Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.367
Поени од реакции
85.272
И First Reformed, Lean on Pete, Papillon и други се од 2017, но не беа во конкуренција тогаш, секој од различна причина. Некои немале кино премиери во 2017 туку само фестивалски проекции, па така, не сме можеле никако да ги гледаме. Ете, најсвеж пример - Papillon, кој иако е од 2017, кај нас имаше кино премиера пред неполн месец, во јануари 2019, во Синеплекс (торентот излезе есента 2018). Ова се се филмови кои конкурираа за овогодинешните Academy Awards, а и Paddington 2 беше еден од нив, затоа, да, ќе го сметаме како да е од 2018.
Во 2017 го даваа во Македонија и голем дел од светот :D
Ама ете, не знаев дека бил дел од Оскариве за оваа година, сега криво ми е што не добил номинација за најдобар анимиран :( (во таа конкуренција паѓа иако е ЦГИ+ луѓе?)
Mirai no Mirai многу убав :love:
Одличен е Mirai, меѓу топ 2 анимирани од номинираниве ми е (подеднакво добри ми се Mirai и Isle of Dogs)
Ептен добра е таа категорија годинава (y)
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.705
Поени од реакции
11.161
House that Jack Built- тежок очобол, досаден филм којшто е вистинска тортура за мозокот и очите. Сигурен сум дека и во најнехуманите затвори во светот нема да им го пуштаат да го гледаат, бидејќи не е хумано. Сега откога го гледав тотално ги разбирам критичарите во Кан кој на проекцијата лани го напуштија филмов, и не, не е поради некакви експлицитни сцени, туку дека е тешка досада. 5/10

Доколку мразите некого од дното на душата, топло ви препорачувам да му го предложите филмов.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Nro

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.367
Поени од реакции
85.272
Алита - (y)

Вреди да се гледа во кино, од аспект на CGI and all that jazz е фантастичен. Акцијата ми беше ептен добра, главниот лик е супер и е ептен бедес да се навива да им ја скрши кичмата на сите. Fun (y)

On the con side:
Филмов има чуден пејсинг, се осеќам како 5 саати worth of character development да беа ставени во 110 минути и целиот пејсинг е чуден.
Романсата во филмот е очајна, а типот во кој Алита се заљубува има харизма на компир.

Ама when it goes full throttle дефинитивно delivers.

Чисто еве за референца (пошто знам секој има различни вкусови нели, пробувам да направам некоја паралела) - замислете live child на Ghost in the shell (со Скарлет) и Ready Player One
Ако ви се допаднаа двата филма тогаш ќе ви се допадне и овој. Ако не ви се допаднаа и двата филма и овој нема да ви се допадне. Ако ви се допадна само едниот од двата ваљда ќе ви се допадне дел од филмов.

Не знам ни ја што сакав да кажам со ова, ама ако некој ме сфати - ме сфати <3
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
Оверлорд ми беше екстра чизи, не можев да го догледам. Исто и Предатор.
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
сега заврши на ТВ Телма, филм Зодиак, мислам дека прв пат го гледам, 2 сати траеше, без реклами..
ептен интересен заплет...
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Zodiac_(film)
Едно не ми е јасно, како успеале да го снимат 2005 а се им е како во 60-тите :rolleyes:, како да е снимен 25 -30 години пред излегувањето... секоја чест...


муви меџик
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.558
Поени од реакции
2.521
Алита - (y)

Вреди да се гледа во кино, од аспект на CGI and all that jazz е фантастичен. Акцијата ми беше ептен добра, главниот лик е супер и е ептен бедес да се навива да им ја скрши кичмата на сите. Fun (y)

On the con side:
Филмов има чуден пејсинг, се осеќам како 5 саати worth of character development да беа ставени во 110 минути и целиот пејсинг е чуден.
Романсата во филмот е очајна, а типот во кој Алита се заљубува има харизма на компир.

Ама when it goes full throttle дефинитивно delivers.

Чисто еве за референца (пошто знам секој има различни вкусови нели, пробувам да направам некоја паралела) - замислете live child на Ghost in the shell (со Скарлет) и Ready Player One
Ако ви се допаднаа двата филма тогаш ќе ви се допадне и овој. Ако не ви се допаднаа и двата филма и овој нема да ви се допадне. Ако ви се допадна само едниот од двата ваљда ќе ви се допадне дел од филмов.

Не знам ни ја што сакав да кажам со ова, ама ако некој ме сфати - ме сфати <3
Ногу комплицираш бро, ваков бил, таков бил...само уште еден непотребен (американизиран) римејк што брзо ќе се заборави, исто како GitS, ако си го гледал анимето нема потреба ова, све е исто...
Next -> Akira?
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Ногу комплицираш бро, ваков бил, таков бил...само уште еден непотребен (американизиран) римејк што брзо ќе се заборави, исто како GitS, ако си го гледал анимето нема потреба ова, све е исто...
Next -> Akira?
Аса?
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.367
Поени од реакции
85.272
Ногу комплицираш бро, ваков бил, таков бил...само уште еден непотребен (американизиран) римејк што брзо ќе се заборави, исто како GitS, ако си го гледал анимето нема потреба ова, све е исто...
Next -> Akira?
Не постои аниме за Gunnm - мангата на која што е базиран Алита :)
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.558
Поени од реакции
2.521
Не постои аниме за Gunnm - мангата на која што е базиран Алита :)
Вронг!!!
[DOUBLEPOST=1550333069][/DOUBLEPOST]
Одамна ме нема воодушевено филм како Dark City, сѐ најдобро.
Кај нас кога го даваа на времето само јас и еден другар бевме у киново и 5-6 заскитани деца. Добро што ни го пуштија филмот.
И после, мажите само на тоа мислеле...
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Вронг!!!
[DOUBLEPOST=1550333069][/DOUBLEPOST]
Кај нас кога го даваа на времето само јас и еден другар бевме у киново и 5-6 заскитани деца. Добро што ни го пуштија филмот.

И после, мажите само на тоа мислеле...
Му пишав на еден постар другар прееска и ми кажа дека и он го гледал во кино на времето. :D
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.558
Поени од реакции
2.521
Ипак не бил Акира на ред...
http://www.darkhorizons.com/marc-webb-to-direct-your-name-remake/
Your Name е толку добар (y) ...како и останатите од "новиов Мијазаки" како што го нарекоа едно време...анимацијата пред се :drk:, ама и ликови, приказна, емоции, итн...
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.149
Поени од реакции
8.944
Визуелно убав филм е Рома, очекувано одлично од Куарон ама приказната е многу досадна 7/10
 

Kajgana Shop

На врв Bottom