Коронавирус (COVID-19)

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Некако не ми се верува дека само медиумски е напумпано. Зошто СЗО велат дека достигнува и ниво на пандемија?
Нормално ќе речат. Ќе лапаат и они некоја пара.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Некако не ми се верува дека само медиумски е напумпано. Зошто СЗО велат дека достигнува и ниво на пандемија?
Не е за потценување. Сепак се крева непотребна паника.
Само во САД има пет пати повеќе починати од сезонскиот грип, отколку во цел свет од корона. Ама за тоа едноставно се молчи, нема паника.
 
C

CoolIris

Гостин
Ако толку беше за потценување работата, немаше да има откажување на сите јавни собири и настани во светот и немаше во Кина милионски градови да бидат изолирани повеќе од 2 месеци.

Не е толку за потценување ситуацијата, но не треба и да се паничи ко да е крај на светот.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Мене само никако не ми е јасно зошто се проверуваат само патниците на аеродромите? На граничните премини нема никаква контрола. (пример Табановце) Ова дека сите од Италија и други земји кај нас доаѓаат исклучиво со авион? Пред некој ден читав дека Хрвативе сериозно проверувале на секој граничен премин, ова кај нас некако чудесно. Останува да видиме за 2-3 недели што ќе се дешава.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Се додека низ светов (имајќи предвид дека сериозни државни и меѓународни тела и институции водат евиденција за нови случаи) не измине период од неколку месеци без појава на заболени, или евентуално некој не се истопори со вакцина, ќе постои можност за епидемии, пандемии и сл. Вирусот релативно долго време инкубира, прилично е отпорен и во надворешни услови - повеќе од недела, како што разбрав, и секогаш постои можност, некој, некаде, да помине незабележано и да создаде ново жариште.
И ако некој од нашиве, да речеме од Италија, незабележано би се вратил дома, така поднастинат (ама ништо не е), и кога ќе се изгушка и испоздрави со сите околу него, ќе изжурка неколку ноќи, и на крај ќе падне болен ќе имаме нешто што се шири со геометриска прогресија.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.411
Поени од реакции
29.879
Околу границите. Во саботата бев до Солун, на Богородица нашиве на пасошка со маска на лице и ракавици (кога му ги подадов пасошите ракавиците му беа катран црни извалкани). На Евзони не носат маски/ракавици. На враќање истата слика, само што на наша цариникот немаше маска/ракавици. Се си тече стандардно како и секогаш, не добив некое било какво дополнително прашање ниту од грчка ниту од наша страна каде сум бил и сл или некаков флаер. Се е најнормално.
 
Последно уредено:

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.078
Поени од реакции
13.600
Вчера зборев со доктор кој работи во одделот на заболените од корона во болница во Милано. Го прашав за мислење за 50годишната жена која од Милано се вратила кај нас. Ме праша колку год има и кога чу дека има 50, ми рече нормално дека не и направиле тампон, прават само на 65+, тамам работа на буквално сите да им правиме, нема толку тампони. Затоа и на другарот мој му дошле дома го прегледале и му рекле немаш гајле, 32 години има.

И сега си размислувам, јас веќе имав директен контакт со тројца кои работат во болница, двајца со заболени од корона, третиот не работи со тие луѓе меѓуто го пратиле да провери некои луѓе кои на крај излегле негативни. Да не биде да ве исвестувам директно и од прва рака што како се дешава? :(
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Вчера зборев со доктор кој работи во одделот на заболените од корона во болница во Милано. Го прашав за мислење за 50годишната жена која од Милано се вратила кај нас. Ме праша колку год има и кога чу дека има 50, ми рече нормално дека не и направиле тампон, прават само на 65+, тамам работа на буквално сите да им правиме, нема толку тампони. Затоа и на другарот мој му дошле дома го прегледале и му рекле немаш гајле, 32 години има.

И сега си размислувам, јас веќе имав директен контакт со тројца кои работат во болница, двајца со заболени од корона, третиот не работи со тие луѓе меѓуто го пратиле да провери некои луѓе кои на крај излегле негативни. Да не биде да ве исвестувам директно и од прва рака што како се дешава? :(
Како што кажа и самата, немаш гајле, не си 65+ :)
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.078
Поени од реакции
13.600
Како што кажа и самата, немаш гајле, не си 65+ :)
да, само што сум под одредени третмани и не ми треба сега да се разболувам, може многу работи да ми пореметат
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
Вчера зборев со доктор кој работи во одделот на заболените од корона во болница во Милано. Го прашав за мислење за 50годишната жена која од Милано се вратила кај нас. Ме праша колку год има и кога чу дека има 50, ми рече нормално дека не и направиле тампон, прават само на 65+, тамам работа на буквално сите да им правиме, нема толку тампони. Затоа и на другарот мој му дошле дома го прегледале и му рекле немаш гајле, 32 години има.

И сега си размислувам, јас веќе имав директен контакт со тројца кои работат во болница, двајца со заболени од корона, третиот не работи со тие луѓе меѓуто го пратиле да провери некои луѓе кои на крај излегле негативни. Да не биде да ве исвестувам директно и од прва рака што како се дешава? :(

Немаш гајле и у карантин дома да те стават ќе јадеш/пиеш ко во ресторант ;)... 2 недели би ти дошло стејкејшн, лошо е да е подолго.
Автоматски споено мислење:

да, само што сум под одредени третмани и не ми треба сега да се разболувам, може многу работи да ми пореметат
Цеди си сокови... витамини колку можеш
Автоматски споено мислење:

Стигна и во Индонезија. 2 случаја,64 годишна мајка и 31 годишна ќерка. Пренесено од јапонец кај кого било детектиран вирусот во малезија а ќерката имала контакт со него.
 
Последно уредено:

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.175
Поени од реакции
16.612
Овие СЗО да земи чоек да ги запали. Прво требаше на крај на Април да има првична вакцина, излегоа 400000 лабаратории со ист муабет. Сега откако Светска Банка ги спонзорира да речиме на некој начин требало 4 месеци за клинички тестирања. Се е за пари....30000 пати ја сменија приказната во се поврзано со корона...
 
Последно уредено:
C

CoolIris

Гостин
Овие СЗО да земи чоек да ги запали. Прво требаше на крај на Април да има првична вакцина, излегоа 400000 лабаратории сп идт муабет. Сега откако Светска Банка ги спонзорира да речиме на нелој начинтребало 4 месеци за клинички тестирања. Се е за пари....30000 пати ја сменија приказната во се поврзано со корона...
Ај така директно ќе ја пуштат вакцината, нетестирана, неефикасна, небезбедна за луѓето, па после ќе си слушаме како здравје преку игла не влегува....
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.175
Поени од реакции
16.612
Ај така директно ќе ја пуштат вакцината, нетестирана, неефикасна, небезбедна за луѓето, па после ќе си слушаме како здравје преку игла не влегува....
Сосем друга беше целта на постот ама ок ако сфати така :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom