СДСМ и БЕСА соопштија предизборна коалиција

Член од
29 декември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
1.337
razlikata e sto zajko vo dijasporata ke go jade... cisto sumnjam deka ke moze kako grujo da seta po budimpesta. zajko ke treba da se krie... pod zemja najverojatno
Ќе оди кај Порошенко или Столтенберг. They are gud frends. On the pfone evry day
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.654
Поени од реакции
3.564
Za nikoj do skoro ne ni mozese da glasas i da si sakal taka da batali toj muabet. I ko e djabe so go tupis. Odi nadvor i igraj si so vrsnicite, vidi sto ubavo e vremeto.
Смири се човече у кој филм си? Шо ако имаш 50 години кога заради вас сме тука дека сме.
 
Член од
14 јуни 2018
Мислења
77
Поени од реакции
36
Што има новости кај партииве? Знаете ли нешто
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237

Беса> Турција > Муслиманско братство, чисто да се знае со какви партии Заев и Сдсм влегоа во коалиција за изборите.

The BESA Movement is a political party in the Republic of Macedonia founded in November 2014 by Bilall Kasami and Zeqirija Ibrahimi, chief editor of Shenja magazine, which is one of the most pro-Erdogan media outlets in Macedonia.

Leaders of this political party deny having direct links with Turkey, but they openly follow Erdogan's line. In their first elections three years ago, they won five seats in the Parliament. We sent questions to the BESA leaders, but they did not respond.

Professor Ymer Ismaili, one of the most critical voices in Macedonia, declared publicly during the last elections in 2016 that the “BESA Movement is [a] religious sect with the open mission of spreading Erdogan’s Islamic agenda among Albanians in Macedonia.”

To be sure, Erdogan’s “peaceful onslaught” on Macedonia has one and one purpose only: to dominate the country under the guise of a long history of brotherly relations. This is Erdogan’s modern “Trojan Horse,” and the Albanians in Macedonia must realize that they are unwittingly falling into Erdogan’s trap.
Зеќирија Ибрахими е дел од екипата што се одвоија од БЕСА и станаа Алтернатива.

Врските со истокот ги имаат Ибрахими и екипата, Касами нема ништо.
 
M

Macedon1um

Гостин
Зеќирија Ибрахими е дел од екипата што се одвоија од БЕСА и станаа Алтернатива.

Врските со истокот ги имаат Ибрахими и екипата, Касами нема ништо.
Фала на информацијата, не сум знаел дека Ибрахими летнал во Алтернатива.

За врските се надевам дека си во право, дека „новава“ Беса ќе се врти према Запад (најново средба со Рикер) а не да ни носи идеологии од Југоисток

1.jpg
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.433
Поени од реакции
4.929

Беса> Турција > Муслиманско братство, чисто да се знае со какви партии Заев и Сдсм влегоа во коалиција за изборите.

The BESA Movement is a political party in the Republic of Macedonia founded in November 2014 by Bilall Kasami and Zeqirija Ibrahimi, chief editor of Shenja magazine, which is one of the most pro-Erdogan media outlets in Macedonia.

Leaders of this political party deny having direct links with Turkey, but they openly follow Erdogan's line. In their first elections three years ago, they won five seats in the Parliament. We sent questions to the BESA leaders, but they did not respond.

Professor Ymer Ismaili, one of the most critical voices in Macedonia, declared publicly during the last elections in 2016 that the “BESA Movement is [a] religious sect with the open mission of spreading Erdogan’s Islamic agenda among Albanians in Macedonia.”

To be sure, Erdogan’s “peaceful onslaught” on Macedonia has one and one purpose only: to dominate the country under the guise of a long history of brotherly relations. This is Erdogan’s modern “Trojan Horse,” and the Albanians in Macedonia must realize that they are unwittingly falling into Erdogan’s trap.
Беса се подели, меѓу Беса и алтернатива, Алтернатива е таа со турски врски, Беса е само партија на изгубени луѓе со пропадната политичка кариера.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.398
Поени од реакции
46.917
Беса се подели, меѓу Беса и алтернатива, Алтернатива е таа со турски врски, Беса е само партија на изгубени луѓе со пропадната политичка кариера.
Море како ми е окезен Биљал горе , ко да не е баш пропаднат, ај ти :D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.135
Поени од реакции
21.771
Смири се човече у кој филм си? Шо ако имаш 50 години кога заради вас сме тука дека сме.
A kade sme toa kade sto sme radi nas?
Vidi razbiram pubertet, hormoni, mladi buntovnici, mislis deka se znaes i deka se razbiras i se sto nosi adolestencijata. Kur moj se razbiras i sfakjas. Uste mnogu furni leb treba da izedis i uste mnogu voda treba da isteci niz vardarot za mozes da go tvrdis toa. A znaes zosto go znam toa? Zatoa sto jas sum bil na tvoj godini, ti ne. Ni oddaleku go nemas moeto zivotno iskustvo, doprva ucis. Isto znam deka e ova djabe muabet posto vo tie godini si ama bez gajle ke porasnis, ke sozrees i ke sfatis nekoj raboti.
I za kraj sto pak imas ti napraveno vo zivotot? So sto imas da se pofalis pa da se cukas tolku po gradi? Ucestvuvase vo studentski plenum, vo srednoskolski protesti, vo sarenata? Pa uste radi nas sme tuka? Pa jas krvarev za republikata koga ti uste ne bese ni vo plan da te napravat be mrsulko eden. Ti sto napravi? Frli kurton vo boja?
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.782
Поени од реакции
2.726
A kade sme toa kade sto sme radi nas?
Vidi razbiram pubertet, hormoni, mladi buntovnici, mislis deka se znaes i deka se razbiras i se sto nosi adolestencijata. Kur moj se razbiras i sfakjas. Uste mnogu furni leb treba da izedis i uste mnogu voda treba da isteci niz vardarot za mozes da go tvrdis toa. A znaes zosto go znam toa? Zatoa sto jas sum bil na tvoj godini, ti ne. Ni oddaleku go nemas moeto zivotno iskustvo, doprva ucis. Isto znam deka e ova djabe muabet posto vo tie godini si ama bez gajle ke porasnis, ke sozrees i ke sfatis nekoj raboti.
I za kraj sto pak imas ti napraveno vo zivotot? So sto imas da se pofalis pa da se cukas tolku po gradi? Ucestvuvase vo studentski plenum, vo srednoskolski protesti, vo sarenata? Pa uste radi nas sme tuka? Pa jas krvarev za republikata koga ti uste ne bese ni vo plan da te napravat be mrsulko eden. Ti sto napravi? Frli kurton vo boja?
Si bil vo 2001?
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Za narednive izbori gledam na VMRO objektivno. Nema da imam nikakov problem da glasam za VMRO na narednive izbori ako:
НЕ е проблемот што нема да гласаш за вмро, не знам зошто се правдаш и зошто се обидуваш да им вадиш „прљав веш“, ваљда обработуваш за некои „високи партиски идеали“?
Проблемот со „македонците“ како тебе е што со цел памет ќе гласаат за Зајакот. После сите срања кои се исподесија.

Ајде тоа со името да го земиме како данок за тоа што чадорот (западот) го донеси на власт па мораше да промени име.
НО не мораше да рекетира со боки тредичи;
не мораше да му дава еден куп милионски тендери на ѓуптинот од струмица (да му ебам тоа суратот);
не мораше да го пушти Гвујо на одмор во Маџарска;
не мораше да ја укини радиодифузна, а на сметка на тоа да ја крени цената на нафтата и сите казни пропатно;
не мораше да НЕ ги апси разно разни ликови низ државата... и ПАЗИ тука не зборам за луѓе од калибарот на Мијалков и остали (пошто реално тие за него беа недопирливи) туку разно разни директорчиња од трет ешалон (ОБИЧНИ СМРТНИЦИ) кои за времето на т.н. „диктатура на паторот“ се нафатираа до трето колено. Ти знаеш дека во секој град има најмалку по 20 такви? Дали биле директори на некое локално претпријатие, дали на училиште или некоја јавна установа, небитно - битно направија тешки криминали. А овие кои сега се обидуваш така „наивно“ да ги браниш САМО ги продолжија криминалите и тоа помногубројни и далеку ПОголеми.

Не е малце лицемерно да поставуваш прашања за ВМРО (кои бај да веј во причата се така небитни пошто имаш опција и еден куп други мали партии за кои можиш да гласаш или едноставно да го поништиш ливчето), а во позадина всушност со тоа се обидуваш да наметниш про-сдс атмосфера.

Па не познавам НИТУ еден македонец (без разлика дали е од вмро или сдс, лдп, ДОМ на лилето или од некоја друга пајтон партија) кој доколку има бар ОСНОВНА самопочит и свое сопствено ЈАС што ќе оди да гласа повторно за сдсм - додека е жив.

Еднаш овој народ успеа да го види вистинското лице на сдс со приватизацијата. Тоа беше малку.
Се родија нови генерации кои во тоа време не беа гласачи, излегоа на избори, со пенкало туркаа режим (легитимно, пошто секој има право на свој избор) и на крај откако им се сервира ова што им се сервира сега и ТИЕ не сакаат да ги навидат ѓубрињата од бихачка.

Ме чудат луѓе со ставови како твојот, а во исто време да се нарекуваат македонци.
Северџан е баш добар опис на нивната психолошка состојба.
Ти лично, барем мене, ми личиш за некој кој нема да гласа за сдс ама некако многу се загрижи да агитираш против вмро - а реално немаш баш некоја корист од тоа. Нужно зло се и двете големи партии.
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.654
Поени од реакции
3.564
A kade sme toa kade sto sme radi nas?
Vidi razbiram pubertet, hormoni, mladi buntovnici, mislis deka se znaes i deka se razbiras i se sto nosi adolestencijata. Kur moj se razbiras i sfakjas. Uste mnogu furni leb treba da izedis i uste mnogu voda treba da isteci niz vardarot za mozes da go tvrdis toa. A znaes zosto go znam toa? Zatoa sto jas sum bil na tvoj godini, ti ne. Ni oddaleku go nemas moeto zivotno iskustvo, doprva ucis. Isto znam deka e ova djabe muabet posto vo tie godini si ama bez gajle ke porasnis, ke sozrees i ke sfatis nekoj raboti.
I za kraj sto pak imas ti napraveno vo zivotot? So sto imas da se pofalis pa da se cukas tolku po gradi? Ucestvuvase vo studentski plenum, vo srednoskolski protesti, vo sarenata? Pa uste radi nas sme tuka? Pa jas krvarev za republikata koga ti uste ne bese ni vo plan da te napravat be mrsulko eden. Ti sto napravi? Frli kurton vo boja?
Глупи сте многу ова и на татко ми му го имам кажано. 30 години гласате 20 исти луѓе. Џабе ти е крвта пролеана кога не сте успеале да изградите држава. Сиромаштијата, иселувањето, ѓубрето од животна средина и омилените двојазичност и име, се е ваша вина а не на Заев или Груевски. Нашата генерација ќе треба да живее уште 50 години у вашите срања.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.474
Поени од реакции
28.726
Се родија нови генерации кои во тоа време не беа гласачи, излегоа на избори, со пенкало туркаа режим (легитимно, пошто секој има право на свој избор) и на крај откако им се сервира ова што им се сервира сега и ТИЕ не сакаат да ги навидат ѓубрињата од бихачка.
Da, megutoa jako bea lobotomirani i sega imas 30 godishnjaci sho izrasnaa so babarogata gruevski i ke glasaat pak za sdssm so cel on da ne se vrati :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom