Коронавирус (COVID-19)

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.295
Поени од реакции
15.512
Австрија веќе најави отварање на границата со Германија за туризам. Чешка договара слободен пристап на нивни граѓани за аранжманите направени во Хрватска. Полека работите ќе се вратат во нормала, нема друга алтернатива
"That's one small step for a man, one giant leap for mankind." - Bene, kgn forum, 2020
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
5 март 2018
Мислења
15.526
Поени од реакции
17.207
Шпанија на почеток на мај ги отвора трговските центри и големите маркети, а кон средина на мај хотелите и рестораните. Штом тие како најпогодени се решаваат на ваков чекор, јасно е до каде е работата со економијата.
Нигде нема конкретно за хотелиерството во Шпанија.
Министерката излезе јавно и кажа демек сезоната за туризам е веќе изгубена и можно е угостителските објекти да останат затворени до крај на година, тука спаѓаат и центрите за култура, музеи, театри, кина итн.
По ова соопштение следеа бурни реакции од угостителите па после излегуваше и се правдаше дека министерството за здравство треба да го има последниот глас за тие одлуки.
Така да никој не знае со сигурност кога ќе почни се да се враќа во нормала, се е под претпоставка.
Треба прво границите да се отворат па после полека полека да се види шо како.
Мое мислење е дека и да се отворат нема да е исто и туризмот таму е веќе на голем удар, а знаеме дека Шпанија зависи премногу од тој сектор, пример јас имав во план да одам пролетва Мадрид, сега не ни помислувам ни на лето да стапнам, како мене има еден куп шо размислуваат.
 
M

Macedon1um

Гостин
Србија од наредна недела планираат скратување на полицискиот час за 1 саат, пензионерите ќе имаат 3 дена во неделата за шетање по 5-6 часа дневно со тоа што веќе размислувале по другата недела и сите 7 дена да им биде дозволено движење. Градежниците ќе почнеле фул со работа, па дури и планираат постепено отварање на занаетчиски работилници, теретани, фризерски салони итн. Кафичи и ресторани ќе почнеле да отвараат на почеток на наредниот месец од 4 до 11 Мај

Доста оптимистично ми изгледа ова ама ајде да видиме..
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.823
Поени од реакции
10.067
Нигде нема конкретно за хотелиерството во Шпанија.
Министерката излезе јавно и кажа демек сезоната за туризам е веќе изгубена и можно е угостителските објекти да останат затворени до крај на година, тука спаѓаат и центрите за култура, музеи, театри, кина итн.
По ова соопштение следеа бурни реакции од угостителите па после излегуваше и се правдаше дека министерството за здравство треба да го има последниот глас за тие одлуки.
Така да никој не знае со сигурност кога ќе почни се да се враќа во нормала, се е под претпоставка.
Треба прво границите да се отворат па после полека полека да се види шо како.
Мое мислење е дека и да се отворат нема да е исто и туризмот таму е веќе на голем удар, а знаеме дека Шпанија зависи премногу од тој сектор, пример јас имав во план да одам пролетва Мадрид, сега не ни помислувам ни на лето да стапнам, како мене има еден куп шо размислуваат.
Шпанија дури и начинот на броење жртви го смена бидејќи бил неточен

Општо луѓето сакаат да се вратат во нормала, најпогодените крузери веќе бележат нови аранжмани и ич не му ја мислат, ти за Мадрид си се засекирал

 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.567
Поени од реакции
13.898
Нигде нема конкретно за хотелиерството во Шпанија.
Министерката излезе јавно и кажа демек сезоната за туризам е веќе изгубена и можно е угостителските објекти да останат затворени до крај на година, тука спаѓаат и центрите за култура, музеи, театри, кина итн.
По ова соопштение следеа бурни реакции од угостителите па после излегуваше и се правдаше дека министерството за здравство треба да го има последниот глас за тие одлуки.
Така да никој не знае со сигурност кога ќе почни се да се враќа во нормала, се е под претпоставка.
Треба прво границите да се отворат па после полека полека да се види шо како.
Мое мислење е дека и да се отворат нема да е исто и туризмот таму е веќе на голем удар, а знаеме дека Шпанија зависи премногу од тој сектор, пример јас имав во план да одам пролетва Мадрид, сега не ни помислувам ни на лето да стапнам, како мене има еден куп шо размислуваат.
Прилично голем психолошки притисок и страв се створи со вирусов, меѓутоа човечката психа е таква што после одредено време ќе премине во инает, гледај по темава, се поголем број веќе размислуваат поинаку него на почетокот. Кога ќе престане да биде тема во медиумите за некое време ќе е како ништо да не било и ќе гргнат на море сите. Кај нас утре да се отворат кафаните, не ќе може да ги соберат сите луѓе кога ќе навалат.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Србија од наредна недела планираат скратување на полицискиот час за 1 саат, пензионерите ќе имаат 3 дена во неделата за шетање по 5-6 часа дневно со тоа што веќе размислувале по другата недела и сите 7 дена да им биде дозволено движење. Градежниците ќе почнеле фул со работа, па дури и планираат постепено отварање на занаетчиски работилници, теретани, фризерски салони итн. Кафичи и ресторани ќе почнеле да отвараат на почеток на наредниот месец од 4 до 11 Мај

Доста оптимистично ми изгледа ова ама ајде да видиме..
Изгледа имаат слободни места по болниците, па да пополнат.
 

Attachments

Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Доктуро шо ја мати водата...

Пак ке кажам, што не е јасно човекот што збори и за вирусот и за мерките и за ракавиците и за маските и за старите и хроничното болни, не ми се верува дека повеќето луѓе се палат на новинари и луѓе кои немаат благе везе со проблематикава од колку на стручњаци кои своето мислење го засноваат врз основа на искуство и студии направени за овој актуелен вирус.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
2 септември 2013
Мислења
256
Поени од реакции
238
Тешка пијандура
Е зошто бе другар вака да зборуваме. Човекот си има рационален, разумен пристап кон темава, станува збор за епидемиолог стручен човек којшто има што да понуди. Низ вакви времиња по логично ми е него да го слушам отколку да се информираме преку гугл.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.526
Поени од реакции
17.207
Прилично голем психолошки притисок и страв се створи со вирусов, меѓутоа човечката психа е таква што после одредено време ќе премине во инает, гледај по темава, се поголем број веќе размислуваат поинаку него на почетокот. Кога ќе престане да биде тема во медиумите за некое време ќе е како ништо да не било и ќе гргнат на море сите. Кај нас утре да се отворат кафаните, не ќе може да ги соберат сите луѓе кога ќе навалат.
Знам, еве на пример јас, не следам вести како на почетокот, на твитер мутирав се и сешто шо е поврзано со зборот корона и можам да потврдам дека се осеќам подобро илјада пати.
Не дека го потценив вирусот, си седам сеуште дома, почитувам мерки ама паниката ми исчезна, останува само да чекаме да се врати пополека се во нормала па да видиме кај сме шо сме :)
 
M

Macedon1um

Гостин
Изгледа имаат слободни места по болниците, па да пополнат.
Или нешто што другиве не знаеме, а нивните другарчиња Кинези им го кажале. Навистина не знам што е стратегијата, ама ништо чудно и психово да е спремен да жртвува одреден број на граѓани за да немаат голем економски пад - не за џабе цело време спомнува дека најголем раст во Европа % ќе имале да не била кризава
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
922
Поени од реакции
1.516
Е зошто бе другар вака да зборуваме. Човекот си има рационален, разумен пристап кон темава, станува збор за епидемиолог стручен човек којшто има што да понуди. Низ вакви времиња по логично ми е него да го слушам отколку да се информираме преку гугл.
да бе за тоа и водителов си го лади ташаците со него, го прашува дали ќе се причести од една лажичка и дали се пази, а овој избегнува тема.

одамна реков, ако е маж да го видат да работи по болниците или намерно да се зарази ама livе.

Драган Даниловски е исто инфектолог/епидемиолог и има сосема спротивни ставови од него. Овој нешто изиграва кураципол.
 
Член од
17 јануари 2018
Мислења
124
Поени од реакции
111
Ништо, течности многу и само парацетамол. Мое другарче потполно исти симптоми за 4-5 дена му помина. Најмногу се жалеше на болки во мускули. Му помина без проблем. Има 55 години. Мајка му на 84 исто го прележа дури и побрзо од него. Нема што да му се плашиш
Не можам ни брзаo помош да до ијам ни оној за ковид број.
Матичната вика не е корона. Главата ми пука, тт 39,2, кожава како повеќе да пече. Ми рече антибиотик да пијам, а немам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom