Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Член од
26 септември 2012
Мислења
8.087
Поени од реакции
6.727
Чисто да знам како Тито станал Маршал на избори како Грујо, Зајко и Хитлер или како Ким Јонг Ун по таткова линија
Маршал стана откако стана врховен командант на ЈНА , 4 години се бореше герилски со неопремени војници против една од најспремните армии во тогашно време плус домашните предавници и на крајот испадна победник, после војната испадна одличен дипломат кој жонглираше со премоќните завојувани Блока, успеа од ништо да изгради МНОГУ за на крајот НИШТО да не остави на неговите наследници, човекот бил многу повеќе од Маршал
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.003
Маршал стана откако стана врховен командант на ЈНА , 4 години се бореше герилски со неопремени војници против една од најспремните армии во тогашно време плус домашните предавници и на крајот испадна победник, после војната испадна одличен дипломат кој жонглираше со премоќните завојувани Блока, успеа од ништо да изгради МНОГУ за на крајот НИШТО да не остави на неговите наследници, човекот бил многу повеќе од Маршал
Како на пример самопрогласен лидер на суров недемократски апсолутистички заостанат (комунистички) режим т.е. диктатор и масовен убиец ова второво е неминовно без првото.
Јас порадо 100 пати би бил под Грујо и Зајко од Тито. Скраја да Тито никогаш да не се повтори...тоа ми е аманет и порака за идните генерации.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.150
Поени од реакции
2.814
Па нема некоја анализа ниту кај про Ју ниту кај про денес, само рандом факти или сопствени "мислења" во складност на идеолошката матрица.
Факти можат да бидат само статистичките бројки. Јас не ги измислив туку ги кажувам такви какви што се!
Ај да направиме споредба СФРЈ и денес (ама статистики од најбитните работи)

1. БДП по жител
2. Стапка на невработеност
3. Просечна плата
4. Долгот кон ММФ
5. Колку иселени ги има тогаш, а колку сега?
6. Колку е изградено инфраструктура (патишта, автопатишта, железнички пруги, мостој, тунели тогаш, а колку сега?
7. Колку илјадници тони имаше производство на овошје и зеленчук тогаш, а колку сега и колку имаше ситен и крупен добиток?
8. Стапка на криминал, кражби, разбојништва, инциденти, убиства, самоубиства.
9. Џанкери
10. Колку Албанци претепуваа до смрт Македонци тогаш, а колку сега, и колку Албанци ги имаше во владата и на убај работни позиции?

Од вакви работи да напрајме споредба, а не споредба тогаш колку мобилни телефони имало, а колку сега. Или колку коли имало тогаш а колку сега...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Онака, накратрко.
Во СФРЈ се живееше многу, многу подобро. Гледано од сите аспекти. Незамисливо е да се споредува со сегашново.

Но...
Што ќе беше ако СФРЈ не се распаднеше? Јас мислам дека ќе паднеше на нивото на кое сме сега.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.085
Поени од реакции
11.481
Но...
Што ќе беше ако СФРЈ не се распаднеше? Јас мислам дека ќе паднеше на нивото на кое сме сега.
Па не баш, пред да се распадне на СФРЈ и беа понудени неколку милијарди долари од западот за реструктуирање на економијата кон пазарна економија, плус експресно членстово во ЕЗ (тогашна ЕУ) и НАТО. Според мене ќе беше на некое ниво на кое е Чешка или Унгарија сега, на пример.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Бадијала. По смртта на Тито колку што ми е познато, направени се најголемите кредити и арчови, национализмот е подигнат на дефкон 3, а тогаш и ММФ влегува ако добро се сеќавам. Беше оскудација со основни намирници, па потоа дојде уште една порција национализам (во одредени републики, ние си бевме кротки), па "поддршка" на 2 републики за Косово, па висока девалвација на денарот, големи инфлации, па реформите со кои почнаа да се отпуштаат работници (иако денарот се стабилизира, а платите се качија), па план за приватизација... Се вмеша и странскиот фактор кој гледаше шанса за влијание на балканот па во такви услови немаше назад. Значи класика, кредити, кризи, странски служби, дисиденти, национализам ради сето наведено и крај.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Па не баш, пред да се распадне на СФРЈ и беа понудени неколку милијарди долари од западот за реструктуирање на економијата кон пазарна економија, плус експресно членстово во ЕЗ (тогашна ЕУ) и НАТО. Според мене ќе беше на некое ниво на кое е Чешка или Унгарија сега, на пример.
Не сум сигурен дали ќе беше така. СФРЈ од 1980 и СФРЈ од 1990 драстично се разликуваат. Економијата брзо тонеше, државата пропаѓаше. Затоа и се распадна.
Милијардите понудени од западот се сомнителни. Од една страна нудат, од друга тие помогнаа распадот да се случи побрзо. Можеби беа само фолирање.
Бадијала. По смртта на Тито колку што ми е познато, направени се најголемите кредити и арчови
Немам точни податоци, ама мислам дека и за Титово време долгот беше огромен. Некаде во почетокот на осумдесетите беше околу 40 милијарди долари.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.079
Поени од реакции
2.040
Немам точни податоци, ама мислам дека и за Титово време долгот беше огромен. Некаде во почетокот на осумдесетите беше околу 40 милијарди долари.
Долгот беше 22- 25 миљарди долари ,пичкин дим, денес само србите и хрватите имаат борч над 80 миљарди евра, економијата им е у курац и секој шо можит ја фаќат бежанијата.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.150
Поени од реакции
2.814
Во СФРЈ требаше партиска книшка за вработување, ама за работни позиции (директор, управник, шеф, инспектор, судија, поротник, јавен обвинител, член во советот во општина. Од 21 милион население во цела СФРЈ имаше 200.000 вработени со партиски книшки. Тоа е ништо. А денес во Македонија од 200.000 вработени едно 160.000 се со партиски книшки. Истата е ситуацијата и во другите Ју-републики со партиско вработување само Словенија е исклучок...

Денес за секој вработен во државно треба партиска книшка и за чистач во ЈП Комуналец и за казмокопач во ЈП Водовод и канализација, и за Болничар и за отпушувач на канализации во Нискоградба. И не е само партиската книшка доволно. Треба и да дадеш мито од едно 2.000 евра за да ти заврши некој работа. Друго Кога ќе има избори треба да одиш на митинзи, протести, контрапротести следно и контраконтрапротести ќе измислат. Еден митинг не смееш да пропуштиш. И имаш задача на митинзи, протести кога ќе се спомне противничката партија да упатиш свирежи со двата прста в уста пикнати, да викаш уууууууу, уааааааа да земиш хамер хартија и да напишиш нешто, да даваш аплаузи, да упатиш вештачка насмевка пред камерите и да скандираш Заев или Мицкоски. Доколку пропуштиш само еден митинг ти се јавуваат на телефон и ти викаат еј од утре да си бараш друга работа... Нема никакво оправдување дали детето ти има 39 температура, дали дента именден правиш за детето, дали правиш веридба за синот.
Други задачи освен одење по митинзи ти се да лепиш плакати на џамој, да одиш по куќи и да раздаваш пенкала, упаљачи, шалој, капчиња мајци...

Но во СФРЈ немаше ни митинзи ни предизборни кампањи. И дома да ти ѕвонат од штабој и да те убедуваат со гласање. Никој не се замараше со политика.
Освен Тито и Лазо никој друг политичар не знаевме. Не знаевме ниту еден министер, ниту еден пратеник, не знаевме кој ни е градоначалник...
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
И гомната кога ќе се исеревме мирисаа на лаванда, тревата беше позелена, сонцето посјајно сјаеше, птиците не сереа по шофершајбни, се живееше до 101 и назад, од чешмите во вц течеше млеко, а од тие во кујна ракија.....

Јебига се е поубаво и полесно курето кога се дига и се ебат млади пичиња.....да ми опростите на речникот.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.990
Поени од реакции
80.797
Како на пример самопрогласен лидер на суров недемократски апсолутистички заостанат (комунистички) режим т.е. диктатор и масовен убиец ова второво е неминовно без првото.
Јас порадо 100 пати би бил под Грујо и Зајко од Тито. Скраја да Тито никогаш да не се повтори...тоа ми е аманет и порака за идните генерации.
Убаво ти викам ја не излегувај од берза, ти упорен да се брукаш.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.867
Поени од реакции
29.741
,,,ne deka neshto posebno no vo toj period nemashe vleguvanje po zgradi i zvoneje od stan do stan za lekuvanje,za detski kolichki,i stari alishta za deca,,,
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
Факти можат да бидат само статистичките бројки. Јас не ги измислив туку ги кажувам такви какви што се!
Ај да направиме споредба СФРЈ и денес (ама статистики од најбитните работи)

1. БДП по жител
2. Стапка на невработеност
1) 1569851085444.png

2) https://www.uklo.edu.mk/filemanager/trudovi/2ro mesto trud.pdf
Од осамостојувањето па се до денес Република Македонија бележи константно високи стапки на невработеност, односно меѓу највисоките стапки на невработеност во Европа. Уште пред осамостојувањето Македонија бележеше големи стапки на невработеност односно во 1975 година стапката на невработеност изнесуваше 22,04 %, во 1985 година 21,82 %, во 1990 година стапката на невработеност изнесуваше 23,55 %.
1569851263695.png
Стапката е иста или пониска.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
D

Deleted member 12196

Гостин
Но во СФРЈ немаше ни митинзи ни предизборни кампањи. И дома да ти ѕвонат од штабој и да те убедуваат со гласање. Никој не се замараше со политика.
Освен Тито и Лазо никој друг политичар не знаевме. Не знаевме ниту еден министер, ниту еден пратеник, не знаевме кој ни е градоначалник...
Тогаш немаше избори па да одиме на митинзи и да нè убедуваат да гласаме. Политиката ја кроеше врхушката на СКЈ.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
,,,ne deka neshto posebno no vo toj period nemashe vleguvanje po zgradi i zvoneje od stan do stan za lekuvanje,za detski kolichki,i stari alishta za deca,,,
Нормално дека немало да се оди за лекување, чим си заболел од нешто сериозно сандук по димензија.
И чак со ова мртво здравство што го имаме, Македонија има 5-6 години повисок животен век од колку за времето на Југославија.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE

Kajgana Shop

На врв Bottom