Коронавирус (COVID-19)

Член од
5 март 2018
Мислења
15.522
Поени од реакции
17.198
Абе јас на пример живеам сам...одам еднаш неделно маркет и доволно е, да купам два леба/2 млека и имам за неделата...ами 5-6то члено семејство ако оди еднаш неделно или еднаш во две недели како што спомна некој поназад...колку леба треба да купи? Колку млека? Колку месо? Колку овошје/зеленчук?
Можам да замислам, нели само еден член е дозволено да пазари, и членов оди дома со 60 леба, за во наредните две недели да не прави гужви низ маркетиве.. :pos:
Колку шо е потребно бе другар, која е разликата да одиш секој ден и еднаш неделно. Само кај нас секој ден по продавници се оди, од шо немаат друга работа пензионерите најчесто тие.
60 леба :pos: Освен ако станува збор за волој кои јадат по еден сомун од човек на јадење
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.337
Леб купуваш од некоја малска продавница, таму немаш гужва и е 1мин работа.
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Колку шо е потребно бе другар, која е разликата да одиш секој ден и еднаш неделно. Само кај нас секој ден по продавници се оди, од шо немаат друга работа пензионерите најчесто тие.
60 леба :pos: Освен ако станува збор за волој кои јадат по еден сомун од човек на јадење
5то члено семесјтво, во две недели, колку леба ќе изеде? Напрај математика...
Македонска работа, со секој оброк се јаде леб во изобилство, не може секој да си дозволи стекови да лапа за појадок, ручек и вечера..

Туку ај, муабетов ептен забега..

Туку ме интересира, како да се избегне гужва во маркет, еве вторник иде, и сите мораме да пазариме...како? Да се најавиме однапред...да си резервираме термин за пазарење за да се избегне гужва? Ти во вторник од сабајле, јас во среда поручек?
А што ако еве стварно секој си пазари за наредните две недели, мислиш маркетиве празни ќе бидат? Цела нација ќе пазари во ист ден?
Се работи за милион народ, нормално дека маркетиве ќе бидат полни, дури и сите да пазариме за две недели, не можеме во ист ден се да испазариме, па наредните две недели маркетиве празни да бидат..илјадници денес, илјадници утре, илјадници другиден...итн
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.522
Поени од реакции
17.198
5то члено семесјтво, во две недели, колку леба ќе изеде? Напрај математика...
Македонска работа, со секој оброк се јаде леб во изобилство, не може секој да си дозволи стекови да лапа за појадок, ручек и вечера..

Туку ај, муабетов ептен забега..

Туку ме интересира, како да се избегне гужва во маркет, еве вторник иде, и сите мораме да пазариме...како? Да се најавиме однапред...да си резервираме термин за пазарење за да се избегне гужва? Ти во вторник од сабајле, јас во среда поручек?
А што ако еве стварно секој си пазари за наредните две недели, мислиш маркетиве празни ќе бидат? Цела нација ќе пазари во ист ден?
Се работи за милион народ, нормално дека маркетиве ќе бидат полни, дури и сите да пазариме за две недели, не можеме во ист ден се да испазариме, па наредните две недели маркетиве празни да бидат..илјадници денес, илјадници утре, илјадници другиден...итн
Јас па не знам шо сите во Кам и Веро, кога има локални дуќани во изобилство.
Јас се немам најдено во гужва досега од кога е карантинот.
Си пазарам од малскиот маркет има се и свашта.
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
24
Поени од реакции
35
Малта -1
Либан -1
Црна Гора -1
Кипар -6
Новозаболени од денес.
Топлиот бран го ништи вирусот така изгледa.Ако има вистина во теоријава, и е топло времево кај нас би требало за 10 дена да опадне бројот на новозаразени на едноцифрена бројка.
 
Член од
17 јануари 2018
Мислења
124
Поени од реакции
111
Слични симптоми се изразуваат кај мене од гнојна ангина (газирани, ладни сокови) препотување, болки во коските, болка во грло и тн.. само моја препорака со претходна консултација со матичниот лекар да одбегнеш оспен нешто друго да си пиеш.. оспенот не е како порано, последниот пат џабе ги испив..
Бев на брза помош. Ми ставија инјекција гарамицин и уште нешто.
Крајниците попара. Ми рекоа тешка прелада.
Ниедна аптека денес не работела.
За назад коа идев низ едно мало патче, имаше од братучедиве 30 луѓе собрано на куп пред една куќа. Веројатно беше некој починат.
Полиција ме допре и им дадов потврда.
За тт ми рекоа далерон ама ќе мора утре да купам
Автоматски споено мислење:

Да дополнам, ги прашав во брза-помош каква е ситуацијата во нашиот град и ми рекоа нема ништо
Дури по 2-3 оделе само на брза помош
Тешко болните
 
Последно уредено:
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.190
Поени од реакции
5.365
Ми стана одбивна темава како и многу други на форумов поради константното мрчење, на оваа брзо се менаа работите затоа е полесно човек да запамети што се пишувало.
Ете погоре ме потсетија на досетката дека короната спиела после 21 часот.

Едно прашање имам за загрижените, какви обврски имате за време на вонредна состојба?
Што е толки важно што мора да се заврши?
Самото име не ви кажува за каква состојба се работи?

Еве три недели со рестрикции и едина работа што ја немам завршено е што останав нешишан, и тоа можев првата недела но избегавав ради препораките.
Сметките ги платив преку интернет и тоа е тоа, све друго ми е на стен бај, немам некоја сериозна причина па да плачам ради меркиве.

Да беше од 17ч или 19ч ќе имавте време и да прошетате и да одите на фризери и маникир, така?
Основнота нешто што ти е уништено е да правиш што сакаш и кога сакаш доведува до иритација мораш да го разбереш тоа.

Измешано со малце досада, неизвесност, депресија и ton shit од негативни, фејк какви не ти вести по интернетот, ја добиваш ситуацијата која што е.

Иначе со поголем распон временски ќе имаа луѓето поголемо време да се распоредат за по маркети вака сите се напукани од 11 до 3

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Србија од наредна недела планираат скратување на полицискиот час за 1 саат, пензионерите ќе имаат 3 дена во неделата за шетање по 5-6 часа дневно со тоа што веќе размислувале по другата недела и сите 7 дена да им биде дозволено движење. Градежниците ќе почнеле фул со работа, па дури и планираат постепено отварање на занаетчиски работилници, теретани, фризерски салони итн. Кафичи и ресторани ќе почнеле да отвараат на почеток на наредниот месец од 4 до 11 Мај

Доста оптимистично ми изгледа ова ама ајде да видиме..
Преоптимистично.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.417
Поени од реакции
109.171
Да речиме брачен пар живеј самостално во некој стан. Двајцата одат на работа од понеделник до петок од 8 до 16. Кога ќе испазарат?
Нема такво работно место моментално, сите се до 2/2:30/максимум 3 часот. Освен секако полиција, војска, здравство и слично. Не претерувајте и вие сега, се прилагодуваат и фирмите према мерките, не само народот. Ако работиш во маркет не може маркетот до 16:00 да работи, па кога ќе се избројат каси, кога ќе се среди внатре, кога ќе си отидат вработените? Затоа се до 14:30 максимум.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
921
Поени од реакции
1.510

Тие сакаа да останат анонимни но тврдат дека во петокот на 17 ти април кога им пристигнале последните резултати на неколкутемина заразени, дел од нив дури биле и на работното место.



Кога ли излезе работава од контрола?! Па нели секој тестиран/потенцијален треба да седи дома се до исчекувањето на резултати?! Толку ли се нема осет, толку ли сме затуцани бе да им ебам мамицата у пичка. Едноклеточни едни. Па и уште да немало карантин се бунат. Пу.

Минатата недела дистрибутер на лебови од жито вардар шеткал по маркети и дуќани разнесувајќу Л Е Б додека у меѓувреме буфтал и се гушел, и чекал резултати веќе неколку дена. КАДЕ ВИ Е ОДГОВОРНОСТА ГНИДИ ЕДНИ?

Некој у затвор треба да оди за ова, по можност газдата на КИТГО! Подитно носење закон за неодговорност, не казна 2000 евра туку затвор од 5 до 10 години и еби им мајката на говедата.
 
Последно уредено:
Член од
3 декември 2018
Мислења
19
Поени од реакции
15
Кои теории на заговор ви држат најмногу вода за настанокот на корона вирусот? Мислите ли дека има влијание Бил Гејтс и неговите ставови за Planned Parenhood, т.е намалување на бројот на популација на глобално ниво. Поточно, одредена класа на луѓе ќе имаат право да се размножуваат. Знам дека звучи малку ванземлјански, но прогуглајте и погледнете видеа на ју тјуб што изјавува Гејтс и читнете коментари на тие видеа.
П.С отворете инста на Гејтс и читнете коментари на последно објавената слика. Има многу логика!
Еве уште нешто интересно за гледање: https://www.youtube.com/watch?v=fPc9ZAP9BWU
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
Топлиот бран го ништи вирусот така изгледa.Ако има вистина во теоријава
Теорија?
Вирусов ве направи толку скептични што не верувате ни во основни работи како што е фактот дека вирусите (или барем ваквиве) не сакаат топлина.
„ама брат овој е нов не се знае“
БУ-ФАКИНГ-ХУ.
Кои теории на заговор ви држат најмногу вода за настанокот на корона вирусот? Мислите ли дека има влијание Бил Гејтс и неговите ставови за Planned Parenhood, т.е намалување на бројот на популација на глобално ниво. Поточно, одредена класа на луѓе ќе имаат право да се размножуваат. Знам дека звучи малку ванземлјански, но прогуглајте и погледнете видеа на ју тјуб што изјавува Гејтс и читнете коментари на тие видеа.
П.С отворете инста на Гејтс и читнете коментари на последно објавената слика. Има многу логика!
Еве уште нешто интересно за гледање: https://www.youtube.com/watch?v=fPc9ZAP9BWU
Ти не кажуваш конкретно но имплицираш дека веруваш или барем имаш сомнеж дека е ова вистина.
Е сега би те прашал, ако е така, зошто го прави тоа Бил Гејтс?
Мислиш дека поради тоа што заработил многу пари, има многу моќ, па веќе овие работи не му се интересни и сака да игра Бог?
Или можеби сака да ја спаси планетава? Или две во едно? Или трето?
Ако сака да ја спаси планетава, дали го оправдуваш ова што го прави Бил Гејтс?
Секако дека не го оправдуваш, и би рекол „има други начини“, но зар мислиш Бил Гејтс немало да ги најде другите начини ако постојат?
Се враќаме на тоа дека е лош.

Патем, го пуштив видеото и скролнав малку и видов ова
1587343211056.png

И си реков мора да го проверам, и го симнав, и го видов ова
1587343323958.png

Патетики :D
иако малку си ја повредив интелигенцијата проверувајќи ваква глупост која многу нормално треба да знаеш дека е фејк без проверка
 
Последно уредено:
Член од
18 април 2008
Мислења
876
Поени од реакции
213
EV6682TU8AAHh8k.jpg
CFR - Case Fatality Rate

EV68oC_U0AE-E11.jpg

Пример од табела -Во Италија од 16.653 починати 197 под 50 годишна возраст.
(8 под 30 години, 44 под 40 години)

Менталното здравје не треба да биде запоставено, се надевам дека оваа статистика малце ке ви помогне (барем на оние кој се под 50 години).

EV6867hUcAUdBKW.jpg
Дата за под 60 години, Смртни случаеви на 100.000 популација.

Да не постирам премногу, доколку ве интересират подетални резултати погледнете ја темава
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.286
Поени од реакции
18.111
За тие што се надеваат на топлина како спас од ворусов гледајте го хаосот во Еквадор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom