СДСМ и БЕСА соопштија предизборна коалиција

Член од
13 октомври 2019
Мислења
21
Поени од реакции
23
Од каде да знам јас тоа?
Знам дека вие Македонците живеете поубаво од нас Албанците.
ам како не знаеш? ако живеат подобро во албанија одма ја учам албански, станувам албанец и се селам таму! Белки ова врескањето од џамииве ќе ми донесе пари и добар живот
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.422
Поени од реакции
2.203
Меѓу трите најголеми грешки на постарите генерации ја реди двојазичноста, а ти ми викаш не збори за албанците и за наводните отстапувања?
Автоматски споено мислење:


Дали ти знаеш од каде си и од каде потекнуваш? Кој кого окупирал тука?

Што проблеми сме имале ние? Сериозна си?
Автоматски споено мислење:


Да можевте и тоа ќе го правевте, во тоа сигурен сум.
Па сериозна сум.
Ти ме окупираш мене, ти ми почнуваш воен конфликт, ми воведуваш двојазичност, се залагаш за федерализација, успат се закануваш со можна дестабилизација.
Во која сфера сте биле потиснати вие? Јас не сум ви крива што не сакате да се адаптирате, што веете туѓо знаме и плачите за туѓа држава.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Глупи сте многу ова и на татко ми му го имам кажано. 30 години гласате 20 исти луѓе. Џабе ти е крвта пролеана кога не сте успеале да изградите држава. Сиромаштијата, иселувањето, ѓубрето од животна средина и омилените двојазичност и име, се е ваша вина а не на Заев или Груевски. Нашата генерација ќе треба да живее уште 50 години у вашите срања.
Опааа мегуѓенерациски судир на повидок?Абе знаеш шо е најтрагично,помладата генерација го донесе лудаков од муртино на власт.Еве врати се на снимките од куртон-револуцијата ќе видиш помлада генерација како фрла куртони со боја низ Скопје.Па не ми е јасно како можеш да ги правдаш Курто и Мурто кои ја разграбија државава и на крајот пак постариве биле криви.ево пследниве две години се случи промена на името транска платформа,двојазичност,дали ти како помлада генерација мрдна со прст дали излезе на протести или полесно ти е да се амнестираш и да ја фрлиш кривицата на друг?Типичен македонски синдром,стално некој друг ни е крив,затоа сме таму каде шо сме.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.410
Поени од реакции
4.889
Па сериозна сум.
Ти ме окупираш мене, ти ми почнуваш воен конфликт, ми воведуваш двојазичност, се залагаш за федерализација, успат се закануваш со можна дестабилизација.
Во која сфера сте биле потиснати вие? Јас не сум ви крива што не сакате да се адаптирате, што веете туѓо знаме и плачите за туѓа држава.
Како те окупирам, може да напишеш кај која војна сме окупирале?

Сосем нормално е да се противам на дискриминаторски устав кој ги игнорираше потребите на албанците и ја подлабочиваше дискриминацијата останат од коминизмот. Ако вие како македонците не помисливате на тоа да има еднаквост, секако дека мора некаде да пукне, или со оружје или со протести.

Во основно сме немале никакви услови за учење, геогравска мапа ни беше единствениот прибор во училиштето и тоа самите ученици собиравме пари да ја купиме.
Вц -то ни беше 100 метри одалечено од училиштето без врати, без вода, без шолји, само со дупка и јама. Спортска сала ни беше помала од училница.
Средно бетер, без спортска сала, без никаква опрема, завршив средно во импровизиран објект и 30 мин училишен час.
Во кратки цртки јас како сум се образувал, не сакам да пишувам за мојот татко и мојот дедо како поминале.
Обичен полицаец можел слободно да те понижи и тепа кога ќе му текне и си немал каде да пријавиш, не постои еден албанец од Македонија од постарите кои не бил во таква ситуација, да не збориме по администрација, ќе те избркаа од канцеларија или шалтер само ако те слушаа меѓусебе да зборуваат на албански. По приватно да не зборам.
Во Администрација пред 2001 помалку од 1% беа албанци, мојот татко 10 години со завршен електротехнички факултет не можеше да најде работа. Мојот дедо работел државно, ама копал цели 15 години по брани и патишта.
Ова е патот на просечен албанец во Македонија, на тие посреќните.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
538
Поени од реакции
815
ау а што мислиш ние кауриве славобулгарски се гоштевавме со бифтек секој ден? па исто и за нас беше бе, сиромаштија и мизерија. неасфалтирани улици, чекаш на ред за леб и млеко пред да снема...ауу
пак не ми кажа, дали поубаво еве било во елбасан кај што немало каури небањати да им го реметат животот на синовите на скендербег
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.050
Поени од реакции
8.264
Опааа мегуѓенерациски судир на повидок?Абе знаеш шо е најтрагично,помладата генерација го донесе лудаков од муртино на власт.Еве врати се на снимките од куртон-револуцијата ќе видиш помлада генерација како фрла куртони со боја низ Скопје.Па не ми е јасно како можеш да ги правдаш Курто и Мурто кои ја разграбија државава и на крајот пак постариве биле криви.ево пследниве две години се случи промена на името транска платформа,двојазичност,дали ти како помлада генерација мрдна со прст дали излезе на протести или полесно ти е да се амнестираш и да ја фрлиш кривицата на друг?Типичен македонски синдром,стално некој друг ни е крив,затоа сме таму каде шо сме.
абе тој плука по татко му и постарата генерација а не знае дека кога татко му беше на негови години немаше јунак што ке се осмели да го направи ова што лудаков од муртино го направи сега, ама сега се сменија работите, сегашнава младина е друга, тие се сега напредни, модерни до таа мера што од толку што се модерни побрзо би проголтале сперма ( пошто е такво времето модерно сега)наместо да излезат да се борат за нешто, лесно им вака сега да ги обвинуваат старите и да јадат говна, уште чекаат некој 50 -60 годишни да се борат за нив додека тие курој пушеа по кафичи.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
А што требаше да направат постарите генерации со албанците? Како мислиш требаше да се реши овој проблем?
Требаше како Чокревски шо ве подбра, ќотек па апсаана. Оди скокај да те видам.
И 2001 да ве истребиме преку граница до последен, па да си ги барате "правата" на друго место.

Али убаво ти кажаа погоре, биди ти здрав и жив па и тоа ќе го дочекаш.
Чичко Сем ве пушти по вода али уште не ви текнува.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.272
Поени од реакции
18.814
А што требаше да направат постарите генерации со албанците? Како мислиш требаше да се реши овој проблем?
Постарите генерации како што ништо не сфаќале озбилно па така и проблемот со вас.Според мене наместо што се заебавале како сте планинари, имате 10 деца, зборувате смешно со нагласок србско-македонски, требало да ве сфатат сериозно и денеска верувам дека немаше да го поставиш ова прашање затоа што и ќе немаше проблем, ќе живеевме во посебни држави, или ќе си отидевте сите од тука или пак ќе изгубевме ние мала територија, или пак ќе разменевме територија.Вака поради нивната несериозност денес сте таму каде што се и сме осудени да живееме во таква вештачка заедница што мислам дека ја нема никаде на светот.

Го знаеш она кога у маало некоја детска екипа ги победува постарите батковци у фудбал, не дека се подобри или похрабри туку дека се подценетети у тој момент.После да играат уште 10 утакмици овие ќе ги добијат сите 10 ама пак овие по никоја цена не сакаат да играат реванш.

Така јас би ја опишал оваа наша ситуација со вас.
Автоматски споено мислење:

Опааа мегуѓенерациски судир на повидок?Абе знаеш шо е најтрагично,помладата генерација го донесе лудаков од муртино на власт.Еве врати се на снимките од куртон-револуцијата ќе видиш помлада генерација како фрла куртони со боја низ Скопје.Па не ми е јасно како можеш да ги правдаш Курто и Мурто кои ја разграбија државава и на крајот пак постариве биле криви.ево пследниве две години се случи промена на името транска платформа,двојазичност,дали ти како помлада генерација мрдна со прст дали излезе на протести или полесно ти е да се амнестираш и да ја фрлиш кривицата на друг?Типичен македонски синдром,стално некој друг ни е крив,затоа сме таму каде шо сме.
Сме си ибале мамата сите и старо и младо.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.267
Поени од реакции
18.092
Добро бе со сиот ум овде некој зборува за тоа што требало да направат младите :facepalm:

Македонија ја заебаа титовите пионери генерација 1950 - 1970. Тие беа главни што ја водеа оваа држава 30 години, така да нема друг кривец.

Сега ако тргнам линија кој беше најдобар премиер на Македонија, можам слободно да кажам Лубчо Горгиевски.

Тој не беше лицемер туку му го кажуваше на народот тоа што народот не сакаше да го слушне, за разлика од другиве, посебно Груевски што му зборуваше на народот тоа што сакаше народот да го слушне.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Сега ако тргнам линија кој беше најдобар премиер на Македонија, можам слободно да кажам Лубчо Горгиевски.

Тој не беше лицемер туку му го кажуваше на народот тоа што народот не сакаше да го слушне, за разлика од другиве, посебно Груевски што му зборуваше на народот тоа што сакаше народот да го слушне.
На пример дека Првиот конгрес ќе се одржи во Solun Hotel & Spa. Браво за визионерот љуБчо...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Сега ако тргнам линија кој беше најдобар премиер на Македонија, можам слободно да кажам Лубчо Горгиевски.
Тој ги кратеше канџите на шиптaрите, ама само додека беше во опозиција, потоа молчеше. Отаде Групчин ништо не го интересираше.
На пример дека Првиот конгрес ќе се одржи во Solun Hotel & Spa. Браво за визионерот љуБчо...
Не првиот, вториот конгрес требаше да се одржи во Солун.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom