Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Тие шо заработуваат од обработување земја и чување стока јас не ги омаловажувам, напротив, зборам за продажба на таква земја.
Такви профити, да не се лажеме. Знаеме секоја година какви плачки се со откуп на било кој продукт земјоделски, така да....да беше убаво сите таму ќе одевме, а не обратно.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
120е за Скопје? мислам дека си грешка али ок, па и наместен...
Tolku plakam jas, 55m2 vo lisice komplet namesten. I za 100e ke najdes so dogovor na podolg vremenski period. A istiot stan da go kupis 50 bona ke ti bara. Za istite pari mozev da zemam i 74m2 stan isto tuka u komsiluk ama ne mu bese iskuceno parnoto pa taka radi parnoto ne mi se isplakase.
Nekoi so vrski si zemaa od tie drzavnite na puig pod kirija, 1500den kirija za 50-60m2 stan, pa sega vidi.
Sprema kiriite cenite vo sk treba da se prepolovat, ama poso kaj nas e cudo od ekonomija ne vazi nikakva pazarna i ekonomska logika toa e sto e.[DOUBLEPOST=1540710234][/DOUBLEPOST]https://telma.com.mk/pregovorite-pomegu-gradonachalnikot-zlatko-marin-i-investitorot-fatmir-etemi-se-vo-korsokak/
Patem i ljockite pocnaa da trcaat po medot i kajmakot kaj so ne im e mestoto, vo sovremeniot zlaten makedonski rudnik aerodrom.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.959
Ја искрено сакам луѓето од Македонија да размислуваат ко тебе и да почне да се гради и во другите градови, и да се отвараат министерства, фирми и институции, ама не, они запнале Карпош, Центар и Аеродром. Џорче им е испод част пошто кај нив селата биле толку далеку од "чаршија". ФИРОМ логика јебеш га, само ја сељак размишљам и сањам за некое планинско село, со помалце луѓе по можност.
Проблем е политиката во државата и колку се грижи за индустријата, земјоделството и тн во помалите градови.
Пример ќе го земам земјоделството, ако државата го стабилизира да нема пикови оваа година да ти го платат производот 100 денари, а следната за ист квалитет 30 денари голем дел и од тие што имаат административни работни места ќе се вратат назад. Еве последната година во Прилеп се плати тутунот одлично, заедно со субвенциите достигна и до цена скоро 300 денари по 1кг што не било никогаш и пак имаш луѓе што се плашат да инвестираат во тоа затоа што следната година не се знае ни дали ќе дојде просек по 240 денари, тутунските комбинати се изживуваат со народот. Иста приказна ти е со грозјето, овоштарници, ран зеленчук, градинарски производи, нека го стабилизираат пазарот или нека ти ги отворат границите да може да извезуваш самиот ќе правиме муабет колку народ ќе се врати назад. Остави приказните дека на луѓето не им се работи и дека сите сакаат да работат административна работа, треба луд и садист да е некој да седи за 20 000 плата во метрополата, ако во неговиот град може да извади просек 40 000 и да живее во подобри услови.
Па во помалите градови скоро сите живееме во куќи, кој живеел во куќа и во стан може да направи споредба и ме разбира кој е лезетот во куќа наспроти стан, дворче, гаража, поголем простор, не се замараш со 20+ комшии, мир и спокој.

7. Поголеми плати, повеќе работни места.
Им е гајле за она од 1 до 6 што го имаш напишано.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
Ова зависи од индустријата, веќе имаш во помали градови поголема шанса да најдеш работна позиција ако си работничка класа, Скопје сеуште со плати и работни места е одличен за ИТ сектори, банки, државна администрација, останатото е мизерија и скоро со исти плати како во периферијата (особено споредено со поголемите градови Битола, Прилеп, Тетово, Гостивар..)
Еве ти во Прилеп, Битола, Кавадарци пример имаш константно отворени работни места за во Гентерм, Кромберг и Шуберт, Дрекслмаер каде што во скоро сите платите се движат од 220-350 евра (во некои со плус оброк) што ако е некој од тој град е поисплатлива плата отколку 400- 500 евра во Скопје.

Како не се зема од плата кога сите така купија. Брачен пар кој наместо да плаќа на друг 250-300 евра месечно за кирија ќе си исплаќа рата за кредит.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
За да имаш реална слика во државата треба да следиш луѓе од различна класа, со плати зедоа: државни административци+ит сектори+телекомуникации+ ретки помали бизниси или подобри работни места во угостителска дејност (готвачи, шефови) се друго е: да се здрави и живи мама и тате, продавање на недвижности во местото од каде што доаѓаат или пак се работи за газди на фирми кои голем дел имаат по 5+ станови низ Скопје.
Поголем дел од вработените немаат ни решение за редовен работен однос, веќе огромни фирми ги држат по 5 години на договор на определено (месец, три, шест, година) што уште повеќе е обесхрабрување за да дигнеш кредит со рата од 250-300 евра на месечно ниво на 25 години.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Во помал град ќе најдат работа, ама се знае за колкава плата. Град од некои си 60-80к жители и каде секој со секој се познава сигурно знаете како ги пополнуваат таквите работни места во оние фирми што плаќаат убаво и тие се бројат на прстите на двете раце, а таквите ретко имаат потреба од нови работници и не пуштаат оглас во јавност.

Единствени странски фирми им се оние што ги наброја каде нормално дека секогаш ќе имаат отворено нови работни места кога капацитетот им е 1000 и никогаш нема да го исполнат и додај дека секој не сака да работи во три смени, саботи и празници.

Не му е исплатливо да купи нов стан на некој со плата од 350 евра ако е сам, тој или ќе остане во помал град каде родителите ќе му плаќаат сметки или ќе оди да живее во поголем со уште тројца под кирија и ќе делат смерки, а новите станови пишав кој ги купува и со колкава плата.

И да немаш решение на неопределено имаш повеќе избор за разлика од другите градови. Имаш и шанси да смениш работно место и да најдеш и нешто плус со скратено работно време. Да одиш на приватни курсеви и да напредуваш, да смениш струка итн. Имаш и места каде може да го поминуваш слободното време.
Иако пишав дека прво дека е поради плата и повеќе избор на работни места се доселуваат и за ова другото.

Ако не им се исплаќа и сите не даваат големи плати нема да има толку голем интерес за доселување и купување нови станови и тоа ни не гледаат што купуваат, само да е ново и да е во центарот некаде.

Не викам дека нема такви што продаваат тутун, продаваат имот и со парите купуваат во поголем, ама пак можно е да си купиш без никаква поддршка ако двајцата земаат по просечна плата или заедно над 800 евра. Сите немаат по две куќи и два стана, па да продадат нешто и сите не садат тутун.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
120е за Скопје? мислам дека си грешка али ок, па и наместен...
Којзнае во каков подрум живее и ќе сонува за 55m2 за 120 евра.
Сигурно и "луксузно" му е наместен. :D
Нешто како ова, ама мислам неговото од 120 евра е "полуксузно"

Screenshot_20181028-103750.png

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Na narodot ne mu se raboti, zemjodelie pa ic. Prva prilika kade so moze na se naceka fotelja ili nekoja epten lesna gospodska rabota so sigurna plata za 0 potenje tamu se ide. Sekoj bi postapuval ovaka. I zatoa naval na skopje. Prvo partija - stabska krtica - vrabotuvanje vo javen sektor ili drzavno pretprijatie vo sk - selenje - srekni i nasmeani skopski ciglari. Na kratko makedonskata ekonomija.
So isklucok na IT kadarot, ama za niv pa ionaka nadvor od sk nema rabota.[DOUBLEPOST=1540720662][/DOUBLEPOST]
Којзнае во каков подрум живее и ќе сонува за 55m2 за 120 евра.
Сигурно и "луксузно" му е наместен. :D
Нешто како ова, ама мислам неговото од 120 евра е "полуксузно"

Прегледај го приврзокот 198774

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
Edno e kolku bara, drugo kolku ke zeme. Ne e luksuzno namesten, ne znam so podrazbiras ti pod luksuz, ima sve od namestaj max socuvan sose kucni aparati samo klimata e moja. Ako vie ne ste sposobni da najdete toa e vasa rabota, baska so mislite deka tie se cenite od oglasite. Zato so poveketo dremat kaj mama i tato ili pa cekaat na mama i tato da im kupat delumno ili vo celost :)
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.959
Во помал град ќе најдат работа, ама се знае за колкава плата. Град од некои си 60-80к жители и каде секој со секој се познава сигурно знаете како ги пополнуваат таквите работни места во оние фирми што плаќаат убаво и тие се бројат на прстите на двете раце, а таквите ретко имаат потреба од нови работници и не пуштаат оглас во јавност.

Единствени странски фирми им се оние што ги наброја каде нормално дека секогаш ќе имаат отворено нови работни места кога капацитетот им е 1000 и никогаш нема да го исполнат и додај дека секој не сака да работи во три смени, саботи и празници.

Не му е исплатливо да купи нов стан на некој со плата од 350 евра ако е сам, тој или ќе остане во помал град каде родителите ќе му плаќаат сметки или ќе оди да живее во поголем со уште тројца под кирија и ќе делат смерки, а новите станови пишав кој ги купува и со колкава плата.

И да немаш решение на неопределено имаш повеќе избор за разлика од другите градови. Имаш и шанси да смениш работно место и да најдеш и нешто плус со скратено работно време. Да одиш на приватни курсеви и да напредуваш, да смениш струка итн. Имаш и места каде може да го поминуваш слободното време.
Иако пишав дека прво дека е поради плата и повеќе избор на работни места се доселуваат и за ова другото.

Ако не им се исплаќа и сите не даваат големи плати нема да има толку голем интерес за доселување и купување нови станови и тоа ни не гледаат што купуваат, само да е ново и да е во центарот некаде.

Не викам дека нема такви што продаваат тутун, продаваат имот и со парите купуваат во поголем, ама пак можно е да си купиш без никаква поддршка ако двајцата земаат по просечна плата или заедно над 800 евра. Сите немаат по две куќи и два стана, па да продадат нешто и сите не садат тутун.
Имаат есап де, ИТ кои ги има поприлично во Скопје и се скоро сите од 400-1500 евра плата, телекомуникации кои се 100% стационирани во Скопје, јавна администрација која поголемиот дел е стационирана во Скопје и нешто ситно останати бизниси + газдите на фирмите кои немаат есап да ги чуваат парите во банка и си инвестираат во недвижности. Има и еден куп кој исто присобрале по некој денар и иако не живеат во Скопје инвестираат за еден ден кога ќе им учи детето да има каде да живее.
Во што друго да ги затворат парите кои ги собирале со години? Каматната стапка која се дава на депозитите не ги покрива ни инфлацијата и девалвацијата за периодот додека ти се парите во банка, единствено „посигурно“ место за инвестирање им се недвижностите.
Голем дел доаѓаат во Скопје, си ја пробуваат среќата по некоја година и кога ќе сфатат дека не прават ништо со животот ќе исправат патот за надвор.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Имаат есап де, ИТ кои ги има поприлично во Скопје и се скоро сите од 400-1500 евра плата, телекомуникации кои се 100% стационирани во Скопје, јавна администрација која поголемиот дел е стационирана во Скопје и нешто ситно останати бизниси + газдите на фирмите кои немаат есап да ги чуваат парите во банка и си инвестираат во недвижности. Има и еден куп кој исто присобрале по некој денар и иако не живеат во Скопје инвестираат за еден ден кога ќе им учи детето да има каде да живее.
Во што друго да ги затворат парите кои ги собирале со години? Каматната стапка која се дава на депозитите не ги покрива ни инфлацијата и девалвацијата за периодот додека ти се парите во банка, единствено „посигурно“ место за инвестирање им се недвижностите.
Голем дел доаѓаат во Скопје, си ја пробуваат среќата по некоја година и кога ќе сфатат дека не прават ништо со животот ќе исправат патот за надвор.
Zosto da kupuvam stan u sk kako investicija so godisen roi pomal od 2% koga moze da zeam na zapad so 5+ %? Plus tuka cenata paga i ke pagja i ponatamu, tamu raste i ke raste. Does not compute. Mazohizam.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Како што знам веќе една година купуваш стан во Словенија
Сирот гледа со што поевтино и за интернет и за сместување и спие на туѓи кревети он стан ќе купил на запад. Знаеме какви се тие од 120 евра и викаш да не гледам на огласи кога ти на секоја тема ставаш по десет огласи за станови.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Како што знам веќе една година купуваш стан во Словенија
Сирот гледа со што поевтино и за интернет и за сместување и спие на туѓи кревети он стан ќе купил на запад. Знаеме какви се тие од 120 евра и викаш да не гледам на огласи кога ти на секоја тема ставаш по десет огласи за станови.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
Veke bev na 2 licitacii, zasto da ne kupam 30-50% poeftiino od pazarna cena. Namesto eden ke kupis dva stana, mesto dva cetiri. Ne mi se brza. A eden stan pod kirija tamu e veke dobra mk penzija. Ko so kazav cenite se tie kiriite se tie. Ako ne si gi specalil sam parite i mama i tato ti kupile stan togas logicno ne se isplakja kirija da davas, koga sam ke gi zarabotis/zarabotuvas dobro ke si naprais matematika deka vo sk ne se isplaka nitu pod razno da kupuvas. Na poveketo ova dobro im e jasno, barem tie so ne dremat kaj mama i tato.
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Имаат есап де, ИТ кои ги има поприлично во Скопје и се скоро сите од 400-1500 евра плата, телекомуникации кои се 100% стационирани во Скопје, јавна администрација која поголемиот дел е стационирана во Скопје и нешто ситно останати бизниси + газдите на фирмите кои немаат есап да ги чуваат парите во банка и си инвестираат во недвижности. Има и еден куп кој исто присобрале по некој денар и иако не живеат во Скопје инвестираат за еден ден кога ќе им учи детето да има каде да живее.
Во што друго да ги затворат парите кои ги собирале со години? Каматната стапка која се дава на депозитите не ги покрива ни инфлацијата и девалвацијата за периодот додека ти се парите во банка, единствено „посигурно“ место за инвестирање им се недвижностите.
Голем дел доаѓаат во Скопје, си ја пробуваат среќата по некоја година и кога ќе сфатат дека не прават ништо со животот ќе исправат патот за надвор.
Газдите инвестираат во недвижнини, ама не може може сите станови да се откупени само од нив. Тие купуваат и станови покрај море во Грција и ги издаваат или покрај езеро во Охрид или куќи на Водно.
Нешто ситно, ќе помисли некој се останато во Скопје што не е ит, администрација и телекомуникации е со плата под просекот, а поголем дел не е.



Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Najinteresni mi se tie so rabotat u stranstvo i plakaat po 800-1000e kirija, i mesto tamu da si kupi stan/kuka kaj so zivee i ima potreba i kaj so stvarno realno se isplaka baska krediti so niski kamati toj kupue u sk za da ima kaj da dojde po nekolku dena godisno koga e na odmor. Ako ova ne e idiotizam ne znam so e. A ima dosta ovakvi, da ne zboram tie so praat haciendi u prazni sela od ostanatiot del na mk.
:tapp:[DOUBLEPOST=1540724739][/DOUBLEPOST]
https://www.facebook.com/vidivakamedia/videos/317683108816642/

Во 2016 во земјава биле изградени 6.192 станови што е 20 пати повеќе отколку бројот на станови изградени во Словенија
I sega pazi pri ovakvo iseluvanje kaj nas, a tamu barem se doseluvaat. I moze da se predvidi konecniot rezultat od celata taa hiperprodukcija vo sk.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.436
Валво, годишно даваш по скоро 1500 евра за кирија, за десет години под кирија си платил повеќе од една третина од станот во кој седиш (800евра е квадратот во Н Лисиче). До пензија таман еден цел стан на газдата ќе му оставиш.
Инаку за Словенија си во право, таму вреди да се инвестира во стан заради кирија, барем дупло е поголем повратот од Мкд.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Тоа не го размислуваат таквите како него дека на газдата 1/3 ќе му отплатат и ќе останат со оноа во рацете, ама важно на запад ќе купил, аха ќе купи.
За него Словенија беше позагадена, а Лисиче не е.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom