Коронавирус (COVID-19)

Член од
14 април 2012
Мислења
31.582
Поени од реакции
62.649
Огромна непромисленост од страна на Владата со карантинов за Куманово, повеќе паника и гужви создадоа отколку обратниот ефект што треба да го има мерката. Не дека не се слагам со карантинот, ама не може во 5 саат да објавиш дека од 9 вечер следните 2 дена скроз е во карантин целиот град. :facepalm:
Куманово е г'с преку глава моментално пред аптеки и маркети, која дебилен тајминг за одлукава, петок, во очи на 60 часовен карантин.









 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.681
Поени од реакции
34.919
Он е бодигард,он со пиштољ работи не со маска!
... види ако се следи протоколот за заштита од КОВИД19 не само нос и устата, туку и очите треба да се заштитени, така да обидот за заштита му е правилен, сега што нема да гледа тоа е друг проблем.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.747
Поени од реакции
2.669
Po mediumive pisuvaat dvajca pocinati od korona a licava pocinale od dr zdravstveni problemi i im pravat testovi dali e korona vo prasanje.
Ama bitno gi zavedoa kako dva smrtni slucai od korona. :facepalm:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Po mediumive pisuvaat dvajca pocinati od korona a licava pocinale od dr zdravstveni problemi i im pravat testovi dali e korona vo prasanje.
Ama bitno gi zavedoa kako dva smrtni slucai od korona. :facepalm:
Не трчај, едниот бил позитивен на корона со денови. Другиот нема резултати.

И не знам како уште не е јасно дека ако имаш компромитиран имунитет или хронична болест коронава буквално те турка во провалија.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Не трчај, едниот бил позитивен на корона со денови. Другиот нема резултати.

И не знам како уште не е јасно дека ако имаш компромитиран имунитет или хронична болест коронава буквално те турка во провалија.
I za drugiot izlegoa rezultati...pisale deka i toj e pozitiven :(
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
I za drugiot izlegoa rezultati...pisale deka i toj e pozitiven :(
Веројатно претпоставиле прееска поради клиничката слика, по толку починати веќе имаат know how како настапува смрта.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.747
Поени од реакции
2.669
Не трчај, едниот бил позитивен на корона со денови. Другиот нема резултати.

И не знам како уште не е јасно дека ако имаш компромитиран имунитет или хронична болест коронава буквално те турка во провалија.
Za edniot sega izleze deka testovite mu pokazale korona, ama mediumive go dijagnosticiraa od korona i bez izvrseni testovi.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.140
Поени од реакции
4.859
Еве пријатели, конкретна споредба на бројки. Извор е The Economist. Претпоставката е дека бројката на мртви од вирусот е потценета, не преценета. На кратко, бројот на умрени во март 2020 е повисок од лани, но не само заради смртни случаи од корона туку и заради смртни случаи кај кои не е наведена короната како причина иако постои основано сомневање дека Е причина. На страна од тоа, има луѓе кои индиректно настрадале бидејќи во болниците немало место за нив поради тоа што капацитетите биле преполни со пациентите болни од корона. Врти-сучи пак не држи никако муабетот дека “бројот на смртни случаи е ист како лани”.

Прегледај го приврзокот 242690

Во случај да не се отвара линкот:
Official death tolls for covid-19 may exclude people who died before they could be tested. They also ignore people who succumbed to other causes, perhaps because hospitals had no room to treat them. The latter group has been large in other disasters.

L’Eco di Bergamo, a newspaper, has obtained data from 82 localities in Italy’s Bergamo province. In March these places had 2,420 more deaths than in March 2019. Just 1,140, less than half of the increase, were attributed to covid-19. “The data is the tip of the iceberg,” Giorgio Gori, the mayor of Bergamo’s capital, told L’Eco. “Too many victims are not included in the reports because they die at home.”
Тоа го велев кога споредував за Ломбардија, имаат повеќе умрени од коронавирус одошто вообичаено умираат од сите други причинители.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Za edniot sega izleze deka testovite mu pokazale korona, ama mediumive go dijagnosticiraa od korona i bez izvrseni testovi.
Извршени биле тестовите, чекаа резултати за едниот. Ти двајцата ги посочи како рандом да се вбројани во корона.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Куманово одамна требаше да оди под карантин како Дебар, само локални продавнички и аптеки да работат... али неспособниве што носат одлуки (а до вчера викаа дека нема потреба да се затвори градот) им соопштија денес во 15 часот дека 2 дена ќе нема да мрдаат од дома, значи буквално 5 до 12 им кажуваат, да незнаат луѓето ни да се подготват.

Не бе, ич не се испаничени чим вака носат одлуки...
Аааа супер, боље воопшто да нема полициски, да нема рестрикции за да не се ствара ваква паника, шта курац. Рекле дека 2 дена луѓето нема да можат да излезат да купат цигари и млеко, требаше и викендов да пројде со оваа тенденција на ширење. Еве јас дома купувам за недела дена јадење минимум, исто и моите, исто и брат ми со девојка му така да паникава што се створи за да имаат сите 5 леба дома за викендов не е толку многу поради задоцнетата мерка туку поради неодговорноста и лежерноста, да се оди до продавница 4-5 пати у ден, де за цигари, де за лижавче, де за смоки и кафе.

Требаше да реагираат порано што не значи дека и оваа задоцнета реакција не е позитивна.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
... види ако се следи протоколот за заштита од КОВИД19 не само нос и устата, туку и очите треба да се заштитени, така да обидот за заштита му е правилен, сега што нема да гледа тоа е друг проблем.
Ја уствари,неможам да сфатам,зашто ако СЗО препорачуваат само болните да носат маска,носта сите.Доктори,џандари,војска,сите по ред...бели она не помага на здравите?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Не трчај, едниот бил позитивен на корона со денови. Другиот нема резултати.

И не знам како уште не е јасно дека ако имаш компромитиран имунитет или хронична болест коронава буквално те турка во провалија.
I ova najveke me plasi....Sto nikade ne procitav deka i lugje so hronicni bolesti deka dobro ja podnele bolesta.Kaj nas vise i normalno e toa se razbolel imal visok pritisok kako 90 posto od nacijata i umrel i toa e toa idemo dalje :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom