Најекономично греење и ладење

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
LMCE e na R410A feon, ASYG e sekogas Indoor, AOYG bi bila nadvoresnata.
KMTA e zamenata na R32, i dvete oznaki staveni vo ist kontekst nemaat blage veze, ova e reklama da se zbuni zbunjeni.
Приметив дека нешто не штима :cautious:
Практично рекламираат едно,а продаваат друго.
Таа кмта како повисока класа ја рачунаат?И дали ако е AOYG12 цената би била во ред,оти на едно место најдов дека на -10 дава 3.5кв(малку чудно,ама со греач може)?

Taa kombinacija što ja ima na eurovent baraja. Samo edna bukva menuva mnogu
Да ме утепаш неможам да ги најдам климите на фуџитсу,барем не овие сплит до 12кв.
Едит:ги најдов.Ако е aoyg12 тбив-7 3.10kw cop 2.43,Tol-15 2.60kw Cop 1.91
 
Последно уредено:
L

lleeoo

Гостин
Drugovi koj imase aeri 12 ka me iteresira edna informacija
Sakam da ja stavam vo detska namesto bekovo on off
Detska 18kv +
Hodnik 10kv
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Taa kombinacija što ja ima na eurovent baraja. Samo edna bukva menuva mnogu
На Eуровент ке им верувам кога ке допишат уште една колона со оваа информација "број на дефрости во тие 3часа тест"
дали се еден два или три дефроста :)

Овака од око гледано, порано соодветните им модели со 30кг надворешни на R410 и А класа на R410, сега новите модели со новиот фреон R32 со само 25кг надворешни пак се A класа...зборам за тие околу 3Kw моделите основна/средна класа.
Нешто многу удрива на штедња у габарит/тежини, или у превод од 2 дефрроста на R410 отишле на 3 дефроста на тест со поновиот и 15% поефикасен фреон и појачање има нула, јапанска технологија :)
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
На Eуровент ке им верувам кога ке допишат уште една колона со оваа информација "број на дефрости во тие 3часа тест"
дали се еден два или три дефроста :)

ОВака од 30кг na R410 А klasa, на R32 со по 25кг пак се A klasa тие со PdesignH околу 3Kw.
Нешто многу удрива на штедња у габарит, или у превод сеа од 2 на 3 дефрсота отишле на тестов со поновиот и 15% поефикасен фреон, јапанска технологија :)
Чекај малку,ако не се лажам ти објаснуваше на форумов баш за ова?!
Дека и на еуровент има дефрости,ама тој downtime се рачуна во купот т.е. просек се зима од три часа(колку ќе даде,колку ќе потроши) се на куп и крајниот резултат е тоа.
Инаку и мене ме гризе црвот околу надворешните,барем за изменувачот материјалите се тие(бакар/алуминиум) површина за измена треба,физиката е таа... чудно во најмала рака (n)
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
На Eуровент ке им верувам кога ке допишат уште една колона со оваа информација "број на дефрости во тие 3часа тест"
дали се еден два или три дефроста :)

Овака од око гледано, порано соодветните им модели со 30кг надворешни на R410 и А класа на R410, сега новите модели со новиот фреон R32 со само 25кг надворешни пак се A класа...заборам за тие околу 3Kw моделите основна/средна класа.
Нешто многу удрива на штедња у габарит/тежини, или у превод од 2 дефрроста на R410 отишле на 3 дефроста на тест со поновиот и 15% поефикасен фреон и појачање има нула, јапанска технологија :)
Епа убаво тоа што е фреонот 15% поефикасен. Можеби ако ја задржеле истата тежина и самата клима ќе била поефикасна за 15% од својот претходник. Изгледа воопшто не е лоша ватијанта ако сега купиш клима со r410. Секој производител заштедува небитно дали е кинез,јапонец... 5кг бакар на една клима, а милион клими ќе произведат. Колку милиони килограми бакар се тоа?
Ефикасноста ја направиле иста и за тоа нема збор, ама која клима од двете ќе биде потрајна, која клима од двете ќе биде пооптеретена во работата, мерел некој?? Или тоа си ги знае само производителот.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Приметив дека нешто не штима :cautious:
Практично рекламираат едно,а продаваат друго.
Таа кмта како повисока класа ја рачунаат?И дали ако е AOYG12 цената би била во ред,оти на едно место најдов дека на -10 дава 3.5кв(малку чудно,ама со греач може)?


Да ме утепаш неможам да ги најдам климите на фуџитсу,барем не овие сплит до 12кв.
Едит:ги најдов.Ако е aoyg12 тбив-7 3.10kw cop 2.43,Tol-15 2.60kw Cop 1.91
http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?lg=en&rub=04&srub=01&select_prog=AC&select_partic=30&select_marque=FUJITSU&select_class=AC1+/+A+/+S+/+R&tri_chp=&debut_affiche=22&indice_affiche=1
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
227
Поени од реакции
203
Zdravo, prv pat pisuvam na ovoj forum. Dokolku moze da ve prasham za mislenje.. Vo salonot od kukjata koj e e 32m2 postavivme Daikin klima za greenje od 3.5kw...postavena e na severnata strana od salonot pri sto e direktno izlozena na dozd I sneg..vcera pri vrnezi od dozd I temperatura od +4 stepeni pravese defrost na sekoi 50 min I za povtorno vklucuvanje I se potrebni 15 min. Dali e toa normalno da go pravi vo slucaj na vlazno I vrnezlivo vreme? Vi blagodaram
На влажно време одмрзнување на 50 мин. е во ред, но не е во ред да трае 15 минути. Изгледа не сум само јас кој има некакви проблеми со новата серија на Даикин.






Твој е Даикинов на сликата што ја имаш ставено?

Мутна е сликата и темна, но и вака доста поинаку изгледа од оваа на @bulipilot или така ми се чини :unsure:
На твојата слика вентилаторот е со круг однапред, а на оваа кај @bulipilot го нема тој кружен отвор однапред.
Прегледај го приврзокот 203819
Прегледај го приврзокот 203818
Стрелец секоја чест, имаш око за клима. Јас ги имам дома двата модели но не приметив дека се толку различни додека ти не спомна. Јас само приметив дека различно работат (посебно при одмрзнувањето).

Ова се слики од првата клима.




А ова е од новата клима


На новата клима кај моите во името има една 9-ка повеќе од името во старата клима. Кај моите просторијата е помала (околу 20м2) и си постигнува температура колку и да и е зададено. Е сега не знам дали имам проблем со одмрзнувањето на надворешната кога е влажно времето и докај -4,-5? Имено, при отопување не го топи и го исфрла целиот мраз од климата (од тацната одвнатре) како старата туку прво си ствара мразулец на главната дупка, а после си реди мразулци. Оваа слика е додека прави одмрзнување:



Приметив дека ако ги затне дупките од доле со мраз, тогаш си тече од кај ќе стигне и доле прави лизгалиште.


Јас побарав но не можев да најдам во што се разликува новата серија од старата, ама во работата се многу различни. Старата кога прави одмрзнување, топи и мразулец на дупката и цел мраз од климата и ја исфрла водата надвор. Новата кога прави одмрзнување прави војска од мразулци. Се јавив кај монтерот што ми ја монтираше климата и вика дека така работат и да не се секирам оти имало три години гаранција. Морам да кажам дека и од ИЦС беа страшно коректни и сакаа да испратат човек да провери, ама проблемот е кога е влажно времето и под нула докај -5,-6, така да човекот сега џабе би доаѓал. Приметив дека еден ден кога беше -15 климата беше сува од доле и немаше мразулци.

Дали проблемот може да е во нивелација и ако е, како да ја поткренам климата на задниот десен крај? Дали би било доволно шајбна меѓу климата и држачот? Кога правеше одмрзнување го поткренав задниот десен крај и климата исфрли дополнително вода низ дупката и работеше потивко.

Ваше мислење и сугестии?
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2017
Мислења
31
Поени од реакции
12
Многу подобар избор е Фаири неголи било кој Виваккс или Хаиер за слична цена....ама како за куќа и тоа без изолација (и локација Кичево?) посигурен избор ти е Хансол. Досега со што се греевте, дрва ?
Досега се топлам со Алфа плам рустикал камин со фабричко котле за парно. Парното ми е поврзано и со котел на струја , но не го користам зашто троши 18 KW/h.

Сакам да ставам клима , со намера да се греам барем половина од грејната сезона ( ноември, март, април ..) со неа .
Зборувам за дневниот престој. Спалните ги греам со мали греалки ( 2 KW дувалки ), пошто преку ноќта не го ложам каминот .

Знам дека додека не ставам изолација не ми вредат математиките, но засега не можам да го реализирам тоа.

И уште нешто : Дали би имало ефект, ако компресорот од климата би го инсталирал во поткровје , бидејќи над мене е поткровјето ,наместо на отворено ?

П.С. Стрелец, фала ти на советот
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.050
Поени од реакции
2.056
На влажно време одмрзнување на 50 мин. е во ред, но не е во ред да трае 15 минути. Изгледа не сум само јас кој има некакви проблеми со новата серија на Даикин.







Стрелец секоја чест, имаш око за клима. Јас ги имам дома двата модели но не приметив дека се толку различни додека ти не спомна. Јас само приметив дека различно работат (посебно при одмрзнувањето).

Ова се слики од првата клима.




А ова е од новата клима


На новата клима кај моите во името има една 9-ка повеќе од името во старата клима. Кај моите просторијата е помала (околу 20м2) и си постигнува температура колку и да и е зададено. Е сега не знам дали имам проблем со одмрзнувањето на надворешната кога е влажно времето и докај -4,-5? Имено, при отопување не го топи и го исфрла целиот мраз од климата (од тацната одвнатре) како старата туку прво си ствара мразулец на главната дупка, а после си реди мразулци. Оваа слика е додека прави одмрзнување:



Приметив дека ако ги затне дупките од доле со мраз, тогаш си тече од кај ќе стигне и доле прави лизгалиште.


Јас побарав но не можев да најдам во што се разликува новата серија од старата, ама во работата се многу различни. Старата кога прави одмрзнување, топи и мразулец на дупката и цел мраз од климата и ја исфрла водата надвор. Новата кога прави одмрзнување прави војска од мразулци. Се јавив кај монтерот што ми ја монтираше климата и вика дека така работат и да не се секирам оти имало три години гаранција. Морам да кажам дека и од ИЦС беа страшно коректни и сакаа да испратат човек да провери, ама проблемот е кога е влажно времето и под нула докај -5,-6, така да човекот сега џабе би доаѓал. Приметив дека еден ден кога беше -15 климата беше сува од доле и немаше мразулци.

Дали проблемот може да е во нивелација и ако е, како да ја поткренам климата на задниот десен крај? Дали би било доволно шајбна меѓу климата и држачот? Кога правеше одмрзнување го поткренав задниот десен крај и климата исфрли дополнително вода низ дупката и работеше потивко.

Ваше мислење и сугестии?
Dve razlicni klimi, nisto drugo. Razlicni po se, samo etiketata e ista, DAIKIN, a zosto e taka toa e drugo prasanje, i porano rekov deka ova ne e SENSIRA, tuku nesto drugo.
 
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
https://www.elipso.mk/kupi/inventor-inverter-klima-ured-life-pro-l4vi32-12wifir/

INVENTOR LIFE PRO L4VI32-12WiFiR
– Енергетска класа: A+++ (овде би одземал еден плус-посеверно сме А++)
– Плазма Јонизатор
– R32 Нов еколошки фреон за намалени трошоци за одржување
– Wi-Fi Ready




21,990.00 ден[DOUBLEPOST=1548674540][/DOUBLEPOST]

овој што ставил црево за одвод од клима во фасада треба да го дислоцира.
нека не прави експерименти.
може да му замрзне,може да му се напуни со ѓубре...ќе ја ебе фасадата :)
Crevoto od klimata e belo i so rebra, a kaj mene toa crevo e staveno vo grklan crevo za struja so pogolem dijametar za da moze bilo koga da se izvlece i da se iscisti.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom