Пирсинг

Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
пред една година ми стави пирс дечко кој не знам колку време се занимава со тоа. Но цел град кај него се пирса пошо е единствен :) (штип)
на папокот значи, одпрва се плашев нели од инфекции и слично, но контактирав со братучедка ми од аустралија ( пошо има курс за пирсање ) и ми рече само да водам добра грижа за него. И така си го дезинфицирав секој ден со јод или барем 3-4 пати неделно, и се помина во најдобар ред. Потоа дојде таа и ме испирса под устата... али мајка ми многу се противеше, и нишо, за 5 дена го извадив, така да сеа неам белег, ама летово кој ја пита бре :) .... а инаку...
мн сакам да се тетовирам.. и ќе се распрашам за некој што си ја знае работата и тетовира долго време... ме мрзи да гледам назад, сигурно сте спомнале... ама имам уште едно прашање.... има во ск или било каде во мк 6месечни тетова
и.. или едногодишни не е битно.. само да не се трајни :) ?
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Ме интересира пирс на долната усна, што све треба, колку кошта, што треба да правам понатака и сл?

Исто така ме интересира од естетска гледна точка дали стои убаво на машко. И од техничка гледна точка, како после со храна, хигиена и други работи што доаѓаат во контакт со усните.
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
LadyD има како не но годишни тетоважи:) да не испадне дека праам реклами пиши ми на лп :wink:

Влатче мн убаво од естетска :back: а за од практична е потербно да се внимава само во периодт додека заздрави ( хигиена , негата ставање на бетадин ) после немаш гајле :wink:

еве ви ја темата тука имам се објаснето :wink:

http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=15867
поздрав!!
 
Член од
17 декември 2007
Мислења
40
Поени од реакции
2
jas se busev kaj malo pred 5 godini na pupak i nikogas ne sum imala problemi...taka da od licno iskustvo go preporacuvam nego
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Иам еден пирс на уво...Понатаму сакам на веѓа ама ќе видиме...
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
ја имам пирсинг на вега и на малиот рскавец на увото сега планирам на папок да си стаам ..инаце ја сама си ги ставам.. :)
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.339
Поени од реакции
46.472
ја имам пирсинг на вега и на малиот рскавец на увото сега планирам на папок да си стаам ..инаце ја сама си ги ставам.. :)
стој стој чекај малце....како мислиш сама ги ставаш,сама си ја рокнала веѓата..и како мислиш сама да бушиш пупак...објасни ми ја таа операција како иде..sd
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
Па вака иде... идеш у аптека... зимаш медицинска игла со дебелина 0,9 ...идес зимаш и пирс купуваш... одиш дома ... седнуваш дезинфициреас се со алкохол 96 проценти и ја свивас иглата малку..(со клешта претходно дезинфицирана ) ...од едната страна ја сечес иглата и го ставас еднои винт од пирсот ( го лепиш) и со другата страна кај со боцка... си бусхис папок :) откако ке избушиш...го сатавас другиот винт и(пак го лепиш) за поцеток 2 неели ке ти стои така..и повеке пати у денот ке дезинфицирас со алкохол... :) ja taka pravam :)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Па вака иде... идеш у аптека... зимаш медицинска игла со дебелина 0,9 ...идес зимаш и пирс купуваш... одиш дома ... седнуваш дезинфициреас се со алкохол 96 проценти и ја свивас иглата малку..(со клешта претходно дезинфицирана ) ...од едната страна ја сечес иглата и го ставас еднои винт од пирсот ( го лепиш) и со другата страна кај со боцка... си бусхис папок :) откако ке избушиш...го сатавас другиот винт и(пак го лепиш) за поцеток 2 неели ке ти стои така..и повеке пати у денот ке дезинфицирас со алкохол... :) ja taka pravam :)
Maричето, да те прашам јас ако не е тајна , колку години имаш и поважно до каде си со образованието и во која сфера тие образованието?
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Па вака иде... идеш у аптека... зимаш медицинска игла со дебелина 0,9 ...идес зимаш и пирс купуваш... одиш дома ... седнуваш дезинфициреас се со алкохол 96 проценти и ја свивас иглата малку..(со клешта претходно дезинфицирана ) ...од едната страна ја сечес иглата и го ставас еднои винт од пирсот ( го лепиш) и со другата страна кај со боцка... си бусхис папок :) откако ке избушиш...го сатавас другиот винт и(пак го лепиш) за поцеток 2 неели ке ти стои така..и повеке пати у денот ке дезинфицирас со алкохол... :) ja taka pravam :)
И после дан продолжвиш со алкохол наредните деној да дезинфицираш? Знајш дека е грешка толку често ставање алкохол? Се разрануват местото, не и дозволуваш на раната да зараснит. Не играј си.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Пирс... би ставила на нос или под устата- ми изгледа убаво.
Но на пупак, веѓа или јазик- НЕ!
На пупак можеби изгледа убаво, но кој ризик е таму да бапнеш пирс...
Веѓа, не дај боже да ти се закачи пирсот за нешто.
Јазик, поодвратно нешто нема ( за мене ). Да си го бушам јазикот, во уста да имам метал... :lud: HELL NO!
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
И после дан продолжвиш со алкохол наредните деној да дезинфицираш? Знајш дека е грешка толку често ставање алкохол? Се разрануват местото, не и дозволуваш на раната да зараснит. Не играј си.
најзабрането е со алкохол на кожа:nenene:
а и самиот начин на пирсање не е соодветен , среќа имаш ако стварно се ти е ок:wink:
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
И после дан продолжвиш со алкохол наредните деној да дезинфицираш? Знајш дека е грешка толку често ставање алкохол? Се разрануват местото, не и дозволуваш на раната да зараснит. Не играј си.
Па имам ставено и ми помина не ми се зазрани...



Maричето, да те прашам јас ако не е тајна , колку години имаш и поважно до каде си со образованието и во која сфера тие образованието?

Иначе имам 17... 3година медицина :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom