Улична библиотека - можно ли е?

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
kako sto kazuva naslovot, mozno li e ova kaj nas da opstoj poveke od tri dena.
ZA MOJOT GRAD
Ponedelnicki se fativ za rabota i ne me cinese skapo.
Nekolku parcinja iverica i tabla lesonit,strafovi,sajki,lepak,boja i besplaten trud.
EVE sefte li e vo nasiov grad,postaviv javna - ulicna biblioteka vo T.C. Biser.
Idejata e da sekoj graganin si zemme od tuka kniga-besplatno i moze da ja cita tuka nekade na klupite ili da ja ponese doma.
Idejata e i sekoj sto ima doma procitani i nepotrebni za nego knigi da gi donese i ostavi tuka.
Jas za pocetok donesov-desetici knigi za start na ovaa akcija.
Zabraneto e zemanje knigi za prodazba.
Ne me primeti nikoj i ne me sopre nikoj (od inspekciite)
E sega kako ke se odviva ova i kolku ke bide vo upotreba ne zavisi od strancite vo gradov tuku od samite nas.
Donirav i poveke knigi od lektirite za O.U. ama i edna retka prviot makedonski roman originalot koj bese zabranet Selo zad Sedumte jaseni. A vas moze i ovaa ke ve interesira pa odete zemete ja Pazi tako da ostanes nevina ili Karton Siti i dr.
ZEMI-PROCITAJ I VRATI i donesi druga ako imas.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Ќе идат, ќе ги зимат и ќе ги користат за потпал зимниот период.
Ова не успева уште 1000 години кај нас.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
На Запад имаат т.н. Charity Shop каде луѓе оставаат свои работи меѓу кои и книги за никаква компензација а истите тие книги се продавани за симболична цена од 50 центи или евро и сите пари идат како донација за оние кај кого е потребна.
Кај нас само тоа би било единствен начин да ваков некој тренд опстане, со што тие што ќе работат ќе мораат да бидат финансирани/плаќани од државата. (на запад задолжени се црквите)
Гарантирам дека доколку се постават на ударна локација и без никаков надзор дека има пепел да ги направат за нецел ден.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Оваа идеја беше реализирана во Струмица. Младински совет постави мини библиотеки на повеќе локации во градот. Концептот беше да оставиш прочитана книга и да земеш друга што некој друг ја оставил. Тогаш оставив неколку мои книги и успеав да ја земам „Крајцерова соната“ од Толстој. Изгледаа симпатично.



За неполн месец им се случи ова:

 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
349
Поени од реакции
350
Во Скопје има во паркот во Ѓорче Петров, не знам кога е поставена (ја има на Google Street View од 2014 година, до чуварската куќарка: линк).
Пред две години видов и една во Струмица.
И јас имав идеја за поставување, но сум голема мрза, па можеби реализацијата на @Anco ќе ме мотивира.

Инаку во светов ги има, во Америка се познати како Little Free Library и се каталогизирани преку https://littlefreelibrary.org/ ,
а во Европа повеќе се користи https://openbookcase.org/ .
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.047
Поени од реакции
13.539
не е само кај нас дека не успева. Го имам видено на неколку места, на неколку аеродроми и секогаш е празно
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
pred malku pominav tuka kaj ulicnava biblioteka....i
nema niedna od knigite za lektiri od 3-5 odd. a bea tocno 10.
se somnevam deka se zemeni za prodazba i imam eden osomnicen tamu sto prodava vakvi knigi.
------------
arno mi tekna ostanatite 100+ knigi da gi pratam za nasincite vo PUSTEC i toa so golemo zadovolstvo
-------------
ne sme dorasnati za edna vakva idea i akcija (i po edna nedela nikoj ne ostavil ni edna kniga ARAM)
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
pred malku pominav tuka kaj ulicnava biblioteka....i
nema niedna od knigite za lektiri od 3-5 odd. a bea tocno 10.
se somnevam deka se zemeni za prodazba i imam eden osomnicen tamu sto prodava vakvi knigi.
------------
arno mi tekna ostanatite 100+ knigi da gi pratam za nasincite vo PUSTEC i toa so golemo zadovolstvo
-------------
ne sme dorasnati za edna vakva idea i akcija (i po edna nedela nikoj ne ostavil ni edna kniga ARAM)
plot twist.
Нашинецот од Пустец му ги продал на големо тие 100+ книги на осомничениот што продава "такви книги" :gjavol::sneaky:
 
K

kicodarker

Гостин
Се си мислам дека Анчо
(човек во одминати години и желба за внимание,како и секој пензионер) деновиве сам ќе си ја растури библиотеката за да може да речи "еве на каква стока од провинција им правам библиотека, со мој труд и средства, а овие говеда ја искршиле".
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Ќе доат цигани и ќе испокрадат све. Шптари ќе ги испокршат, пошто, нели тоа се каурски библиотеки, а и наши (т.е. каури) ќе им ебат матер, онака фор но ризон ат ол (на пример дека се поставени од комуњари или нешто слично). Не треба овој народ да се измачува со книги и библиотеки. Него му требаат работни логори, радијација, pm10 со вредност од 1018, како и малку ќутек.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Слика6440[2].jpg ... Слика6441[2].jpg ... Слика6442[2].jpg ... eve ja i vtorata ulicna biblioteka postavena denes vo Skopje-posoledna 15-5.
A taa prvata vo T.C. Biser dobro si raboti i te e stalno polna te e stalno prazna.
Се си мислам дека Анчо
(човек во одминати години и желба за внимание,како и секој пензионер) деновиве сам ќе си ја растури библиотеката за да може да речи "еве на каква стока од провинција им правам библиотека, со мој труд и средства, а овие говеда ја искршиле".
janlas si...bibliotekata si stoj na mesto i stalno gledam novi knigi.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.516
Вакво нешто би функционирало доколку некој цело време седи до уличната библиотека и зема податоци од секој што ќе сака да земе книга па ако не ја врати да може да го пријават во полиција за кражба. Друга опција за вакво нешто не успева.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Вакво нешто би функционирало доколку некој цело време седи до уличната библиотека и зема податоци од секој што ќе сака да земе книга па ако не ја врати да може да го пријават во полиција за кражба. Друга опција за вакво нешто не успева.
pred nekoj den (imam poveke vakvi postaveni ulicni biblioteki) vo bibliotekata vo T.C. Biser vecetra nekoj ja napolnil cela stalaza so knigi. Okolku 9 casot eden star vampir si napolni dve torbi i jas se dobliziv do bibliotekata imase uste desetina knigi i da ne dofatam gi zema site i gi povlece kaj nego.Pobara kesa vo bliskiot butik ja napolni i zamina.Edvaj se vlecese poradi tezina na knigite.Resiv ke go pratam verojatno tuka ivee blisku. No otide dosta daleku so nekolku odmaranja. Go pomina onoj park so neonki i zamina nakaj Micurin.Jas se otkazav od poterata i se vrativ,Sigurno ke gi nosi na Kej da gi prodade a ne oti toj znae da cita.
I se zema kniga-dve e ne vaka, jas cesto na ostavemite knigi poisuvam PROCITAJ PA VRATI ama toa ne se desilo nikogas.
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
pred nekoj den (imam poveke vakvi postaveni ulicni biblioteki) vo bibliotekata vo T.C. Biser vecetra nekoj ja napolnil cela stalaza so knigi. Okolku 9 casot eden star vampir si napolni dve torbi i jas se dobliziv do bibliotekata imase uste desetina knigi i da ne dofatam gi zema site i gi povlece kaj nego.Pobara kesa vo bliskiot butik ja napolni i zamina.Edvaj se vlecese poradi tezina na knigite.Resiv ke go pratam verojatno tuka ivee blisku. No otide dosta daleku so nekolku odmaranja. Go pomina onoj park so neonki i zamina nakaj Micurin.Jas se otkazav od poterata i se vrativ,Sigurno ke gi nosi na Kej da gi prodade a ne oti toj znae da cita.
I se zema kniga-dve e ne vaka, jas cesto na ostavemite knigi poisuvam PROCITAJ PA VRATI ama toa ne se desilo nikogas.
Анчо..Анчо..луѓево "си позајмуваат" песок, цигли, алат, дрва прв комшија ќе ти "позајми" ако куќата е празна дека ја користат ретко(викендица или иселени или е во градба), а не ова. На крајот книгите ќе завршат по ФБ страни за стари ствари, или по бувљаци или по тезгиве за книги.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom