Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
За Toshiba мислам се купува такво дајлинско за weekly timer 1ххх ден негде беше.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.187
Поени од реакции
5.084
Разбрав.
Значи сабота и недела ако сум дома цел ден уште наутро ќе ја зголеми температурата.
Или ако секој викенд патувам некаде, сабота и недела температурата ќе ја остане пониска.
Da tocno taka.
Kako ke ja nasteluvas na tajmerot taka ke se upravuva klimata.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Неделен тајмер е тоа. Прекрасна работа. Има Мицубиши LN, FH и SF мислам.

Кај мене цело лето беше на:
22ч да оди на 26ц
08ч да оди на 25ц
14ч да оди на 24ц
18ч да оди на 25ц

И си тера сама понатаму.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Да. Тајмерот е прекрасно изведен на Митсубиши
7 дена со по 4 ивенти дневно. За секој брзина, насока и температура.

Само што може да настане колизија ако се употребува тајмерот на далечинско и ако се употребува на MELCloud.
Овој другиов е далеку поедноставен за сетирање
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Druze na Geee toa vo sekoj moment od denot mozes da go pravis baska.od tajmerot za on / off ,treba da imas internet wi-fi ruter kaj klima uredot i gree+ app.na telefonot gi konektiras i kade i da si i vo Germanija da si mozes po zelba da ja setiras klimata :stepeni ,fan,itn....
Автоматски споено мислење:


Ok se toa za zagubite za kvadraturata za 2.4kw na -10 ,no kazi kolku trosese Tundrata na najladnoto ? i kolku i pusti beck up.?
imav pishano i prethodno za situacijava od babata i dedoto. Mene mi e enigma kako ja piminaa zimava bez nikakov problem, bez back up i so smeshni smetki, dali 4500 denari im dojde najvisokata za Januari. Ushte pochudno mi e shto baba mi e tezhok, ama TEZHOK zimurlija i otide na inverter od drva. Ne se disheshe kaj nea na zima, mislam deka 27 stepeni imashe vo stanot kaj nea. Cisto za edna mala ilustracija, Septemvri 2018 ja stavija klimata, sekoj 13ti mi se javuvashe koga ke dojdeshe smetkata za struja i mi se faleshe i ednash me prasha da ne e neshto greshka :), posebno za Januarskata smetka. Dodusha, od ko ja stavija klimata, go ostadoa kjumbeto da im stoi od strav da ne ne se stoplat, normalno niednash ne go zapalija, za sega pred mesec dena da go spushtat konechno vo podrum. I ushte edna pozitivna rabota vo celava situacija e toa shto otkako go trgnaa kjumbeto, taka im se otvori dnevnata, da bea fascinirani.

Prvichno, ne veruvav deka ke se stoplat so klimata, kog aja kupija, im kazav deka se plasham deka vo najladnoto ke imaat problem, ama bukvalno niednash ne mi se pozalija. Mokjna klima e Haierot, ne go velam ova tendeciozno, jas se smetam za mnogu iskren i objektiven vo davanjeto mislenja tuka, ama klimata za parite e navistina fenomenalna. Gospod da im ja pozivee samo.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
imav pishano i prethodno za situacijava od babata i dedoto. Mene mi e enigma kako ja piminaa zimava bez nikakov problem, bez back up i so smeshni smetki, dali 4500 denari im dojde najvisokata za Januari. Ushte pochudno mi e shto baba mi e tezhok, ama TEZHOK zimurlija i otide na inverter od drva. Ne se disheshe kaj nea na zima, mislam deka 27 stepeni imashe vo stanot kaj nea. Cisto za edna mala ilustracija, Septemvri 2018 ja stavija klimata, sekoj 13ti mi se javuvashe koga ke dojdeshe smetkata za struja i mi se faleshe i ednash me prasha da ne e neshto greshka :), posebno za Januarskata smetka. Dodusha, od ko ja stavija klimata, go ostadoa kjumbeto da im stoi od strav da ne ne se stoplat, normalno niednash ne go zapalija, za sega pred mesec dena da go spushtat konechno vo podrum. I ushte edna pozitivna rabota vo celava situacija e toa shto otkako go trgnaa kjumbeto, taka im se otvori dnevnata, da bea fascinirani.

Prvichno, ne veruvav deka ke se stoplat so klimata, kog aja kupija, im kazav deka se plasham deka vo najladnoto ke imaat problem, ama bukvalno niednash ne mi se pozalija. Mokjna klima e Haierot, ne go velam ova tendeciozno, jas se smetam za mnogu iskren i objektiven vo davanjeto mislenja tuka, ama klimata za parite e navistina fenomenalna. Gospod da im ja pozivee samo.
А ти си бил ли кај нив? Тоа значи дека куќата не им е лоша штом 3KW ги загреало. Кои сетинзи ги користеа? Еве сега еден куп народ прашува за клими и ова се многу важни податоци. Кажи ми дали е 12ка, да не е 18ката? Новава Греен или старата? Фенот на која бројка им е? Бучи ли, нешто од комфор коментар?
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
одличен одговор за греачите а ти стрелчо прво информирај се малку па после треси зелени за кои модели е тоа. читаш Нордиц или Нортх или ти Македонија Нордик ја прекрсти. или дека сте платиле за галичките греачи па сега фали ги по форуми дека мора да се има. поголема глупост од греач на клима нема. да беше така немаше јапонска клима без греач да има. паметен и добар дефрост е се што треба, ама нормално кај галичките малку тешко ќе го добиеш. мада гледам сте прошитиле user по салоните да ги фалат галичките на форумов.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
imav pishano i prethodno za situacijava od babata i dedoto. Mene mi e enigma kako ja piminaa zimava bez nikakov problem, bez back up i so smeshni smetki, dali 4500 denari im dojde najvisokata za Januari. Ushte pochudno mi e shto baba mi e tezhok, ama TEZHOK zimurlija i otide na inverter od drva. Ne se disheshe kaj nea na zima, mislam deka 27 stepeni imashe vo stanot kaj nea. Cisto za edna mala ilustracija, Septemvri 2018 ja stavija klimata, sekoj 13ti mi se javuvashe koga ke dojdeshe smetkata za struja i mi se faleshe i ednash me prasha da ne e neshto greshka :), posebno za Januarskata smetka. Dodusha, od ko ja stavija klimata, go ostadoa kjumbeto da im stoi od strav da ne ne se stoplat, normalno niednash ne go zapalija, za sega pred mesec dena da go spushtat konechno vo podrum. I ushte edna pozitivna rabota vo celava situacija e toa shto otkako go trgnaa kjumbeto, taka im se otvori dnevnata, da bea fascinirani.

Prvichno, ne veruvav deka ke se stoplat so klimata, kog aja kupija, im kazav deka se plasham deka vo najladnoto ke imaat problem, ama bukvalno niednash ne mi se pozalija. Mokjna klima e Haierot, ne go velam ova tendeciozno, jas se smetam za mnogu iskren i objektiven vo davanjeto mislenja tuka, ama klimata za parite e navistina fenomenalna. Gospod da im ja pozivee samo.
Zosto TI za tebe ne si ja zede Haier tundra 12 kata vo dnevnata Ako Moze Da gree 44m2 I e tolku mokna. TI zede Dve micibushi za vo dnevnata.
Reci tolku se toplotnite zagubi zatoa greela dobro.
Za 20karti gore dolu se slicni klimite Da ne se lazime.
 
Последно уредено:

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Ај да си земеме сите по една "ѕидна греалка" што дува топло и ладно, и да ја затвориме темава еднаш и засекогаш


Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
да беше така немаше јапонска клима без греач да има
Такозваните Нордик модели имаат. Барем кај Mitsubishi FHZ моделите
Еве ти Русин “научник“
 
D

Deleted member 95595

Гостин
А ти си бил ли кај нив? Тоа значи дека куќата не им е лоша штом 3KW ги загреало. Кои сетинзи ги користеа? Еве сега еден куп народ прашува за клими и ова се многу важни податоци. Кажи ми дали е 12ка, да не е 18ката? Новава Греен или старата? Фенот на која бројка им е? Бучи ли, нешто од комфор коментар?
E kako ne sum bil, vo isti grad zivejme. Klimata e starata Haier, 3,5ka, na R410 freon. Ziveat vo stan, na prizemje vo zgrada gradena pred 8 godini nekade, pVC prozori, 7cm stiropor izolacija na zgradata. Nad niv se gree, do niv ne, dva nadvoreshni zida, pod niv garaza za koli, prazna, nedopraena i nema izolacija nikakva na tavanot od garazata. Stanot e orientacija Jugoistok. Klimata namestena beshe na 24/25/26, menuvaa vo zavisnost od potrebite, a fanot isto taka go menuvaa, te AutoFan, te 2 izduv (klimata ima 3 brzini). Pretivka vmatreshna, tivka nadvoreshna, vo najladnoto mozebi imadhe nekoe brmcenje, ama nishto strashno od toa shto ja nachekav jas nekolku pati. Vnatreshnata e iznenaduvachki tivka i na povisoka brzina, a istoto vazi i za 5,5kata Haier, mnogu tivka vnatreshna ima pri izduv i predpostavuvam deka toa se dolzi na shirokiot otvor shto go ima vnatreshnata edinica kaj fanot i lesno strui vozduhot. Ete, toa e toa shto mozam da go kazam. Za defrosti nemozam da kazam, dotolku ne sum kisnel doma im, ama gi prashuvav za toa babata i dedoto, mi kazaa deka ne zaprimetuvale defrosti, ama ova nemozam so sigurnost da go kazam.
Zosto TI za tebe ne si ja zede Haier tundra 12 kata vo dnevnata Ako Moze Da gree 44m2 I e tolku mokna. TI zede Dve micibushi za vo dnevnata.
Reci tolku se toplotnite zagubi zatoa greela dobro.
Za 20karti gore dolu se slicni klimite Da ne se lazime.
Pa normalno deka se tolku toplotnite zagubi cim uspevala da zagree, Sherloku.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
376
Поени од реакции
527
Klima uredite gi napravivte kako da se Space Shuttle nevidena tehnogija izmislena a gi ima 50 god mozebi i poveke e se usovrsuvaat ama ne do tolku da se odusevuvaat so nedelni tajmeri so poveke inventi dnevno pa vakov fan takav izduv 3D izduf na vazduh, vlezes vo stranata Klimi i koga se vide ova klima imala vakov onakov filter pa greaci pa setinzi 101 cude ke se procita. I koga ke ja kupes koga ke ja namestis covek ocekiva Space Shuttlot da go odnese na mesecinata a ustvari kako i sekoja klima sto nivna rabota e da duva toplo ili ladno a i najbitno da e ekonomicna a i potrosuvackata na sekoj inverter zavisi od kvadraturata i od objektot koj se zagreva ili lade. Citam i nemozam da se iznacudam kakvi tekstovi ima so golema vozbuda se pisuva za kluma uredite.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
60
Поени од реакции
4
20190927_175816.jpg
Sto mislite za ovaa tabela na 5.5ka. Ne ja razbiram bas. Dali pisuva kolku kwh trosi ili kolku kw zagreva pri odredena temperatura.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom