Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Нема.
Лага е.
Луѓето во СФРЈ живееја во колиби и јадеа корења, какви Либии, Африки, Зимбабвеа...какви бакрачи.
Сега е добро што дојде демократија и сите по цел ден млатиме миљони на берза.
:tapp:
Да бе стануваш насабајле уште си по пижами седнуваш на нет и хоп милионче лапаш ... што ти значи капитализам, слобода, демократија, еднакви можности тралалала... а не порано во времето на диктаторот Тито кога на голи оток го влечеа народот и го камшикуваа :vozbud:
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.351
Разликата е што сега одат таму како чистачи на вц и тоа под ризик да ги вратат во лименка...
Глупости. Чистачи на вц, а во СФРЈ демек идеа директори да бидат и менаџери......
Возат камиони, монтираат цевки, оперираат багери, кранови и тогаш и сега.
Не се секирај, за чистачи на ВЦ во Афганистан идат Филипинци, Индијци, Непалци и слични.

Што се однесува до ризикот, ете кажи ми колку погинале до сега сите тие? Седат во бази 99% од времето, заштитени како поларни мечки. Повеќе загинати има на скелиња него шофери на цистерни со вода во Афганистан.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.150
Поени од реакции
2.816
Абе и во СФРЈ се крадело ама скришно/тајно, се крадело и во транзицијата од 90те години на минатиот век ама пак не како сега во новиов модерен просперитетен капиталистички и демократски 21 век, денес се краде богами без усул и тоа веќе мафијата не се ни крие, туку напротив се е под нивна контрола и медиуми и власт/партии(сите), институции, енергетски сектор, цела индустрија, трговија, еве на пр. градежнана мафија узурпира и изгради се, секое ќоше, едно е*ано камче, дрвце или грмувче не оставија !
Во СФРЈ се крадеше ама доста луѓе па дури и директори си лежеа во затвори и им беше даван квалитетен ќотек, (со скршена вилица испаднати заби и пукната аркада и да мочаат крв) а сега кој директор на државна институција за проневера на пари има лежено в затвор??? Го префрлуваат од една во друга институција...

И што фајде тоа да е сведено само на кажување по медиумите дека тој и тој чоек проневерил толку милиони евра?

Свако чудо три дана. После неколку дена ќе речат „Веста е демантираме и притоа јавно му се извинуваме“. Или „Сепак нема докази дека тој и тој чоек проневерил милион евра...

Денеска лежат во затвори само тој што украде 20 ќебапи од кафана и слични такви на него...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Во СФРЈ се крадеше ама доста луѓе па дури и директори си лежеа во затвори и им беше даван квалитетен ќотек, (со скршена вилица испаднати заби и пукната аркада и да мочаат крв) а сега кој директор на државна институција за проневера на пари има лежено в затвор??? Го префрлуваат од една во друга институција...

И што фајде тоа да е сведено само на кажување по медиумите дека тој и тој чоек проневерил толку милиони евра?

Свако чудо три дана. После неколку дена ќе речат „Веста е демантираме и притоа јавно му се извинуваме“. Или „Сепак нема докази дека тој и тој чоек проневерил милион евра...

Денеска лежат во затвори само тој што украде 20 ќебапи од кафана и слични такви на него...
Да а тоа е така затоа што тој што продавал диво на пазар, марули, чајче, чорапи и сл. или пак тој што украл ќебапи тие личности немаат по неколку десетици или по неколку стотици милиона евра па да подмитуваат или купуваат инспектори, полиции, судови... и затоа ќе си плаќаат казни па и ќе си лежат во затвори, а оние олигарсите што и да направат гајле им е па на нив самите институции и политичари им се во џебот !
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
579
Поени од реакции
831
Скоро секој од нашите татковци, дедовци на млади години во СФРЈ биле во едно 10-15 држави. Градежниците, електроинсталатерите, монтерите, плочкарите, водоводџиите биле до Ирак, Иран, Либија, Кувајт, Тунис, Египет, СССР (Русија - црвениот плоштад во Москва, Санкт Петербург, Јакутск, Краснојарск) - Украина (Киев, Одеса и Харков) - Белорусија, Чехословачка и нормално во сите шест ЈУ републики. Граделе патишта, автопатишта, мостој, далеководи, хидроцентрали, термоцентрали... Исто така од овде од гигантските фабрики во Русија се праќале на обука Инженери, технолози, контролори, со платен превоз и смештај...

А ние младиве шо сме виделе појќе од Драч, Валона, Саранда, Будва, Уљцин, Лефкада, Полихроно и Халкидики... Кога ќе имаме ние шанса да одиме во тие земји каде што биле нашите во СФРЈ времето???
Немој немој вакви податоци алергична ни е дебилнава неработна младина на вакви муабети,најлесно е да плукаш по Југославија иако таа иста Југославија ја изграде оваа наша творевина во која колку што Тито изграде овие неможат ни да искрпат.
И да факт е дека во ЈУ живееле подобро,и штета што се распадна и тоа голема!
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.381
Па кога зобруваме за квалитет на живот во ЈУ веќе зборуваме за фактографија.
Ете не сум кликнал одговори на батето погоре. Споредбата што од вчера ја тегне заптијата, а со која максер се согласува не е фактографија.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ете не сум кликнал одговори на батето погоре. Споредбата што од вчера ја тегне заптијата, а со која максер се согласува не е фактографија.
Па нема некоја анализа ниту кај про Ју ниту кај про денес, само рандом факти или сопствени "мислења" во складност на идеолошката матрица.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
skoro pola vek,pominav vo taa SFRJ i nikogas vo nikoe vreme-vo tie godini da si me prasal ne sum znael koj e premier na taa SFRJ,a ne pak za nekoj minister, a nedaj boze da si me prasal pa za koj e premier na togasna Makedonija ili koja suknja e glavna vo vojska,osven TITO sto sme go znaele,drugo nisto ne ne interesiralo, a sega sekoe dete vo gradinka znae za Grujo-Zajko-pa duri i koj e crpko a koj pastir a i ke ti nabrojat bar uste deset nebanjati ili severdjani.Sega ti pak vidi kaj i kade i koga se ziveelo podobro.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.381
Па нема некоја анализа ниту кај про Ју ниту кај про денес, само рандом факти или сопствени "мислења" во складност на идеолошката матрица.
Океј, до негде се согласувам со ова.
Поентата ми беше дека на ваква дискусија, се истрчува батето, се согласува со пост кој вика дека е штета што ние денес немаме шанса работно да ја посетиме Либија и на крајот вика факт е дека во Југославија се живееше подобро.

Мислам се разбираме.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Океј, до негде се согласувам со ова.
Поентата ми беше дека на ваква дискусија, се истрчува батето, се согласува со пост кој вика дека е штета што ние денес немаме шанса работно да ја посетиме Либија и на крајот вика факт е дека во Југославија се живееше подобро.

Мислам се разбираме.
Едно што го усовршуваа занаетот (затоа тогаш имаше саглам квалификувани мајстори), друго беа релативно добро платени. Трето, имаше девизен прилив или размена на роба (нафта, што и да е), со тоа ќар и за работникот и за фирмата и за државата.
вика факт е дека во Југославија се живееше подобро.
инвестиции во градежништво не е поврзано со подобро полошо. Само реизградба на за електричната инфраструктура чинело 12 милијарди долари. На сличен начин (без војна) добиваа и југословенските компании.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.003
skoro pola vek,pominav vo taa SFRJ i nikogas vo nikoe vreme-vo tie godini da si me prasal ne sum znael koj e premier na taa SFRJ,a ne pak za nekoj minister, a nedaj boze da si me prasal pa za koj e premier na togasna Makedonija ili koja suknja e glavna vo vojska,osven TITO sto sme go znaele,drugo nisto ne ne interesiralo, a sega sekoe dete vo gradinka znae za Grujo-Zajko-pa duri i koj e crpko a koj pastir a i ke ti nabrojat bar uste deset nebanjati ili severdjani.Sega ti pak vidi kaj i kade i koga se ziveelo podobro.
Сте гласале за премиер и претседател на СФРЈ или СРМ ?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.003
со која тенденција е прашањево, дали е исто со дали гласале античките кој да им биде цар или ??
Чисто да знам како Тито станал Маршал на избори како Грујо, Зајко и Хитлер или како Ким Јонг Ун по таткова линија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom