Premier League - Season 2019/2020

Кој ќе биде шампион 2019/2020 во ЕПЛ?


  • Вкупно гласачи
    280
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.661
Zatoa i treba da postavat televizorce, za da moze glavniot sudija sam da vidi i da proceni.
Џабе, судиите во Англија се ретардирани. И зотоа што во спорт кај што се вртат милијарди, судиите се понашаат како келнери што за викенд судат, а не професионалци, ќе мора да ги поедностават правилата. Едноставно, секоја игра со рака во шестнаесетник, без разлика намерна или не, е пенал. Само така овие со мозочен удар нема да можат да излегуваат со глупи соопштенија.

Притоа, не мислам дека Ливерпул незаслужено победи денес.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.058
Поени од реакции
17.753
Ne ti e malce sram da me spomnuvas vo debata za sudenje? Mislam onaka, baaarem malce sram?
Јас не сум тој што има кажано дека секоја игра со рака е пенал.

Сега гледам подолу се вадиш на дистанцата од ударот на топката до ударот со рака, нели немаше врска колку е оддалечена раката?

Ваква рака како таа на Арнолд во второто полувреме да имаше на Интер Јуве и да не свиреа пенал, не верувам дека ќе викаше абе не се свири ова, преблиску е.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.168
Поени од реакции
107.661
Едноставно, секоја игра со рака во шестнаесетник, без разлика намерна или не, е пенал. Само така овие со мозочен удар нема да можат да излегуваат со глупи соопштенија.
Toa e toa.

Sea so Peja i Klipce zborime na fb, so ova slobodnava interpretacija za penalive sto im e dozvolena na sudiite epten manipulacii se pravat, zaso ova moze za Oliver ne e penal, a za Etkinson e, i ete gi tuka problemite i plackite. Vaka, ako sprovedat edno univerzalno pravilo deka sekoja igra so raka vo 16nik e penal epten polesno ke bide za site. Vidi ti vo Spanija kakvo pravilo imaat, pred nekoe kolo na Real ne mu svirnaa takov penal, centrirase Benzema i igracot na Betis se pusti so klizac, topkata mu projde pod noze i go udri u rakata koja mu bese ispruzena i odvoena od teloto, ama imale nekoe pravilo ne znam tamu ako ne go izdolzuva rakata teloto togas ne e penal :pos:
Abe ludorii e ova so Varov, narocito vo Anglija. Imam vpecatok deka go stavija radi reda, poradi golemiot pritisok od javnosta i klubovite i sega za inaet si teraat po nivno i glumat ludilo.
Автоматски споено мислење:

Јас не сум тој што има кажано дека секоја игра со рака е пенал.

Сега гледам подолу се вадиш на дистанцата од ударот на топката до ударот со рака, нели немаше врска колку е оддалечена раката?

Ваква рака како таа на Арнолд во второто полувреме да имаше на Интер Јуве и да не свиреа пенал, не верувам дека ќе викаше абе не се свири ова, преблиску е.
Ja rekov deka ne znam kako e po novite pravila, zaso sekoj den razlicno kazuvaat, ete vidi go primerot so Real sto go dadov. Ako me prasuvas mene penal e ona, cist kako solza, me boli kur za oddalecenosta.

A za penalite na Juventus znaeme, ne mora da se objasnuvame.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Иста ваква ситуација се деси кај Атлетико пред неколку кола, судијата свирна пенал за Атлетико за игра со рака, ама после тоа гледаа ВАР и го поништија пеналот затоа што претходно пред да го удри во раката противничкиот играч топката се одби од раката на Жоао Феликс.
Нема дискутабилна одлука тука, немаше пенал, ама вторит пат кога го удри топката Арнолд во рака беше чист пенал.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.168
Поени од реакции
107.661
Стек, ВАР не е тука проблем, правилата се.
Te sfakjam sto sakas da kazes, ama toa se dve povrzani raboti, zaso VAR e ustvari sproveduvac na pravilata vo slucaj koga tie ne se pravilno sprovedeni na teren. Znaci ne moze, ednostavno NE MOZE VAR da intervenira za igrata so raka na Arnold i da kaze deka ne e penal. Tuka postoeja 456 000 parametri za penal, odlepena od telo, sprecuvase pas/sansa za gol, taka da ne znam sto povekje sakaa od ova. Zboram sekako za prvata situacija. E sea toa sto za nekoj sudija toa e penal, za nekoj ne e, e dupka vo sistemot i nisto povekje. Igra so raka vo 16nik mora da bide strikno definirana, barem spored mene, ne moze da bide ostaveno na slobodna procena na sudijata.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
И плус оти секоја игра со рака на играч кој напаѓа да се суди, а игра со рака на дефанзивец да не се суди? Поглупо правило од ова нема. Ако дадеш гол и ненамерно ти лизне топката од рака ќе ти го поништат, а ако некој се пушти со клизач со намера да блокира центрашут и при пад ја закачи топката со рака да не добиеш пенал, пошто не го ширел телото или шо ти знам таму... Тешки глупости направија со правилата последниве година-две.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Te sfakjam sto sakas da kazes, ama toa se dve povrzani raboti, zaso VAR e ustvari sproveduvac na pravilata vo slucaj koga tie ne se pravilno sprovedeni na teren. Znaci ne moze, ednostavno NE MOZE VAR da intervenira za igrata so raka na Arnold i da kaze deka ne e penal. Tuka postoeja 456 000 parametri za penal, odlepena od telo, sprecuvase pas/sansa za gol, taka da ne znam sto povekje sakaa od ova. Zboram sekako za prvata situacija. E sea toa sto za nekoj sudija toa e penal, za nekoj ne e, e dupka vo sistemot i nisto povekje. Igra so raka vo 16nik mora da bide strikno definirana, barem spored mene, ne moze da bide ostaveno na slobodna procena na sudijata.
Да ама судијата во ВАР собата и оној на терен имаат услогласено мислење. Како што знаеш и покрај тоа што ние не слушаме, тие комуницираат и споделуваат меѓу себе она што го виделе. Она што го видел судијата, се поистоветува со она што всушност и се случило (немало нешто што не видел на терен во дадениот момент) го потврдуваат и останува на првична одлука.
Автоматски споено мислење:

И плус оти секоја игра со рака на играч кој напаѓа да се суди, а игра со рака на дефанзивец да не се суди?
Се слагам за ова. Мане ви закачи вас гол ама го признаа затоа што имаше лизгање на топкатапо рака.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.653
ако се било перфектно зашто Клоп плачеше кај судиите поготово на крај?
мислам и денес беше оштетен Пул ама издржаа машки среќа копилето Еткисон го нема па не им се исполнија плановите


Sent from my iPhone using Tapatalk
Можеби плачеше зошто бараше фаул во напад над Фабињо кога Сити го постигна првиот гол. Тогаш реагираше ептен бурно, можеби и за тоа што Фернандињо требаше да добие жолт картон.

За друго треба да видам што има изјавено Клоп.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Се слагам за ова. Мане ви закачи вас гол ама го признаа затоа што имаше лизгање на топкатапо рака.
Баш на место пример, ако веќе не се суди пенал заради некоја си природна позиција на раката тоа на Мане треба чист гол да си биде.

Оти пак ќе кажам, мене ми е најбитно да има некој баланс во правилата. Судиски грешки, минимални пред се - имало и ќе има. Ете дури и со ВАР има нејасни ситуации. Но да речеме на Мане му поништуваат гол пошто топката му клизна по раката иако и тој си беше во трк и беше во некоја си (како што ја викаат тие) природна позиција. И замисли 20 минути после тоа се случува ситуација како оваа на ТАА (или таа од мечот Вила-Ливерпул), само дефанзивец на Јунајтед игра со рака и они викаат нема пенал, пошто, ете нека е Линделоф, не си го шири телото..

И каде е балансот тука? Ливерпул губи и гол и потенцијален пенал, а и во двата случаи има ненамерна игра со рака.. Не бива така.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Па да де, не пишав од инает него прва ситуација на која ми текна е таа, која што се поистоветува со муабетов кој што го тераме :)
Знам де, и јас се мислев за некој таков гол кога го пишав најпрвиот пост, ама не ми текнуваше. xD Знам дека Тотенхем на Сити им даде гол во ЛШ после рака од Љоренте, ама тоа беше лани и голот важеше.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.547
Поени од реакции
62.448
Иначе, би полудел раката над Трент да беше од играч на Сити и да не ја свирнеше судијата. Исто така, помалку битна работа е стартот над Фернандињо врз Фабињо кој требаше да биде жолт со што ќе ја лимитираше неговата слбода и агресија во понатамошниот дел од натпреварот.
За крај, Ливерпул сосема заслужено победи али не треба да се занемари фактот дека на Сити им недосатасува добра бројка од првотимците и гостуваа на најтешкиот стадион во моментов во Англија. Во ибратна ситуација, со ваков хендикеп (повреди) верувам дека и Ливерпул би прошол исто на Сити граунд.
Му прогледа еден циничен старт на фабињо во прво полувреме, кога му стави класична сопка на Гундоган чинам, и требаше да му даде жолт. Па ова со Фернандињо беше компензација.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.654
Поени од реакции
9.235
Иста ваква ситуација се деси кај Атлетико пред неколку кола, судијата свирна пенал за Атлетико за игра со рака, ама после тоа гледаа ВАР и го поништија пеналот затоа што претходно пред да го удри во раката противничкиот играч топката се одби од раката на Жоао Феликс.
Нема дискутабилна одлука тука, немаше пенал, ама вторит пат кога го удри топката Арнолд во рака беше чист пенал.
И што се досуди во таа ситуација? Игра со рака од Феликс. За да не се досуди пенал од таа ситуација како причинска последична врска ја вратија играта со досуден енц од Феликс. Така и овде за да беше се најчисто требаше да се досуди игра со рака од Бернардо. За да нема пенал треба да се даде причина, а тоа е претходната игра со рака од Бернардо. Ако се пушти предност од играта со рака на Бернардо, треба пенал. Ама во тој случај ќе беше оштетен Ливерпул објективно. Најчиста одлука ќе беше игра со рака од Бернардо со недосуден пенал за Сити и поништен гол за Ливерпул.

Најголем проблем е што со ВАР се чекирало само контактот со рака на ТАА и е недосуден пенал поради ненамерна игра со рака, а братот ем раката во неприродна позиција и контактот влијае врз текот на акцијата.

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom