Најекономично греење и ладење

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Decki edno prasanje, za 60m2 stan koja od klimive ja preporacuvate nekoe iskustvo?


Ili ovaa


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Првата, ако само тие две ти се во избор!
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.224
Поени од реакции
5.185
Decki edno prasanje, za 60m2 stan koja od klimive ja preporacuvate nekoe iskustvo?


Ili ovaa


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Gree Fairy ti e dobra no ako sakas ekstra klima togas ako imas dovolno budzet zemija ovaa LINK
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Site mi se izbor samo mislev ovie se ok. Bev na beko 10god bez problem i se rasipa. Pred 2 godini smeniv od inverter 3.5ka na neinverter Tesla 5.5ka i ne sum bas zadovolen


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Памтам дека не си прв пат на форумов, така да пиши параметри за станот, град, ориентација, изолација, прозори, греани станови горе доле лево десно и може и ќе добиеш посаглам одговор!
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Decki edno prasanje, za 60m2 stan koja od klimive ja preporacuvate nekoe iskustvo?


Ili ovaa


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Attachments

Член од
16 март 2019
Мислења
3.224
Поени од реакции
5.185
Да истуриш скоро 1200 евра за Грее, ти сериозно?
Zavisi do budzet ako ima dovolno budzet ili Gree ili pak ako saka i Toshiba neka zeme negov izbor jas kako predlog ja dadov Gree amber bidejki klimata e stvarno mokna i kvalitetna sega sto e taa cena toa e druga rabota koj ima pari ke ja zeme koj ne i so poevtino ke pomine zatoa rekov i Gree Fairy e dobra ama amber gree e odlicna klima.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Vo pravo si:) sega se raboti za stan vo koj sum momentalno. Kukjata e z u budukjnost :) na prizemje sum od 2 strani komsii od predna strana tarasa, zadna e hodnik vlez. Prozori pvc.
60m2 e stanot 2 sobi i wc.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Да истуриш скоро 1200 евра за Грее, ти сериозно?
Слободно нека купи тајфун од 3kW
Предноста е очигледна. Нема дупки, вакумирање, дефрости..
И 100% ќе му извади помал просек од "рерна да будем" климатизерот.
Пошто и индустриските калорифери имаат термостати.

Единственото негативно е што тајфунот не може да лади.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Decki edno prasanje, za 60m2 stan koja od klimive ja preporacuvate nekoe iskustvo?


Ili ovaa


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Не размислуваш за две послаби по снага клими, наместо една 18ка? Полесно и подобро ќе покријат стан од 60м2 и нема да биде поскапо отколку греење со една 18ка... на пр (две 12ки или 9+12ка).... би влегле во буџетот.
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Не размислуваш за две послаби по снага клими, наместо една 18ка? Полесно и подобро ќе покријат стан од 60м2 и нема да биде поскапо отколку греење со една 18ка... на пр (две 12ки или 9+12ка).... би влегле во буџетот.
Momentalno vo spalna imam samsung 3.5kw i taa mi e ok. Dnevnata so kujnata mi treba pojako.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.119
Поени од реакции
8.189
Има ли опција бипкањето да се исклучи стварно ми иде во живци (Грее Ломо).
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
226
Поени од реакции
200

Искуство со Mitsubishi Electric AP35VG, климата е прекрасна, тифка, моќна 5 брзини, ултра топла, скоро иста како FH климите што ме радува. Не очекувам ништо помалку од Electric.
Ставена е во 18 квадрати спална северна страна без изолација, на почетокот коа ја вклучив влечеше 1.2-1.3 kw, ама сеа модулира од 250-280w без проблем, сметам дека е премоќна за таа соба, би била идеална за соба до 35 квадрати.
Дифростите се брзи и бесчујни, би ја препорачал на секој кој се размислува да ја купи, слободно да нема двоумици.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Дали може да ни кажеш колку степени на издув дава при волку ниска модулација? Ова го кажувам затоа што кај моите Даикинот одржува 25 степени зададени со издув од 30степени, ама на 2-3 метри овој издув дава чувство на ладен воетер. За жал немам мерач на потрошувачка да споделам колку троши.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom