Македонска берза

Член од
30 март 2018
Мислења
1.457
Поени од реакции
1.883
Nekoj prasal za sovet i normalno kogo ke prasas ako ne nekoj poiskusen. Mnogu sebicno razmisluvanje od tvoja strana, licno bi go spodelil znaenjeto i bi sovetuval bilo koj, nema da mi go zeme zetonot sigurno. Baska nasava berza edno mesto so mnogu moznosti sho e pa za da prais teski analizi itn....6-7 kompnii se vo koi vredi da se investira,sve tie se vrtat i toa e toa. Nadvor da ve vidime sho "jaki" investitori ste.
За сите технички прашања што ми ги поставиле во ПП сум ги насочил да го читаат форумот затоа што таму не само што ќе ги најдат тие одговори туку ќе научат уште многу други корисни работи.

Меѓутоа, повеќето прашања биле да дадам препораки за инвестирање или мислења за определени акции. За такви работи сепак немам доволно самодоверба да коментирам, за разлика од многумина други.

Дури и без тоа, од моите постови може многу јасно да се заклучи што мислам за состојбата на пазарот и која е убедливо најдобрата акција што моментално може да се купи на МСЕ.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Isplivaa gomnata na povrshina !!!
Jas bi ja zatvoril KB publikum ako ovaa zdelka ja dogovorila na netransparenten nacin pogotovo sto ja padnaa cenata za 5% po red vo dva dena i beshe motor na krizata na berza !!!
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Isplivaa gomnata na povrshina !!!
Jas bi ja zatvoril KB publikum ako ovaa zdelka ja dogovorila na netransparenten nacin pogotovo sto ja padnaa cenata za 5% po red vo dva dena i beshe motor na krizata na berza !!!
Wow Адора поседува околу 35 милиони евра во акции во Комерцијална Банка.
Не дај боже да тргне да продава, потоп ќе се случи.
Инаку се согласувам дека трансакцијава е направена на криминален начин, али не ме чуди МСЕ е збирштина на криминалци и мафијаши со по некој исклучок
 
Член од
8 октомври 2019
Мислења
17
Поени од реакции
6
I mene bas me cudi toj GRANIT,ako nekoj ima nekoj info ili mislenje neka pise.Po site parametri bi trebal UP!
Бубастис напиша:
Малце ме чуди апатијава околу ГРНТ. Лупаат нови договори, старите им се недовршени, а имаат и огромна капитална од акциите во КМБ.

Зошто акцијата не мрда? Да не се прочуло дека ќе има слаба дивиденда?


??
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
921
Бубастис напиша:
Малце ме чуди апатијава околу ГРНТ. Лупаат нови договори, старите им се недовршени, а имаат и огромна капитална од акциите во КМБ.

Зошто акцијата не мрда? Да не се прочуло дека ќе има слаба дивиденда?


??
апатија???? 1200 денари отиде друже, колку сакаш да биде?
 
Член од
8 октомври 2019
Мислења
17
Поени од реакции
6
апатија???? 1200 денари отиде друже, колку сакаш да биде?


:):) up!up!up!
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
308
Поени од реакции
264
Зошто акцијата не мрда? Да не се прочуло дека ќе има слаба дивиденда???
Зависи што за тебе е јака, а што слаба дивиденда? За да го стигне приносот што банките го даваат, значи повеќе од 6%, Гранит треба да даде дивиденда повеќе од 72 ден. Мислам дека ова да се случи веројатноста е многу мала. Многу, многу мала.
Според мене, Гранит може да даде дивиденда максимум 40 ден, што е 3%-3,5%.
А можеби ќе направат исклучок оваа годинаи сепак ќе дадат многу повеќе од моите претпоставки, и на тоа се должи зголемувањето на цената, бидејќи некој унапред знае?
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Чекај тоа сум го напишал на 17 февруари. После битка сите сте генерали...

Колку сакам да биде? Негде 1400-1500
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Koga kupi ti GRNT? Ja kolku pamtam ti govorese vaka...

Како беше она шта се баби снило? Камо среќа твојов оптимизам да го делат и менаџерите на ГРНТ. Ама еве што предвиделе тие во бизнис планот


Минимален раст на приходи и добивка. А дивидендата? Непроменета во следните 5 години.

И сега ти објасни ми мене, а што е тоа што ќе ја бутка цената нагоре?
Zatoa sto P/E od 32 e poradi mizernata dobivka vo 2018, sto mnogu tesko deka ke povtori slednite 2-3 godini t.e. ocekuvam mnogu pogolemi dobivki.
 
Член од
8 октомври 2019
Мислења
17
Поени од реакции
6
Зависи што за тебе е јака, а што слаба дивиденда? За да го стигне приносот што банките го даваат, значи повеќе од 6%, Гранит треба да даде дивиденда повеќе од 72 ден. Мислам дека ова да се случи веројатноста е многу мала. Многу, многу мала.
Според мене, Гранит може да даде дивиденда максимум 40 ден, што е 3%-3,5%.
А можеби ќе направат исклучок оваа годинаи сепак ќе дадат многу повеќе од моите претпоставки, и на тоа се должи зголемувањето на цената, бидејќи некој унапред знае?
со една разлика ,, банки се прецени, Гранит е потценет
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
921
Цел свет у дебело црвено, МСЕ у зелено, не бе, ние сме со лупа да не проучуваш, некој експеримент gone wrong :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom