Општи дискусии за ТВ серии

Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Секогаш имам проблем со било кој актер препознатлив по една голема улога - не сака подоцна да излезе од неа. Лео ди Каприо - синдром, го викам тоа. Единствен со кој немам таков проблем, за чудо, е Даниел Ретклиф. Еве го и Џим Парсонс - глуми, растура, а јас цело време го чекам да викне: БАЗИНГА!

Прегледај го приврзокот 253493
Не сум го гледал во ова ама така е. Посебно ми дојде до израз кога го глумеше обвинителот во филмот за Тед Банди. Посериозна улога - здравје. Ама џабе, цело време го гледав Шелдон и ме фаќаше и по малку смеа.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ќе може ли некој да препорача некоја добра Крими серија?
Да има добра прича и да не е само она клише со „добри момци вс лоши момци“.
Може и нешто во стилот на блеклист, некоја со теории на заговор, заплети и остали спинови...

Ви благодарам..
Јужни ветар
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Серијата продолжува каде што заврши филмот или серијата нема везе со филмот?
Да, продолжува каде што застана филмот. Значи треба од 5 епизода да почнеш, бидејќи првите 4 епизофи се од филмот.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.748
Поени од реакции
10.400
Ќе може ли некој да препорача некоја добра Крими серија?
Да има добра прича и да не е само она клише со „добри момци вс лоши момци“.
Може и нешто во стилот на блеклист, некоја со теории на заговор, заплети и остали спинови...

Ви благодарам..
The Wire
True Detective
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Ја изгледав Defending Jacob, солидна серија. Мислам дека заврши различно од книгата, со „среќен“ крај и простор за дополнителна сезона.
Кај сериите и филмовите можеш да видиш кој е лошото момче (bad guy) по тоа кој користи iPhone телефон од компанијата Apple, по нивните правила не може лош дечко да има iphone.
И како за крај на серијата еден извадок/цитат од книгата:
“Let us be practical in our expectations of the Criminal Law.… [For] we have merely to imagine, by some trick of time travel, meeting our earliest hominid ancestor, Adam, a proto-man, short of stature, luxuriantly furred, newly bipedal, foraging about on the African savannah three million or so years ago. Now, let us agree that we may pronounce whatever laws we like for this clever little creature, still it would be unwise to pet him.”
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Кај сериите и филмовите можеш да видиш кој е лошото момче (bad guy) по тоа кој користи iPhone телефон од компанијата Apple, по нивните правила не може лош дечко да има iphone.
И како за крај на серијата еден извадок/цитат од книгата:
“Let us be practical in our expectations of the Criminal Law.… [For] we have merely to imagine, by some trick of time travel, meeting our earliest hominid ancestor, Adam, a proto-man, short of stature, luxuriantly furred, newly bipedal, foraging about on the African savannah three million or so years ago. Now, let us agree that we may pronounce whatever laws we like for this clever little creature, still it would be unwise to pet him.”
Тоа важи само за на Епл сериите и во сериите каде што се спонзори, како на пример во Grimm.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
Брејкинг Бед е единствената серија која ја имам гледано со постојан квалитет од прва до последна епизода, без никаков пад, без форсирање на нешто или дејство, се си има своја цел. Не познавам ниту една таква серија.
Брејкинг Бед е единствената серија која ја имам гледано со постојан квалитет од прва до последна епизода, без никаков пад, без форсирање на нешто или дејство, се си има своја цел. Не познавам ниту една таква серија.
The Sopranos единствено може да припарира со исклучок на малиот пад во 5 сезона
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.083
Поени од реакции
8.130
Јабукава сега за сега одлични серии прават, Џеjkoб одлична
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Само мене ли Seinfeld не ми е нешто посебно смешна, иако има огромна оценка?
И покрај то шо стасав до 6-та сезона, никако не се приврзав за серијава. Чак и лигав ми е Џери.
Едино Крамер и Џорџ имаат по некој свој момент. Женскиов лик се чудам зошто воопшто го зеле во серијата.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.152
Само мене ли Seinfeld не ми е нешто посебно смешна, иако има огромна оценка?
И покрај то шо стасав до 6-та сезона, никако не се приврзав за серијава. Чак и лигав ми е Џери.
Едино Крамер и Џорџ имаат по некој свој момент. Женскиов лик се чудам зошто воопшто го зеле во серијата.
Ти и уште 2-3ца сте..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom