Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.640
Не велам дека е лош, ни дека е долг. Не велам ништо, за филмот, всушност. Само дека кај мене The Irishman го држи рекордот по број на заспивања за време на филм. Се на се, 4 пати заспав, 2 пати си подремав убаво по пола саат и повеќе, па после морав да враќам назад... И така наместо 3 и пол саати, за мене траеше можда 5.

One last thing: не го сфаќам хајпот за VFX за филмов. За се можам да разберам: игра на карта сентименталност, ја носи можеби последната голема улога на неколкумина големи актери, ќе остане запаметен како крај на една ера и сл. Ама VFX бе?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Black Panther е The Godfather за Ad Astra...затоа!
што му фали на ад астра? да искочеше пред едно 30 години никој ништо немаше да збори, одисеја 2001 да искочи денес 99% од вас ќе речат глуп дека е. Gravity беше ултра реален па затоа доби толку награди
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Мала шега беше тоа, дека Рон во секоја можна филмска и ТВ тема јаде гомна за суперхеројскиве, и секој ебан можен филм од Ајришмен до новиов на Тарантино ги споредува со некој од марвел филмовиве...што искрено не гледам потреба од такво нешто.
Иначе Ад Астра беше ОК филм, ама премногу досаден ми се виде, а и очекував нешто да се случи во третиот акт, некој твист, на крај ми заврши некако празен.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Мала шега беше тоа, дека Рон во секоја можна филмска и ТВ тема јаде гомна за суперхеројскиве, и секој ебан можен филм од Ајришмен до новиов на Тарантино ги споредува со некој од марвел филмовиве...што искрено не гледам потреба од такво нешто.
Иначе Ад Астра беше ОК филм, ама премногу досаден ми се виде, а и очекував нешто да се случи во третиот акт, некој твист, на крај ми заврши некако празен.
Новиов на Тарантино, само последниот пола саат вреди, све друго е булшит досадно

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
A24

Овие вадат добри филмови

Цела филмографија ми е ставена како мета:pipi:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
A24

Овие вадат добри филмови

Цела филмографија ми е ставена како мета:pipi:
Баш, и мене кога ќе ми се појави таа продукциска куќа или што и да е, знам дека веројатно ќе гледам добар филм.
И Pathe исто.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.649
Поени од реакции
81.695
Буџет 17м. заработка 350милки, кога се вадат добри пари зошто да нема 2 дел?
Не мислев на тој начин, сакав да кажам дека сега приказната безпотребно ќе ја џвакаат во нови делови... најдоа златна кокошка и ќе ја цедат додека не се истроши материјалот, нешто слично како Анабел или Паранормал Активити.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.915
Поени од реакции
84.322
Вилем Дафо е прејак актер бе :D
Снима ептен филмови и тоа сите различни..

И он и Стив Бушеми ми се такви актери, можеш да ги видиш и во арт филмови и во блокбастери и во што ти знам..

Не би се изненадил ако го видам и во балкански филм некад :D

А интересно делува и ова,со амазониве, нетфликсиве и сега Дизниво ќе има ептен big budget movies што нема да одат во кино, а богами прашање на време е после Скорсезе кога и други поназти режисери ќе се приклучат..
Специфична ќе биде индината на филмот и тактиките со стриминг сајтовиве..
Милијарда филма годишно ќе искачаат...

Подобро прашање е статистички гледано дали Нолан може да извади лош или просечен филм?
Одговорот е секако

1576782546045.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom