Подно греење на струја или пелети?

На што би ставиле подно греење?

  • Струја

    Гласови: 15 36,6%
  • Пелети

    Гласови: 13 31,7%
  • нешто друго

    Гласови: 13 31,7%

  • Вкупно гласачи
    41
Член од
8 јуни 2010
Мислења
79
Поени од реакции
12
Ако ти е станот во градба, ти советувам да користиш котел и подна инсталација. Тоа со жици, како што кажуваш, побрзо загрева, ама побрзо и се лади, не верувам дека се акумулира топлината. Предноста на подното со котел е што ќе ти работи на поевтината тарифа и, по потреба дење. Верувам дека тоа е поекономично
Тоа котел мислиш на резервоар кој би складирал топла вода загреена на ефтина струја?
Размислував но тој резевоар треба да е многу голем, тоа завзема место плус и затоа не се препорачува во стан.. За куќа со помошни простории да.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Тоа котел мислиш на резервоар кој би складирал топла вода загреена на ефтина струја?
Размислував но тој резевоар треба да е многу голем, тоа завзема место плус и затоа не се препорачува во стан.. За куќа со помошни простории да.
Не се разбравме, најверојатно заради моја грешка. Не мислам на греење со резервоари, туку на обично подно греење со црева во кошулицата и греачи.
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
79
Поени од реакции
12
Не се разбравме, најверојатно заради моја грешка. Не мислам на греење со резервоари, туку на обично подно греење со црева во кошулицата и греачи.
Па да, за сега и тој е планот, освен овие со жиците ако не изненадат со екстра понуда и проекција на трошоци (спомнуваат дека нивната пресметка ке биде со документ, со печат со се, дека тие ќе стојат за кажаното)

Е сега не ми е јасно како ќе работи подното на ефтина струја, пример вечер ставам да набие температура, 25-6 степени да кажеме во станот, и сабајле 7 го гасам и цел ден ќе биде доволна таа температура? Не верувам дека ќе биде..
И тоа би го правел на струја ако сум.. а ако сум на пелети нема потреба, ќе ми грее кога ке ми треба..
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Па да, за сега и тој е планот, освен овие со жиците ако не изненадат со екстра понуда и проекција на трошоци (спомнуваат дека нивната пресметка ке биде со документ, со печат со се, дека тие ќе стојат за кажаното)

Е сега не ми е јасно како ќе работи подното на ефтина струја, пример вечер ставам да набие температура, 25-6 степени да кажеме во станот, и сабајле 7 го гасам и цел ден ќе биде доволна таа температура? Не верувам дека ќе биде..
И тоа би го правел на струја ако сум.. а ако сум на пелети нема потреба, ќе ми грее кога ке ми треба..
Сигурно со жиците ќе плаќаш повеќе. Претпоставувам дека тие се попрактични за канцелариски простор, за загревање одреден дел во денот.
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
79
Поени од реакции
12
А трошокот за класично подно на струја како може да се предвиди?
10цм ситропорска изолација, пвц прозори со не баш добар квалитет, 30цм камена волна на плафон, страничен стан, подкровје, само од доле и од едната страна комшии..
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924
Па да, за сега и тој е планот, освен овие со жиците ако не изненадат со екстра понуда и проекција на трошоци (спомнуваат дека нивната пресметка ке биде со документ, со печат со се, дека тие ќе стојат за кажаното)

Е сега не ми е јасно како ќе работи подното на ефтина струја, пример вечер ставам да набие температура, 25-6 степени да кажеме во станот, и сабајле 7 го гасам и цел ден ќе биде доволна таа температура? Не верувам дека ќе биде..
И тоа би го правел на струја ако сум.. а ако сум на пелети нема потреба, ќе ми грее кога ке ми треба..
Види сега,ефтина тарифа или не,котелот ќе ти работи 85% од времето кога не е ефтина струјата.Сепак и груба математика да направиш,потрошувачката на котел со струја безразлика дали со подно или радијатори,ќе биде поскапо.За пелети ќе дадеш едно 30к~ помалку повеќе зависи до изолацијата,местоположбата на стано југ/север,колку сакаш да си загреан итн.Сепак пред да направиш одлука размисли добро бидеќи греењето на пелети е хит овие години со причина.
Поздрав :)
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
79
Поени од реакции
12
Види сега,ефтина тарифа или не,котелот ќе ти работи 85% од времето кога не е ефтина струјата.Сепак и груба математика да направиш,потрошувачката на котел со струја безразлика дали со подно или радијатори,ќе биде поскапо.За пелети ќе дадеш едно 30к~ помалку повеќе зависи до изолацијата,местоположбата на стано југ/север,колку сакаш да си загреан итн.Сепак пред да направиш одлука размисли добро бидеќи греењето на пелети е хит овие години со причина.
Поздрав :)
Точно, пелетите не се хит без потреба, најблиску до струјата со работата, најблиску до дрвата по цената..
Струјата секако има тенденција да оди нагоре, не се сеќавам некогаш да е намалена цената на струјата..
Друга позитивна работа е што ако не ми се допаднат пелетите од некоја причина, лесно ќе најдам пласман да го продадам котелот и да земам на струја.
 
Член од
4 февруари 2019
Мислења
1
Поени од реакции
1
Инвестицијата ја ставам на страна, струјата е поефтина инвестиција од пелетите, но многу побитен ми е подоцна трошокот за греење што ќе го имам секоја година.

Сега ново видов нешто, контактирав чекам да ми пресметаат колку инвестиција би било, се работи за елетрично подно, значи жици во подот, не цевки со вода. Нема котел, има термостат во секоја соба посебно.. многу брзо загрева, нема потреба од чекање како кај подното со цевки.. и се е тоа супер, само што сигурно нема да знаат да ми кажат колку од прилика би трошел за една грејна сезона.
Ми бараа детален план од станот, изолации, прозорци, под, плафон инт.. Ќе видиме..

ако знае некој и има некое искуство слободно.. :)
Дали се работи за грејна фолија со инфрацрвено зрачење?
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
79
Поени од реакции
12
Дали се работи за грејна фолија со инфрацрвено зрачење?
Ова што чекам понудата е рехау со греачи, а тие со ИР фолиите ми дадоа понуда од 28 евра квадрат, но без претпоставка за потрошувачката и не можело под плочки, можело сам да ги инсталираш.. некако ми личи на едновремските системи со голи жици и селотејп.. само малку update-ирана верзија :)
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
79
Поени од реакции
12
Пред да се одлучите за греење на електрична енергија, дојдете на темава и ќе дискутираме.
Ја изчитав темата, уште една причина да не се одлучувам за греење на струја. Фала на покаата! :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.578
Ова што чекам понудата е рехау со греачи, а тие со ИР фолиите ми дадоа понуда од 28 евра квадрат, но без претпоставка за потрошувачката и не можело под плочки, можело сам да ги инсталираш.. некако ми личи на едновремските системи со голи жици и селотејп.. само малку update-ирана верзија :)
праша ли во Гранитерм, кај 3 Бисери ??
во принцип има 3 врсти подно, под тепих, под паркет( ламинат, таркет) или во самиот бетон, ( при градба)
Многу поодамна имам гледано во Белград една австриска фирма нудеше, греачи во лајсни, од страна, околу просторијата.. само кај вратите треба да се обмисли...
 
Член од
30 декември 2020
Мислења
5
Поени од реакции
5
Дечки да сподели некој искуство околу потрошувачката на електрична енергија (сметки) за користење на подно греење со електричен котел. Ги читав погорните постови , ама многу различни и нејасни
Поздрав
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Имам подно греење со пелети, со котел Милкуз 32kw и едноставно сум презадоволен. Навистина е поскапо отколку греење со дрва, но е поефтино од греење со струја или нафта. Најчесто го уклучувам парното во 07:30 и го исклучувам во 22:00/23:00 часот. Така да за тоа време трошам од 20кг до 30кг во денот, зависи колку е ладно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom