Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.149
Поени од реакции
8.944
Суште нереално изгледа за нас зошто сме "имуни" на вирусот засега, се надевам дека така и ќе остане. Но ако се рашири епидемијата што ја прогнозираат голем број доктори во САД и ЕУ ќе заглавиме одредено време додека пак да дојдат овие вредности.
Цел свет у дебело црвено, МСЕ у зелено, не бе, ние сме со лупа да не проучуваш, некој експеримент gone wrong :pos:
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.115
Поени од реакции
712
Суште нереално изгледа за нас зошто сме "имуни" на вирусот засега, се надевам дека така и ќе остане. Но ако се рашири епидемијата што ја прогнозираат голем број доктори во САД и ЕУ ќе заглавиме одредено време додека пак да дојдат овие вредности.
Mislam deka sme imuni zasto nikoj ne saka da prodava pred dividenda,a osobeno pred ocekuvan datum za EU i veke siguren vlez vo NATO koga berzata ke odi min.20% UP.Da se slucuvase seto ovaa vo oktomvri padot ke bese mnogu pogolem.
Автоматски споено мислење:

I pak nekoj neka kaze deka politikata ne vlijae na berzata
 
  • Хаха
Reactions: MSE
Член од
3 декември 2019
Мислења
71
Поени од реакции
30
Dali i kolko treba da poseduvas od odredena firma za da bides na platniot spisok sekoj mesec nesto kako vraboten sopstvenik i dali ima takfi opcii
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.457
Поени од реакции
1.883
Dali i kolko treba da poseduvas od odredena firma za da bides na platniot spisok sekoj mesec nesto kako vraboten sopstvenik i dali ima takfi opcii
Да беше така, сега јас ќе требаше да бидам у Управен одбор на Пекабеско :pos:

Без заебанција, токму крупните акционери што сакаат да се ангажираат во фирмата се идеални за контролни функции, а не за раководни. Тоа на запад е Одбор на директори, односно кај нас Надзорен одбор како најблизок еквивалент.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.076
Поени од реакции
16.188
Dali i kolko treba da poseduvas od odredena firma za da bides na platniot spisok sekoj mesec nesto kako vraboten sopstvenik i dali ima takfi opcii
може и со 1%...еве на пример Вабко ( мзт сопирачки)за 25години смени многу газди, американци, јапанци, кој ти не, а менаџерот е ист :cool: ...
 
Член од
21 август 2017
Мислења
159
Поени од реакции
133
Isplivaa gomnata na povrshina !!!
Jas bi ja zatvoril KB publikum ako ovaa zdelka ja dogovorila na netransparenten nacin pogotovo sto ja padnaa cenata za 5% po red vo dva dena i beshe motor na krizata na berza !!!
Како тргнал овој изгледа сака да купи 51%. Само нема маж кој ќе ја испита целава работа. Што сака си прави со ценава, а никој не смее да потегне ништо.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
631
Поени од реакции
618
Алкалоид 360 денари бруто дивиденда, нето 324. Би рекол очекувано.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Како тргнал овој изгледа сака да купи 51%. Само нема маж кој ќе ја испита целава работа. Што сака си прави со ценава, а никој не смее да потегне ништо.
Па малку тешко да купи 51%. Ќе треба да извади уште 140 милиони евра за да стигне до 51%.
Европа пак отвори во црвено. Секоја чест за Бошко кој го купи Societe General пред 5-6 месеци na 21-22EUR го извозе до кај 30ЕУР и го продаде.
Еве денес дочека пак да може да си го купи на 22ЕУР и па пак да го вози нагоре до 30EUR, можда овојпат и до 40EUR.
Некој тука Renault го сметаше евтин на 30EUR па еве му шанса да си го купи на 22ЕУР, европа е многу ефтина во моментов, до кога ќе трае попустот.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.457
Поени од реакции
1.883
Како тргнал овој изгледа сака да купи 51%. Само нема маж кој ќе ја испита целава работа. Што сака си прави со ценава, а никој не смее да потегне ништо.
Може некој да пријави да се истражи во КХВ кај седумте неспособни партиски паразити што заедно у живот стекнале помалку пари него што Дуле Чифлиганец и Ева Заева потрошат во Дубаи за еден ден...
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
631
Поени од реакции
618
Sebicno sebicno za na ovaa cena slabo...
Растот на дивидендата е скоро ист колку и растот на добивката. Тоа е константна политика во Алкалоид, не знам што друго очекуваш ти
 

Kajgana Shop

На врв Bottom