упатство и види.
otepa so greacite. ne otepa ....> najubav zemi eden strafciger krstac PH2 oznaka , i otvorija nadvoresnata , stavisi mrzlivce na greacot , a ako ne go sakas toa otstekaj go od ploca i ke nema greac klimata,.> aman navistina ne PREGREA site so toj greacot ..!
Автоматски споено мислење:

Mnogu firmi imaat promena vo modelite taka da najubavo vo zivo ili kako sto na klimi Mk ja otvorija TST da se vidi sto lepota od klima bese za parite eve ke ti dadam primer do pred 2 meseci modelot na Hisence sto se nudi bese bez greaci sega i na toj model mu staile greaci vo fabrikata a cudno e sto e deklariran do -15°C
Eve primer VIVAX AEMI e do -15 i nema greaci a VIVAX AUJI isto e do -15°C a e so greaci.
lele ne vidov pak za greacite .....
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.010
Поени од реакции
1.905
За отворен простор како Г , дневна + кујна околу 32 м2, со релативна добра изолација, што модел препорачувате? Имам изолација со 8 цм стиропор, пластична боја, дрвени прозорци словенски со добар дихтунг, и алуминиумски ролетни, куќа е, на втори спрат, првиот спрат се грее, има и трет спрат кој што не е се грее. Странично, од север, се граничи со друга соба, која што се грее само ноќе, а од јужна страна му е балконот (сонцето го фаќа предпладне)..

Е сега, ова ми е само прво решение, оти во иднина планирам и другите две соби да ги покријам со инвертери..евентуално, уште од сега ...на пример во дневна и спална да ставам два инвертери, и со отворени врати да го покријат и детската соба...дали може едно Грее Г-G-tech од 30.000 мкд во дневна, па некое поевтино во спална, (Fairy 26000 ili Lomo)...или првин да ставам Даикин од 5.5 кв (некој рече во предходните страници дека за 58.000 мкд може да се купи од Сити мал, ili Toshiba Mirai 16 , 45,000 mkd), па да почекам догодина и за друго во спална...или ако имате некој друг предлог, би ви бил благодарен...
Јас планирав да ги ставам во делот со црвено климите, оти тој дел ми е целосно ѕид...
Во првиот спрат имам едно Грее Фаири 5.5кв (50.000 мкд кошташе пред две години и иста цена уште држи ???)), во иста консталација за дневна соба, и многу брзо ја грее просторијата, ама многу некако ми е бучен кога работи во макс брзина, и некако не се координира со реалната температура на собата...знае да се исклучува и да не работи, иако температурата е поладна од тоа што стои во самиот уред) Inverter options.png
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
За отворен простор како Г , дневна + кујна околу 32 м2, со релативна добра изолација, што модел препорачувате? Имам изолација со 8 цм стиропор, пластична боја, дрвени прозорци словенски со добар дихтунг, и алуминиумски ролетни, куќа е, на втори спрат, првиот спрат се грее, има и трет спрат кој што не е се грее. Странично, од север, се граничи со друга соба, која што се грее само ноќе, а од јужна страна му е балконот (сонцето го фаќа предпладне)..

Е сега, ова ми е само прво решение, оти во иднина планирам и другите две соби да ги покријам со инвертери..евентуално, уште од сега ...на пример во дневна и спална да ставам два инвертери, и со отворени врати да го покријат и детската соба...дали може едно Грее Г-G-tech од 30.000 мкд во дневна, па некое поевтино во спална, (Fairy 26000 ili Lomo)...или првин да ставам Даикин од 5.5 кв (некој рече во предходните страници дека за 58.000 мкд може да се купи од Сити мал, ili Toshiba Mirai 16 , 45,000 mkd), па да почекам догодина и за друго во спална...или ако имате некој друг предлог, би ви бил благодарен...
Јас планирав да ги ставам во делот со црвено климите, оти тој дел ми е целосно ѕид...
Во првиот спрат имам едно Грее Фаири 5.5кв (50.000 мкд кошташе пред две години и иста цена уште држи ???)), во иста консталација за дневна соба, и многу брзо ја грее просторијата, ама многу некако ми е бучен кога работи во макс брзина, и некако не се координира со реалната температура на собата...знае да се исклучува и да не работи, иако температурата е поладна од тоа што стои во самиот уред) Прегледај го приврзокот 256219
G-TECH ti e sosema dovolna za toj prostor, a i cenata e nepovtorliva.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Значи немаш статистика, туку се водиш по некој што пишал по форуми.
Океј ондак по таа логика да се водам и ја, односно за резултатите на Гри кои со години беа лажно пласирани тука на форумов.

Заклучок само со јавно достапни и референтни податоци и анализа може да се фрлаат бројќи и да се коментира.
Што изненадува Мидеата? Не можам да се снајдам во бројките. Тундрата за парите мислам дека е добар избор. Исто и Ломо ЛЦ.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
@FlegmaFX odgovori mu na deckoto.
Автоматски споено мислење:

Haier nekako podobar od gree , vivaks i midea po cop i pdesign...
Vivax kade go ima na Eurovent?
Haier koj? i toj najskapaniot e 5000 poskap od Lomo LC.
Objasni ni na nas glupite posto pi tablicata na tigarce ne ti drzi voda muabetot i verovatno so @FlegmaFX montirate zaedno.
Автоматски споено мислење:

Sto pokaza Euroventot na Gree ?
Edno golemo NISTO!!!
Vo brojki..
Pokaza deka primer za Fairy godisno ke potrosi minorni 3kw pomalku mesto 1050 kako sto bese izmereno vo Gree labot ..sea imame sertificirani 1047k mesto 1050...golemo cudo haha
Ama tie 3kw za da gi vidite i za da gi izmerat ke ve kostaat, zasto merenjeto na EVent ne e bezpari e okolu 3-4000 evra po Temperaturna tocka za eden model.
Najdobri se GREE!!
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
ахахахахахха која краљина си, еј! Браво!

Секој ден ме гледаш и никако да ти текне. Добар момак си ама ептен на срце си земаш..
Чил даун.

Монтер, а? Добро, добро...ти си знаеш
:D


Него кажи ми не ми текнуе. Кои модели на Даикин носеа какви Gree компресори? :D
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
20
Поени од реакции
59
За отворен простор како Г , дневна + кујна околу 32 м2, со релативна добра изолација, што модел препорачувате? Имам изолација со 8 цм стиропор, пластична боја, дрвени прозорци словенски со добар дихтунг, и алуминиумски ролетни, куќа е, на втори спрат, првиот спрат се грее, има и трет спрат кој што не е се грее. Странично, од север, се граничи со друга соба, која што се грее само ноќе, а од јужна страна му е балконот (сонцето го фаќа предпладне)..

Е сега, ова ми е само прво решение, оти во иднина планирам и другите две соби да ги покријам со инвертери..евентуално, уште од сега ...на пример во дневна и спална да ставам два инвертери, и со отворени врати да го покријат и детската соба...дали може едно Грее Г-G-tech од 30.000 мкд во дневна, па некое поевтино во спална, (Fairy 26000 ili Lomo)...или првин да ставам Даикин од 5.5 кв (некој рече во предходните страници дека за 58.000 мкд може да се купи од Сити мал, ili Toshiba Mirai 16 , 45,000 mkd), па да почекам догодина и за друго во спална...или ако имате некој друг предлог, би ви бил благодарен...
Јас планирав да ги ставам во делот со црвено климите, оти тој дел ми е целосно ѕид...
Во првиот спрат имам едно Грее Фаири 5.5кв (50.000 мкд кошташе пред две години и иста цена уште држи ???)), во иста консталација за дневна соба, и многу брзо ја грее просторијата, ама многу некако ми е бучен кога работи во макс брзина, и некако не се координира со реалната температура на собата...знае да се исклучува и да не работи, иако температурата е поладна од тоа што стои во самиот уред) Прегледај го приврзокот 256219
Toshiba Mirai 16 za taa kvadratura so tie specifikacii i so segasnata cena na promocija tie e prav izbor. Prvo e 5,4 KW na greenje sto znaci ke postignuva mnogu lesno zadadena temperatura, vtoro nema da osekas deka ti raboti (koristam Seiya koja sto naslednik na Mirai i se skoro identicni po se) i treto defrostot ti e sekogas precizen sto e edna od golemite beneficii koa koristis Japonec. Za taa cena sto se prodava sega ic ne razmisuvaj, ke ti ostane visok i za narednata sto ja planiras :)
Sekoe dobro i so arno so izborot.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
За отворен простор како Г , дневна + кујна околу 32 м2, со релативна добра изолација, што модел препорачувате? Имам изолација со 8 цм стиропор, пластична боја, дрвени прозорци словенски со добар дихтунг, и алуминиумски ролетни, куќа е, на втори спрат, првиот спрат се грее, има и трет спрат кој што не е се грее. Странично, од север, се граничи со друга соба, која што се грее само ноќе, а од јужна страна му е балконот (сонцето го фаќа предпладне)..

Е сега, ова ми е само прво решение, оти во иднина планирам и другите две соби да ги покријам со инвертери..евентуално, уште од сега ...на пример во дневна и спална да ставам два инвертери, и со отворени врати да го покријат и детската соба...дали може едно Грее Г-G-tech од 30.000 мкд во дневна, па некое поевтино во спална, (Fairy 26000 ili Lomo)...или првин да ставам Даикин од 5.5 кв (некој рече во предходните страници дека за 58.000 мкд може да се купи од Сити мал, ili Toshiba Mirai 16 , 45,000 mkd), па да почекам догодина и за друго во спална...или ако имате некој друг предлог, би ви бил благодарен...
Јас планирав да ги ставам во делот со црвено климите, оти тој дел ми е целосно ѕид...
Во првиот спрат имам едно Грее Фаири 5.5кв (50.000 мкд кошташе пред две години и иста цена уште држи ???)), во иста консталација за дневна соба, и многу брзо ја грее просторијата, ама многу некако ми е бучен кога работи во макс брзина, и некако не се координира со реалната температура на собата...знае да се исклучува и да не работи, иако температурата е поладна од тоа што стои во самиот уред) Прегледај го приврзокот 256219
Ako ima moznost da promenis lokacija vo spalna ,i bi ti preporacaj G-TECH klimata e odlicna i za 3.5kw ima max protok od 750m3 sto mnogu 5.5ki nemaat ,i sega na ladenje dostignuva temperatura i e necujna na mestena vo 20kv spalna ,podesena na 23c na auto fan bez ifeel.
A za greenje ne mozam bas da spodelam iskustvo ,edinstveno sum ja probal pred 10tina dena noke na 9c nadvoresna i e tivka se spie komotno i zaboravas deka ja imas ,bitno na pustanje dodeka postigni temp duva zezok voduh.


Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Прегледај го приврзокот 256095
eве маските како паѓаат ... и што е продавање муда за бубрези!
Ти полн иронија се смееше на мојот (и на десетина задоволни корисници со истиот модел) како избор на клима инвертер кој на Еуровент-сертификат е САМО TOL -10 (инаку старата R410 Tundra ме кошташе 22,000 Ден).... препорачувајки ми како подобар избор Он-Оф клима Горење TOL -7 која кошташе 16,000.... Па да те прашам сега ти зема Горење клима (како ми советуваше) да ја комбинираш со ТА печка како до лани со Fonko Он-Оф.... или зема инвертер Haer Tundra Green TOL-10? Се осеќаш ли сега измамен од продавачите каде што ја зема кои те убедиле...како и од сајтовите кои си ги вртел, од кои сите објавуваат дека оперативниот лимит на Тундрата Грин е -15? ИЗМАМЕН!?... И види вака, Скопјево општо е познато и проверливо со минимални просечни зимски темп. Декември (-3) Јануари (-4)... Како е под Шара? За “Горење ОнОф“ ли е? КОЈ Е ПОВЕЌЕ ИЗМАМЕН СО TOL -10.... ? ;)
Гледаме јапанциве (освен еден 10-15 год стар модел FJ на Mitsu) се ТOL -15 ....Но 90% од Кинезаријава е TOL -10 она што за тебе беше као “страшна работа“ на што градеше стратегија да го оцрниш мојот избор, иако твојот избор денес е ист! .... И сега излегуе дека не бил битен фактор TOL?! бидејки велиш “паднале маските“ ако си искрен и реален по она TOL-10, не би ни гледал ниту коментирал понатака перформансите и можностите на Еуровент!!! ....
Од друга страна треба да се има предвид дека постои и квалитет на изработка, или континуирана (долгорочна) работа, долгорочна одрживост на перформансите на уредот, материјалите за изработка, софтверот и тн и тн.... Еве долгорочност на употреба на пр! Од каде знаеш овие кинезарии од + - 20,000 Денари, како и дали ќе работат по 5-6 или 8 години!? Или дека нема да изгубат во перформансите 10-20% по неколку години употреба!? Кварови, сервиси, менување делови.... Јапанцине “спијат“ дури и по 20 години со истите (или промил изгубени) перформанси, во главно и без сервиси! Фонкото мислам ти е јапанац (по компресор). Па искрено кажи колклу време го користиш и дали си го сервисирал те дали си имал еден квар!?.... Еден колега на работа говореше за јапонска клима купена пред 20 години, од компанија која веројатно не постои денес Funai (или јас нешто сум пропуштил... сеедно!) ....Funai Он Оф клима која велеше колегава растура и на -10 и -15*С... гледаме крнтии по балкони од Panasonic-и Он-Оф клими стари по 20тина години (јапонски или малезиски) кои се сеуште оперативни и на ниски температури!.... Од друга страна се изначитавме на форумов за тоа колку биле “задоволни“ сопственици на кинезарија на ниски температури, за преголема потрошња, за неквалитет на изработка, за крцкање, за миризба на кинески гифт шоп .... Верувам и самиот знеш колу траеше белата техника купена пред 40-50 години, а колку трае денес? Денес трае по 7-8 години, среќен си ако трае до 10. Па има ли една, единствена причина да веруваме дека нема да е така со евтинава кинезарија од клими!? Не знаеме, ама ќе се увериме наскоро! Дај Боже да грешам!
Од трета страна, ќе кажеш можеби ГРИ дава 10 год гаранција, а ги калкулираш во цените 9 години по колку лапаат 800-900 денари кога велиш јапанците дупло поскапи .. за да можеш да кажеш дека на пример еден кинески ГРИ од 30,000 + (9Х800) со TOL-10 е подобар избор од јапонец TOL-15 од најдобрите брендови на Светот и секогаш на врвот на сите ранг-листи за климатизац и греење: Mitsubishi Fujitsu Hitachi, Toshiba од 45,000 со исти перформанси на -7 и COP како кинезот... Те прашувам во тој случај кој избор е подобар? Кинез кој ќе те кошта 37К или Јапонец од 45К???... Од осма страна, не си помислил дека постојат луѓе кои сакаат да возат мерцедес наместо Great Wall .... сега навистина, темата е “економично греење“ ... но верувај многу поекономично ќе си помине некој со хиперинвертер Даисеикаи, кои кошта 2-3 пати поскапо од нашите клими... ама неговата клима 2-3 пати подолго ќе трае, 2-3 пати поквалитетно грее и сега не знам за 2-3 пати дали, ама барем два пати поекономично ќе грее од нашиве клими! Даисеикаи е 20карти поскап од Амбарот на Грии кој троши ко рерна, а хиперинвертерот од Тошиба во одржување температура на 0-7*С надворешна (што претставува 95% од зимата во МКД) просечно ќе троши колку 4-5 од старите сијалици... ама малку се од нас кои можат да искешираат 65-70,000... ПАРИТЕ! Најголем фактор и причина за твојата логика... парите! Ние сме МКД ... дно! Дно и по стандард. Оди кажи им на Скандинавците Германците дека за “пола пари“ по еуровент слична по перформанси имаат кинезарија! Не, нема да ја одберат... затоа што се рационални и економичари. Размислуваат вака: Јапанац ќе ставам нема да ги бројам дефростите, ќе имам подобар конфор, подобро и поквалитетно греење, сакам докажан квалитет, помалку ќе троши струјуа и 15-20 год нема да размислувам на греење...
Од незнам која страна, скапи биле јапонските брендови во земјава.... ама јас во насловот на темава не реков “економично греење со грејни тела набавени во МКД“... ете го МАци си набави LG од Грција за евтини пари, монтажа си нарачал без гаранција но климата му врти 4-5 години и колку знам презадоволен е ....И сега, една причина зошто за да се набави (Тајсон) Фјури (Грии) за по цена до вчера, (а утре пак ќе ја вратат) без малку 500 Евра (+9годХ800,-), а не еден Mitsubishi од Грција... од 530 Еур (од кои 80Евра ќе ти вратат при второ одење) како овој на пр. https://www.skondo.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=14850&ref=bestprice.gr АМА НЕ БИ ИМАЛ ДВЕ СЕКУНДИ ДИЛЕМА НИТУ БИ ГЛЕДАЛ ЕУРОВЕНТ... барем десетина членови од форумот си донесоа и поскапи јапонски клими од оваа како не знам...Но нели до 350Евра без царина, затоа за оваа цена..... надворешната у гепек на посебна ф-ра, а внатрешната еден пешки под мишка или у торба... Е сега немало гаранција... јбг ама на ризик, шизик. Тоа е... се е компромис! И различен приоритет.. Тебе и мене ни е цената!
Настрана од ова...
Се накотија ботови и оние кои со 2-3 поста ќе не научеле што и како требало и кого да слушаме.... не знам дали имам право како член кој ја отвори темава, да ја затворам... @најубав ќе ми кажеш ли дали и како можам да ја затворам темава, веќе и не ми се доаѓа тука, колку е загадена! Иако и ти стана преобразен бот...а-хахах ... Ми е жал има фини луѓе, како Златко (ако го искритикував) Тигарче Фикше Дени, Гиговит, Сасс Флегма, Моонгосес, Петна, Пев Пев, Литиум, Хекој.... и се некој друг кој го пропуштив (за што се извинувам)... ама преку ку*ца од ботови од маркетинг герила од иста ИП... и од нови у стил: “јас сум нов, млад убав и паметен... и сакам сѐ што сакаат младите, уствари се двоумам меѓу Амбар и Уруру Сарара... абе земи си Амбар уруру е само фрлање пари инаку се произведува во Гри .... АМАН ПОШТЕДЕТЕ НЕ! Отворете си нова тема АЛООООО! Нова во делот за домаќинство... таму со рецепти за готвење!
Odlicno pisano, ova go diskutiram od pocetokot na forumov. Za da kazes od proizvod inverter klima ured deka si zadovolen treba minimum 10 godini da pominat. So dve zimi i tri leta nisto ne e merodavno.
Inaku sekoj bot od kineskive firmi na forumov sekogas velicat edna karakteristika do dve na bilo koj produkt, toa e taka bidejki taka im e servirano od istokot. kade da se koncentriraat i sto da falat, pa izmislile nekoe novo ime kako g-tech i mislis sega koj znae sto e. ovaa inverter tehnologija kaj klima uredite stagnira poslednava decenija, samo ladilniot medium se menuva, inaku se drugo e isto. najverojatno ke ima sega nekoj breakthrough kaj filtracijata na vozduhot poradi novonastanatata sostojba, no toa povtorno treba mnogu vnimatelno da se cita i da se veruva samo na sertificirani uredi i provereni kompanii.
Inaku site skoro na hartija se tuka nekade, nikoj nema da oseti COP pogolemo za 20% kaj bilo koj ured, no ke oseti koga posle x godini ke pocne da tropa da se maci i koga ke crkne nesto. Zatoa samo follow sto ima na West i nema greska. I POMALKU VERUVANJE NA BOTOVITE TUKA.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Vo nekoj post imase pisano za max klima od agrotehna .
Jas imam on off klima 3.5kw i mislam deka e okolu 12tina godini ako ne se lazam ,se koristi preodnite periodi za zagrevanje a za ladenje celo leto po 12casa dnevno vo prodavnica 35kv i dosega nitu e cistena nekogas nadvoresnata a vnatre filtrite edvaj dva pati godisno i e ok zasega ,go ladi objektot taman ,poim nemam sto kompresor ili voopsto koj ja proizveduva ama sepak kako da se sveduva na toa da se pogodi pred se .


Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.943
Vo nekoj post imase pisano za max klima od agrotehna .
Jas imam on off klima 3.5kw i mislam deka e okolu 12tina godini ako ne se lazam ,se koristi preodnite periodi za zagrevanje a za ladenje celo leto po 12casa dnevno vo prodavnica 35kv i dosega nitu e cistena nekogas nadvoresnata a vnatre filtrite edvaj dva pati godisno i e ok zasega ,go ladi objektot taman ,poim nemam sto kompresor ili voopsto koj ja proizveduva ama sepak kako da se sveduva na toa da se pogodi pred se .


Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Ovaa Max klima e rebrendirana TCL


Vakvo li ti e dalecinskoto od klimata Stavi slika

Odlicna klima so GMCC Toshiba compressor.
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Ovaa e Galanz uste podobro Galanz pravese ekstea mokni i kvaliretni klimi steta sto propadnaa Galanz kako fabrika
Da mislam na samsung Galaxy 5 ce na dalecinsko birav galanz za da ja upravuvam
Bitno nikogas nikakov servis ni cistenje nisto bas

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom